google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
21 Şubat 2019 - Perşembe 18:12 Bu yazı 839 kez okundu
 
EVRENSEL TABİ HUKUK
Recep ALKAN
 
 

            Türkiye Cumhuriyetinin Uluslararası ilişkilerde giderek yükselen güvenilirlik ve itibar edilirlik trendindeki yükseliş, Osmanlıda olduğu gibi insanı merkeze alan tutarlı stratejisidir.

              Dünyanın neresinde olunursa olunsun; insan olarak Türkiye Cumhuriyetinin, dış politikası, insan haysiyeti omurgasında şekillendiği için, dünya kamuoyunda karşılık buluyor.

              Suriye, Irak, Sudan, Katar, İran, Venezüella, Mısır’da batı emperyalizminin, insan yerine devletlerarası çıkarları önceleyen tutumları karşısında, hak’tan yana, Evrensel tabi hukuktan yana tavır alması Türkiye Cumhuriyetinin tarihten gelen gücünü geri kazanmasını sağladı.

             Sözde medeni! Batının tarihi geçmişindeki insanlık dışı hayat anlayışı, tarih sayfalarında kayıtlıdır. Ancak sadece tarih sayfalarında kayıtlı değildir, aynı zamanda genetik kodlarında da kayıtlıdır. Tarihteki dönemsel vahşetler Avrupalıların vücut kimyasını bozarak, insanı insan yapan hasletler ve duygu hassasiyetlerini kaybettirmiştir.

             ABD Venezüella’ya yaptırım kararı aldı. Gerekçe; Venezüella bağımsız ve egemen bir ülke olarak ulusal çıkarlarını koruyor, ülkesinin doğal kaynaklarını milletinin refahı için değerlendiriyor, ABD izin vermiyorum diyor. Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olduğu için ABD bu rezervi kendi kontrolüne almak istiyor. Avrupalıların koro halinde yaptırım kararı almaları, hangi uluslararası antlaşmaya dayanıyor?

             “ABD gelecek biz uyacağız” diyen CHP’li Tuncay Özkan ve onun gibi düşünenler; Mısır’da SİSİ, Venezüella’da Juan Guaido, Suudi Arabistan’da Prens Salman, BAE Emiri Kendi Halkının oyuyla değil ABD’nin kollaması ile iktidarda durabilirler. Demokrasi ve evrensel tabi hukukun meşru idarelerin ancak Halkın onayı ile meşruiyet kazanabilir.

              Bir siyasi yapı düşünün, ABD’nin FETÖ gibi yapılanmalarının desteği ile iktidara gelmeyi ve iktidar olmayı amaç edinsin? Bu siyasi yapı da CHP olsun şaka gibi.

 

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’un verdiği röportaj;

“İnsanlığın Geleceğini Türkiye gibi Ülkeler belirleyecek”

              “Bu, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin başının altından çıktı. ABD, Venezuela’da bir kukla hükümeti kurmak için tüm siyasi, diplomatik ve ekonomik gücünü kullandı. Bu, tarihimizde eşi benzeri görülmemiş bir olay.” Ülkelerin Guaido’yu tanıması ABD, Avrupa Birliği ve bazı Latin Amerika ülkeleri Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanımalarına dair soruya Maduro’nun yanıtı şu oldu: “Bu, Birleşmiş Milletler tüzüğünün içişlerine müdahaleyi yasaklayan kanunlarını ve Venezüella anayasasının temel ilkelerini ihlal ediyor. Bu, Venezuela’ya hükmetme,

Venezuela’yı ele geçirme ve neo-sömürgeci bir ilişki kurma girişiminin bir parçası. Her halükarda, bir ülkenin siyasi yaşamına karar veren, dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi halktır ve Venezuela da istisna değildir. Donald Trump’ın hükümeti, Beyaz Saray’ın aşırıcı yönetimi ve uydu hükümetleri istediğini söyleyebilir. Ancak Venezuela’da egemenlik halkındır, karar halka aittir. Burada ne yapacağımıza hiçbir yabancı hükümet karar veremez.”

” sorusuna Maduro şu ifadelerle yanıt verdi: “Dünyada pek çok dostumuz olduğunu düşünüyorum. Bu artık küresel bir savaşa dönüştü; Venezuela’ya karşı olanlar ve destek çıkanlar. Peki bu nasıl Venezuela’ya karşı küresel bir savaşa dönüştü? ABD’yi yöneten aşırılık yanlısı elit kesimin çıkarları yüzünden. Demokrasi ABD’deki elitlerin umrunda değil. Onların ilgilendiği tek şey bizim zenginliğimizi yağmalamak.

Trump’la görüşmek istediğimde durum farklıydı. Her zaman diyalog yollarını açabileceğinize ve diyalog ile barış içinde, saygılı bir şekilde, bir arada nasıl yaşayacağınıza dair orta yol bulmanın mümkün olduğuna inandım. Ama bu imkansız. Herhangi bir diyalog ya da uzlaşma ihtimalini yok ettiler. Beyaz Saray, hiçbir şekilde diyalog olmayacağı yönünde emir verdi, bu çok üzücü. Diyaloğa, kelimelere, diplomasiye inanıyorum.” 

 “Muhalefeti en az 400 kez aradım” “Diyalog için muhalefeti en az 400 kez aradım. Ne zaman ve nerede olursa olsun muhalefet ile bir diyalog için hazır ve istekliyim. Venezuela’ya yardım edebilecek tek şeyin açık bir gündemle dürüst bir diyalog olduğuna inanıyorum. Venezuela’nın iyiliği, ülkenin refahı için kapsamlı anlaşmalar yapacağımızı ümit ediyorum.”

 

             Başkan Recep Tayyip Erdoğan Osmanlı Devletinin gerçek gücünün silahtan, ekonomik zenginlikten, ileri teknoloji üretiminden ziyade Türk Milletine özgü hasletlerden olan asaletinden geldiğini biliyor.

             Türk milletinin tarih boyunca sadece insanı önceleyip, dinine inancına, ırkına rengine bakmadan, dünya sahnesinde adil ve evrensel tabi hukuka saygılı, özellikle Avrupa’nın 30 yıl savaşlarında, Yahudileri, Ermenileri ve diğer savunmasız milletlere sahip çıkması gerçek gücüdür.

             1492 İspanyol Vizigot’ların Endülüs katliamından Yahudiler Osmanlıya sığınmışlardır.

             Her ne kadar içerde; Cumhuriyeti kullanarak Türk milletinin, nevi şahsına münhasır, insanlık ve haysiyet anlayışını unutturmaya çalışılmış olsa da, kurduğu 16 devlette de, Türkiye Cumhuriyetinde de hakimdir. İçinden yetiştirdiği tarihi şahsiyetler, Devletin insanlık anlayışının temel taşıdır.

              İslam’ın Dört Halife dönemi, Selahattin-i Eyyübi, Süleyman şah, Alparslan,  Alaaddin Keykubat, Şeyh Edabali, Orhan Gazi, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, II.Abdülhamit, son olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk her biri ayrı marifetleri ile birlikte Türk Milletinin şanlı tarihinin gerçek kimliğinin köşe taşlarıdırlar.

              Bu gün; Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonundan sonra, insan haysiyeti için Türkiye Cumhuriyetinin her şeyi göze alacağı anlaşılmıştır.

              Batı medeniyetin takkesi düşmüş keli görülmüştür. İnsanlık; tarih sayfalarında medeni dedikleri batının, aslında, ne kadar vahşi ve insanlık haysiyetinden yoksun, hırsız, sadece çıkar için savaş makineleri ile insanları doğradığı iletişim teknolojileri sayesinde insanlık bir kez daha müşahede etmiştir.

               Devlet; sadece yüksek teknoloji, ultra modern savaş makineleri, çalıp çırptığı zenginliklerle ayakta duramaz. Belki insan ömrünü aşan bir süre yeri titretirler ama, asla ilahi adaletten kaçamazlar.

               ABD çağın hastalığı toplumsal depresyonla boğuşurken, yaşadığı panik ataklarla, yersiz kaygı ve korku nöbetlerinden geceleri uyuyamıyorlar.

               ABD, Almanya, İngiltere, Fransa 20-30 bin dolar kişi başı yıllık gelire rağmen refah toplumu olmak yerine, halkları güven bunalımı ve yalnızlık psikozu ile hasta.

                Avrupa’nın 30 yıl savaşları Katolik-Protestan mezhep savaşları (1618-1648) anlamak için incelendiğinde, Hangi batı medeniyeti? Demeden durulamaz.

                Dünya adaletini Güçlülerin lehine bozmak için Kurulmuş olan BM Birleşmiş Milletler örgütüne, ancak Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı “Dünya Beşten Büyüktür” diyerek altını boşaltmıştır. Çünkü dünya sahnesinde adaleti, Evrensel Tabi Hukuku BM’yi ve NATO’yu kullanarak kendi çıkarlarına hizmet aracı olarak kullanıyorlar.

               Bunun bedelini ödeyecekler.

               Türkiye; Uluslar arası adaleti, Evrensel Tabi Hukuku Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devletinde olduğu gibi tarafı olmuştur. Bu taraf olma; ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ülkelerinin çözülmelerine kadar gidecek, yeniden birbiri ile savaşacaklar.

              ABD kendi savaş makinesinin çıldırması neticesinde tabi seleksiyonun hışmına uğrayacak. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya; insanın ürettiği başka hiçbir şekilde elde edilemeyen insani sıcaklığı kaybettiği için donarak ölecekler.

              Türkiye çevresindeki cetvelle çizilen sınırları gönül gücüyle aşıp, Yunanistan’ın bile şefkatle yaralarını saracak.

                 Mısır İnsanı Suriye’yi teselli etmek için Türk Milleti ile buluşacak. Ermenistan kendini yalanlayarak hakkı keşfettiğinde nasıl aldatıldığını öğrenip şımarıklığı bırakacak.

                 İsrail, kendi beslediği şeytani kontrolsüz güçten Türkiye’ye sığınacak.

                 Çünkü; ilahi adalet ve Evrensel tabi Hukuk, Doğanın tabi seleksiyon ve canlılar-Gıda dengesini tutan otokontrol mekanizması işlemektedir.

 

 
Etiketler: EVRENSEL, TABİ, HUKUK,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Temmuz 2019
1968 Okunma.
04 Temmuz 2019
SOSYAL MEDYA VE EDEP
2084 Okunma.
01 Temmuz 2019
CHP’NİN PRANGASI VE İSTANBUL SINAVI
1603 Okunma.
27 Haziran 2019
HANGİ AK PARTİ
1182 Okunma.
24 Haziran 2019
VE İSTANBUL SEÇİMİNİ YAPTI
1986 Okunma.
20 Haziran 2019
AKDENİZ’İ KIRMIZIYA BOYAYACAKLAR
1989 Okunma.
17 Haziran 2019
SOSYAL SORUMLULUK
3586 Okunma.
13 Haziran 2019
PARALEL PARTİ YAPILANMASI
1364 Okunma.
10 Haziran 2019
SİYASİ PARTİLER ENDİŞE VERİCİ
1319 Okunma.
07 Haziran 2019
AK PARTİ GENEL MERKEZİNE
1609 Okunma.
02 Haziran 2019
GALASARAY UEFA ŞAMPİYONASINDA HAKEMLERİDE YENEREK ŞAMPİYON OLDU
724 Okunma.
30 Mayıs 2019
KONUŞUYORMUSUNUZ YOKSA GÜRÜLTÜ MÜ ÇIKARIYORSUNUZ?
1210 Okunma.
27 Mayıs 2019
SAĞDUYUDAN İKTİDARA VE MUHALEFETE UYARI
1146 Okunma.
23 Mayıs 2019
İTİLAF VE İTTİFAK DEVLETLERİ ÇOK PARTİLİ KOALİSYON BEKLİYOR
1123 Okunma.
20 Mayıs 2019
TÜRKİYENİN ÇİVİSİ
1394 Okunma.
16 Mayıs 2019
SORU ŞU
782 Okunma.
13 Mayıs 2019
DÜNYANIN ÇİVİSİ
901 Okunma.
09 Mayıs 2019
ERGUVAN ŞEHRİ İSTANBUL’DA SEÇİM VE ORGANİZE İŞLER
873 Okunma.
06 Mayıs 2019
Venezuela ve Sudan
803 Okunma.
02 Mayıs 2019
BU BİR KOMPLO TEORİSİ DEĞİLDİR!
929 Okunma.
30 Nisan 2019
GLOBAL ANARŞİZM
699 Okunma.
25 Nisan 2019
“El öğüt verir ama ekmek vermez”
1129 Okunma.
23 Nisan 2019
HEDEFTEKİ TÜRKİYE
637 Okunma.
18 Nisan 2019
Sigara İçmek Yada İçmemek
1054 Okunma.
15 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-10
659 Okunma.
11 Nisan 2019
İstanbul’un Gizemli Erguvan Mevsimi
1007 Okunma.
08 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-9
551 Okunma.
04 Nisan 2019
CHP’NİN YİRMİ YILI
670 Okunma.
01 Nisan 2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
800 Okunma.
28 Mart 2019
“UYAN EY GÖZLERİM GAFLETTEN UYAN”
1130 Okunma.
22 Mart 2019
ZONGULDAK’A BİR BABAYİĞİT LAZIM
811 Okunma.
21 Mart 2019
YENİ BİR DÜNYA KURULUR VE TÜRKİYE DE BU DÜNYADA YERİNİ BULUR
696 Okunma.
18 Mart 2019
ZONGULDAK’TA SEÇİM VAR
814 Okunma.
14 Mart 2019
DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKMÜ?
598 Okunma.
11 Mart 2019
SOSYAL DEMOKRATLIĞIN TEORİK TEMELİ
725 Okunma.
07 Mart 2019
MARJİNAL SİYASET
780 Okunma.
04 Mart 2019
MERKEZİYETÇİ HİYARARŞI KOLAYCILIĞI
804 Okunma.
28 Şubat 2019
ABD-AVRUPA ULUSLARARASI ANLAŞMALARI ASKIYA ALDI
600 Okunma.
25 Şubat 2019
YENGEÇ SENDROMU
1320 Okunma.
18 Şubat 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-8
600 Okunma.
14 Şubat 2019
BU ÇÖPLÜKTEN GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK ÇIKMAZ
838 Okunma.
10 Şubat 2019
BELEDİYECİLİĞİN ŞİFRELERİ
878 Okunma.
07 Şubat 2019
SÜRÜ PSİKOLOJİSİ
849 Okunma.
04 Şubat 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-2
864 Okunma.
31 Ocak 2019
METAMORFOZ
935 Okunma.
24 Ocak 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-1
899 Okunma.
21 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-7
725 Okunma.
17 Ocak 2019
MANEVİ DENGESİ BOZUK PARTİLİ PROFİLİ
760 Okunma.
13 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-6 Dr. Hikmet Kıvılcımlı özel
919 Okunma.
10 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm-5
784 Okunma.
07 Ocak 2019
HALK DALKAVUK’LUĞU
929 Okunma.
03 Ocak 2019
AHLAK VE DİN
853 Okunma.
27 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm 4
909 Okunma.
23 Aralık 2018
ABD'nın Kısa Kanlı Soykırım Tarihi...
1103 Okunma.
20 Aralık 2018
DOLAR SİLAHI
724 Okunma.
13 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-3
937 Okunma.
10 Aralık 2018
“YANDAŞ”
864 Okunma.
06 Aralık 2018
AK PARTİ DR. ÖMER SELİM ALAN DEDİ
1156 Okunma.
29 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-2
869 Okunma.
22 Kasım 2018
Zonguldak ve Türkiye Taşkömürü Kurumu
1131 Okunma.
19 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-1
900 Okunma.
15 Kasım 2018
KUVVETLER AYRILIĞI VE ADİL DEVLET
850 Okunma.
08 Kasım 2018
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kırmızıçizgileri
996 Okunma.
05 Kasım 2018
Sultan Galiyev ve Mustafa Suphi neden öldürüldü?
1006 Okunma.
01 Kasım 2018
CUMHURİYET VE MİLLİ KURUMLAR
950 Okunma.
25 Ekim 2018
MİLLİ MEVZULAR VE POLİTİKA
978 Okunma.
18 Ekim 2018
TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR
1197 Okunma.
14 Ekim 2018
TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İDDİASI
935 Okunma.
11 Ekim 2018
GEÇMİŞ GERİDE DERS ÖNÜMÜZDE
1175 Okunma.
04 Ekim 2018
ŞERAFETTİN NAS’IN BİTMEYEN MÜCADELESİ
1050 Okunma.
01 Ekim 2018
FİNANSMAN MALİYETİ VE FİYAT ARTIŞI, İÇ PİYASALAR;
1048 Okunma.
27 Eylül 2018
BM’NİN 73.GENEL KURULU VE ABD’NİN ÇÖKÜŞÜ
889 Okunma.
20 Eylül 2018
DEMİRPARK AVM (67BURDA) VE 3. HAVA ALANI
1042 Okunma.
13 Eylül 2018
İNSAN OLMA SANATI VE DEVLET İŞLERİ
864 Okunma.
06 Eylül 2018
Modern yaşamın sebep sonuç çıkmazı
1025 Okunma.
03 Eylül 2018
DARBELER VE EKONOMİK KRİZLER
941 Okunma.
30 Ağustos 2018
TRUMAN DOKTİRİNİ, MARŞHALL YARDIMI VE BAĞIMSIZLIK
1186 Okunma.
16 Ağustos 2018
14 AĞUSTOS 2018 AK PARTİ’NİN 17. YAŞ GÜNÜ
1294 Okunma.
08 Ağustos 2018
AMERİKA BİRLEŞİK ŞİRKETLER DEVLETİ
1567 Okunma.
03 Ağustos 2018
BARDAĞI TAŞIRAN BRICS ZİRVESİ
899 Okunma.
26 Temmuz 2018
ENDİŞELENİN STRATEJİK ORTAKLAR
914 Okunma.
19 Temmuz 2018
SİYASET VE ALGI YÖNETİMİ
1194 Okunma.
12 Temmuz 2018
TÜRK SOLU SORUNSALI
1228 Okunma.
05 Temmuz 2018
DÜNYANIN SON 200 YILI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ
1393 Okunma.
28 Haziran 2018
SEÇİM ATMOSFERİ
1436 Okunma.
21 Haziran 2018
DERİN OLAN KUYU DEĞİL, KISA OLAN İPTİR
1548 Okunma.
07 Haziran 2018
PARAN KADAR KONUŞ
1332 Okunma.
31 Mayıs 2018
Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı
1195 Okunma.
25 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
1129 Okunma.
24 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
978 Okunma.
10 Mayıs 2018
24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİNDEN SONRA
1882 Okunma.
03 Mayıs 2018
Dünya sahnesinde Türkiye
1055 Okunma.
26 Nisan 2018
Bağımsız ve Milli Egemenliğine sahip olmak üzerine
1418 Okunma.
19 Nisan 2018
Gündem seçim
2333 Okunma.
12 Nisan 2018
Beslenme ve Alışkanlıkları;
2734 Okunma.
05 Nisan 2018
Bir Ülke tasavvur ediniz ki;
2292 Okunma.
29 Mart 2018
Üçüncü Yol-üçüncü göz
2079 Okunma.
22 Mart 2018
Georges Politzer’den Sonra;
2027 Okunma.
15 Mart 2018
MESELE PETROL ENERJİ KORİDORU DEĞİL
1395 Okunma.
08 Mart 2018
GELENEKSEL DÜĞÜNLER VE EKMEĞİN TADI
1451 Okunma.
01 Mart 2018
İSTİLA – KATLİAM – YAĞMA GÖRÜN
2362 Okunma.
22 Şubat 2018
YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ VE TERÖR
1873 Okunma.
15 Şubat 2018
Bütün Yollar Ortadoğu’ya çıkıyor
2097 Okunma.
08 Şubat 2018
Köprü meselesi ve kozlu kavşağı
2139 Okunma.
01 Şubat 2018
Birleşmiş Milletler ve Zonguldak
1554 Okunma.
25 Ocak 2018
Başarılı olmak yerine, başarılıyı dibe çekmek
1490 Okunma.
18 Ocak 2018
Yağmalanmış Ülkeler
2304 Okunma.
11 Ocak 2018
Hasta Partiler, Hastalıklı Partililer
1255 Okunma.
05 Ocak 2018
Hafıza Kaybı
1693 Okunma.
28 Aralık 2017
Üçüncü Dünya Halkları
1497 Okunma.
24 Aralık 2017
İnsan Ne Kurttur, Nede Kuzu
1249 Okunma.
14 Aralık 2017
İNSAN İÇİN DEVLET
1517 Okunma.
07 Aralık 2017
DEVLET VE İNSAN
1237 Okunma.
30 Kasım 2017
İŞLETME VE MALİYET
1496 Okunma.
23 Kasım 2017
İŞ KUR, KOSGEB, BAKKA
1666 Okunma.
16 Kasım 2017
AMERİKAN RÜYASININ KABUSLARI
1552 Okunma.
09 Kasım 2017
NE OLACAK BU TTK
1487 Okunma.
02 Kasım 2017
GÜNÜN KONUSU TTK
1863 Okunma.
26 Ekim 2017
TTK’YI KURTARMA PLANI
1962 Okunma.
19 Ekim 2017
DEVLET VE DEMOKRASİ
1735 Okunma.
12 Ekim 2017
DALDAN DALA
2012 Okunma.
06 Ekim 2017
KIŞLIKLAR HAZIRLAYIN
1428 Okunma.
28 Eylül 2017
ELEŞTİRİLMEK
1648 Okunma.
22 Eylül 2017
PARTİLER VE TEŞKİLATLARI
2212 Okunma.
15 Eylül 2017
SİYASETİN FİNANSMANI
2187 Okunma.
08 Eylül 2017
Bu yazıyı 2013 Mayıs’ta yazmıştım!..
1418 Okunma.
25 Ağustos 2017
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÇÜRÜME
1778 Okunma.
18 Ağustos 2017
HİZMETKAR VE MİLLİ (YERLİ) OLMAK
1520 Okunma.
10 Ağustos 2017
Benim seçilmediğim yer batsın!
2031 Okunma.
02 Ağustos 2017
SOSYAL MEDYANIN YAN ETKİLERİ
1588 Okunma.
25 Temmuz 2017
GENEL KURUL GELENEĞİ
1681 Okunma.
18 Temmuz 2017
DEMOKRASİNİN FİDANLIĞI DERNEKLER
1550 Okunma.
10 Temmuz 2017
EMEKLİ MAAŞLARI
1894 Okunma.
Haber Yazılımı