Yazı Detayı
12 Ekim 2017 - Perşembe 09:28 Bu yazı 1075 kez okundu
 
EBRU UZUN VE CHP
Adnan KÜÇÜKVAR
 
 
 
 
Halisane duygularla politikaya girmiş bir isim. Ancak, kendisini ‘parti içi kavga uzmanı’, ‘parti çelebisi’ ya da ‘partinin sahibi’ zannedenlerin atraksiyonlarıyla, ‘ partiye hizmet’ konusunda fazla yol alamadı.
Hatta, yönetiminde bulunanve belediye de çalışan beş tane taşeron işçisinin ‘istifa’ korkusundan;  ‘imara aykırı yapılaşma, kaçak su, seyyarlar, kaldırım işgalleri’ gibi konularda, ses çıkaramadığı da ‘kuvvetle muhtemel’.
Kongreye iki ay var. Elbette delege seçimlerinden sonra, ‘mavi’ listenin kazanması ile ‘kabahat kimde’ yapılacaktır.  Yanında Belediye Başkanı, İl Başkanı, Milletvekili olmayan bir Merkez İlçe Başkanına ‘kabahat’ yüklemek; ‘suçluluk psikolojinden’ başka bir şey değil.
Önce, bir yanlışı düzeltelim. Delege seçimlerinde, muhalefetin ‘adaletli davranılmadı’ görüşüne yer vermiştim. Öğrendim ki, her sandığa muhalefetin temsilcisi ‘sandık görevlisi’ ve ‘gözlemcisi’ yazılmış.
Seçim sonuçları daha çok Vekil Turpçu’yu zorda bıraktı. Aylar önce, Ebru Uzun’a karşı takındığı negatif tavır, seçimde işine yaramadı. Şimdi, Ebru Uzun’u ne kadar ‘sorumlu-suçlu’ ilan etse de yaramayacağı gibi. Hatalar üst üste geldi. Mehmet Türkçelik’in disipline ‘tedbirli’ gönderilip, seçimde oy kullanma hakkını engellemekte  ‘demokrat’ bir davranış değil. Türkçelik, dolaylı yoldan ‘Altun ve Turpçu parti suçu işliyor’ demişti. Aslında, Merkez İlçe Başkanının da parti içi gelişmeler sırasında, ‘parti suçu’ işleyenler hakkında müracaatları ‘Sümen altı’ edilmişti. Bu gün aynı şeyi Halil Furat’ta söylüyor. Yarın ‘koro’ halinde söylenecek. Turpçu, tabanla giderek zıtlaşıyor. Turpçu, herkesin birer ‘Volkan’ olmasını istiyor. Bu ‘eşyanın tabiatına’ karşı…
Bundan sonra ne olur? Köy delegeleri belirlendikten sonra, ‘Beyaz Liste’ taraftarları 150’yi aşar. Birde listelerde ‘ortak isimler’ katılır sayıya. ’Mavi Liste’ içinde ‘selden kütük kapmak’ isteyip, alamayacakları sayın…
Şimdiden kendini, İl Başkanı, Merkez İlçe Başkanı, İl Genel Meclis Üyesi, Belediye Meclis Üyesi görenler ve ‘kollarını sıvayanlar’, şimdiden; ‘ihale, Müteahhitlik, taşeronluk, belediye’ diye sayıklayanlar var. 
Seçimi kazanan /kaybedenlerin, 2019’un matematiğinden çok, siyasetin matematiğine göz atmaları gerekir. Merkez de 19 mahallede CHP’nin 2 bin 700 üyesi var. Bu mahallelerde oy kullanan CHP’li üyelerin sayısı 1.253. Yani üye sayısının altında bir rakam. Bu ne demektir biliyor musunuz?  Üyelerin çoğunluğu ‘mavi’ ve ‘beyaz’ listedeki ‘kavga konusunda uzmanları’ sevmiyorlar. Bir de; seçimden seçime ortaya çıkanları…
 Maçın ‘uzatma’ dakikalarında bunlara DİKKAT.
 
KAZALARIN SORUMLUSU…
Üzülmezden Zonguldak istikametine gelirken, yol birden bire dere kanalında bitiyor. Son bir ay içinde, birkaç araç dere yatağına düştü. Bu tehlikeli çukura gelene kadar, birkaç tane trafik levhası konmuş. Ancak, yol ‘düşük banket’ şeklinde görüldüğünden, sonuç ‘veleddalin amin’ duasına yol açacak şekilde.
Konu ile ilgili ‘mühendislik vakası’ demiştik dün. Ancak, olayın, yol kenarındaki ‘Halı Saha’dan kaynaklandığı şeklinde bilgilendirildi.
Halı saha alanı yol çalışması öncesi ‘kamulaştırılmış’ ancak, halı saha sahibi kamulaştırmaya rağmen, alanın teslimini yapmamış. Hukuki boyutu nedir bilmem. Peş peşe kazalardan sonra, ‘boşaltma’ işlemi hızlandırılmış.
Pazartesi günü tahliye başlayacak ve halı saha sökümü yapılacak.
Gelelim, sonuca. Yolla ilgili işlemler yapılmadan, yol ‘geçici’ olarak trafiğe açıldı diyelim.
Peki, dereye uçan araçların ceremesini kim çekecek şimdi?
REKTÖR ADAYLARI
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) Başkanlığı’na atanan Prof. Mahmut Özer’in yerine vekaleten Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar atandı. Azar, önceki gün görevine başladı.
Ancak, görev süresi kısa. Rektörlük için kulisler hızlandı.
Birkaç gün önce Prof. Dr. Suat Hayri Uğurtaş’ın rektörlük yarışındaki isimlerden olduğunu belirtmiştik. Elbette aday belirleme işlemi sürüyor. Geçen yıllar gibi seçim yok. Yüksek Öğretim Kurumu üç kişi belirleyecek ve Cumhurbaşkanı onayına sunacak.
Son aldığımız haberlere göre, kuvvetle muhtemel listeye girecek isimlerden biri de, Bayramali Çetinkaya. Daha önce Zonguldak’ta İlahiyat Fakültesi Dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı yapan Prof. Dr. Çetinkaya, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Öğretim üyesi olarak çalışıyor. Zonguldak’ta çalıştığı dönemde, hazırladığı ‘Akademi de felsefe, hikmet, din Sempozyumu’ ile dikkatleri toplamıştı.
Önümüzde bir ay gibi süre var. Bu süre içinde, adaylar ve özellikleri konusunda kulislerimiz sürecek elbette.
 
ŞOFÖRLER ODASI SEÇİMİ
Zonguldak Şoför ve Otomobilciler Odası seçimleri yaklaşıyor.
Elbette, üye sayısı ve kasa yükü açısından önemli bir kuruluş. Şoförler Odası için, eleştirilerin dozajı her geçen gün artıyor. Kitabın ortasından konuşmak gerekirse, Kamil Furtun’dan sonra, burası bir türlü ‘dikiş’ tutmadı. Şimdi de hem yönetim şekli hem de ‘yöneticilerin profilleri’ açısından ‘bomba’ kulisler var. Birçoğu da ‘çarşı- Pazar’ olmuş durumda.
Bu gün itibarıyla biz ’kongre sürecini’ başlatalım.
‘Seçim’ atmosferi içinde kulislerde yer alanları bir gözden geçirelim.
Bu kongre ile ilgili KULİS MERKEZİ burası olacak.
Gelelim adı geçenlere. 
Osman Bahar, Alaattin Toros, Kemal Aydın, Engin Kızılkan. 
Odanın üye sayısı, adı geçen adayların bölgelere göre ağırlık ve beklentileri, alacakları oylar, arkasındakiler ve tüm özelliklerini tartışmaya açıyoruz. Hadi bakalım, kolay gelsin.
ZONGULDAK’TA HAYATIN ANLAMI
 BÜ Yayınlarının23.sü. 
‘Zonguldak’ta hayatın anlamı ve aile değerleri üzerine olgusal bir araştırma’ adlı bu eser, gerçekten de her ev de bulunması gereken bir Zonguldak il merkezi, Kozlu ve Kilimli’de 510 kişiyi kapsayan bir anket çalışmasına dayanan bir araştırma. Zonguldak’ta hayatın anlamı ve aile değerlerine ilişkin algılar belirlenmeye çalışılmış.
Konu ile ilgili bazı anket sonuçları şöyle: Zonguldak Halkının 92.2’si hayatta her şeyin bir amaç ve anlamı olduğuna inanırken; 12’sihayatın anlamsız ve boş olduğunu düşünmektedir. Katılımcılar ikilem durumunda bırakıldıklarında ise 14.5’ihayatta anlam arayışına gerek olmadığını, günü birlik yaşamın esas olduğunu belirtmiştir.
Katılımcıların 92.7’sinin hayata anlam katanın insanın inançları olduğunu;92.1’i her şeyin yüce Allah tarafından bir hikmetle planlandığını;79.6’sınınhayata anlam katanın ahiret inancı olduğunu belirtirken; yalnız yaşayanların oranların düştüğüne şahit olunmaktadır.
Kitabın yazar kadrosu: Doç. Dr. Hasan Meydan, Yar. Doç. Dr. Salih Aybey, Arş. Gör. Mustafa Dikmen.
 
KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU
Birkaç yıl önce Zonguldak’a Karadeniz’in karşı kıyı ülkelerinden RORO gemisiyle kulak küpesiz gelen 49 koyuna el konuldu. Gümrük ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kulak küpesiz 49 koyunu Zonguldak Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanlığına yediemine teslim etti. 
Ancak alınan çarpıcı duyum ve iddialar bundan sonra başlıyor. Koyunların  Zonguldak Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanlığında yedieminde olduğu bilenler hatırlı kişiler başkanı telefonlara arayarak canlarının kuyu kebabı çektiği söylerler.  Zonguldak Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanı Aziz Karakurt’ta yedi emindeki koyunları tek tek veteriner raporuyla kestirir ve hatırlı yetkililere ziyafet çeker. Zonguldak Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanlığında yediemine teslim edilen 49 koyundan elde sıfır koyun kaldı. 
 
 
 
 
Etiketler: EBRU, UZUN, VE, CHP,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı