Yazı Detayı
10 Ağustos 2017 - Perşembe 08:23 Bu yazı 610 kez okundu
 
KİŞİLİKSİZ KİŞİLİKLER!...
Mustafa ALTINTAŞ
 
 

Düzen bozuk olunca kişiliksiz kişiler de, siyaset, bürokrasi gibi her alanda görülüyor vede kendine münasip bir yer bulabiliyor. Toplumda değişik insan tipleri vardır. Biyolojik yapıları farklı olduğu gibi eğitim, sosyal çevre, statü, kariyer kişilik farklılaşmasını da getiriyor. Öylesine bir tipler vardır ki düşünme yetenekleri yok, ‘yanılmış olabilirim’ şeklinde bir öz-eleştiri becerileri yok, insaniyet çaplarına uygun değil. Yani, bu tipler çok beğenirmiş ve ulaşmaya çalışırmış gibi yaptıkları, dürüst insan arayışını temeline aykırıdır!..Bunlar kendilerini ispatlama çabasındadırlar. Kişisel itibarsızlığın kaçınılmaz depresyonunu yaşarlar. İddialıdırlar ciddiye alınmamazlığın handikabını yaşarlar. Ön yargılarıyla kendi kafalarında oluşturdukları saplantılar içindedirler.Bunlar rüzgara göre yelken açan  her dönemin adamıdırlar ve mutlaka bir makam mevki, elde eden tiplerdir!..Bunlar sade yaşamda kişiliğiyle elde edemediklerini, makam mevki sahibi olduğunda, elde etmeye çalışan kişiliksiz kişilerdir.Bunlar kafa karıştırıcı mail göndererek ortamı bulandıran,bulunduğu mevkiyi kullanarak kişisel arayışlarını elde etmek için her yolu mubah sayan tiplerdir!..Sadece bürokrasi değil yerel yönetimlerin başına geçenlerin bir çoğu da arızalı!..Aslında arıza demek yanlış olur kişiliklerini oturdukları makamlarda arayan kişiliksiz kişilerdir.  Yerel yönetimler dar kapsama alanında bölge halkına hizmetle yükümlüdür.Belediyenin olanaklarını kişisel çıkarları için kullanan, makam aracını özel aracı gibi ötekine berikine tahsis eden, üstelik gönül ilişkilerinde de makam aracını ve belediye imkanlarını kullanan kişiliği oturmayan yöneticilerdir. Bir yetişme tarzıdır,bir kültürdür,aile terbiyesi gerektirir,tüm saygın değerlerden nasibini almamış kişiliksiz kişiler de sandıkta tasviye edilmelidir. O nedenle vatandaş seçimini yaparken bu tür kişiliksiz kişileri tasviye etmeyi bilmelidir.Sadece belediyelermi!..esnaf dernekleri gibi bir takım kuruluşlarda  da arıza var!.. 
Bir anlayış, bakış bir ideolojidir. İdeolojiler bir dünya görüşüdür,yaşam biçimini önerir o kadar ki, bir şey olmak için onun üyesi bile olmaya gerek yoktur!..Kimisi zeka sorunu olduğu için, kimisi kişilik problemi yaşadığı için, kimisi unvan hastası olduğundan, kimisinin herhangi bir itibarı olmadığından vede yaşadığı kişilik sorununu elde ettiği makam ile tatmin etmeye çalıştığındandır. Belli bir ideolojinin ve düzenin emrine girerek biat anlayışını zaten benimseyen kişiliksiz kişilerdir!...Bunlar her alana virüs gibi yayılan, toplum kültürünün  dejenere olmasında büyük payı olan  asalak tiplerdir, zararları saymakla bitmez!..Aslında bunları  toplumun başına debellaş eden de bizleriz. Ülke yönetimine seçtiğimiz siyasi kadroların beceriksiz ve yanlı tutumudur. Başa geçen siyasi yönetimler toplum yararını değil iktidarını sürdürebilmek uğruna kendine yakın olanların,, bürokrasi gibi her alana yaymasıdır.Sadece siyasi ve bürokraside değil,çeşitli kuruluş ve dernek oluşumlarıda bu tiplerden nasiplenmiştir.O nedenledir ki bir arpa boyu yol alamamışız!..
Aslında ülkeleri yaşanabilir hale getiren hukuk düzeni,kanunları ve yasalarıdır. Hukuğun hakim olduğu her ülke cennet ülke. Daha dün kapalı rejimden çıkan  Gürcistan ve Batum’da tam bir hukuk düzeni hakim. Nasılmı; yerlere çöp atamazsın, trafikte telefon ile konuşamazsın,emniyet kemeri takmadan araba kullanamazsın,say sayabildiğin kadar.Kısacası tam bir hukuk düzeni hakim onun bunun adamı olmak geçerli değil.torpil yok adam kayırma yok.Köklü bir geleneği olan bizde öylemi!..Kanunlar kağıt üzerinde kalınca ortaya da vahim bir tablo çıkmış!. Yasaların kağıt üzerinde kalması bir hukuk ayıbıdır vebalide ülkeyi yöneten siyasi kadrolarındır. Bu ayıpta bize yeter!..Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum bu ayıp size de yeter!..
Bu yazı  anlık düşünce ürünü değil birikim ve gözlemler sonucu oluşan bir yazıdır. Köklü bir toplum kültürümüzün  siyasi kadrolar eliyle yok edilmesinin hazin bir serzenişidir. Bir şarkı vardır ‘‘kendim ettim kendim buldum’’ diye bizde şarkı gibi olduk.Geleceğimizi ellerimizle teslim ettik ne yazık ki!..Kör bile düştüğü kuyuya bir daha düşmez ama biz körden de beter olduk!..Her taraf laçka,hizmet adı altında vıcık vıcık rant! Say say bitmez! Bu konuda yazacağımız, anlatacağımız çok şeyler var dağarcığımızda.Hem bürokrasi,hem siyasi,hemde belediyeler de!..Bir mevki makam sahibi olan bazı kişilği oturmamış yöneticiler olabilir bir kısmı atamayla bir kısmı da deneme yanılma usulü seçimle gelmiş olabilir vede yanlış yapabilirler. Bir dur diyen olmalı!..Devletin denetleyici kurumları ne güne duruyor!..Dedik ya her yer laçka cıvık cıvık diye!..
Yazdığım bu yazı ülke genelindeki vahim tablodur. Elbette yazdıklarım namuslu,dürüst siyasiler,yöneticiler için değil onları tenzih ederim.

 
Etiketler: KİŞİLİKSİZ, KİŞİLİKLER!...,
Yorumlar
Haber Yazılımı