Yazı Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 19:16 Bu yazı 804 kez okundu
 
KENTTE İNSANLIK AYIBI!
Mustafa ALTINTAŞ
 
 

KENTTE İNSANLIK AYIBI!

Zonguldak her alan da sorunlu bir şehir, çıkar ilişkileri katmerleşerek artan, genleri bozuk bir kent! Vatandaşlık şuuru buharlaşan, menfaat ve çıkar ilişkileri söz konusu olduğun da, sonuçlarını hesap bile etmekten aciz bir bölge halkı!  ‘’istihdam gelecek, her evden birkaç kişiye iş verilecek’’ gibi vaatlere kanıp, doğduğu, büyüdüğü, anılarla dolu bir köyü,  termik santral canavarına teslim eden, sonrada ağlayıp sızlanan zavallılar! Termik santraller, işletmecinin cebini şişirmekten başka, kime faydası olmuştur? Aksine daha fazla para hırsı ve kural ihlalleri çevrede yaşayan canlı ve doğa örtüsünü telef eden, zararları, saymakla bitmeyen işletme ve işletmeciler! Hadi diyelim köylü kısmıdır cehaletine yenik düştü, vatandaşlık bilinci yetersiz kaldı! Tüzüğünde hizmet adı altında bir yığın maddesi olan sivil toplum kuruluşları ne iş yapar? Sivil toplum ruhu buharlaşan, düzene ayak uydurmakla günü kurtarmaya çalışan, olumsuzluklara karşı direnme gücünü kaybeden, tabela derneği görünümündeki yüzlerce sivil toplum kuruluşunun olduğu bir şehirde, geleceğe dair umutlar da yeşermez!..

 

BU KEZ KARARLI BİR VALİ…

Zonguldak’ta yarım asırdan beri devam eden kangren olmuş sorunların başında gelir kaçak kömürcülük! Devlet arazisinde izinsiz ve ruhsatsız, çağdışı yöntemlerle sosyal güvenceden yoksun, illegal bir ortamda kaçak kömürcülük bir devlet ayıbıdır! Mücadele konusunda başarılı olunmaması siyasilerin kamu üzerinde ki, dayatmaları ve kararlı bir irade sergilenmeyişindendir. Görev yapan gelmiş geçmiş vali’lerin ortak sorunu kaçak kömürle mücadele olmasına rağmen, siyaset yapanların kolay siyaset anlayışı ilekaçak kömürcülüğün bir istihdam alanı gibi lanse edilen, dayatmalar mücadeleyi akamete uğratmıştır. İsmet metin, Erol Ayyıldız, Erdal Ata gibi valiler bu konuda etkin mücadele kararına rağmen, yetersiz kalınması tepkileri de beraberinde getirmişti. Öyle ki, her vali’nin ortak görüşü ve aynı mahiyette ortak açıklamaları ‘’toplumun gazını almak’’ gibi yorumlanmıştı. Ancak şehrin yeni Vali’si Ahmet Çınar’ın, kıyı kenar çizgisi ihlalleri ile sahil şeridindeki çekek ve baraka türü yapıların, siyasi baskıya rağmen kaldırması yönünde sergilediği kararlı tutum geçmiş vali’ler üzerindeki olumsuz düşünceleri, olumlu bir havaya bıraktı. Vali Çınar’ın kaçak kömürcülükle mücadele kapsamında yaptığı toplantı ve alınan kararlar ışığında, kurumlar arası mutabakat sağlanarak, kaçak kömürcülükle mücadele de sonuç alınacağı yönünde umutları da yeşertti.

MUTABAKATSIZLIĞIN CEREMESİ VATANDAŞA ÇIKTI!

Kentin önemli diğer bir sorunu kaçak kömürcülük! İşsize iş imkânı gibi lanse edilmesinin de hiçbir insani, vicdani dayanağı yok! Kaçak ocakların açılması, faaliyete geçirilmesi, aç kurtlar gibi bekleyen tefecileri abat etti! Devlet arazisinden izinsiz çıkartılan hırsızlık malı kömür, köstebek yuvasını andıran alanlarda sosyal güvenceden yoksun çağ dışı çalışma şartları sayısız can aldı, geride gözü yaşlı anne baba eş ve yetim çocuklar bıraktı. Mücadele konusunda irade beyanında bulunan, şehrin gelmiş geçmiş vali’leri oldu da, hiçbirinden sonuç alınamadı. Bırakın sonuç almayı, kurumlar arasındaki mutabakatsızlık eliyle hortladı kaçak kömürcülük! Mücadele beyanın da bulunulurken, onlarca güvenlik duvarını aşarak şehre indirilen, kaçak kömürün bakkallarda, marketlerde, adım başı vitrinlerde adı sanı olmayan poşetlerde satılması gibi bir kamu ayıbı çıktı oraya!  Tonlarca kaçak kömür kamyon kasalarında poşetsiz ve açık bir ortam da şehrin güvenlik çıkış noktalarını aşarak ilçelere, köylere ulaşabiliyorsa, ortada kocaman bir sorun ve güvenlik zafiyeti olduğu aşikârdır! Kaçak kömürcülükle mücadelede önemli unsur, pazar alanlarının kurutulmasıdır. Şehrin çeşitli çıkışlarındaki güvenlik noktalarını bir şekilde aşarak, Filyos, Saltukova, Çaycuma, Devrek, bakacakkadı, Gökçebey, Ereğli gibi ilçe ve köylerde pazar bulanların, taş, çuruf karışımı kaçak kömürle, köylüye atılan nakliyeci kazığı ise olayın ayrı bir boyutu!

 MÜCADELEDE KAMU AYIBI!
Kaçak kömür, devlet arazisinden, hiçbir kayda bağlı olmadan elde edilip, sevk nakli, satılması, vergilendirilmemiş bir gelir, devlet arazisinden devlet malının çalınması(hırsızlık),orman tahribatı, çevre kirliliği, gibi beş kalem suç! Zonguldak belediyesi dâhil, mücadele de görevli kurumların mutabakatsızlığı, pazar alanlarının kurutulmasında yetersiz kalınması, kaçak kömürcülüğün artmasına neden oldu! Çevre ve hava kirliliği, insan sağlığı, orman alanlarının tahribatı, trafik terörü, hırsızlık malı kömürün satılması, vergi kaçakçılığı konusunda, görev alanı polemiği yaratarak topu taca atmaya çalışmak, başlı başına bir kamu ayıbıdır! Kurumlar arası mutabakat yok, bir kanunsuzluk, hukuksuzluk, görev savsatası dır,devam ediyor! Zonguldak ülke genelinde birinci derecede çevre kirliliği açısından 15 il arasında olması nedeniyle, kaçak kömürle ilgili, gereği için valiliklere gönderilmiş, onlarca tamim ve genelge var! Üstelik Enerji ve tabii kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yerli kömür çalıştayında ‘’Kaçak kömürle mücadele stratejimizin temel ayağıdır’’ diyerek, Vali’leri uyarmasına rağmen!

 

KAÇAK OCAKLARA YASAL ELEKTRİK!..

Öteden beri kaçak ocak işletmeciliğiyle mücadele savsatası devam eder durur da, kaçak ocağın kaynağı olan sorunlara bir türlü el atılmaz. Kaçak ocaklar da, havalandırma, ışıklandırma gibi sistemler neyle çalışır diye akla gelmez mi hiç? Aslında çocuk bile anlıyor da, anlamazlıktan gelinir gibi insan aklıyla dalga geçilmesi kahrediyor! Menfaat ve çıkar ilişkilerinin vatandaşlık ruhunu buharlaştırdığından dem vuruyoruz da, kamu ruhunu da es geçemiyoruz! Kaçak kömürcülükle mücadeleden dem vurulurken, kaynaklarının kurutulması konusunda irade olmadığıdır bunca serzenişler! İskânsız yapılara verilmeyen elektriğin kaçak ocaklara nasıl verildiği, muammadan öte bilmece gibi bir olay!  Hiçbir dayanağı olmayan köstebek yuvalarına elektrik verip sayaç bağlayan, insani, vicdani sorumluluk taşımayan, sırf ticari mantıkla hareket eden zihniyetlerin bu olayda sorumlulukları büyüktür.  Aslında hukuksal bir sorun olduğu gün gibi ortadadır, kaçak ocaklara elektrik vermenin yasal bir dayanağı da yoktur! Sadece Kilimli, Çatalağzı, İnağzı, damarlı, açık işletme, Gelik gibi bölgelerde faaliyet gösteren 500 civarında kaçak ocağa yasal elektrik bağlantısı var!  Üzülmez, taşbaca, Kozlu gibi yerleşim bölgelerinde faaliyet gösteren kaçak ocaklar bu sayının dışındadır. Aslında elektrik kurumları özelleştirilmeden önce kamu eliyle yaratılan bir uygulamanın, sürdürülmesidir vahim olan!

 

KAÇAĞIN GERİDE BIRAKTIĞI İZLER!

 Bilinen bir gerçek olmasına rağmen, kimsenin çözmeye yanaşmadığı, yanaşamadığı bir sorun kaçak madencilik. Gün geçmiyor ki kaçak ocaklarda ölümlü ve yaralanmalı acı olaylar olmasın. Yarım asırdan beri şehrin gündeminden ölümler ve acılar hiç düşmedi. Kaçak ocaklarda hayatını kaybedenlerin çoğunluğu ocak sahibi gibi gösterildiğinden, ölümünden sonra bile suçlu damgasıyla, geride kalan eş ve çocuklarına rücu edebilecek tazminat davaları ise çabası! Bölgede kaçak kömürcülükle iştigal eden 5-6 bin civarında madenci olduğu bilinmesine rağmen, çözüm noktasında bir arpa boyu yol alınmaması insanlık ayıbıdır!

 

KAÇAKTA  REDEVANS GERÇEĞİ VE SORUNLARIN KAYNAĞI!
Zonguldak’ta kaçak kömürcülüğün temelinde denetim eksikliği olsa da, redevans kaynaklı sorunlar olduğu inkâr edilemez! Madencilik sektöründe  bir maden sahasının belli süre boyunca bir şirkete verilmesi, bir anlamda işletme hakkının devredilmesi olarak biliniyor. 
Redevans sistemiyle kiralanan kömür sahaları yıllık belli bir ton üzerinden devlete taahhüt verilerek kiralama işlemi yapılıyor. Sahayı kiralayan bazı firmalar çok az sayıda kendi işçisini çalıştırıyor. Redevanslı sistemde tıpkı inşaat sektöründe olduğu gibi alt taşeronlara işi dağıtmak suretiyle oluşturulan bir mekanizma ağı var! Bazı şirketler ise hedefi tutturamayacağını anladığında uhdesindeki sahayı kayıt dışı bir şekilde alt taşerona kiralama yöntemine gitmesi kullanılan ayrı bir yöntem. Kaçak kömür tabir edilen çalışma sistemi de bu sahalarda boy gösteriyor. Kaçak kömür sisteme dâhil edilme aşamasında rüşvet mekanizması tıkır tıkır işliyor. Kaçak ocaklarda çıkartılan kömürler, taşeron firmaların irsaliye ve faturasıyla piyasaya sürülüyor, ya da, şirketler üzerinden legal hale getiriliyor. Bu tür alangerli yöntemlerle saha sahipleri kiralama esnasında taahhüt ettiği kotayı tutturmuş oluyor! Devlet büyük sermayeye el verirken, saha sahipleri de alt taşerona destek vermiş oluyor. Aslında kaçak kömürcülük, gözle görülmese de, redevans sistemi içinde illegal şekilde çalışıyor. Bu şekilde üretim kaçak olsa da, satışı ve nakli legal hale getirilmiş, sistem içinde hukuksuz bir uygulama! Her gün binlerce ton kaçak kömürün legalleştirilmesi kaçak ocakları besleyen önemli bir etken! Bölgedeki en büyük maden işletmecisi konumundaki TTK, zarar ettiği gerekçesiyle küçülme yöntemine giriştiği 1995 yılında işletilmeyen sahaların özel sektöre, ihale edilmesi sonrası kaçak kömürcülüğün hızla arttığı gözlendi. Kaçak kömürcülere sağlanan teknik imkânlar ile malzeme yardımları ise çabası!

 

 
Etiketler: KENTTE, İNSANLIK, AYIBI!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
13 Aralık 2018
BELEDİYECİLİK!...
298 Okunma.
06 Aralık 2018
KAVRAM KARMAŞASI!...
369 Okunma.
29 Kasım 2018
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN!..
329 Okunma.
22 Kasım 2018
DEVLETİ ACZE DÜŞÜRMEYİN!..
583 Okunma.
15 Kasım 2018
KAÇAĞA TESLİM OLMAK!...
467 Okunma.
08 Kasım 2018
KAÇAKTA KURUMLAR ARASI MUTABAKATSIZLIK!....
522 Okunma.
01 Kasım 2018
BU ŞEHİR İFLAH OLMAZ!..
340 Okunma.
25 Ekim 2018
DEVLETİN KARA DELİĞİ!..
485 Okunma.
18 Ekim 2018
SORUN YASALARDA DEĞİL,UYGULAYICILARDA!..
502 Okunma.
11 Ekim 2018
HUKUK ÜLKE VE TOPLUMLARIN GÜVENCESİDİR!...
454 Okunma.
04 Ekim 2018
HASTALIKLI ŞEHRİN,HASTALIKLI KİŞİLİKLERİ!..
364 Okunma.
27 Eylül 2018
DEVLET,MİLLET SEVDALILARI MI!...
592 Okunma.
20 Eylül 2018
MÜSTAHAKTIR BİZE!...
381 Okunma.
13 Eylül 2018
‘’YASALAR KAĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI!..’’
289 Okunma.
06 Eylül 2018
SIRA DIŞI İŞLER!...
316 Okunma.
30 Ağustos 2018
DÜRÜST OLUN,DÜRÜST!..
307 Okunma.
16 Ağustos 2018
DEVALÜASYON!..
526 Okunma.
09 Ağustos 2018
UMUTSUZ VAKA!...
767 Okunma.
03 Ağustos 2018
FİLLER TEPİŞİR,KARINCALAR EZİLİR!..
395 Okunma.
26 Temmuz 2018
SİYASİ OYUNLAR,CHP VE İYİ PARTİ!..
393 Okunma.
19 Temmuz 2018
DEVLET KAÇAK KÖMÜRCÜLÜKLE YÜZLEŞMELİDİR!...
451 Okunma.
12 Temmuz 2018
KENTTE İNSANLIK DRAMI!!!..
602 Okunma.
05 Temmuz 2018
400 VEKİL HESABI TUTMADI!...
781 Okunma.
28 Haziran 2018
OYUN İÇİNDE,OYUN!..
826 Okunma.
21 Haziran 2018
KARAR MİLLETİN…
604 Okunma.
07 Haziran 2018
“BU SİSTEM DEĞİŞMELİDİR!...’’
559 Okunma.
31 Mayıs 2018
ÇELİŞKİLER ŞEHRİ ZONGULDAK!..
618 Okunma.
25 Mayıs 2018
OMURGASIZ SİYASET!!!
579 Okunma.
17 Mayıs 2018
ADALETSİZ DÜNYA DÜZENİ!!!
852 Okunma.
10 Mayıs 2018
“AHLAKSIZ SİYASET!...”
556 Okunma.
03 Mayıs 2018
TÜNELDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ !!!
645 Okunma.
26 Nisan 2018
KOKUŞMUŞLUK!!!
740 Okunma.
19 Nisan 2018
İLKELLİK VE  CEHALETTE  RÖNESANSS!!!
1724 Okunma.
12 Nisan 2018
VALİ!..
2344 Okunma.
05 Nisan 2018
21.YÜZYILDA ZONGULDAK!!!
1714 Okunma.
29 Mart 2018
SARI ÖKÜZDE GİTTİ, KAFALAR DEĞİŞMEDİ!
1480 Okunma.
22 Mart 2018
SEÇMEN SİZİ NEDEN TERCİH ETSİN?...
1282 Okunma.
15 Mart 2018
SORUNLU NÜFUS KAYDINDAN, SAĞLIKLI SOY AĞACI ÇIKMAZ(!)
1023 Okunma.
01 Mart 2018
ZONGULDAK VE ASAYİŞ!
1421 Okunma.
22 Şubat 2018
ŞİRAZESİ KAYMIŞ ANLAYIŞLAR!
1216 Okunma.
15 Şubat 2018
DEVLET HER ZAMAN 18 YAŞINDADIR…
1723 Okunma.
08 Şubat 2018
HUKUK AYIBI VE ZONGULDAK(!)
1144 Okunma.
01 Şubat 2018
VİCDANLA CÜZDAN ARASI ANLAYIŞLAR!
1206 Okunma.
25 Ocak 2018
GÖZLER VALİ ÇINAR’DA!
1084 Okunma.
18 Ocak 2018
KAÇAK KÖMÜR ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU
1986 Okunma.
11 Ocak 2018
SİYASETİN ADALETİ DE YOK,PARTİSİ DE!!!
888 Okunma.
05 Ocak 2018
FİLYOS PROJESİ KURTULUŞ,TERMİK SANTRALLER ÖLÜMDÜR!!!
895 Okunma.
28 Aralık 2017
İNSANLIĞINI KAYBEDENİN ADAMLIĞI DA OLMAZ!!!
845 Okunma.
22 Aralık 2017
KAÇAK KÖMÜRCÜLÜK ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU!!!
730 Okunma.
14 Aralık 2017
SGK’NIN KARA DELİĞİ ZONGULDAK!!!
786 Okunma.
07 Aralık 2017
VALİ ÇINAR NEŞTERİ VURDU!
731 Okunma.
30 Kasım 2017
SAĞLIKSIZ BEYİNLERLE SAĞLIKLI GELİŞME OLMAZ!!!
906 Okunma.
23 Kasım 2017
MÜTEVAZİ OLUN BEYLER!!!
867 Okunma.
16 Kasım 2017
SENDİKAMI YALAN SÖYLÜYOR? TTK’MI YANLIŞ YAPIYOR!
974 Okunma.
09 Kasım 2017
BU ŞEHRİ SENDİKA İLE SİYASİLER BİTİRDİ!!!
842 Okunma.
02 Kasım 2017
KAMUDA ETİK! İNSANDA AHLAK!
865 Okunma.
26 Ekim 2017
SİYASETTE DEFOLU, BÜROKRASİ DE(!)
1287 Okunma.
19 Ekim 2017
ŞEHİRDE TERÖR VAR!..
1032 Okunma.
12 Ekim 2017
SİYASET BİTMİŞTİR(!)
1142 Okunma.
06 Ekim 2017
KOLTUĞA OTURMAYLA KÖT DEĞİŞMEZ (!)
1128 Okunma.
28 Eylül 2017
SGK DOLANDIRANLARLA GÖREVİ SAVSAKLAYANLAR EŞ DEĞERDEDİR(!)
1210 Okunma.
22 Eylül 2017
BU KENTİN İÇİNE TOPYEKÜN ETTİLER!..
1310 Okunma.
15 Eylül 2017
İMAR KİRLİLİĞİNDE AYIPLI ŞEHİR ZONGULDAK!..
1336 Okunma.
08 Eylül 2017
KENT KONSEYİ NE İŞE YARAR?...
1215 Okunma.
25 Ağustos 2017
GÖNÜL OYUNLARI
1197 Okunma.
18 Ağustos 2017
KİRLETİLMEYEN NESİ KALDI ZONGULDAK’IN!..
1049 Okunma.
10 Ağustos 2017
KİŞİLİKSİZ KİŞİLİKLER!...
1181 Okunma.
Haber Yazılımı