Sinan Nural ALİÇEBİOĞLU RAHMET
Yazı Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 00:00 Bu yazı 1782 kez okundu
 
RAHMET
Sinan Nural ALİÇEBİOĞLU
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

 Arş Melekleri inananlara dua etmektedirler. Meleklerin duası şu şekildedir; " Ey Rabbimiz, Sen rahmet ve ilmin ile her şeyi kuşattın. Tevbe edenleri ve yolundan gidenleri bağışla. Onları ateşin azabından koru. Ey Rabbimiz, onları atalarından, zevcelerinden ve zürriyetlerinden ıslah olanlarla birlikte Adn Cennetlerine yerleştir. Muhakkak sen aziz ve hakîmsin. Onları kötülüklerden koru. Sen, kimi o gün kötülüklerden korursan ona rahmet etmişsindir. İşte bu büyük bir kurtuluştur" Mü'min 40/7,8,9

Bu surede yer alan ayetlerden Meleklerin insanlara dua ettiklerini görmekteyiz. Melekler inanan, tevbe eden ve Allah'ın yolundan gidenlere bağışlama istemekte ve onların rahmete kavuşmasını istemektedirler.

 Bu ayette geçen "fekad rahimtehu" ifadesinde rahmetin, dünya ve ahiretin kötülüklerinden korunmak olduğunu anlamaktayız. Allah'ın rahmetinin insanlar üzerinde tezahürü, insanların kötülüklerden uzak yaşamasıdır.

 İnsanlar rahmeti farklı olarak yorumlamaktadırlar. Sahip oldukları maddi güçleri, statüleri, yetki, makam ve şöhretleri, çocukları, zenginliklerini, bilgilerini ve lüks yaşantılarını rahmet olarak görenler olabilir. Ancak biz bu konuda farklı düşünmekteyiz. Rahmet, seni kötülüklerden koruyan her şeydir. Bu rahmet, fakirlik, zenginlik, ilim, makam vs. şeklinde ortaya çıkabilir.

 Kanaatimizce insana verilen ilim, en önemli rahmet vesilesidir. Çünkü insanı kötülüklerden koruyan en büyük güç, ilimdir. İlim, kişinin kendisini koruduğu gibi çevresini ve toplumu da kötülüklerden koruyan rahmettir. Bu sebepten ilim sahipleri, alimler ve bilginler rahmetin vesileleridir.

 İnsanı kötülüklerden bazen sade, şöhretsiz ve varlıksız yaşam korur. İnsan için bu yaşam bir rahmet olur. Bazen zenginlik insanı kötülüklerden korur. Kul haklarını ihlal etmeden kazanılan zenginlik, kişi ve fakirler için bir rahmet olur. Kul haklarını ihlal edilerek kazanılan zenginlik, ateşten bir elbise olur. Bu durumun rahmet olması mümkün değildir. 

 İnsan, sahip olamadıklarından dolayı yakınmamalıdır. Allah'ın onu sevmediği veya değer vermediği zannına kapılmamalıdır. Allah, kişiye bazı imkanları sunmayarak, o kişiyi kötülüklerden koruduğunu aklından çıkartmamalıdır. 

 Rahmet, ölüm veya ölümlerle ortaya çıkabilir. Kişinin veya kişilerin ölümü kendileri için bir rahmet olabilir. Aynı zamanda başka insanlar içinde rahmet olabilir. Kişinin ahir ömründe gelecek zamanlar içerisinde ne gibi sıkıntılar yaşayacağı veya yaşatacağı bilinmez. Belki insanın erken ölümü, insanın şahsı, ailesi veya toplum için bir rahmet olarak tezahür etmektedir. Unutulmaması gerekir ki, hiçbir suç tek başına işlenmez. Suçlu varsa mağdurlar vardır.

 Yine kişinin yaşaması ve uzun ömürlü olması bir rahmet olabilir. Kişinin varlığı, ailesini ve sevdiklerini kötülüklerden korumak için bir nedendir. Allah, kişiyi uzun yaşatarak ailesini, sevdiklerini ve toplumu kötülüklerden korumaktadır.

  Rahmet varlıkla ortaya çıktığı gibi yoklukla da ortaya çıkmaktadır. Bazen bekarlık insan için rahmet olur. Bazen evlilik insan için rahmettir. Bazen çocuk insana rahmet olur, bazen evlatlar insana azap olarak ortaya çıkar. 

Maneviyat bazen insan için rahmet olur. Bazen maneviyat insan için azap olur. Aklın ve ilmin yetersizliği kişiye azap olarak tezahür edebilir. Bazen çok şey bilmek insan için sıkıntı olabilir. 

   Mümin birey kendisine bakmalı, davranışlarını kontrol etmeli, yaşadığı hayatı gözden geçirmelidir. Kişi, cehennemlik davranışlarda bulunuyorsa ve günahların içerisinde ise rahmetten uzak demektir. Sahip oldukları imkan ve güçlerle övünmemeli kendisini cehenneme sürükleyen davranış ve tutumlardan uzaklaşmalıdır.

 Mümin birey, günahlardan uzak yaşıyorsa Allah'ın rahmetinin muhatabı anlamına gelecektir. Çünkü günahlar insanı, ahiretin kötülükleri ile karşı karşıya bırakacaktır. 

  Rahmet, günahlardan uzak yaşamaktır. Zenginlik, çoluk-çocuk, makam, nüfuz, şöhret salt rahmet olarak görülemez. Kişinin cehennemlik davranışlardan korunmasına neden olan her şey bir rahmettir.

    Allah'ın insanlara sunduğu imkanları bu şekilde değerlendirmemiz gerekir.   Bu Allah'ın hikmetleri' dir ve bilinemez.       

 
Etiketler: RAHMET,
Yorumlar
Haber Yazılımı