Yazı Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 18:23 Bu yazı 1059 kez okundu
 
MADEN ŞEHİTLERİ VE SENDİKA
Adnan KÜÇÜKVAR
 
 

169 yıllık madenci kültürüne sahip bir şehir Zonguldak.
Türkiye’nin ilk vilayetlerinden olmanın yanında, Cumhuriyet’in ilk yıllarında, ülkenin ağır sanayi bölgesi olarak planlanmasıyla da dikkate değer.
Kömürle başlayan hayatı, yıllarca kömürle devam etti. Kömür sayesinde çevresinde Filyos Ateş Tuğla, Erdemir, Kardemir ve Eren Enerji gibi, Çaycuma Kâğıt Fabrikası gibi kuruluşlar oluştu. Ve Cumhuriyetin ilk yıllarında ağır sanayi bölgesi liman ve demiryolları ile dağıldı dört bir yana. 
O zamanın şartlarında mihenk noktasıydı. Cazibe merkeziydi. Ancak, sonradan kaybetti hükmi şahsiyetini ve sıradan iller arasına girdi. Bu günde kömür çıkıyor ancak; cazibe merkezi değil. Göç veriyor. Üniversite kurulmasına rağmen, esnafı SOS veriyor.
Yüzyıllık tarihine rağmen: İnanış’ta ‘Madencilik dip yaptı’ manşetinin sebepleri maalesef, ‘özel günler’ statüsünde, ‘reklâm’ açıklamalarıyla kalıyor. 
Açıklamalar, ‘ortak payda’ bulamıyor. Zaten açıklamayı yapanlarında ‘ortak payda’ oluşturma derdi yok. Açıklamalardan kasıt, ‘desinler’, ve ‘yükü üzerinden atmak’.
Aslında Zonguldak’ın tek sorunu da bu… Ortak paydada buluşamamak… Hasbelkader bir ‘Bir ‘koltuk’ sahibi olan ‘en iyi ben bilirim’ kaprisi içinde boğuluyor.
Varsa yoksa, koltuğu deruhte etmek.
Şehrin trafik, kaçak yapı, seyyar rezaleti, kaldırım işgali, sahillerdeki mezbelelikler vs. sorunları umurunda değil.
Mesela: Sendika’nın görevi, varsa yoksa ‘TTK’ya işçi alınsın. Sendikanın kasasına para girsin’.
Şimdi, koskoca GMİS’e sorsan ‘Zonguldak’ta ilk madenci grevi kaç yılında nerede olmuş?’ diye ‘ne bilem ben’ derler. Bu konuda dört ayrı yıl ve yer var.
Şimdi sendikaya sorsan, ‘Uzunmehmet Efsane diyorlar, nedir?’ diye valla ne bilem der.Bu konuda yayınlanmış
Şimdi sendikaya sorsan ‘SOMA’da ki kazada ölenler şehit sayıldı. Neden Zonguldak’ta ölenler ŞEHİT değil?’ diye ‘valla ne bilem ben’ derler.
Hatırladınız değil mi? 13 Mayıs 2014. Soma da 301 madenci iş kazasında öldü. Aynı yıl Ermenek’te de 18 işçi hayatını kaybetti. Torba Yasa ile ölen işçilere ‘şehitlik’ ünvanı verilip, yakınlarına kazanımlar sağlandı.
Şehitlerin SGK borçları silindi. Ölüm aylığı bağlandı. Bir şehit yakını kamuda istihdam edildi.
Bilindiği gibi: Türkiye’nin en büyük maden kazaları Zonguldak’ta olmuştur.1983 Armutçuk’ta 103 madenci,1993 Kozlu’da263 madenci şehit oldu.
Şimdi; neden Zonguldak’ta kaybettiğimiz madenciler Şehit sayılmadı.
Olaya nasıl bakarsanız bakın. Mesleki, manevi ve madencilik kültürü açısından… Ortada bir adaletsizlik yok mu? Neden bu konu ile ilgili çalışma yapılmıyor?
Bu aslında sadece Maden iş kolunun en büyük sendikalarından biri olan GMİS’in de değil, tüm Zonguldak’ın. Gazeteciler Cemiyetlerinin, mimarlar Odası’nın, hemşeri derneklerinin, memur sendikalarının da görevi. Maalesef, kendi reklamlarını yapmaktan başka ‘asgari müşterek’ gibi dertleri yok.
Durum böyle olunca, 169 yıllık kömür üretimi dolayısıyla oluşmuş ‘kömür Kültürü’ olmasına rağmen, kömürcülerde de bu ‘ortak paydada birleşme’ kültürü, ‘kültür yozlaşması’ nedeniyle kaybolmuş.
Zonguldak’ta, bu nedenle kömür kültürü içinde yer alan devlet kurumu TTK, kömürle haşır-neşir özel sektör işletmeleri ve kömür işçisini bünyesinde deruhte eden sendika bir araya gelemiyor. Şehir ve tabela dernekleri olayları yakından izlemekle yetiniyor. 
Dolayısıyla sorunlar hep ‘askıda’ kalıyor. Sadece ‘maden/cilik’ konusu değil, birleşemediğimiz.
Şehrin yol, su elektrik konularında birleşebiliyor muyuz? 
Bakın Zonguldak’ın ihtiyacı olan karayolu, tünel, üst geçit gibi ihtiyaçlarına. Ne zaman Zonguldak’ın yol ve tünel ihtiyaçları biter, Türkiye’nin tünel ve yol sorunu kalmamış olacaktır.
Yani, Zonguldak’ın tabii ihtiyaçları, sıralama olarak en geriye bırakılmaktadır. Bu da siyasi atmosferi kullanamamak yanında, sivil toplum olgusunun Zonguldak’ta oturmamış olduğunun bir göstergesidir.
Bu ‘dua’ ile halledilecek iş değil. Allah’ın verdiği ‘aklı’ kullanmakla hallolacaktır.
Ve de kendilerini ‘sivil toplum kuruluşu’ diye tanımlayanların, ‘uygulamalarını’ bir daha gözden geçirmeleriyle…

 
Etiketler: MADEN, ŞEHİTLERİ, VE, SENDİKA,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı