0
Yazı Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 18:38 Bu yazı 577 kez okundu
 
SORUNLU ŞEHİR ZONGULDAK!..
Mustafa ALTINTAŞ
 
 

Bir dönemler ülke ekonomisinin can damarı şehirde ekonomi çarkları dönmüyor, sanatsal, sportif ve kültürel anlamda gelişme olmuyor ise yanlış giden bir şeyler olduğu muhakkaktır! Geriye doğru bakıldığında 1973/1974 sezonunda birinci lige çıkan, TTK ile birlikte şaşalı günlerini yaşayan şehrin güzide takımı 1987/1988 sezonunda birinci ligden ikinci lige düşmesiyle birlikte şehirde geriye gidiş başladı, tabiri caizse kümeye beraber düştüler ve bu düşüş 31 yıldır devam ediyor! Kent’in birinci ligde top koşturan takımını küme düşüren zihniyetler, ekonomisine de önemli bir darbe vurulmasının yolunu elbirliği ile açtılar!

Bunda siyasi, ticari, sivil toplum örgütleri, bürokrasisi, medyası gibi her kesimin vebali de günahı da büyüktür! 

Gelinen aşamada ülke sanayisinin can damarı durumundaki kocaman bir kurum küçüldükçe küçülmesine rağmen devletin sırtında, dudak uçuklatan kamu zararıyla kambur haline geldi! Aslında kurum göz göre göre çökertildi! 

1980 sonrası kamu kuruluşu demir çelik fabrikalarına kömür veren TTK bu kurumlardan uzun zaman parasını alamadığı için çalışanların maaşını bile ödeyememiş, bankalardan yüzde yüze varan faiz oranlarıyla para alınması uzun süre devam etmesi sonucu kurumun zarar hanesi bir hayli kaparmış, mal karşılığı alacağını ya almış yâda siyasi erk vasıtasıyla sulha uğratılmıştı! Hadi kömür derine indikçe maliyet artışına neden olan zararlar ortaya çıkıyor da, kurumun uhdesindeki redevans usulü kiraya verilen sahalarda peydah olan kaçak kömürcülük gibi illegal bir oluşum bu şehrin başına nasıl bela oldu, bela edildi? Hukuksuz bir oluşumdan istihdam alanı senaryoları yaratan zihniyetlerin tezahürü sonucudur bu şehrin bir arpa boyu yol alamayışı, gün geçtikçe kötüye doğru gidişin hızlanışı! Kentin gelişme yönünde kötü gidişatı ve ekonomik anlamda yaşayanlara refah sağlamadığının nedenlerini bilmek için âlim olmaya gerek yok! Yakın geçmişin Google üzerinden panoramasına bakmak yeterde artar bile! Hani dert yanılan “kaçak kömürcülük bu şehrin kimyasını bozdu’’ tabiri var ya; ticari, siyasi gibi her kesimden dolaylı yoldan bu oluşumda bağı olduğu gerçeği gün gibi ortada! Bir dönem AKP’den belediye başkanlığı yapmış, Hipokrat yemini eden sağlıkçı belediye başkanı vardı, kaçakla mücadele eden kamu görevlilerine çıkışan, toplantı yaparak mücadelenin akamete uğratılması için gayret gösteren! Bu tür zihniyetler süre gelen zaman içerisinde siyasette, yerel yönetimlerde, sivil toplum örgütlerinde, ticarette önemli yerleri işgal etti!

 Aslında TTK kendine yeterdi, bu şehrin ekonomisini de iyi veya kötü sırtlayabilirdi de, bu tür zihniyetler, kurumu da, şehri de adeta çökertti!  Tek bir sahil boyu peş peşe dizilen termik canavarlarının oluşum aşamasında da istihdam senaryoları devredeydi! Üstelik onlarca sivil toplum örgütünün olduğu bir şehirde çevre katliamı ve insan sağlığını önemli derecede etkileyen, yeni doğan çocuklarda kanser vakalarındaki artış nedeniyle çocuk onkoloji bölümünün açılması da bu anlayışların ürünüdür! Yok, efendim istihdam gelecek, her evden bir kişi iş sahibi olacak sözlerin fos çıktığı gerçeği kaçak kömürcülükte de yaşanıyor! Hiç değilse termik santrallerin kuruluşu belli bir hukuk çerçevesinde yapılmış, denetimsizlikten kaynaklanan aksaklıklar giderilebilirde, hukuki dayanaktan yoksun bir oluşumda ki ısrarcılık siyaseten garabettir! Sonuç olarak bu şehrin başında kara bulut gibi dolaşan, bir dönem’’ kurtar bizi baba’’, ’’kurtar bizi ana’’ diye bağıran beleşçi zihniyetler geçmişten bugüne sirayet ederek şehri örümcek ağı gibi ördü! Şimdilerde ise kaçak sonlandırılırsa işsizlik artar, şehirde kaos çıkar gibi felaket tellallığı yapan, Vali’den medet uman beleşçi zihniyetler şehrin geleceğini de umutsuz vaka durumuna düşürdü! 

O nedenle Zonguldak’ta bürokrat olmanın, hele de şehrin mülki amiri durumunda Vali olmak hiçte kolay değil! 

Şehrin asıl sahibi konumunda olanların geçmişten bugüne, gelişmeler ışığında karneleri hiçte iyi olmadığı gün gibi ortada!

ÇAYCUMA’DA SORUNLU ÖĞRETMEN EVİ!...

Şehrin elle tutulur, geleceğine umutla bakılan Çaycuma ilçesinde belediyecilik alanında modern şehirleşme çalışmaları yapılıyor. Elbette iyi şeylerin yanı sıra kötü giden bir takım gelişmelerde olacaktır!

Ancak sanayi kenti, uluslararası havaalanının olduğu bir ilçede kamu kuruluşu eliyle yürütülen oluşumlardan iyi hizmetler beklenmesi, kötüye tepki ve serzenişler de doğaldır. Asıl konuya gelecek olursak Çaycuma öğretmen evinin konaklama hizmetlerinden memnuniyetsizlik duyanların sesine kulak verelim dedik ve bizzat şikâyet konusu olayı yaşadık ve tanıklık ettik. Mesleğim gereği ülkenin çeşitli il ve ilçelerine yaptığım ziyaretlerde konaklama yeri olarak öğretmen evlerini tercih etmiş, memnuniyetimi belirten yorumlarım olmuştur. Ancak Çaycuma Öğretmenevinde kış gününde bir defa kalanın bir daha bu mekânı tercih etmeyeceğini de söylemeden geçemem. Dört metre tavan boyu, geniş bir odayı tek bir petek ile ısıtma anlayışı ve en düşük ayarda kombi ayarı, sadece görüntü olsun zihniyetinden başka bir şey değildir. Kocaman odada sabahın olmasını dört gözle bekleyenlerin 3-4 battaniyeye sarılmaktan başka çareleri yok. Banyo yapma düşüncesinde olanlar için bu soğuk kış gününde tam bir rezalet! 

Kocaman bir odanın yanı sıra, kocaman bir banyoda ısıtıcı petek olmayan, web sitesinde 7/24 sıcak su aksine, sıcak su tertibatı olmayan, gali-beladan kalma ihlas elektrik şofbenle banyo yapılmasına reva gösterilmesi ayrı bir sorun! Kahvaltı için geniş bir restoran kısmının olduğu ikinci kat belli ki yoğunluk olmadığından açılmamış, alt katta çay ocağında merdiven altı tabiri tepsiyle sunulan kahvaltı!

Sonuç olarak yaz günü bu tür şikâyetler yaşanmayacağı muhakkaktır, ancak yaz kış konaklama ihtiyacı bu tesislerde eşit ölçülerde yapılabilmeli, kuruluş amaç yönergesince olması gereken olmalıdır!

 Yok, efendim “burası tarihi bina, tavanlar yüksek, gereği kadar ısınma sağlanamıyor’’ gibi bahaneler boş ve anlamsız söylemlerdir!

Üstelik hizmetlerin noksansız yapılabilmesi amacıyla maaşını devletten alan, Milli Eğitim mensubu müdür ve müdür yardımcısının olduğu misafirhanede bu tür sorunlar yaşanmamalı. Şayet yaşanıyorsa bu üst düzey iki Milli Eğitim görevlisinin durumu da sorgulanır hale gelir!

BURASI ZONGULDAK!..

Kaçak kömürcülük başta olmak üzere, hiçbir alanda memnuniyet veren gelişmelerin olmadığı bir şehir Zonguldak! Çevre kirliliğine bağlı termik santrallerden dert yanılırken, tüzüğünde hizmet adı altında bir dizi maddesi olmasına rağmen tabela derneği olmaktan öte geçemeyen onlarca sivil toplum örgütünden (bir kaçı hariç) tık yok! 

Sermayesi kaçak kömürcülük olanların siyasette, ticarette, yerel yönetimlerde rağbet gördüğü, yer bulduğu genetiği bozuk bir şehir Zonguldak! Düzen bozulmaya görsün ne çark kalır, nede dişlileri! Sistem kokuştu, fikri üretim gabili yeti, koltukta kalabilme gibi sığ anlayışlara teslim oldu!

Yaşamın akışı da, hizmet anlayışı da adeta bozuk melotrama (bestelenmiş drama) dönüştü de, hümanist (insan odaklı) anlayışlar yerle bir oldu! Aslında hizmet makamında olanların tiyniyeti  (mayası, huyu) bozuk olmasın, düzen de bahanesi olur. Günü kurtarabilme gibi sığ anlayışlar, kişisel menfaat beklentileri gibi şuursuz vatandaşlık bilincinin olduğu şehrin, gelişme yönüne bundan öteye gidecek yolu da olmaz! Sözün özü bu kentin içine topyekûn  hep birlikte ettiler, siyasetçisinden, bürokratına, sivil toplum kuruluşları, sendikacısından, vatandaşına kadar!

Bir dönemler “kurtar bizi baba, kurtar bizi ana’’ diye bağıranlar her gelen mülki amiri Vali’ye kurtar bizi demeye başlanması beleşçi zihniyetin geçmişten bu güne sirayet edenlerin ayrı bir versiyonudur! Sonuç olarak bu şehrin kurtuluşu bu şehirde yaşayanların elindedir ve olması gerekende budur!

 

 
Etiketler: SORUNLU, ŞEHİR, ZONGULDAK!..,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
18 Nisan 2019
PARADOKS!...
115 Okunma.
11 Nisan 2019
İFLAS!...
288 Okunma.
04 Nisan 2019
SEÇİM BİTTİ ENKAZI KALDI!...
243 Okunma.
28 Mart 2019
KAÇAĞIN FATURASI DEVLETE!...
267 Okunma.
26 Mart 2019
KAÇAK OCAK TRAJEDİSİ!..
281 Okunma.
14 Mart 2019
MADENCİDEN SONRA, ÇOCUK'LAR!..
245 Okunma.
07 Mart 2019
SEÇİM ENTRİKA’LARI!..
331 Okunma.
28 Şubat 2019
ZONGULDAK’IN ASAYİŞ SORUNU!..
253 Okunma.
26 Şubat 2019
MUHTAR!..
265 Okunma.
21 Şubat 2019
ZONGULDAK VE ÜLKE SİYASETİ!..
518 Okunma.
14 Şubat 2019
DEPREM DEĞİL,ZİHNİYET ÖLDÜRDÜ!..
488 Okunma.
31 Ocak 2019
SİYASİ ÖNGÖRÜSÜZLÜK!...
587 Okunma.
24 Ocak 2019
SİYASİ GARABET!...
612 Okunma.
20 Ocak 2019
HUKUKSUZLUĞA SİYASİ KILIF!..
399 Okunma.
10 Ocak 2019
BU ŞEHİRDE VALİ OLMAK!...
617 Okunma.
03 Ocak 2019
KAMU GÖREVLİSİ!...
572 Okunma.
27 Aralık 2018
ZOR YILLAR VE SİYASET!...
495 Okunma.
20 Aralık 2018
SEÇİM SINAVI!..
462 Okunma.
13 Aralık 2018
BELEDİYECİLİK!...
567 Okunma.
06 Aralık 2018
KAVRAM KARMAŞASI!...
559 Okunma.
29 Kasım 2018
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN!..
558 Okunma.
22 Kasım 2018
DEVLETİ ACZE DÜŞÜRMEYİN!..
791 Okunma.
15 Kasım 2018
KAÇAĞA TESLİM OLMAK!...
714 Okunma.
08 Kasım 2018
KAÇAKTA KURUMLAR ARASI MUTABAKATSIZLIK!....
704 Okunma.
01 Kasım 2018
BU ŞEHİR İFLAH OLMAZ!..
508 Okunma.
25 Ekim 2018
DEVLETİN KARA DELİĞİ!..
677 Okunma.
18 Ekim 2018
SORUN YASALARDA DEĞİL,UYGULAYICILARDA!..
665 Okunma.
11 Ekim 2018
HUKUK ÜLKE VE TOPLUMLARIN GÜVENCESİDİR!...
628 Okunma.
04 Ekim 2018
HASTALIKLI ŞEHRİN,HASTALIKLI KİŞİLİKLERİ!..
531 Okunma.
27 Eylül 2018
DEVLET,MİLLET SEVDALILARI MI!...
782 Okunma.
20 Eylül 2018
MÜSTAHAKTIR BİZE!...
555 Okunma.
13 Eylül 2018
‘’YASALAR KAĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI!..’’
445 Okunma.
06 Eylül 2018
SIRA DIŞI İŞLER!...
523 Okunma.
30 Ağustos 2018
DÜRÜST OLUN,DÜRÜST!..
489 Okunma.
16 Ağustos 2018
DEVALÜASYON!..
764 Okunma.
09 Ağustos 2018
UMUTSUZ VAKA!...
999 Okunma.
03 Ağustos 2018
FİLLER TEPİŞİR,KARINCALAR EZİLİR!..
563 Okunma.
26 Temmuz 2018
SİYASİ OYUNLAR,CHP VE İYİ PARTİ!..
573 Okunma.
19 Temmuz 2018
DEVLET KAÇAK KÖMÜRCÜLÜKLE YÜZLEŞMELİDİR!...
643 Okunma.
12 Temmuz 2018
KENTTE İNSANLIK DRAMI!!!..
814 Okunma.
05 Temmuz 2018
400 VEKİL HESABI TUTMADI!...
967 Okunma.
28 Haziran 2018
OYUN İÇİNDE,OYUN!..
1023 Okunma.
21 Haziran 2018
KARAR MİLLETİN…
788 Okunma.
07 Haziran 2018
“BU SİSTEM DEĞİŞMELİDİR!...’’
741 Okunma.
31 Mayıs 2018
ÇELİŞKİLER ŞEHRİ ZONGULDAK!..
817 Okunma.
25 Mayıs 2018
OMURGASIZ SİYASET!!!
782 Okunma.
17 Mayıs 2018
ADALETSİZ DÜNYA DÜZENİ!!!
1036 Okunma.
10 Mayıs 2018
“AHLAKSIZ SİYASET!...”
735 Okunma.
03 Mayıs 2018
TÜNELDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ !!!
797 Okunma.
26 Nisan 2018
KOKUŞMUŞLUK!!!
905 Okunma.
19 Nisan 2018
İLKELLİK VE  CEHALETTE  RÖNESANSS!!!
1924 Okunma.
12 Nisan 2018
VALİ!..
2608 Okunma.
05 Nisan 2018
21.YÜZYILDA ZONGULDAK!!!
1930 Okunma.
29 Mart 2018
SARI ÖKÜZDE GİTTİ, KAFALAR DEĞİŞMEDİ!
1666 Okunma.
22 Mart 2018
SEÇMEN SİZİ NEDEN TERCİH ETSİN?...
1463 Okunma.
15 Mart 2018
SORUNLU NÜFUS KAYDINDAN, SAĞLIKLI SOY AĞACI ÇIKMAZ(!)
1432 Okunma.
08 Mart 2018
KENTTE İNSANLIK AYIBI!
998 Okunma.
01 Mart 2018
ZONGULDAK VE ASAYİŞ!
1625 Okunma.
22 Şubat 2018
ŞİRAZESİ KAYMIŞ ANLAYIŞLAR!
1400 Okunma.
15 Şubat 2018
DEVLET HER ZAMAN 18 YAŞINDADIR…
1924 Okunma.
08 Şubat 2018
HUKUK AYIBI VE ZONGULDAK(!)
1353 Okunma.
01 Şubat 2018
VİCDANLA CÜZDAN ARASI ANLAYIŞLAR!
1383 Okunma.
25 Ocak 2018
GÖZLER VALİ ÇINAR’DA!
1302 Okunma.
18 Ocak 2018
KAÇAK KÖMÜR ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU
2206 Okunma.
11 Ocak 2018
SİYASETİN ADALETİ DE YOK,PARTİSİ DE!!!
1059 Okunma.
05 Ocak 2018
FİLYOS PROJESİ KURTULUŞ,TERMİK SANTRALLER ÖLÜMDÜR!!!
1202 Okunma.
28 Aralık 2017
İNSANLIĞINI KAYBEDENİN ADAMLIĞI DA OLMAZ!!!
1036 Okunma.
22 Aralık 2017
KAÇAK KÖMÜRCÜLÜK ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU!!!
930 Okunma.
14 Aralık 2017
SGK’NIN KARA DELİĞİ ZONGULDAK!!!
1030 Okunma.
07 Aralık 2017
VALİ ÇINAR NEŞTERİ VURDU!
906 Okunma.
30 Kasım 2017
SAĞLIKSIZ BEYİNLERLE SAĞLIKLI GELİŞME OLMAZ!!!
1108 Okunma.
23 Kasım 2017
MÜTEVAZİ OLUN BEYLER!!!
1068 Okunma.
16 Kasım 2017
SENDİKAMI YALAN SÖYLÜYOR? TTK’MI YANLIŞ YAPIYOR!
1142 Okunma.
09 Kasım 2017
BU ŞEHRİ SENDİKA İLE SİYASİLER BİTİRDİ!!!
1059 Okunma.
02 Kasım 2017
KAMUDA ETİK! İNSANDA AHLAK!
1054 Okunma.
26 Ekim 2017
SİYASETTE DEFOLU, BÜROKRASİ DE(!)
1465 Okunma.
19 Ekim 2017
ŞEHİRDE TERÖR VAR!..
1210 Okunma.
12 Ekim 2017
SİYASET BİTMİŞTİR(!)
1332 Okunma.
06 Ekim 2017
KOLTUĞA OTURMAYLA KÖT DEĞİŞMEZ (!)
1331 Okunma.
28 Eylül 2017
SGK DOLANDIRANLARLA GÖREVİ SAVSAKLAYANLAR EŞ DEĞERDEDİR(!)
1427 Okunma.
22 Eylül 2017
BU KENTİN İÇİNE TOPYEKÜN ETTİLER!..
1520 Okunma.
15 Eylül 2017
İMAR KİRLİLİĞİNDE AYIPLI ŞEHİR ZONGULDAK!..
1538 Okunma.
08 Eylül 2017
KENT KONSEYİ NE İŞE YARAR?...
1437 Okunma.
25 Ağustos 2017
GÖNÜL OYUNLARI
1405 Okunma.
18 Ağustos 2017
KİRLETİLMEYEN NESİ KALDI ZONGULDAK’IN!..
1228 Okunma.
10 Ağustos 2017
KİŞİLİKSİZ KİŞİLİKLER!...
1407 Okunma.
Haber Yazılımı