S. Sertaç KÖKSAL NORMALLEŞ-ME !!!
Yazı Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 00:00 Bu yazı 1535 kez okundu
 
NORMALLEŞ-ME !!!
S. Sertaç KÖKSAL
 
 

Son dönemde günlük konuşma dilimizin kısıtlanmış yapısını zenginleştirmek adına, yeni terim ve sozcüklerle tanıştığımız günleri yaşıyoruz.

Antikor-

Asemptomatik

Entübe/Ekstübe

Filyasyon

Kendini izole etmek

Pandemi, Pnömoni vb...

Tam olarak ne ifade ettiğini bilmesek bile, bu terimleri cümle içinde kullanmayı çok sevdik. Hatta bunların sayısını  daha da artıra biliriz; ama en azından içlerinden pik yapmış, zirve noktasına ulaşmış ve hala bir plato çizmemiş olan, dilden dile bulaş olan, bir türlü karantinaya alamadığımız veya en azından kontrollü izole edemediğimiz ve yayılım hızını temaslı takibi ile gözlem altına aldıklarımız var. Elbette bir de bu sürecin içinde olan ama semptom göstermeyen, asemptomatik olanlarımız da var ki, işte tüm pandemi burada başlıyor.

Çünkü farkında olmamak, bilinçsiz rahatlık ve vurdumduymazlığı peşinde sürükleyerek bencilliğimizi körüklüyor. İster tam hakkıyla kullandığımızı düşünelim ister sadece kalabalık lafları, bizi daha havalı gösterdiğine  olan inanmışlığın yanılgısıyla kullanalım, sözlerimizin ve davranışlarımızın içini dolduramıyoruz. Sözcük haznemizdeki nicelik artmış olabilir lakin “boş nicelik nitelikten götürür “.

Cümlelerimiz zenginleşti ama temelsiz ve ezber ifadeler çoğaldıkça içerikleri kaybetmeye başladık. Ezber sözcüklerle oluşan cümleleri anlamların içini boşaltarak kullanmak normalleşti ya da popüler söylemimizle yeni normalimiz oldu.

Peki bu normal nedir?

TDK ve genel sözlük anlamı olarak Aşırılığı, eksikliği ve taşkınlığı olmama, ortalama durum ve

alışılagelene, kurala uygun olan, şaşılacak bir yönü bulunmayan, olağan.

“sosyolojide ise  normal, toplum/topluluk normlarına uygun davranan insan demektir”.

En sade haliyle anlamlar   bu şekildeyken ne oluyorda kulağa hoş gelen bu tanımlamalar insanoğlunun başının belaya sokmayı başarıyor.

Yanıtı yine en basit haliyle ifade etmeye çalışayım; bireysel  normalimiz genel “norm” kurallarının üzerine çıkarak algısal olarak genel normali kapsayan bir hal alıyor

 

O zaman  normal her zaman iyi değildir. Normal bazen sorunun tam kaynağıdır.”

Çünkü bir çok davranış normalleştiği zaman sorunun temel kaynağını oluşurmaya başlaya bilir.  Hatta bu sorunun temelini oluşturacak eylem o kadar basit olabilir ki zihnimizin normal anlayışının kabulü bunu ret eder ve komplo teorileri üreterek  temel noktanın gözümüzün önündeyken bile yok olmasına neden olur.

 Elleri yıkamayı, normal bir davranış olarak kabullendiğimizde,  elleri yıkamanın ne kadar ciddi ve önemli bir iş olduğunu unutup sıradanlaştırıyoruz. Taki bu normalin yaşattığı sorunla yüzleşene kadar da bunu fark edemiyoruz.

Aynı evde yaşamak, alışılagelmiş bir hale geldiği zaman, sorun olmaya başlıyor. İster eş ve çocuklarınızla, ister ebeveyinlerinizle bir arada olmak, olağan bir durum olmuşsa, sıkıntılar filizlenmiş demektir. Lakin bunun fark edilebilmesi için  herhangi bir sıkıntı durumuyla karşılaşılması gereklidir, işte ozaman bu normal gördüğümüz birliktelik çatırdamaya başlar ve sorun kriz olarak görünür hale gelir.

Yaşamlarımızı ve yaşam alanlarımızı  paylaştığımız her bireyle; anne-baba ,eş- çocuk, sevgili- iş arkadaşı fark etmeksizin tüm çevremizle, rutinin dışına çıkan davranışlarla zenginleştirebilirsek, Birbirlerinizin farkında olduğunuzu hatırlatacak davranışlarınızı artırısak.normalin, rutinin dışına çıkabiliriz.

 Bazen mutfakta sevdiğimizin yanında çorbaya tuz olarak, bazen televizyondaki maçın başlama düdüğünü çalarak, bazen çoçuklarınızla birlikte kabul edilebilir hatalar yaparak, bazen  büyüklerimizin hayat tecrübelerini defalarca dinlemekten keyif alarak, bazen de iş arkadaşınızın sizden daha başarılı olmasına destek vererek. Bazen sarılarak, bazen koklayarak bazen konuşarak bazen susarak kısaca hayatlara dokunarak...

Normallerimizi ne zaman kırarsak işte o zaman hiç bir fiziksel veya zihinsel izolasyon bizi bunaltamaz. İşte ne zaman sadece kendini düşünmenin normal olmadığını anladığımızda tüm varlıklarla birlikte olmak anlam ve keyif kazanır.

“Ne zaman birbirlerimizin aynası olup, o aynada görmek istediğimiz kişiye dönüşürsek”, anlamlı oluruz.

Rutinlerinizi bozmaktan korkmayın alışıla gelmiş davranışlarınızı kırın, doğal ama şaşılacak şeyler yapın, okuyun, izleyin ve kendinize yatırım yapın. Normale dönmeye çalışmak sorunlarımızı çözmez, sadece üzerlerini örter ama  hiçbirşey asla üzeri örtülü kalmaz.

Yeni normal ezberleri yerine yeni farkındalığımızda ;

Meyveleri hoşaf  yapmak

Hayvanları kurban etmek

Evlatlarınızı  size baksın diye sevmekten

Anne babalarınızı sadece sizi büyüttükleri için ilgilenmek vaz geçin

 En önemlisi  de yaşadığınız ve yaşam alanınızı paylaştığınız herkesi sadece bir sesten ihtiyacınız olduğunda nefesten ibaret görmeyin.

Hayatlara dokunmaktan kormadan  ve her hayata saygı duyarak yaşamayı yeni biz yapmak dileğiyle

 

“Fiziksel mesafelerimizi bir süre uzak ama sosyal mesafelerimizi bilakis daha yakın tutalım.”

 
Etiketler: NORMALLEŞ-ME, !!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı