Şennur GÜNEŞ GÜZEL GÜNLER KAPIDA!
Yazı Detayı
17 Mart 2020 - Salı 00:13 Bu yazı 1665 kez okundu
 
GÜZEL GÜNLER KAPIDA!
Şennur GÜNEŞ
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Merhaba Sevgili Dostlar,
Ben Şennur Güneş! Nasılsınız bugün, hayat size ne getirirse getirsin benim gibi her zaman yüzünüz gülüyor mu? Gülsün yüzünüz, içiniz aydın, gönlünüz hoş olsun, tebessümünüz hiç eksilmesin yüzünüzden.
Sizlerle bu yepyeni baş köşede bir arada olmaktan gerçekten çok sevinçliyim. Şimdilerde dünyayı saran Korona virüsü (evlerden, eşten, dosttan uzak kalsın aman) içimize dert olsa da moralinizi yüksek tutun sevgili okurlar. Unutmayın neler atlattık daha önce; Kuş gribi, Domuz gribi, Gergedan gribi, Deli Dana hastalığı, bir zamanlar kene salgınından kaynaklanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi… 
 Bizi rahat bırakmayacak belli ki bu virüsler anacım, bizi her yıl değişik kılıklarda ziyaret ediyorlar maalesef, istenmediklerini anlamazdan gelen arsız misafirler gibiler mübarekler… Olsun biz de onları hak ettikleri gibi ağırlarız değil mi canlarım! 2020 türlü türlü felaketlerle gelmiş olsa da umuyorum ki en azından Korona virüsünü Türk usulü temizlik ile yeneceğiz. 
Haydi hep beraber saldıralım şunlara: Alın elinize çamaşır sularını, dezenfektan ilaçlarınızı, temizlik malzemelerinizi… Tabi tedbirsiz kalmayalım, bir de bu temizlik maddelerinin yaydığı ağır kokulardan, zehirlenmelerden de kendinizi koruyun canlarım, virüsleri öldüreceğiz diye temizlik maddeleriyle de kendimizi öldürmeyelim sakın! 
Açın camlarınızı, kapılarınızı havalandırın evlerinizi. Gelen misafire kolonya tuttuğumuz gibi Korona’ya da kolonya ikram ettik mi tamamdır bu iş. Yine de önümüzdeki günlerde misafirliğe gitmelere, sarılıp tokalaşmalara, kalabalığa karışmalara uzun bir süre ara vermekte fayda var sevgili okurlar. 
Ah, şu sıralarda kışın gitmemek için tutturduğu inadı unuttum. Kapı, bacayı açınca aman üşütüp hasta olmayın e mi? Aklıma geldi de şöyle bir hikayesi var bu soğukların:
Mart’ın 11’inci günü başlayarak sekiz gün süren şiddetli bu soğuklara halk arasında “Berdelacuz” yani kocakarı soğuğu deniyormuş. Bir rivayete göre vaktiyle bir kocakarının yedi keçisinin bu soğuklar yüzünden ölmesi sebep olmuş buna. Başka bir rivayete göre ise hikâye şöyleymiş: Tanrı, isyan eden (Ad) kavmini helak etmek için soğuk bir rüzgâr çıkarmış, sekiz gün süren bu soğuklar neticesinde bütün (Ad) kavmi mahvolmuş, yalnız bir kocakarı bir mabet kulesine saklanarak kendisini ölümden kurtarmış. İşte böyle sevgili dostlar esasında bu soğuklar artık kışın sonuna geldiğimizi ve son çırpınışlarının acizliğiyle elinden geleni ardına koymadığını gösteriyor… Bize de panik olmak yerine birlik ve temkinli olmak, şu anki şartlar neyi gerektiriyorsa onu yapmak düşüyor sevgili dostlar. 
“İlk defa Giresun’a gezmeye giden Karadenizli sormuş “Ha bu şehre girerken GİRESUN yazayi da, çıkarken niye ÇIKASUN yazmayi?”
Bugünlük sizlerden ayrılmadan önce günün fıkrasını da yazmadan geçmeyeyim dedim ve tıpkı bu sevimli Karadenizlimiz gibi girdiğim bu zevkli köşeden haftaya görüşmek üzere sevgilerimi bırakarak çıkıyorum izninizle. Sizlere sağlık ve esenlikler diliyor, hoşça kalın diyorum. Kendinize çok iyi bakın.

 
Etiketler: GÜZEL, GÜNLER, KAPIDA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı