Yazı Detayı
07 Eylül 2018 - Cuma 15:28 Bu yazı 2701 kez okundu
 
İKİ SAHİL ARASI UZAKLIK
Dr.Ferruh N. AYOĞLU
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Yazdı. Fırsat bulduk, gezdik, gördük, güldük, dertlendik. Azıcık da öğrendik.
Bu sahilde girişimci ruhunuzu canlandırabilir, yolunu bulup, kumsalın üzerinde, güvenliği belirsiz bir alan yaratıp işletebilirsiniz; kimse size “kırk kişi oturduğunda çöker mi, birine bir şey olur mu” diye sormaz. Yetmezse, önüne de minder atıp işletmenizi genişletebilirsiniz. Fiyatlara hiç girmeyeyim.

Bu sahilde kum üstü kafede oturup, duman ve kokunun diğerleri üzerindeki etkisini düşünmeden nargilenizi fokurdatabilirsiniz. Hatta, giderek artan nargile kafelerden birinde de yapabileceğiniz gibi, nargilenizi fokurdatırken bir Ortadoğu ülkesinde tatilde olduğunuzu düşleyebilirsiniz.
Bu sahilde, cam bardaktan veya cam şişeden bir şeyler içebilir, hatta işi biten şişenizi çoğunlukla dolu olan çöp bidonlarının yanına bırakırsanız “çevreci” muamelesi görebilirsiniz.
Bu sahilde, dilediğiniz yerde sigara ve benzerlerini içebilir, hatta izmaritlerinizi kuma sokarak söndürebilirsiniz. “Duman rahatsız etti” diyen olursa, “burası açık hava kardeşim” diyebilirsiniz.
Bu sahilde, daha siz denize doğru yürürken yanınıza gelip “şemsiye şezlong lazım mı” diye soran adama, “hayır kardeşim benim kendi malzemem var” diyebilirsiniz. Tabii, sahile kurulmuş şemsiye-şezlong alanında kendi malzemeniz için yer bulamayacağınız için, sahilin ortasından vazgeçip kenara ilerlemek kaydıyla.
Bu sahilde sizin için yapılmış olan açık duşlarda hiçbir ücret ödemeden duş alabilir, dibinizde duş sırası bekleyenlere aldırmadan mayonuzu şortunuzu aralayıp çekinmeden oranıza buranıza su teması sağlayabilirsiniz. Sabunmuş, şampuanmış sözü olmaz; rahatlıkla kullanabilir, komple yıkanabilirsiniz; “kullanmayın” diyecek densizlere de boş gözlerle bakmanız yeterli olacaktır. Sırada bekliyorsanız, zamanın daha iyi geçmesi adına, suyun ve şampuanın kumlar üzerinde bıraktığı romantik izleri seyredebilirsiniz.
Bu sahilde sizin için yapılmış soyunma kabinlerinde ücretsiz üstünüzü değiştirebilirsiniz. Kimse görür mü diye kaygılanmanıza da gerek yok; kapıdan sarkan ipi ahşap malzemeye çakılmış ve artık paslanmış çiviye iki tur sardırmanız yeterlidir. Hatta üstünüzü değiştirirken elinizde kalan giysilerinizi yine sizi düşünerek duvara çakılmış ve paslanmış metal askılığa da asabilirsiniz.
Bu sahilde çişiniz gelirse tuvalet bulmak için zorlanmadan soyunma kabinlerine işeyebilirsiniz demek istemiyorum. Ancak, soyunma kabinlerinin size kendini htiren kokusuna bakılırsa bu iş orada yapılabiliyor gibime geliyor. Yine de yapmamak, karadaki işletmelerden yardım istemek ya da “ücretli” tuvalet bulmak daha doğru olacaktır.
Gelelim sahillerden ikincisine.
Bu sahilde cam şişe, cam bardak veya cam olan başka bir ürün kullanamazsınız. Metal kutuda bulunan içecekleri tüketebilirsiniz. Yalnız yanınızda getirdiğiniz kutuda/çantada saklamak, boş kutuları da yine yanınızda getirdiğiniz kutuya koyarak geri götürmek kaydıyla.
Bu sahilde de çöplerinizi sizin için yerleştirilmiş ve her nasılsa dolup taşmamış olan “kapaklı” çöp kutularına atmanız gerekir.


Bu sahilde siz gelmeden önce kumsala yerleştirilmiş şezlong ve şemsiye bulamazsınız. Dolayısıyla siz kuma değdiğinizde yanınıza sokulup, “lazım mı” diye soran olmaz. Kendi malzemenizi uygun bulduğunuz, beğendiğiniz bir yere kurabilirsiniz. Şezlong ve şemsiye kiralamak istiyorsanız, genellikle kumsalla karanın birleştiği hatta dolaşan araçlardan birine işaret edip sizin için gösterdiğiniz yere kurulmasını isteyebilirsiniz.
Bu sahilde tütün ve benzerlerini kullanamazsınız. “Yok arkadaş ben illa da kullanacağım” diyorsanız, sahilin kara tarafına yerleştirilmiş özel küllüklerin yanına kadar yürümeniz, hemen küllüğün yanında içmeniz ve izmaritinizi de küllüğe atmanız gerekir. Unutmadan, sizinle küllük arasındaki mesafe tahmininizden oldukça uzak olabilir.
Bu sahilde de sizin için yapılmış duşlarda hiçbir ücret ödemeden duş alabilirsiniz. Sıradakiler her nedense hemen dibinizde beklemez ve duş alışınızı seyretmez. Oranıza buranıza su tutmak mümkün olmakla birlikte, sabun ve şampuanın lafı olur, asla kullanamazsınız; denemeyin derim. “İlla da kullanacağım” diyen olursa sabun ve şampuan atıklarına yönelik önlem alınmış, kapalı duşlardan bulmanız gerekir. Duşların yeri sahilde/kumsalda değil, karada bulunur.
Bu sahilde de sizin için yapılmış soyunma kabinlerinde ücretsiz üstünüzü değiştirebilirsiniz. Çoğunlukla plastik malzemeden üretilmiş kabinler kumsalın karayla birleştiği hatta ya da hemen karada bulunur. Paslı metal bulamazsınız, kapıyı kapatmak için ipe takla attırmanız gerekmez, kilidi çevirmeniz yeterli olur. Siz kilidi çevirince kapının dışındaki işaret kırmızıya döner, kimse de kapıyı tıklatmaz, zorlamaz.
Bu sahilde soyunma kabinine işemek gibi bir ihtiyacınız olmaz. Bu ihtiyacınız için “ücretsiz” yararlanabildiğiniz soyunma kabini şeklindeki tuvaletleri kullanabilirsiniz. Bu tuvaletlerin kendine ait su ve atık hazneleri vardır, dolunca işaret verir ve yenisiyle değiştirilir. Klozet kağıdı, tuvalet kağıdı, lavabo, sıvı sabun ve çöp kutusu, “her şey dahil” bu kabinlerde, ne çare ki taharet musluğu bulunmaz.
Aklımdayken, unutmadan söyleyeyim. Bu sahilde, bunun gibi pek çok sahilde görülen, sahilin karayla birleştiği alanda bulunan, bahçe düzenleme muamelesi yapılmamış, yeşilliklere giremezsiniz. Deniz kuşlarının yumurta bıraktığı bu alanlara girmenin cezası 1000 doları bulabilir.
Bir de sahilin hemen arkasındaki konutlar ve oteller var. Konutlar çok güzel ama oteller bizdeki gibi şaşalı değil. Hiçbirinin, bizde örneği bolca görülebilen, sahilde kendine ayrılmış alanları yok. Lafın kısası, dileyen, sahilin dilediği noktasından denize girer; konut sahibi ya da otel müşterisi olmak gerekmez.
Sahillerden ilki, ülkemizin dillere destan, turizmin göz bebeği olan Ölüdeniz’deki Belcekız Plajı. İkincisi, ABD’nin yoğun rağbet gören plajlarından biri olan Carolina Beach. Her iki sahilin de kendi ülkelerinde bolca benzer örneği var. 
İki sahil arasındaki uzaklık kuş uçumu desen yaklaşık 5250 deniz mili. Bir deniz mili 1.852 kilometreye eşit. Kabaca mesafe 10 bin kilometreden biraz az (9723 km). Uzaklık dediğin fiziki; aşılabilir. Ama…
Meraklısına not: Bu yazı, yabancı ülkeleri güzellemek adına yazılmamıştır.
Meraklısına ikinci not: Belcekız’ın denizini diğerine değişmem.

 

 
Etiketler: İKİ, SAHİL, ARASI, UZAKLIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı