Yazı Detayı
21 Şubat 2019 - Perşembe 18:12 Bu yazı 628 kez okundu
 
EVRENSEL TABİ HUKUK
Recep ALKAN
 
 

            Türkiye Cumhuriyetinin Uluslararası ilişkilerde giderek yükselen güvenilirlik ve itibar edilirlik trendindeki yükseliş, Osmanlıda olduğu gibi insanı merkeze alan tutarlı stratejisidir.

              Dünyanın neresinde olunursa olunsun; insan olarak Türkiye Cumhuriyetinin, dış politikası, insan haysiyeti omurgasında şekillendiği için, dünya kamuoyunda karşılık buluyor.

              Suriye, Irak, Sudan, Katar, İran, Venezüella, Mısır’da batı emperyalizminin, insan yerine devletlerarası çıkarları önceleyen tutumları karşısında, hak’tan yana, Evrensel tabi hukuktan yana tavır alması Türkiye Cumhuriyetinin tarihten gelen gücünü geri kazanmasını sağladı.

             Sözde medeni! Batının tarihi geçmişindeki insanlık dışı hayat anlayışı, tarih sayfalarında kayıtlıdır. Ancak sadece tarih sayfalarında kayıtlı değildir, aynı zamanda genetik kodlarında da kayıtlıdır. Tarihteki dönemsel vahşetler Avrupalıların vücut kimyasını bozarak, insanı insan yapan hasletler ve duygu hassasiyetlerini kaybettirmiştir.

             ABD Venezüella’ya yaptırım kararı aldı. Gerekçe; Venezüella bağımsız ve egemen bir ülke olarak ulusal çıkarlarını koruyor, ülkesinin doğal kaynaklarını milletinin refahı için değerlendiriyor, ABD izin vermiyorum diyor. Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olduğu için ABD bu rezervi kendi kontrolüne almak istiyor. Avrupalıların koro halinde yaptırım kararı almaları, hangi uluslararası antlaşmaya dayanıyor?

             “ABD gelecek biz uyacağız” diyen CHP’li Tuncay Özkan ve onun gibi düşünenler; Mısır’da SİSİ, Venezüella’da Juan Guaido, Suudi Arabistan’da Prens Salman, BAE Emiri Kendi Halkının oyuyla değil ABD’nin kollaması ile iktidarda durabilirler. Demokrasi ve evrensel tabi hukukun meşru idarelerin ancak Halkın onayı ile meşruiyet kazanabilir.

              Bir siyasi yapı düşünün, ABD’nin FETÖ gibi yapılanmalarının desteği ile iktidara gelmeyi ve iktidar olmayı amaç edinsin? Bu siyasi yapı da CHP olsun şaka gibi.

 

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’un verdiği röportaj;

“İnsanlığın Geleceğini Türkiye gibi Ülkeler belirleyecek”

              “Bu, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin başının altından çıktı. ABD, Venezuela’da bir kukla hükümeti kurmak için tüm siyasi, diplomatik ve ekonomik gücünü kullandı. Bu, tarihimizde eşi benzeri görülmemiş bir olay.” Ülkelerin Guaido’yu tanıması ABD, Avrupa Birliği ve bazı Latin Amerika ülkeleri Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanımalarına dair soruya Maduro’nun yanıtı şu oldu: “Bu, Birleşmiş Milletler tüzüğünün içişlerine müdahaleyi yasaklayan kanunlarını ve Venezüella anayasasının temel ilkelerini ihlal ediyor. Bu, Venezuela’ya hükmetme,

Venezuela’yı ele geçirme ve neo-sömürgeci bir ilişki kurma girişiminin bir parçası. Her halükarda, bir ülkenin siyasi yaşamına karar veren, dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi halktır ve Venezuela da istisna değildir. Donald Trump’ın hükümeti, Beyaz Saray’ın aşırıcı yönetimi ve uydu hükümetleri istediğini söyleyebilir. Ancak Venezuela’da egemenlik halkındır, karar halka aittir. Burada ne yapacağımıza hiçbir yabancı hükümet karar veremez.”

” sorusuna Maduro şu ifadelerle yanıt verdi: “Dünyada pek çok dostumuz olduğunu düşünüyorum. Bu artık küresel bir savaşa dönüştü; Venezuela’ya karşı olanlar ve destek çıkanlar. Peki bu nasıl Venezuela’ya karşı küresel bir savaşa dönüştü? ABD’yi yöneten aşırılık yanlısı elit kesimin çıkarları yüzünden. Demokrasi ABD’deki elitlerin umrunda değil. Onların ilgilendiği tek şey bizim zenginliğimizi yağmalamak.

Trump’la görüşmek istediğimde durum farklıydı. Her zaman diyalog yollarını açabileceğinize ve diyalog ile barış içinde, saygılı bir şekilde, bir arada nasıl yaşayacağınıza dair orta yol bulmanın mümkün olduğuna inandım. Ama bu imkansız. Herhangi bir diyalog ya da uzlaşma ihtimalini yok ettiler. Beyaz Saray, hiçbir şekilde diyalog olmayacağı yönünde emir verdi, bu çok üzücü. Diyaloğa, kelimelere, diplomasiye inanıyorum.” 

 “Muhalefeti en az 400 kez aradım” “Diyalog için muhalefeti en az 400 kez aradım. Ne zaman ve nerede olursa olsun muhalefet ile bir diyalog için hazır ve istekliyim. Venezuela’ya yardım edebilecek tek şeyin açık bir gündemle dürüst bir diyalog olduğuna inanıyorum. Venezuela’nın iyiliği, ülkenin refahı için kapsamlı anlaşmalar yapacağımızı ümit ediyorum.”

 

             Başkan Recep Tayyip Erdoğan Osmanlı Devletinin gerçek gücünün silahtan, ekonomik zenginlikten, ileri teknoloji üretiminden ziyade Türk Milletine özgü hasletlerden olan asaletinden geldiğini biliyor.

             Türk milletinin tarih boyunca sadece insanı önceleyip, dinine inancına, ırkına rengine bakmadan, dünya sahnesinde adil ve evrensel tabi hukuka saygılı, özellikle Avrupa’nın 30 yıl savaşlarında, Yahudileri, Ermenileri ve diğer savunmasız milletlere sahip çıkması gerçek gücüdür.

             1492 İspanyol Vizigot’ların Endülüs katliamından Yahudiler Osmanlıya sığınmışlardır.

             Her ne kadar içerde; Cumhuriyeti kullanarak Türk milletinin, nevi şahsına münhasır, insanlık ve haysiyet anlayışını unutturmaya çalışılmış olsa da, kurduğu 16 devlette de, Türkiye Cumhuriyetinde de hakimdir. İçinden yetiştirdiği tarihi şahsiyetler, Devletin insanlık anlayışının temel taşıdır.

              İslam’ın Dört Halife dönemi, Selahattin-i Eyyübi, Süleyman şah, Alparslan,  Alaaddin Keykubat, Şeyh Edabali, Orhan Gazi, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II.Abdülhamit, son olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk her biri ayrı marifetleri ile birlikte Türk Milletinin şanlı tarihinin gerçek kimliğinin köşe taşlarıdırlar.

              Bu gün; Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonundan sonra, insan haysiyeti için Türkiye Cumhuriyetinin her şeyi göze alacağı anlaşılmıştır.

              Batı medeniyetin takkesi düşmüş keli görülmüştür. İnsanlık; tarih sayfalarında medeni dedikleri batının, aslında, ne kadar vahşi ve insanlık haysiyetinden yoksun, hırsız, sadece çıkar için savaş makineleri ile insanları doğradığı iletişim teknolojileri sayesinde insanlık bir kez daha müşahede etmiştir.

               Devlet; sadece yüksek teknoloji, ultra modern savaş makineleri, çalıp çırptığı zenginliklerle ayakta duramaz. Belki insan ömrünü aşan bir süre yeri titretirler ama, asla ilahi adaletten kaçamazlar.

               ABD çağın hastalığı toplumsal depresyonla boğuşurken, yaşadığı panik ataklarla, yersiz kaygı ve korku nöbetlerinden geceleri uyuyamıyorlar.

               ABD, Almanya, İngiltere, Fransa 20-30 bin dolar kişi başı yıllık gelire rağmen refah toplumu olmak yerine, halkları güven bunalımı ve yalnızlık psikozu ile hasta.

                Avrupa’nın 30 yıl savaşları Katolik-Protestan mezhep savaşları (1618-1648) anlamak için incelendiğinde, Hangi batı medeniyeti? Demeden durulamaz.

                Dünya adaletini Güçlülerin lehine bozmak için Kurulmuş olan BM Birleşmiş Milletler örgütüne, ancak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı “Dünya Beşten Büyüktür” diyerek altını boşaltmıştır. Çünkü dünya sahnesinde adaleti, Evrensel Tabi Hukuku BM’yi ve NATO’yu kullanarak kendi çıkarlarına hizmet aracı olarak kullanıyorlar.

               Bunun bedelini ödeyecekler.

               Türkiye; Uluslar arası adaleti, Evrensel Tabi Hukuku Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devletinde olduğu gibi tarafı olmuştur. Bu taraf olma; ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ülkelerinin çözülmelerine kadar gidecek, yeniden birbiri ile savaşacaklar.

              ABD kendi savaş makinesinin çıldırması neticesinde tabi seleksiyonun hışmına uğrayacak. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya; insanın ürettiği başka hiçbir şekilde elde edilemeyen insani sıcaklığı kaybettiği için donarak ölecekler.

              Türkiye çevresindeki cetvelle çizilen sınırları gönül gücüyle aşıp, Yunanistan’ın bile şefkatle yaralarını saracak.

                 Mısır İnsanı Suriye’yi teselli etmek için Türk Milleti ile buluşacak. Ermenistan kendini yalanlayarak hakkı keşfettiğinde nasıl aldatıldığını öğrenip şımarıklığı bırakacak.

                 İsrail, kendi beslediği şeytani kontrolsüz güçten Türkiye’ye sığınacak.

                 Çünkü; ilahi adalet ve Evrensel tabi Hukuk, Doğanın tabi seleksiyon ve canlılar-Gıda dengesini tutan otokontrol mekanizması işlemektedir.

 

 
Etiketler: EVRENSEL, TABİ, HUKUK,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Temmuz 2019
1509 Okunma.
04 Temmuz 2019
SOSYAL MEDYA VE EDEP
1397 Okunma.
01 Temmuz 2019
CHP’NİN PRANGASI VE İSTANBUL SINAVI
1198 Okunma.
27 Haziran 2019
HANGİ AK PARTİ
751 Okunma.
24 Haziran 2019
VE İSTANBUL SEÇİMİNİ YAPTI
1786 Okunma.
20 Haziran 2019
AKDENİZ’İ KIRMIZIYA BOYAYACAKLAR
1712 Okunma.
17 Haziran 2019
SOSYAL SORUMLULUK
3375 Okunma.
13 Haziran 2019
PARALEL PARTİ YAPILANMASI
1095 Okunma.
10 Haziran 2019
SİYASİ PARTİLER ENDİŞE VERİCİ
1080 Okunma.
07 Haziran 2019
AK PARTİ GENEL MERKEZİNE
1286 Okunma.
02 Haziran 2019
GALASARAY UEFA ŞAMPİYONASINDA HAKEMLERİDE YENEREK ŞAMPİYON OLDU
526 Okunma.
30 Mayıs 2019
KONUŞUYORMUSUNUZ YOKSA GÜRÜLTÜ MÜ ÇIKARIYORSUNUZ?
834 Okunma.
27 Mayıs 2019
SAĞDUYUDAN İKTİDARA VE MUHALEFETE UYARI
874 Okunma.
23 Mayıs 2019
İTİLAF VE İTTİFAK DEVLETLERİ ÇOK PARTİLİ KOALİSYON BEKLİYOR
800 Okunma.
20 Mayıs 2019
TÜRKİYENİN ÇİVİSİ
964 Okunma.
16 Mayıs 2019
SORU ŞU
518 Okunma.
13 Mayıs 2019
DÜNYANIN ÇİVİSİ
671 Okunma.
09 Mayıs 2019
ERGUVAN ŞEHRİ İSTANBUL’DA SEÇİM VE ORGANİZE İŞLER
640 Okunma.
06 Mayıs 2019
Venezuela ve Sudan
533 Okunma.
02 Mayıs 2019
BU BİR KOMPLO TEORİSİ DEĞİLDİR!
564 Okunma.
30 Nisan 2019
GLOBAL ANARŞİZM
468 Okunma.
25 Nisan 2019
“El öğüt verir ama ekmek vermez”
720 Okunma.
23 Nisan 2019
HEDEFTEKİ TÜRKİYE
439 Okunma.
18 Nisan 2019
Sigara İçmek Yada İçmemek
662 Okunma.
15 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-10
444 Okunma.
11 Nisan 2019
İstanbul’un Gizemli Erguvan Mevsimi
809 Okunma.
08 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-9
386 Okunma.
04 Nisan 2019
CHP’NİN YİRMİ YILI
477 Okunma.
01 Nisan 2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
568 Okunma.
28 Mart 2019
“UYAN EY GÖZLERİM GAFLETTEN UYAN”
739 Okunma.
22 Mart 2019
ZONGULDAK’A BİR BABAYİĞİT LAZIM
620 Okunma.
21 Mart 2019
YENİ BİR DÜNYA KURULUR VE TÜRKİYE DE BU DÜNYADA YERİNİ BULUR
515 Okunma.
18 Mart 2019
ZONGULDAK’TA SEÇİM VAR
537 Okunma.
14 Mart 2019
DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKMÜ?
382 Okunma.
11 Mart 2019
SOSYAL DEMOKRATLIĞIN TEORİK TEMELİ
518 Okunma.
07 Mart 2019
MARJİNAL SİYASET
491 Okunma.
04 Mart 2019
MERKEZİYETÇİ HİYARARŞI KOLAYCILIĞI
521 Okunma.
28 Şubat 2019
ABD-AVRUPA ULUSLARARASI ANLAŞMALARI ASKIYA ALDI
459 Okunma.
25 Şubat 2019
YENGEÇ SENDROMU
985 Okunma.
18 Şubat 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-8
476 Okunma.
14 Şubat 2019
BU ÇÖPLÜKTEN GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK ÇIKMAZ
642 Okunma.
10 Şubat 2019
BELEDİYECİLİĞİN ŞİFRELERİ
672 Okunma.
07 Şubat 2019
SÜRÜ PSİKOLOJİSİ
637 Okunma.
04 Şubat 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-2
658 Okunma.
31 Ocak 2019
METAMORFOZ
731 Okunma.
24 Ocak 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-1
751 Okunma.
21 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-7
515 Okunma.
17 Ocak 2019
MANEVİ DENGESİ BOZUK PARTİLİ PROFİLİ
645 Okunma.
13 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-6 Dr. Hikmet Kıvılcımlı özel
636 Okunma.
10 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm-5
623 Okunma.
07 Ocak 2019
HALK DALKAVUK’LUĞU
680 Okunma.
03 Ocak 2019
AHLAK VE DİN
645 Okunma.
27 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm 4
718 Okunma.
23 Aralık 2018
ABD'nın Kısa Kanlı Soykırım Tarihi...
762 Okunma.
20 Aralık 2018
DOLAR SİLAHI
538 Okunma.
13 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-3
744 Okunma.
10 Aralık 2018
“YANDAŞ”
668 Okunma.
06 Aralık 2018
AK PARTİ DR. ÖMER SELİM ALAN DEDİ
865 Okunma.
29 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-2
660 Okunma.
22 Kasım 2018
Zonguldak ve Türkiye Taşkömürü Kurumu
960 Okunma.
19 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-1
696 Okunma.
15 Kasım 2018
KUVVETLER AYRILIĞI VE ADİL DEVLET
650 Okunma.
08 Kasım 2018
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kırmızıçizgileri
862 Okunma.
05 Kasım 2018
Sultan Galiyev ve Mustafa Suphi neden öldürüldü?
722 Okunma.
01 Kasım 2018
CUMHURİYET VE MİLLİ KURUMLAR
714 Okunma.
25 Ekim 2018
MİLLİ MEVZULAR VE POLİTİKA
853 Okunma.
18 Ekim 2018
TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR
994 Okunma.
14 Ekim 2018
TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İDDİASI
719 Okunma.
11 Ekim 2018
GEÇMİŞ GERİDE DERS ÖNÜMÜZDE
922 Okunma.
04 Ekim 2018
ŞERAFETTİN NAS’IN BİTMEYEN MÜCADELESİ
830 Okunma.
01 Ekim 2018
FİNANSMAN MALİYETİ VE FİYAT ARTIŞI, İÇ PİYASALAR;
862 Okunma.
27 Eylül 2018
BM’NİN 73.GENEL KURULU VE ABD’NİN ÇÖKÜŞÜ
743 Okunma.
20 Eylül 2018
DEMİRPARK AVM (67BURDA) VE 3. HAVA ALANI
847 Okunma.
13 Eylül 2018
İNSAN OLMA SANATI VE DEVLET İŞLERİ
678 Okunma.
06 Eylül 2018
Modern yaşamın sebep sonuç çıkmazı
801 Okunma.
03 Eylül 2018
DARBELER VE EKONOMİK KRİZLER
665 Okunma.
30 Ağustos 2018
TRUMAN DOKTİRİNİ, MARŞHALL YARDIMI VE BAĞIMSIZLIK
805 Okunma.
16 Ağustos 2018
14 AĞUSTOS 2018 AK PARTİ’NİN 17. YAŞ GÜNÜ
1033 Okunma.
08 Ağustos 2018
AMERİKA BİRLEŞİK ŞİRKETLER DEVLETİ
1285 Okunma.
03 Ağustos 2018
BARDAĞI TAŞIRAN BRICS ZİRVESİ
714 Okunma.
26 Temmuz 2018
ENDİŞELENİN STRATEJİK ORTAKLAR
747 Okunma.
19 Temmuz 2018
SİYASET VE ALGI YÖNETİMİ
922 Okunma.
12 Temmuz 2018
TÜRK SOLU SORUNSALI
991 Okunma.
05 Temmuz 2018
DÜNYANIN SON 200 YILI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ
1194 Okunma.
28 Haziran 2018
SEÇİM ATMOSFERİ
1224 Okunma.
21 Haziran 2018
DERİN OLAN KUYU DEĞİL, KISA OLAN İPTİR
1245 Okunma.
07 Haziran 2018
PARAN KADAR KONUŞ
1130 Okunma.
31 Mayıs 2018
Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı
1047 Okunma.
25 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
909 Okunma.
24 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
737 Okunma.
10 Mayıs 2018
24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİNDEN SONRA
1688 Okunma.
03 Mayıs 2018
Dünya sahnesinde Türkiye
881 Okunma.
26 Nisan 2018
Bağımsız ve Milli Egemenliğine sahip olmak üzerine
1248 Okunma.
19 Nisan 2018
Gündem seçim
2160 Okunma.
12 Nisan 2018
Beslenme ve Alışkanlıkları;
2539 Okunma.
05 Nisan 2018
Bir Ülke tasavvur ediniz ki;
2102 Okunma.
29 Mart 2018
Üçüncü Yol-üçüncü göz
1769 Okunma.
22 Mart 2018
Georges Politzer’den Sonra;
1776 Okunma.
15 Mart 2018
MESELE PETROL ENERJİ KORİDORU DEĞİL
1258 Okunma.
08 Mart 2018
GELENEKSEL DÜĞÜNLER VE EKMEĞİN TADI
1230 Okunma.
01 Mart 2018
İSTİLA – KATLİAM – YAĞMA GÖRÜN
1995 Okunma.
22 Şubat 2018
YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ VE TERÖR
1684 Okunma.
15 Şubat 2018
Bütün Yollar Ortadoğu’ya çıkıyor
1972 Okunma.
08 Şubat 2018
Köprü meselesi ve kozlu kavşağı
1771 Okunma.
01 Şubat 2018
Birleşmiş Milletler ve Zonguldak
1353 Okunma.
25 Ocak 2018
Başarılı olmak yerine, başarılıyı dibe çekmek
1314 Okunma.
18 Ocak 2018
Yağmalanmış Ülkeler
1988 Okunma.
11 Ocak 2018
Hasta Partiler, Hastalıklı Partililer
1109 Okunma.
05 Ocak 2018
Hafıza Kaybı
1482 Okunma.
28 Aralık 2017
Üçüncü Dünya Halkları
1303 Okunma.
24 Aralık 2017
İnsan Ne Kurttur, Nede Kuzu
1050 Okunma.
14 Aralık 2017
İNSAN İÇİN DEVLET
1309 Okunma.
07 Aralık 2017
DEVLET VE İNSAN
1078 Okunma.
30 Kasım 2017
İŞLETME VE MALİYET
1277 Okunma.
23 Kasım 2017
İŞ KUR, KOSGEB, BAKKA
1376 Okunma.
16 Kasım 2017
AMERİKAN RÜYASININ KABUSLARI
1334 Okunma.
09 Kasım 2017
NE OLACAK BU TTK
1297 Okunma.
02 Kasım 2017
GÜNÜN KONUSU TTK
1579 Okunma.
26 Ekim 2017
TTK’YI KURTARMA PLANI
1691 Okunma.
19 Ekim 2017
DEVLET VE DEMOKRASİ
1526 Okunma.
12 Ekim 2017
DALDAN DALA
1738 Okunma.
06 Ekim 2017
KIŞLIKLAR HAZIRLAYIN
1234 Okunma.
28 Eylül 2017
ELEŞTİRİLMEK
1479 Okunma.
22 Eylül 2017
PARTİLER VE TEŞKİLATLARI
1903 Okunma.
15 Eylül 2017
SİYASETİN FİNANSMANI
1983 Okunma.
08 Eylül 2017
Bu yazıyı 2013 Mayıs’ta yazmıştım!..
1291 Okunma.
25 Ağustos 2017
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÇÜRÜME
1558 Okunma.
18 Ağustos 2017
HİZMETKAR VE MİLLİ (YERLİ) OLMAK
1327 Okunma.
10 Ağustos 2017
Benim seçilmediğim yer batsın!
1778 Okunma.
02 Ağustos 2017
SOSYAL MEDYANIN YAN ETKİLERİ
1390 Okunma.
25 Temmuz 2017
GENEL KURUL GELENEĞİ
1498 Okunma.
18 Temmuz 2017
DEMOKRASİNİN FİDANLIĞI DERNEKLER
1431 Okunma.
10 Temmuz 2017
EMEKLİ MAAŞLARI
1743 Okunma.
Haber Yazılımı