ÖZLEM YILMAZ İHALE VE SONUÇLARI google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 00:00 Bu yazı 363 kez okundu
 
İHALE VE SONUÇLARI
ÖZLEM YILMAZ
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Zonguldak’ta uzun süre tartışma yaratan özel halk otobüsleri meselesi önceki gün yapılan ihale ile tekrardan gündeme geldi. Önceki işletmecinin ‘zarar ediyorum’ diyerek adeta birbirine kattığı Zonguldak’ta ‘Kar edebiliriz’ düşüncesi ile ihaleye iki şirket girdi.

Özellikle bu işten para kazanılacağını düşünenlerin olması bir önceki işletmecinin şikayetlerini boşa çıkarmışa benziyor. Zonguldak Belediyesinin özel halk otobüsü ihalesi gerçekleştirildi. Kapalı zarf açık arttırma usulü ile yapılan ihaleyi Sed Otomotivin sahibi Sıtkı Velioğlu kazandı. Mustafa Velioğlu 36 ay süreli ihaleye 410 bin TL teklif vererek kazandı. 

Bu hesaba bakıldığında aylık olarak Zonguldak Belediyesi’nin kasasına 11 Bin 400 Lira para gireceği ortaya çıkıyor. Aslına bakarsanız çok cüzi de bir rakam. Bu rakamın daha yukarıya çıkması gerekmiyor mu? Burada belediye kazanımlarının daha yüksek olması beklentimiz yok değil.

Diğer taraftan dolmuş esnafının daha önceki beyanlarından neden geri döndükleri de önemli bir detay. Şoförler Odası Başkanı Osman Bahar özel halk otobüslerine talip olduklarını açıklamış akabinde ise vazgeçtiklerini dile getirmişti. Şoför esnafının özel halk otobüsü dönüşümünün erken olacağı görüşünde olduğu açıklanmıştı. Olayın detaylarına bakınca mevcut dolmuşların özel halk otobüsü şartnamesine uygun olmadığı görülüyor. Haliyle 10 Milyonluk bir alım ile şartnameye uygun otobüslerin alınabileceği söyleniyor. Esnaf bu yükü kaldırabilecek gibi değil. İhaleye girmeme sebebi bu olabilir diye düşünüyorum. 

İhale sonucunun ardından Zonguldak Belediye Başkanı Doktor Ömer Selim Alan ve komisyon kesin kararı alacak. Bakalım yeni otobüs şirketi Zonguldak halkına nasıl hizmet edecek? 36 ay nasıl bir hizmet dönemi olacak…

 
Etiketler: İHALE, VE, SONUÇLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı