google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 18:24 Bu yazı 1922 kez okundu
 
POST DEĞİL, DOST
Hatice ARSLAN
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Sosyal medya kaynıyor. Samimi pozlar, kankalar, sevgi sözcükleri, büyük laflar… Bir bakın bunların çoğunluğu biz kadınlardan çıkıyor. Erkekler daha ziyade dolaştığı yerleri spor aşklarını, siyaseti, keyiflerini paylaşıyor. Biraz daha duygusal olanları ise manzara fotoğrafları ya da özlü sözleri gündeme getiriyor.
Kadınlar duygusallığın, beylik sözlerin dibine vuruyor.
   Peki gerçekte nasıl? Ne derece samimiyiz. Dostum derken o kelimenin ağırlığını bilerek mi karşı tarafa yansıtıyoruz.
  Bence mi? Hayır..
  Dostluk öyle iki kelime konuşmak, dert dinlemek, acı paylaşmakla (paylaşırmış gibi yapmakla)olmuyor.    
   Dostluk kolay kolay kazanılmıyor. Hayat seni sınava tabi tutuyor. Çıkar gözetemiyorsun onun derdi senin derdin, sevinci sevincin oluyor. Senin hayatının belki de dibe vurduğu anlarda sevinciyle gülümseyebiliyorsun. En azından birimiz için doğru şeyler oluyor diyebiliyorsun.
Bir şeyleri yapmak için yapmayın. O zor bulduğunuza inandığınız insanları, yanlış olduğunuzu düşünseniz de, size zarar vermeyen davranışlarda bulundukları için yargılamayın. Dostluk hayata müdahale değildir aksine ona nefes alma, düşünme, yaşama alanı bırakmaktır.
   “Ben ona şunu yapmıştım, ben ona bunu yapmıştım” diyerek yerden yere vurmayın. Kimse sizi bir şey yapmanız için zorlamıyor. Bunları kendi özgür iradenizle gerçekleştiriyorsunuz. Bu yüzden kötü günde yanlarında oluşunuzu en küçük olayda dile getirmeyin. Dile getirecekseniz de bir zahmet yanlarında olmayın. Bu durumda her yapılan “HÜKÜMSÜZ” kalıyor.
   Ya erkekler, sizler bir futbol bir siyaset için dostlarınızı satmıyor musunuz? Ağar mı geldi satmak kelimesi size?
   Kelimenin tam anlamıyla bu. Ben bunu demek istedim. Bilerek isteyerek söyledim. Sokakta kahve içtiğiniz, bayramlarda selamlaşıp öptüğünüz, hele hele burası küçük şehir atadan dostluk kurduğunuz insanlarla sevgiyle anlaşmak varken sizler siyaset, çıkar ve taraf kavgasında yerlerinizi alıyorsunuz.
   Sevgili dostlar sevin birbirinizi.
   Çıkar gözetmeden sevin.
   Karşınızdaki insanı dinlemeyin, anlayın anlamaya çalışın.
   “Dost” kelimesinin ağırlığına göre davranın.
 

 
Etiketler: POST, DEĞİL,, DOST,
Yorumlar
Haber Yazılımı