Yazı Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 17:46 Bu yazı 399 kez okundu
 
SAĞLIKSIZ BEYİNLERLE SAĞLIKLI GELİŞME OLMAZ!!!
Mustafa ALTINTAŞ
 
 

Sportif ve sanatsal alanda küme düşen bir şehirde, ekonomik ve siyasal alanda da  gelişme olmaz! Adına şarkılar, şiirler yazılan Karaelmas kenti bir zamanlar sanayisiyle, futbol yaşamıyla ve sanatsal anlamda marka bir şehirdi! Altmış bin çalışanıyla ülke ekonomisinin bel kemiği! Karabük ve Ereğli demir çelik fabrikaları, Çaycuma’da, Filyos tuğla gibi bacaları tüten büyük sanayi kuruluşları kent yaşamının can damarıydı. Ülke genelinde göç alan bir şehir hızla göç veren bir şehir oldu! Bünyesinden çıkardığı iki ilçesiyle ekonomik girdisi azaldı! Türkiye taş kömürü kurumu zarar eden bir kuruluş olarak devletin sırtında kambur haline gelerek özelleştirilme masasına yatırıldı. Elbette bu kadar olumsuz gelişmeden sportif gelişmelerde nasibini almakta gecikmedi. Kent adının logosuyla birinci ligde top koşturan bir futbol takımı amatör küme eşiğinde gülünç bir duruma geldi! Sanatsal anlamda yetişen değerlere sahip çıkamayan, zihniyetler bu şehri her alanda sömürdü! Birinci ligte top koşturan bir futbol takımının düşüşüyle birlikte yönetimine çöreklenenler, kulübü kendilerine reklam aracı gibi kullandıkları yetmezmiş gibi, yedikleri, içtiklerini fatura edip, kendilerine bile borçlandırıp, çökerttiler. Bu kenti yönetenler, yazar, şair, sanatçı gibi değerlere sahip çıkılmaması konusunda da çok masum değil!
 Gook’la Zonguldaklı ünlüler diye bir bakın hele, gördüğünüz isimler karşısında şaşırıp kalırsınız! Zonguldak’ta doğup büyümüş ve bu kentte gelişmesine imkân verilmeyenler! Hadi el verip, değer verip gelişmesin de öncülük edemediniz! Belediye ve sivil toplum kuruluşları olarak, şehrin tanıtımı, hem de yetişen değerler için tanıtım organizasyonlarıyla, sanatçısı onura edilip, gelecek nesillere bu yönde umut aşılayıp, genç ve yeni değerler kazanmakta mı akıllara gelmez?
 Böyle sokma akıllarla yönetilen bir kentte, sportif, sanatsal ve kültürel alanda umut yeşerir mi?
 Bu şehirde yetişen, ortaya bir sanat koyan herkes bu şehrin değeridir, el verip geliştirmek de başta Belediyenin görevi olup, borcudur da! Hafta başı AKM’de  bir etkinlik düzenlendi. Şair, kitap yazarı ve bestekar Selma Aydın, yılların emeği  olan 12 bestenin lansman gecesini yaptı. Yazdığı kitap satışlarından elde ettiği  gelirle, TRT saz ekibi öncülüğünde muhteşem bir konserle tanıtma fırsatı buldu. Organizasyonda Zonguldak Belediyesinin sadece logosu vardı da, katkı anlamında yetmez! Maddi boyutu olan bir organizasyonun tüm yükü belediye tarafından omuzlanmalıydı! Bırakın maddi boyutunu, geceye katılan Çaycuma belediye başkanı Bülent Kantarcı’nın çelenk’i Zonguldak belediyesinin prestijini de kurtardı!  
Konser bitiminde TRT saz ekibine övgüler yağdıran belediye başkanı Akdemir beş kişilik bir saz ekibine teşekkür mahiyetinde ağırlanmasında bile sağıra yattı!
 Bir şehrin tanıtımı, reklamı gelişmeye namzet şehirler de, her alanda önemli bir unsurdur da, gelişmek gibi bir derdi olmayanlar için çokta önemli değildir!
Şanlı bir geçmişi olan bu şehri,  ekmeğini yediği, suyunu içtiği, sömürü düzeni zihniyetiyle hareket edenler çökertti! Siyasi yapının ektiği tohumlarla kök salan virüsler her alanda çoğalarak ahtapot gibi kuşattıkları sağlıklı bir kent, hastalıklı, alil bir duruma düşürüldü!  Mimari ve imar konusunda, çarpık yapılaşmanın vahameti de, siyaset eliyle şekillendi! Şehirdeki imar kirliliği sömürü düzeninin bir başka boyutudur! Hizmet makamında olanların, görev anlayışını ön plana çıkarmakta yetersiz kalınması, bazen de vurdumduymazlık kenti imar kirliliğinde içinden çıkmaz hale getirdi! Hizmet makamında olanların kendi alanlarında üretken olması sorunları azaltacak ta, arsızlıklar hizmetin önüne geçtiğinde kocaman bir sıfır çıkıyor ortaya!
Bu şehrin belediye imar işleri olduğu kadar, kent konseyi oluşumları var, kent vizyonu alanında, İmari ve mimarı konusunda belediyeler ve ilgili kuruluşlara sunulan tavsiye kararları çerçevesinde fikir üreten! Üretilen fikir ve görüşlerin, şehir insanına duyurulabileceği etkinlikler düzenlenerek veya sosyal medya ağları üzerinden!
Ancak şehirle ilgili görüş ve önerileri olması gerekenlerin sosyal ağlarda tam aksine ‘’muşmula’’  ‘’Ne o bensiz edebilir, ayrıl sakta beraberiz’’’’yıkılmışım ben’’ Merdivensiz şehir’’ gibi melankolik paylaşımlara rastlamak, bu şehrin gelişme yolunda alacağı bir yolu olmadığının da göstergesidir!
TTK özelleştirme aşamasında, Ereğli il kapsamına alınan ilçeler arasında, yedi termik santralin 14 olması gündemde. Bunun gibi Zonguldak ve kent insanı için hayati önem taşıyan yığınla sorun orta da iken, böylesine çocuksu, boş ve anlamsız işlerle vakit kaybetmek yakışmıyor!
Ülke genelindeki kritik süreçten geçtiğimiz bir ortamda, hizmet makamında olanlar devlet adına ve görev ciddiyetiyle hareket edilmesi vatandaşlık bilincinin de ana teması olmalıdır!

 
Etiketler: SAĞLIKSIZ, BEYİNLERLE, SAĞLIKLI, GELİŞME, OLMAZ!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı