google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 08:25 Bu yazı 16246 kez okundu
 
Siyaset sertleşiyor, şekilleniyor
Muhammet KARAPINAR
 
 

Önümüzde üç seçimin bir arada yapılacağı bir süreç var.
Siyasi partiler, içinde bulundukları durumları en azından deruhte etmek için yeni teknik ve taktikler geliştiriyorlar. Aslında biraz da aceleci davranıyorlar. Bunun sebebi de ‘erken’ ya da ‘baskın’ seçim olma ihtimalinin artması.
Muhalefet Partileri kadar iktidar partisinin de işi zor. Çünkü, muhalefet partilerinin bölge partisi olması kadar, iktidara yöneltilen ‘Metal Yorgunu’ ve ‘İktidar oburu’ gibi şık olmayan yakıştırma ve eleştiriler var.
İktidar partisi, 15 yılı geride bırakan iktidar olma hal ve şartını devam ettirmek için, yeniden yapılanmayı hızlandırdı.
İktidar partisi ‘merkezi’ yönetim şeklini başarı ile uyguluyor. Aslında, ‘iktidar olma’ şansını iyi kullanıyor. Çünkü,  görevden ‘öyle ya da böyle’ alınanların bir şekilde küsmeleri engelleniyor. 
‘Bir yerlere’  kenarından köşesinden bir şekilde tutunmaları sağlanıyor.
Burada yine sıkıntı çekecek olan muhalefet partileri olacak. Hem, siyaset sahnesine yeni girecek partiler hem de küçük kümeler halinde siyasete ısınmaya çalışan diğer muhalifler; yukarıdakileri törpülemeye çalışacaklar. Büyük oranda, yukarıdaki ana veya yavru muhalefete zarar verecekler.
İktidar partisi, parti teşkilatları içinde 75 oranında yenileşmeye gidiyor. Bu kadroların genel olarak tasfiyesi olduğu gibi yenileştirilmesi demek. Teşkilatlar gençler ve kadın kotalarındaki artışla ‘metal yorgunluğunu’ atacak. Hedeflenen bu. 
Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda parti genel başkanı olan Tayyip Erdoğan, bu konuda ciddi ve kararlı. Yeterli dinamizm ve donanıma sahip olanlarla yolumuza devam edeceğiz’ diyor. Yani, bu kapsamı geniş söz çerçevesi içine, istediğiniz vasıfları sokabilirsiniz. Bu ‘defolularla yürünmez’ olarak da yorumlanabilir.
Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni Ömerler bulmalıyız’ açıklaması da çok manidardır. ‘Ömer’ler den kasıt, ‘Hz. Ömer’ özelliğindeki insanlar. Yani cesur, dürüş ve kararlı insanlar’ demek ki, bu güne kadar çevresindeki ‘Ömer’ tiplilerden ‘yeterli  randıman’ alınmamışa benziyor.
Aslında, parti içindekiler yanında, partili olmayan vatandaşlarında ‘kanal, tünel, köprü, yol’ gibi hizmetlere destek yanında, ‘işsizlik, enflasyon, sağlık, milli eğitim’, gibi konularda sıkıntılı olduğu bir gerçek.
Bitirilemeyen PKK, FETÖ ve Suriye, Irak olayları da; önümüzdeki  ‘seçim alanlarında’ etkili olacaktır.
Bu gün, muhalefetle ‘kem-küm’ giden ilişkiler, seçim başladığında ‘pata-küt’ kavga haline dönüşeceği kesindir. Geçmişe bakarak bunu söylememizde bir sakınca yoktur.
Dolayısıyla, İktidar ve muhalefet partileri içinde başlayan çekişme ve kapışmaların dozu, ilerleyen günlerde daha da artacaktır. Bu güne kadar ‘kol kırılır yen içinde kalır’ sözü gereği, gizlenen parti içi ve şahsi sorunlar ‘çarşı- Pazar’ olacaktır. Siyasetin etiğinde bu var. Olması gereken değil elbette.
Zaten, içinde bulunduğumuz şartlarda, olumsuz gördüğümüz ve canımızı sıkan ne varsa, ‘ahlaki erozyon’ neticesi değil mi?
Bozulan ‘ahlâk’ ın bozmayacağı bir ruh, tip ve konu var mı?
Hayırlısı diyelim. 

 

 
Etiketler: Siyaset, sertleşiyor,, şekilleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı