Yazı Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 19:11 Bu yazı 1468 kez okundu
 
ŞEHİRLİYİ DÖVDÜRMEYECEKTİK
Mehmet UZUN
inaniskemalsönmez
 
 

    Merhaba değerli okurlar son aylarda insanımız çok gergin adeta birbirine düşman gibi bakıyor. Biliyorsunuz otobüste yolda trafikte mahallemizde sokağımızda hatta evimizde ne oldu bize biz böyle miydik?

    Sporda siyasette hep kamplara ayrılmışız bizleri menfaatleri icabı bile bile ayrıştırdılar çünkü yan yana durmamız bir çoğunun işine gelmiyordu.

     Bizler kavga ederken, onlar hedefledikleri neyse birer birer kavuşuyorlardı hedeflerine bizleri sporla sinemayla magazinle avuttular ve avutuyorlar.

    Zavallı bizlerde koyun gibi kendi aramızda meleye meleye dolaşıyoruz şehrin göbeğinde.

    Her bir şeyden haberimiz varda ülke meselelerinde hiç bir haberimiz yok. Olsa da hep taraflı objektif değiliz asla.

   Ne olur gün,  birlik ve beraberlik günüdür birbirimize saygılı olalım.  Hangi parti, hangi takım hiç önemli değil.

    Çünkü bizler otobüste de,  pazarda da,  camide de beraber saf tutuyoruz.  O savunduğumuz, uğrunda kavgalar verdiğimiz insanların hiç biri, hiç bir zaman yanımızda değiller biliyorsunuz.

    Bu ülke için birlik ve beraberliğimizi korumak zorundayız.  Şimdi size bu konuyla ilgili bir ibretlik yazı yazmak istiyorum.

    Efendim köyün birinde bir üzüm bağına üç genç girmiş.  Köylünün üzümlerini yemeye başlamışlar. Çok geçmeden köylü gelmiş başlarına dikilmiş, elinde kalın bir sopa bu üç genç köylüyü görünce şafak atmış. 

    Köylü elinde sopasıyla gençlerin yakınına gelmiş ve onları yanına çağırmış.  Gençlerin ikisine demiş ki “hadi sen bizim gasabadansın, sende bizim köydensin. Siz yediniz. neden bu şehirliyede yedirdiniz” der demez şehirliye sopayı vurmuş.

    Şehirli iki seksen yerde. Bu iki arkadaş azda olsa sevinmişler ki “tamam köylünün öfkesi geçti.”

    Az bir süre sonra köylü gençlere dönmüş.  Kendi köylüsüne demiş ki, “hadi sen yedin yedin ama bu gasabalıya neden yedirdin” der demez sopayı da indirmiş gasabalıya”

    Köylü içinden demiş yırttık. “Bana bir şey yapmaz” der demez köylü kendi köylüsüne de sopayı indirmiş ve oradan uzaklaşmış.

    Üç genç yerde boylu boyunca yatarken, köylü kasabalıyı dürterek demiş ki; biz nerde hata yaptık. Gasabalı oflayarak mırıldanmış “biz ta baştan şehirliyi dövdürmeyecektik”

    Şimdi dostlar kıssada olduğu gibi eğer diğerimiz dövülürken, öbürümüz seyirci kalırsa sonumuz bu gençlerinki gibi olması muhtemel.

    Bir olalım, iri olalım, diri olalım.

O zaman kimse kılımıza dokunamaz.  

Sağlıcakla kalın

 
Etiketler: ŞEHİRLİYİ, DÖVDÜRMEYECEKTİK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı