google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 19:23 Bu yazı 2144 kez okundu
 
Gençliğin Sesi
Deren ÖZDEMİR
inaniskemalsönmez
 
 

Yaz tatili gelmişken monotonluktan kurtulmaya çalışan ve farklı aktiviteler arayan gençlerimizin sayısı da çoğalmakta. Bu yıl 17.si düzenlenen bizlere sunulan Gençlik Yaz Kampı 900 ila 1000 genci İzmir/Selçuk’ta bir araya getirdi. Bu gençlik kampı, yalnızca hoş vakit geçirmekten ziyade kendine bir şeyler katmaya çalışan, zihnini kullanabileceği alanlara odaklanmak isteyen gençlerin buluşma alanıdır.

 Türkiye’nin her bir yanından gelen lise ve üniversite öğrencileri yalnızca tatil yapmak için değil aynı zamanda ortak sorunlarını konuşmak, bir araya gelerek fikir yürütmek ve bu sorunlara somut çözüm önerileri bulmak gibi bir amaçla aynı çatı altında buluştu. Bulaşık, yemek yapma, temizlik, çöp toplama ve güvenlik gibi görevler kamp katılımcıları arasında dağıtıldı ve her katılımcı birden fazla sorumluluğu bu 8 gün içinde üstlenmiş oldu. Bu sayede kendi başının çaresine bakmayı ve sorumluluk almanın verdiği güveni öğrenen bir çok arkadaşımız oldu. Herkesin ilgi alanını rahatlıkla bulabileceği kadın çalışmaları, politik iktisat, evrim, heykel, tiyatro, resim, müzik, satranç, dans, sanat vb. onlarca çeşit atölye her gün belirli saatlerde bizleri bir araya getirdi. Yapılan lise ve üniversite forumları sayesinde kendimizi açıklama fırsatı bulabildiğimiz gibi mağdur olduğumuz bir konuya çözüm önerisi getirebildik.

Bildiğiniz üzere kaynak kitaplar birçoğumuzun karşılayabileceğinin çok üstünde, cüzi miktarlara ulaştı. Buna yönelik olarak ‘’kitap fonu’’ talep etmek gibi bir karara vardık. Devlet tarafından her öğrenciye verilecek olan bu kitap bursu başardığımız takdirde bizi büyük bir yükten kurtaracak. Bu önergeyi bir başlangıç olarak kabul edersek ve bunun peşini bırakmazsak bunun gibi birçok sorunumuz da dinlenecek ve çözüme kavuşacaktır. Sıkıntılarımızdan kurtulmak için adım atacak kişiler bizleriz ve biz bunlarla mücadele etmezsek önümüzde çıkar bir yol gözükmüyor.

Ebeveynlerimiz de birleşmek için en güzel zamanımızda bizleri bundan mahrum bırakmaya çalımak yerine birlik olursak neler başarabileceğimizin farkına varmalılardır. Korkuyu bir kenara atıp sorumluluk alabileceğimize güvenirlerse hem bizler hem de onlar büyük bir huzura ulaşacağız.

 
Etiketler: Gençliğin, Sesi,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı