Sinan Nural ALİÇEBİOĞLU KADER VE BİLGİ google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 17:29 Bu yazı 2914 kez okundu
 
KADER VE BİLGİ
Sinan Nural ALİÇEBİOĞLU
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

        Necm 39. Ayette “  İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır” buyurulmaktadır. Bu ayet bizleri çalışmaya, üretmeye ve faydalı olmaya teşvik etmektedir. Yaratıcı, pasif bir bekleyiş içerisinde bir kader anlayışı bizlerden istememektedir. Çalışmanın, üretmenin ve gayret göstermenin önemine vurgu yapmaktadır.  Günümüzde iyi ki okumamışım! diyenlerin varlığına rağmen, İslam bizlerden düşünmemizi, araştırmamızı, incelememizi, bilimsel bilgiye sahip olmamızı istemektedir.  Bilgi çoğalan bir yapıya sahiptir. Bilgimiz arttıkça gelişim olacak, varlık, doğa, tabiat, canlılar ve insanlar için faydalı yeni bilgiler ve üretim yapmamız kaçınılmaz olacaktır.

            Bilgi, insanlığın kaderini etkilemektedir. Bugünkü kazanımlar bilim teknolojisinin gelişmesi ile elde edilmiştir. Keşif üstüne keşifler yapılmış, belirli ciddi bir bilgi birikimi istikbalin kaderinde önemli rol oynamıştır. Bilimsel ilerleme değişimi meydana getirmiştir. Bilginin gelişimi insanların kaderini etkilemiştir. Bin yıl önce ortalama ömür 30 yıldı, bugün dünya ortalaması 65, gelişmiş ülkelerde 76 yılın üzerindedir. Beş yaşından küçük çocuklarda ölüm oranları 19. Yüzyıl’ın sonlarında yüzde 40 iken bugün yüzde 7’nin altına düşmüş, yüksek gelirli ülkelerde yüzde 1 civarındadır. Bilgi kısıtlı ve az olduğundan tıp gelişmemişti. Eğitim zenginlere ait bir alandı. Yaygın eğitim pek az ülkede vardı. İngiliz Kraliçesi Anne (1665-1714) onsekiz defa hamile kaldı, ancak beş çocuğu canlı doğdu ve çocuklarının hiçbiri ergenlik çağına ulaşamadı. Kadınların ölümünün en büyük nedeni çocuk doğururken ölmekti. Tıbbi bilginin artması, ilaç sektörünün gelişimi ile birlikte insanın ömrü uzamıştır.

            İnsanlar davranışlarını, tercihlerini bilgisi ile gerçekleştirmektedir. Bilgi arttıkça insan daha iyiyi tercih edecektir. İnsanı yönlendiren davranışlarının ortaya çıkmasına neden olan unsur bilgidir. İnsanın kaderi bilgisinden bağımsız değildir. İnsan bir robot değildir. İradi bir varlıktır. İyiyi ve kötüyü tercih edebilmekte ve bu tercihlerinin kendisine sunduğu yaşamı yaşamaktadır. İnsan gayretinin ve bilgisinin meyvelerini gelecek yaşantısında almaktadır. Sağlıkla ilgili bir bilgi insanın yaşamasına neden olmaktadır. Bilgi eksikliği sıkıntılara, hastalıklara, ölümlere neden olmaktadır. Bilgi, insanın veya insanların kaderini etkilemektedir. Yetiştirilen bir bilim insanı dünyanın kaderini değiştirmektedir. Donanımlı bir âlim insanların dünya ve ahiretini imar etmektedir.  

            Kader, insanın veya insanlığın bilgi seviyesinden bağımsız değildir. Yaratıcı bizlere öğrenmemizi, düşünmemizi ve araştırmamızı emretmektedir. Bilgilerimiz ile insanlığa ve varlıklar âlemine katkılar sunmamız istenmektedir. Kader, pasif bir bekleyiş değildir.  Geleceğe ait olan bir kader kitabını okuyarak davranışlarını yapan insan var mı? İnsan davranışların geleceğe ait olan bir kitabı okuyarak yapmıyor ki? Davranışlarımızı, konuşmalarımızı, tutumlarımızı bilgi potansiyeline göre yapmaktayız. Kader kitabını okuyan kim? Kaderimiz, eğitimimizden, bilgimizden ve gayretimizden bağımsız değildir. Bir insan yetiştirmek binlerce, milyonlarca insanın kaderini etkilemektedir. Eğitmek, bilgi vermek Salih ameldir. Halis niyetlerle yapılan çalışmalar, gayretler, fedakârlıklar bizimde inanamayacağımız neticeler doğuracağı bilincinde olmalıyız.

            Bizler geleceği bilmemekteyiz. Geleceği bilseydik her şey farklı olurdu. Düşünen bir varlık olarak insan bilgisini arttırmalı, tutum ve davranışlarını bilgisi ile yönlendirmelidir. Bilgi arttıkça davranış güzellikleri artacak, gelişim yüksek seviyelere çıkacak, ekonomik kalkınmalar gerçekleşecektir. Yaratıcının sıfatlarından biri de adalettir. Adil olan Allah, insanların çalışmasını, amelini, niyetini, performansını, neleri bildiğini, neleri bilmediğini, vakitlerini değerlendirip değerlendirmediğini, eğiticilerin ona ne gibi bilgiler yüklediğini, yeteneklerini, kabiliyetlerini ve algılarını bilmektedir. Çalışmayan, gayret göstermeyen, ilgilenilmeyen, başarılı olması için kendisine gerekli yatırımlar yapılmayan, iyi eğitilmeyen, yeterli bilgiye sahip olmayan bir öğrencinin yüksek puan alması mümkün müdür? Yüksek puan alan, sınavı kazanan, muhakkak ki alamayandan daha bilgili, donanımlı yetiştirilmiş ve daha çok gayret göstermiştir. İşte Yaratıcı insanın her şeyini bilmektedir. Takdir ettiği Kader yazısı insanın bilgisinden ve eğitiminden bağımsız değildir. Başarısızlık bir kader olabilir mi? Tembelliğin, gayretsizliğin, ilgisizliğin, başarısızlığın nedeni İnsan değil midir? Noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah’a kendi noksanlıklarımızı mı yüklemekteyiz? Eğitimin, öğrenmenin, bilginin önemini bilmeyen, kavramayan, anlamayan, eğitimsizlik, bilgisizlik ve cehaletten beslenenlerin sözleri dikkate alınır mı? Bilgisiz geleceğin güzel olması mümkün müdür?

            Gayretsiz, çabasız, emeksiz, eğitimsiz, bilgisiz, terlemeden, yorulmadan, elinden gelen azami gayreti göstermeden, fedakârlık yapmadan, iyiyi, daha iyiyi, güzeli, daha güzeli seçmeden, yöntem ve tarz eksikliğinden, mesleğine yeterince ilgi göstermeden, mesleğinde uzmanlaşmadan, işini severek yapmadan, insanlığa katkı sunmadan teslimiyetçi bir kader anlayışı gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

            İnsan Bilgisi ile ya istikbalin efendisi olacak, ya da yokluğun mimarı olacaktır. İnsanın ve insanlığın kaderi bilgiden bağımsız değildir.

            Başarılı günler dilerim….

           

           

           

           

                 

               

 
Etiketler: KADER, VE, BİLGİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı