Sinan Nural ALİÇEBİOĞLU RIZKIN NEDENLERİ google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
28 Ağustos 2020 - Cuma 00:00 Bu yazı 793 kez okundu
 
RIZKIN NEDENLERİ
Sinan Nural ALİÇEBİOĞLU
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

 " Şüphesiz insan Rabbine karşı çok nankördür" Âdiyât 6

" Kenud, nankör manasındadır". Kenûd başına gelen musibetleri sayarak rabbine isyan eden ve O'nun verdiği nimetlerini ve verdiği rahatlıkları, güzellikleri unutandır. Bu ayetten insanın fıtratında nankörlük, inkâr olduğu sonucu çıkmaktadır. Bütün insanların nankör veya inkârcı olduğu anlaşılamaz. Ancak yaratılış olarak insan bünyesinde nankörlüğü barındıran bir varlık olduğu anlaşılmaktadır. Nankörlük rızkın kesilmesine, azalmasına neden olacaktır. Nitekim konu ile ilgili İbrahim süresi 7. Ayette  “ Hani rabbiniz, ‘Eğer şükrederseniz size (nimetimi) daha çok vereceğim, nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım pek şiddetlidir!’ diye bildirmişti.” Bu ayetten şükrün nimeti arttıracağını, şükürsüzlük ve nankörlüğün nimetleri azaltacağını anlamaktayız. 

Mü'min Hamd ehli olmalıdır. " Sabret. Muhakkak Allah'ın vadi haktır. Günahın için istiğfar et. Sabah ve akşam rabbini hamd ile tesbih et" Mü'min/55 "....Kullarımdan şükredenler pek azdır" Sebe/13 İşte mümin Allah'ın şükreden az kulları arasına girmeli, sabah akşam "Elhamdü lillahi Rabbil Âlemin" sayısızca demeli veya " Ya Şekur Ya Allah" zikrini çekmelidir.

Mü'min istiğfar ehli olmalıdır. " Sen aralarında iken Allah onlara azap edecek değildir. Bağışlanma isterlerken de Allah onlara azap edecek değildir" Enfal/33. Buradan istiğfarın insan ömrünü uzattığını, belalara engel olduğunu, rızkı arttırdığını sonucu çıkmaktadır. Kur'an da Peygamberlerin istiğfar ederken kullandıkları Allah'ın ismi " Gafur " dur. İstiğfar ederken " Ya Gafur ya Rahim"  “ Beni ve sevdiklerimi bağışla merhamet et “ denmeli ve bağışlanma istenmelidir. Bu isimleri sayısızca tekrar etmelidir. İstiğfar rızkı arttırır.

Rızkın bir nedeni de “Ameli Salih”tir. Ameli Salih işleyenlere Allah dünya ve ahirette güzel bir gelecek vaat etmektedir." Erkek olsun Kadın olsun, kim inanarak ameli salih işlerse ona güzel bir hayat yaşatırız. Ödüllerini de yaptıklarının en güzeline göre veririz." Nahl/97 Bu ayetten anlaşılacağı üzere Ameli Salih güzel geleceğe neden olur. Aynı zamanda Allah’ın kulunu ödüllendirmesine sebeptir. Ameli Salih, rızkı arttırır. Allah’ın lütfuna neden olur.

İsraf rızkın azalmasına neden olur. İsraf, sahip olduğumuz varlıkları Allah rızası doğrultusunda ve yerli yerinde kullanmamaktır. “……Allah israf eden müsrifleri sevmez” A'raf/31. İsraf  yokluğa sürükler.

 Zikir şeytanın ve azabın kişinin üzerine gelmesine engel olmaktadır. " Kim Rahmanı zikirden yüz çevirirse, başına bir şeytan salarız; O, onunla beraber olur"  Zuhruf/36 Yine  " Beni zikirden yüz çevirene  gelince ; Ona sıkıntılı bir geçim vardır.." Ta-Ha 124 Bu ayetlerden anlaşılacağı üzere zikir şeytanın üzerimize gelmesini engellemekte, aynı zamanda bizleri sıkıntılı bir geçimden kurtarmaktadır. Allah’ı anmamak dar bir geçime, rızkın daralmasına, sıkıntılı ve meşakkatli bir yaşama neden olur. Rızkının azalmasını istemeyenler Allah’ı Kelime-i Tevhit ile “ La ilahe illallah” diyerek gün içerisinde bolca tespih etmelidir. Mü'min, gün içerisinde en büyük zikir olan Kur'an okumalıdır.

 "İnsan için kendi çalışmasının karşılığı vardır" Necm/39 İnsan dünya ve ahiret için çalışmalı, tembellikten uzak durmalıdır. Gayret, Allah’ın lütfuna neden olur. Allah'ın kulunun amellerini arttırması, lütfetmesi için kulun gayret göstermesi gerekmektedir. İnsan işini ve amelini severek yapmalıdır. Bereket, sevgidedir. Kazancının bereketini görebilmesi için amelini ve işini severek yapmalıdır. Kişi işinde ne kadar çok yorulursa kazancı o derece helâl olur.

 

 
Etiketler: RIZKIN, NEDENLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı