google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
26 Temmuz 2018 - Perşembe 19:32 Bu yazı 935 kez okundu
 
ENDİŞELENİN STRATEJİK ORTAKLAR
Recep ALKAN
 
 

Endişelenmek lazım. Türkiye Cumhuriyeti; istikbalde, olası stratejik gelişmeleri göz önüne alarak, belki yirmi belki de otuz yıllık projeksiyonlar planlıyor, bazı çevreler çelik çomak oynuyor.
Dünya ekonomisi, teknolojik stratejilerine, siyasi düşünce merkezlerinin ön görülerine bakıldığında, önümüzdeki 10 veya 20 yıllık periyotta, Ülkelerin hamleleri bir yüksek çözünürlüklü alt üst olma fotoğrafı veriyor.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti de; bu yeni kurgulama veya planlamaları yakından izleyerek kendi stratejik okumalarına uygun hamleler geliştirip uyguladığını görüyoruz. 
 2000’li yılların başından beri yeni ve farklı enerji savaşları ile Pazar bölüşüm stratejileri siyasi dengeleri hareketlendirdi. Batı yaşlandı ve ekonomik olarak aşırı şişmanlayarak, yeni bir üretim ve tüketim politikaları arayışına girdi. Bu durumda; Ülkeler ve bloklar arası gerginlikler yaşanmaya başladı. 
Türkiye Cumhuriyeti de; bu sirkülasyonda anafora yakalanmamak ve geç kalmamak için, yeni ekonomik ve siyasi hamleler geliştirerek, Dünyanın gidişatına uygun önlemler niteliğinde stratejik angajmanlar geliştirdi geliştiriyor. 
Ne zaman ve nasıl başladı bir fikrim yok ama; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çok uzun yıllardır dış ve iç kontrollü Paralel Devlet yapılanmaları ile en küçük bir mahremiyetini bile gizleyemez durumdaydı. 

15 TEMMUZ 2016 YILINA KADAR
 Siyaset, ekonomi, güvenlik, basın, yargı, bürokrasi; kendi içinde üreyen gayri milli,
gittikçe büyüyüp güçlenen çeteleşmesinin kontrolünde kıvranıyordu. Siyasi iktidarlar milli iradeye dayanmıyor, zaten halkın desteğine ihtiyaç duymuyordu. Genellikle; dışarıda karanlık odaklara yaslanarak ve içerde tüm kurumların içindeki çetelere dayanarak iktidar oluyorlardı.  İşte tam da bu nedenle; halka ve onun milli ve manevi değerlerine sırtlarını dönerken, iktidara gelmek veya iktidarda tutunabilmek için bu milli irade dışı çetelere hizmet ediyorlardı.
3 Kasım 2002 seçimlerinde; “biz size efendilik etmek için değil hizmetkar olmak için geldik” diyen bir iktidar tek başına hükümet kurdu. 
Bu Parti daha ilk seçiminde halkın içinde bazı kişiler, “seçilseniz de iktidar olamazsınız” diyorlardı. Nitekim hükümeti kurdu, devlet işlemeye başladı, ancak Hükümet; ‘Siyaset, ekonomi, güvenlik, basın, yargı, bürokrasi; kendi içinde üreyen gayri milli,
gittikçe büyüyüp güçlenen çeteler’ iktidara direniyor çalıştırmıyorlardı. 
 Dış güçlerin kolaylıkla içlerine sızıp yönlendirebildiği, ‘Siyaset, ekonomi, güvenlik, basın, yargı, bürokrasi; kendi içinde üreyen gayri milli, gittikçe büyüyüp güçlenen çeteler’ artık yerleşik düzen halini aldığı gibi, kamu görevlilerinin de milli şuurları örselendiğinden kolayca satın alınabiliyordu. 
 2007 yılı 367 krizi ile, ‘Siyaset, ekonomi, güvenlik, basın, yargı, bürokrasi; kendi içinde üreyen gayri milli, gittikçe büyüyüp güçlenen çeteler’ kurumlardaki içsel direnç dışa vurulmuş, 27 Nisan 2007 E-muhtıra ile ete kemiğe bürünmüştü. 
 Ancak; işler eskisi gibi yürümedi. Hükümet, daha önceki iktidarlar gibi şapkasını alıp gitmek yerine Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, 28 Nisan 2007 saat 15:15’de açıklama yaptı. “Başbakanlığa bağlı bir kurum olan Genelkurmay Başkanlığı’nın herhangi bir konuda hükümete karşı bir ifade kullanması, demokratik hukuk devletinde düşünülemez. Genelkurmay Başkanlığı, Hükümet’in emrinde görevleri anayasa ve ilgili yasalarla tayin edilmiş bir kurumdur… Bildirinin bu hassas dönemde, anayasa mahkemesi eksenli tartışmalar yapılırken ortaya çıkması, yüce yargıyı etkilemeye yönelik bir girişim olarak algılanacaktır. Herkes şunu açıkça bilmelidir ki, hükümetimiz, devletimizin Anayasa´nın 1, 2 ve 3. maddelerindeki temel ve vazgeçilmez ortak değerleri, ülkemizin birlik ve bütünlüğü, milletimizin saygınlığı, Türkiye´nin laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olma niteliği konusunda herkesten daha fazla taraftır ve hassastır.” *(1)

27 NİSAN 2007 SONRASI
   27 Nisan 2007 sonrası; ‘Siyaset, ekonomi, güvenlik, basın, yargı, bürokrasi; kendi içinde üreyen gayri milli, gittikçe büyüyüp güçlenen çeteler’ ve çevresinde biriken ortak düşünceleri olup bu düşünceleri ile iktidar olamayanlar, her yolu denemeye başladılar.   
“Cumhuriyet Mitingleri
Cumhurbaşkanlığı seçimi giderek AK Parti‘ye karşı muhalefetin yoğunlaştığı bir alan haline gelmiş ve irtica-laiklik-türban tartışmalarının etrafında cereyan etmeye başlamıştır. Bu tartışmaların gölgesinde Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) ‘Cumhuriyet’e sahip çık’ çağrısıyla düzenlenen mitingler; Çankaya Köşkü’nü “yıkılmayacak kaleleleri” olarak görenlerin laiklik bahanesiyle meclisin, yani milletin iradesinin yansımasını engellemek adına gerçekleştirdiği gövde gösterileri oldu. ADD   
Başkanı Şener Eruygur ve gazeteci Tuncay Özkan’ın başını çektiği Cumhuriyet mitinglerinin ilki 14 Nisan’da Ankara Tandoğan’da tertip edilmişti. Mitinge Cumhuriyet Halk Partisi, Demokratik Sol Parti, Genç Parti, İşçi Partisi gibi siyasi partilerle, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı 
Destekleme Derneği (ÇYDD), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İstanbul Barosu gibi kuruluşlar da destek veriyordu. Bu mitingler daha sonra İzmir, İstanbul, Çanakkale, Antalya ve Diyarbakır gibi illerde de yapılmıştır. Tandoğan mitingi e-muhtıra öncesi gerçekleşen tek miting olması sebebiyle üzerinde durulması gereken bir organizasyondur. Mitinglerin ortak özelliği “Mustafa Kemal’in askerleri” olduklarını söyleyen kimselerin sivilliklerini unutup “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganına geri dönmeleri ve askere davetiye çıkarmalarıydı.
2007, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) cumhurbaşkanlığı için, Türkiye genelinde ise milletvekili seçimleri için sandıkların kurulacağı bir seçim yılıydı. İngiliz Observer Gazetesi, iktidarın seçimlerin favorisi olduğunu, ama seçimi kazanmaları halinde darbe olabileceğiyle ilgili bir analizine dayanak olarak cumhuriyet mitinglerini ve bu mitinglerde yapılan konuşmaları gösteriyordu.” *(1)
2007 ve 2010 SÜRECİ
Ve Ak Parti iktidarı 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılmak üzere erken seçim kararı aldı. 22 Temmuz 2007 tarihli seçim de Ak Parti 341 milletvekili aldı. 
 “Seçimlerin ardından Meclis 4 Ağustos’ta ilk toplantısını yaptı. İlk olarak Meclis Başkanı seçimi gerçekleşti. AK Parti’nin adayı Zonguldak milletvekili Köksal Toptan, muhalefetin de desteğiyle ilk turda 450 oy alarak başkan seçildi. Seçimlerden ezici bir çoğunlukla çıkan AK Parti, bir kez daha 367 sorunuyla karşı karşıyaydı. CHP, yine Meclis’i boykot ederse seçim için yeterli katılım oranı yani 367 yeter sayısı nasıl sağlanacaktı. İşte tam bu notada AK Parti’ye sürpriz destek geldi. MHP “AKP kimi isterse aday gösterebilir. Biz Meclis’e gireriz, 367 sorunu yaşanmaz” açıklamasıyla krizin çözülmesini sağladı.
Abdullah Gül bütün engellemelere rağmen 20 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunda Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. Gül Meclis tarafından seçilen son Cumhurbaşkanı oldu.” *(2)
Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ile ilgili anayasa değişikliği 411 oyla kabul edildi ve 21 Ekim 2007’de halkoyuna sunuldu ve yüzde 68,9 evet oyu ile kabul edildi. 
2010 yılında yapılan anayasa değişikliği referandumu ile temel hak ve hürriyetleri genişleten ve özgürlükler konusunda önemli haklar sağlayan yeni bir dönem başladı. Bu referandum yüzde 57,9 evet yüzde 42,1 hayır ile kabul edildi.
Çok sürmedi 2012 yılı sonu itibari ile ekonomide güven ve istikrarı sağlayan İktidar, büyüme rakamları ve enflasyon olayında rekor düzeyini yakalamıştı. İMF borcu bitmiş Mayıs 2013 itibariyle İMF borcu sıfırlandı. Ancak Ocak 2013 itibariyle içerde bir takım muhalif hareketler gözleniyordu. 
Nihayet 28 Mayıs 2013 günü taksim meydanını yayalaştırma projesi kapsamında birkaç ağacın taşınması için sökülmesi sırasında 50 kişilik bir gurubun başlattığı eylem, meşhur gezi parkı kalkışmasına dönüştü.  
 Bu günlerde Türk Milleti adına kurulan mahkemelerde görülen davalar gösteriyor ki; ‘Siyaset, ekonomi, güvenlik, basın, yargı, bürokrasi; kendi içinde üreyen gayri milli, gittikçe büyüyüp güçlenen çeteler’ içindeki uyuyan hücreler aktive olmuş, hedef Türkiye Cumhuriyeti. Bu kalkışmanın sonunda ortaya çıkan talepler ile, rahatsızlık içinde kıvranan tırnak içinde stratejik ortak Devletlerin rahatsızlıkları aynı. Üçün köprüyü yapmayın, Üçüncü havaalanını durdurun, Nükleer santral işinden vaz geçin.  

DEVLETİN İÇ VE DIŞ STRATEJİLERİ GİZLİDİR
 M. Ali Alabora’nın Tweeti her şeyi somut olarak ispatlıyordu. “Mesele sadece Gezi parkı değilarkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel” Bu tweetten anlıyoruz ki; Türkiye Cumhuriyetinin, Üçüncü köprüyle “Demir ipekyolu” dış politikada yaptığı atılımlar ve izlediği stratejilerle enerji havzalarındaki ülkelerin yüzünü Türkiye’ye çevirmesi, Çin, Hindistan, Pakistan, İran, Rusya ülkeleri ile milli paralarla alışveriş bazı ülkeleri endişelendirdi. 
Ve bu ülkeler; Türkiye’yi durdurmak için ; ‘Siyaset, ekonomi, güvenlik, basın, yargı, bürokrasi; kendi içinde üreyen gayri milli, gittikçe büyüyüp güçlenen çeteler’ içindeki işbirlikçilerin ortaya çıkarmaya çalıştığı kaos ile diz çöktürecekler. 
Gezi eylemleriyle başaramadılar. 17-25 Aralık 2013 yargı darbesi ile denediler, o da yemedi. 
  Ve 15 Temmuz 2016 işgal girişimini denediler. Hesaplamadıkları beklemedikleri silahsız güçlerin; Cumhuriyete, bağımsızlığımıza, egemenliğimize ölümüne sahip çıkacaklarını hesaplayamadılar. 
Artık Türkiye Cumhuriyeti Bağımsız, Egemen ve kendi başının çaresine bakabilecek ve kendi göbeğini kendisi kesecektir. Endişelenin Sözde Stratejik ortaklar ve içerdeki  işbirlikçiler. 
*(1) 28 Nisan 2007 tarihli Hükümetin açıklaması. http://darbeler.com/2015/05/18/27-nisan-e-muhtirasi/

KAYNAKÇA
TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Raporu (Kasım 2012)
Aktay, Yasin, Karizma Zamanları, Timaş Yayınları, İstanbul, 2011.Görmüş, Alper, Büyük Medyada Ergenekon Haberciliği, Etkileşim Yayınları, İstanbul 2011
Tayyar, Şamil, Kıt’a Dur, Timaş Yayınları, İstanbul 2009
*(2) Yeni Şafak gazetesi 2007 

 
Etiketler: ENDİŞELENİN, STRATEJİK, ORTAKLAR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Temmuz 2019
2010 Okunma.
04 Temmuz 2019
SOSYAL MEDYA VE EDEP
2209 Okunma.
01 Temmuz 2019
CHP’NİN PRANGASI VE İSTANBUL SINAVI
1627 Okunma.
27 Haziran 2019
HANGİ AK PARTİ
1199 Okunma.
24 Haziran 2019
VE İSTANBUL SEÇİMİNİ YAPTI
2000 Okunma.
20 Haziran 2019
AKDENİZ’İ KIRMIZIYA BOYAYACAKLAR
2013 Okunma.
17 Haziran 2019
SOSYAL SORUMLULUK
3602 Okunma.
13 Haziran 2019
PARALEL PARTİ YAPILANMASI
1381 Okunma.
10 Haziran 2019
SİYASİ PARTİLER ENDİŞE VERİCİ
1343 Okunma.
07 Haziran 2019
AK PARTİ GENEL MERKEZİNE
1635 Okunma.
02 Haziran 2019
GALASARAY UEFA ŞAMPİYONASINDA HAKEMLERİDE YENEREK ŞAMPİYON OLDU
742 Okunma.
30 Mayıs 2019
KONUŞUYORMUSUNUZ YOKSA GÜRÜLTÜ MÜ ÇIKARIYORSUNUZ?
1231 Okunma.
27 Mayıs 2019
SAĞDUYUDAN İKTİDARA VE MUHALEFETE UYARI
1168 Okunma.
23 Mayıs 2019
İTİLAF VE İTTİFAK DEVLETLERİ ÇOK PARTİLİ KOALİSYON BEKLİYOR
1171 Okunma.
20 Mayıs 2019
TÜRKİYENİN ÇİVİSİ
1414 Okunma.
16 Mayıs 2019
SORU ŞU
807 Okunma.
13 Mayıs 2019
DÜNYANIN ÇİVİSİ
998 Okunma.
09 Mayıs 2019
ERGUVAN ŞEHRİ İSTANBUL’DA SEÇİM VE ORGANİZE İŞLER
893 Okunma.
06 Mayıs 2019
Venezuela ve Sudan
825 Okunma.
02 Mayıs 2019
BU BİR KOMPLO TEORİSİ DEĞİLDİR!
967 Okunma.
30 Nisan 2019
GLOBAL ANARŞİZM
715 Okunma.
25 Nisan 2019
“El öğüt verir ama ekmek vermez”
1148 Okunma.
23 Nisan 2019
HEDEFTEKİ TÜRKİYE
701 Okunma.
18 Nisan 2019
Sigara İçmek Yada İçmemek
1082 Okunma.
15 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-10
679 Okunma.
11 Nisan 2019
İstanbul’un Gizemli Erguvan Mevsimi
1026 Okunma.
08 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-9
566 Okunma.
04 Nisan 2019
CHP’NİN YİRMİ YILI
684 Okunma.
01 Nisan 2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
819 Okunma.
28 Mart 2019
“UYAN EY GÖZLERİM GAFLETTEN UYAN”
1163 Okunma.
22 Mart 2019
ZONGULDAK’A BİR BABAYİĞİT LAZIM
830 Okunma.
21 Mart 2019
YENİ BİR DÜNYA KURULUR VE TÜRKİYE DE BU DÜNYADA YERİNİ BULUR
712 Okunma.
18 Mart 2019
ZONGULDAK’TA SEÇİM VAR
832 Okunma.
14 Mart 2019
DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKMÜ?
633 Okunma.
11 Mart 2019
SOSYAL DEMOKRATLIĞIN TEORİK TEMELİ
748 Okunma.
07 Mart 2019
MARJİNAL SİYASET
802 Okunma.
04 Mart 2019
MERKEZİYETÇİ HİYARARŞI KOLAYCILIĞI
821 Okunma.
28 Şubat 2019
ABD-AVRUPA ULUSLARARASI ANLAŞMALARI ASKIYA ALDI
626 Okunma.
25 Şubat 2019
YENGEÇ SENDROMU
1336 Okunma.
21 Şubat 2019
EVRENSEL TABİ HUKUK
858 Okunma.
18 Şubat 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-8
621 Okunma.
14 Şubat 2019
BU ÇÖPLÜKTEN GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK ÇIKMAZ
852 Okunma.
10 Şubat 2019
BELEDİYECİLİĞİN ŞİFRELERİ
896 Okunma.
07 Şubat 2019
SÜRÜ PSİKOLOJİSİ
865 Okunma.
04 Şubat 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-2
876 Okunma.
31 Ocak 2019
METAMORFOZ
950 Okunma.
24 Ocak 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-1
914 Okunma.
21 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-7
735 Okunma.
17 Ocak 2019
MANEVİ DENGESİ BOZUK PARTİLİ PROFİLİ
776 Okunma.
13 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-6 Dr. Hikmet Kıvılcımlı özel
936 Okunma.
10 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm-5
804 Okunma.
07 Ocak 2019
HALK DALKAVUK’LUĞU
953 Okunma.
03 Ocak 2019
AHLAK VE DİN
868 Okunma.
27 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm 4
921 Okunma.
23 Aralık 2018
ABD'nın Kısa Kanlı Soykırım Tarihi...
1115 Okunma.
20 Aralık 2018
DOLAR SİLAHI
736 Okunma.
13 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-3
953 Okunma.
10 Aralık 2018
“YANDAŞ”
883 Okunma.
06 Aralık 2018
AK PARTİ DR. ÖMER SELİM ALAN DEDİ
1168 Okunma.
29 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-2
882 Okunma.
22 Kasım 2018
Zonguldak ve Türkiye Taşkömürü Kurumu
1190 Okunma.
19 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-1
913 Okunma.
15 Kasım 2018
KUVVETLER AYRILIĞI VE ADİL DEVLET
871 Okunma.
08 Kasım 2018
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kırmızıçizgileri
1013 Okunma.
05 Kasım 2018
Sultan Galiyev ve Mustafa Suphi neden öldürüldü?
1021 Okunma.
01 Kasım 2018
CUMHURİYET VE MİLLİ KURUMLAR
985 Okunma.
25 Ekim 2018
MİLLİ MEVZULAR VE POLİTİKA
998 Okunma.
18 Ekim 2018
TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR
1218 Okunma.
14 Ekim 2018
TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İDDİASI
955 Okunma.
11 Ekim 2018
GEÇMİŞ GERİDE DERS ÖNÜMÜZDE
1199 Okunma.
04 Ekim 2018
ŞERAFETTİN NAS’IN BİTMEYEN MÜCADELESİ
1072 Okunma.
01 Ekim 2018
FİNANSMAN MALİYETİ VE FİYAT ARTIŞI, İÇ PİYASALAR;
1062 Okunma.
27 Eylül 2018
BM’NİN 73.GENEL KURULU VE ABD’NİN ÇÖKÜŞÜ
908 Okunma.
20 Eylül 2018
DEMİRPARK AVM (67BURDA) VE 3. HAVA ALANI
1065 Okunma.
13 Eylül 2018
İNSAN OLMA SANATI VE DEVLET İŞLERİ
875 Okunma.
06 Eylül 2018
Modern yaşamın sebep sonuç çıkmazı
1042 Okunma.
03 Eylül 2018
DARBELER VE EKONOMİK KRİZLER
962 Okunma.
30 Ağustos 2018
TRUMAN DOKTİRİNİ, MARŞHALL YARDIMI VE BAĞIMSIZLIK
1270 Okunma.
16 Ağustos 2018
14 AĞUSTOS 2018 AK PARTİ’NİN 17. YAŞ GÜNÜ
1317 Okunma.
08 Ağustos 2018
AMERİKA BİRLEŞİK ŞİRKETLER DEVLETİ
1609 Okunma.
03 Ağustos 2018
BARDAĞI TAŞIRAN BRICS ZİRVESİ
914 Okunma.
19 Temmuz 2018
SİYASET VE ALGI YÖNETİMİ
1214 Okunma.
12 Temmuz 2018
TÜRK SOLU SORUNSALI
1245 Okunma.
05 Temmuz 2018
DÜNYANIN SON 200 YILI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ
1410 Okunma.
28 Haziran 2018
SEÇİM ATMOSFERİ
1455 Okunma.
21 Haziran 2018
DERİN OLAN KUYU DEĞİL, KISA OLAN İPTİR
1565 Okunma.
07 Haziran 2018
PARAN KADAR KONUŞ
1348 Okunma.
31 Mayıs 2018
Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı
1212 Okunma.
25 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
1143 Okunma.
24 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
994 Okunma.
10 Mayıs 2018
24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİNDEN SONRA
1899 Okunma.
03 Mayıs 2018
Dünya sahnesinde Türkiye
1068 Okunma.
26 Nisan 2018
Bağımsız ve Milli Egemenliğine sahip olmak üzerine
1440 Okunma.
19 Nisan 2018
Gündem seçim
2347 Okunma.
12 Nisan 2018
Beslenme ve Alışkanlıkları;
2749 Okunma.
05 Nisan 2018
Bir Ülke tasavvur ediniz ki;
2311 Okunma.
29 Mart 2018
Üçüncü Yol-üçüncü göz
2107 Okunma.
22 Mart 2018
Georges Politzer’den Sonra;
2043 Okunma.
15 Mart 2018
MESELE PETROL ENERJİ KORİDORU DEĞİL
1414 Okunma.
08 Mart 2018
GELENEKSEL DÜĞÜNLER VE EKMEĞİN TADI
1470 Okunma.
01 Mart 2018
İSTİLA – KATLİAM – YAĞMA GÖRÜN
2397 Okunma.
22 Şubat 2018
YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ VE TERÖR
1892 Okunma.
15 Şubat 2018
Bütün Yollar Ortadoğu’ya çıkıyor
2123 Okunma.
08 Şubat 2018
Köprü meselesi ve kozlu kavşağı
2151 Okunma.
01 Şubat 2018
Birleşmiş Milletler ve Zonguldak
1568 Okunma.
25 Ocak 2018
Başarılı olmak yerine, başarılıyı dibe çekmek
1499 Okunma.
18 Ocak 2018
Yağmalanmış Ülkeler
2325 Okunma.
11 Ocak 2018
Hasta Partiler, Hastalıklı Partililer
1277 Okunma.
05 Ocak 2018
Hafıza Kaybı
1713 Okunma.
28 Aralık 2017
Üçüncü Dünya Halkları
1515 Okunma.
24 Aralık 2017
İnsan Ne Kurttur, Nede Kuzu
1258 Okunma.
14 Aralık 2017
İNSAN İÇİN DEVLET
1531 Okunma.
07 Aralık 2017
DEVLET VE İNSAN
1259 Okunma.
30 Kasım 2017
İŞLETME VE MALİYET
1510 Okunma.
23 Kasım 2017
İŞ KUR, KOSGEB, BAKKA
1689 Okunma.
16 Kasım 2017
AMERİKAN RÜYASININ KABUSLARI
1590 Okunma.
09 Kasım 2017
NE OLACAK BU TTK
1501 Okunma.
02 Kasım 2017
GÜNÜN KONUSU TTK
1881 Okunma.
26 Ekim 2017
TTK’YI KURTARMA PLANI
1983 Okunma.
19 Ekim 2017
DEVLET VE DEMOKRASİ
1757 Okunma.
12 Ekim 2017
DALDAN DALA
2057 Okunma.
06 Ekim 2017
KIŞLIKLAR HAZIRLAYIN
1443 Okunma.
28 Eylül 2017
ELEŞTİRİLMEK
1660 Okunma.
22 Eylül 2017
PARTİLER VE TEŞKİLATLARI
2231 Okunma.
15 Eylül 2017
SİYASETİN FİNANSMANI
2216 Okunma.
08 Eylül 2017
Bu yazıyı 2013 Mayıs’ta yazmıştım!..
1476 Okunma.
25 Ağustos 2017
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÇÜRÜME
1797 Okunma.
18 Ağustos 2017
HİZMETKAR VE MİLLİ (YERLİ) OLMAK
1548 Okunma.
10 Ağustos 2017
Benim seçilmediğim yer batsın!
2047 Okunma.
02 Ağustos 2017
SOSYAL MEDYANIN YAN ETKİLERİ
1607 Okunma.
25 Temmuz 2017
GENEL KURUL GELENEĞİ
1702 Okunma.
18 Temmuz 2017
DEMOKRASİNİN FİDANLIĞI DERNEKLER
1563 Okunma.
10 Temmuz 2017
EMEKLİ MAAŞLARI
1907 Okunma.
Haber Yazılımı