Doğukan AKBAL DERT ÇİN'DEN DEVA ÇİN'DEN! google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 12:14 Bu yazı 106 kez okundu
 
DERT ÇİN'DEN DEVA ÇİN'DEN!
Doğukan AKBAL
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Biliyorsunuz dert de Çin’den deva da Çin’den geliyor. Çin’İn Wuhan kentinden ortaya çıkarak küresel ölçekte sağlık krizine yol açan coronavirüsün aşısı da Çin’de üretilmişti. Çin’de üretilen coronavirüs aşısının Türkiye’de acil kullanım onayı almasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile öncelikli gruplara aşılama işlemine başlanıldığı açıklanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün kameralar önünde aşıya olan güveni de vurgulamak için aşı olmasının ardından öncelikli gruplara aşı yapılmaya başlandı.

Aşı olmak isteyenlerin yanı sıra bir o kadar da aşı olmak istemeyenlerin var olduğunu düşünürsek kaç milyon doz aşı gelecek bilinmiyor. Yapılan araştırmalara göre; Ipsos'un World Economic Forum için yaptığı araştırmaya göre Fransızların yüzde 59'u çıkarsa ABD'lilerin yüzde 67’si ve Birleşik Krallık vatandaşlarının ise yüzde 85’i aşıyı yaptıracağını söylüyor. Türkiye’de ise Ipsos’un aşı çalışmalarındaki son gelişmelerden önce hazırladığı ve 2 Kasım’da yayınladığı ankette “kesinlikle” ve “muhtemelen” diyenlerin toplamında yüzde 52’ye ulaşılıyor.

Türkiye her zaman olduğu gibi karşıt grupların yarı yarı ağırlığı var gibi duruyor. Herhalde bizim insanımızın olaylara yaklaşımı genel olarak böyle. Kesin düşünenler ve kesinlikle istemeyenler şeklinde. Çok ilginç bir durum değil. Ama aslında toplumsal bağışıklık ve salgın belasından kurtulmanın başka yolu var mı? Bu illeti yenecek başka bir argümanımız olsa kararsızlara hak vereceğiz ama tek kurtuluş ümidi de bu aslında. Allah sonumuzu hayır etsin. Sağlıcakla kalın.

 
Etiketler: DERT, ÇİN'DEN, DEVA, ÇİN'DEN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı