Yazı Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 19:06 Bu yazı 2193 kez okundu
 
TRAFİK REZALETİ – ÇEKEKLER - KAÇAK YAPILAR
Adnan KÜÇÜKVAR
 
 


Zonguldak’ın kangren olmuş sorunlarından biride ‘trafik’tir.
İnsan, araç ve bina yoğunluğunun artıp; alternatif yol konusunda çalışma yapılmayış sebeplerdendir. Şehrin göbeğine yüksek binalar dik, otopark yaptırma. Binaların projelerine otopark koy, Belediye’ye otopark parası yatırma; kamu zararına sebep ol, otopark gösterilen yeri ticarethane yap…
Sonra da ‘bu ne biçim şehir be!’ diye tiyatro yap…
Şehre şöyle yukardan bir bakın hele… Taksi durakları(350 taksi), dolmuş durakları(350 dolmuş) ve köy arabalarının(150 araç) kapladıkları alanları görün ve hesap edin. Şehir merkezi yüzölçümünün yarısını işgal ediyorlar. Sarı taksilerin kesinlikle ‘ihtiyaç’ olduklarına inanıyorum. Tartıştığımız; şehre ‘trafik’ açısından ’zarar’ kısmı… Zararların artması arkasında siyaset/ci yatıyor.
Siyasetçisi de, günlük, ‘siyasi rant/oy’ peşinde koştuğu, beş tane oya tevessül ettiğinden, sorunlar birikiyor ve ‘sorunların harman olduğu il’ durumuna geliyor Zonguldak.
Hal bu ki, Avrupa’yı geçin… Türkiye’nin bile birçok ili bu sorunu halletmiş. Neden biliyor musunuz? Sorun değil, çözüm üreten, yöresini seven insanların harman olduğu iller olduğu için.
Bu şehir de ‘trafik’ nasıl sorun olmuş? Şehir merkezi, o’na, buna, şuna ‘bir şekilde’ peşkeş çekildiği için… Allah aşkına bir taksi durağının üç tane şubesi olur mu? Madenci Anıtı karşısındaki Belediye Çarşısının etrafını saran taksileri gördünüz mü? Orası taksi durağı mı, taksi yatağı mı?
Bu şehirdeki taksici, dolmuşçuların çoğu arkadaşımdır. Onlarla bir sorunum olabilir mi? Ancak, bu şehir benim olduğu kadar onlarında…
Sorunu yaratan politikacılardır. Adam, binanın terasını kapatıp daireler sığdırıp satıyor, yetkililer olaya ‘avanta-avanta’ diye bakıyor. Adam, kaldırımı dükkanın uzantısı yapmış, tezgah kurmuş; yetkili olaya ‘yeşil-yeşil’ bakıyor. 
Sahil şeridinde işgallere müdahale ediliyor; liman içinde ‘arazi’ kaybetme telaşına girenler ise bürokratlara saldırmak için: Ankara’ya kanun yapmak üzere gidenlerin arkasına sığınıyor.
Seyyarlar, otoparklar yayaların böğrüne hançer gibi saplanmış; beyefendi neredeyse, ‘görüntü kirliliği’ ile kadeh tokuşturup, kafa bulacak(!)
Lafa geldi mi ‘Cumhuriyet elden gidiyor’, ‘demokrasi yok mu? ‘diye bağıracaksınız, kanunsuz iş -oluş-hareketinize müdahale edildi mi ‘özgürlük yok’ diyeceksiniz!.. Böyle sokakta ‘ıspanak’ fiyatına satılan ‘demokrasi’, marul fiyatına satılan ‘özgürlük’ olur muşmuş!
Kaçak yapıyı siz kullanırsanız, kaçak suyu siz kullanırsanız, kaldırımı dükkâna katarsanız, cadde ve sokakları işgal ederseniz ‘özgürlük var’; yoksa ‘özgürlük yok’ öyle mi? 
Ben, bu kaçak-köçek işlere eleştiri getirdiğim için ‘özgürlüklere’ karşıyım, he mi!.. 
Lafa geldi mi ‘Atatürkçü’ kesilenlere, bana laf yetiştirenlere sözüm… “Bana ne kaçak yapıdan, bana ne kaçak sudan, bana ne kıyı-kenar işgalinden” diyemezsiniz… Burada yapılacak olan, ‘kaçak-köçek’ işlerin tamamına ‘karşı’ olmaktır. Şehrin sahibi olmak bunu gerektirir. Bu işin sağcılık-solculukla ilgisi yoktur.
Taksi Duraklarına gelelim…
Efendim, ‘bu taksi durakları durmalı’ diyorum. Ancak, her durakta 3-5 tane durmalı. Gerisi, deponi alanlarda durmalı. Yarım porsiyon çiğ köfteyi internet üzerinden isteyen müşteri, taksiyi cep telefonu ile çağıramaz mı yani? Taksici de iki lira daha fazla yazar taksimetresine olur, biter yani!
CHP’li meclis gurup sözcüsü Tahsin Erdem’e bak… ‘Şehirde durakları yerleştireceğimiz, depo alanı yok’ diyor. Yoksa ‘bulacaksın’ kardeşim. Bu şehirde belediyenin yaptığı bir otopark var mı? Binalardan otopark parası alıyorsun, neden otopark yapmıyorsun? Depo alanı bulacaksın, işinin adı ne? Neden komisyonlardan oturum parası alıyorsun? Sorunlara çözüm bulmak için. Orası ağlama yeri değil.
Tahsin kardeşime bir hatırlatma daha yapayım. Önümüzdeki günlerde çokça gündeme gelecek. 
Kaçak yapılara su bağlanması konusunda yapılan soruşturma akabinde, encümenden(01 Nisan 2016) ‘adı geçen yapıların kaçak kısımlarının yıkılması’ kararı alındı. Bu encümen kararı ile Danıştay ve bazı mahkemelerden ceza almadan kurtarıldı. Bu kararı alan encümen üyeleri ‘Tahsin Erdem, Atınç Kayınova ve Selçuk Hasdemir’den oluşuyordu. Aslında, hatırlatmam sadece Tahsin’e değil. Aynı zamanda Atınç Kayınova ve Selçuk Hasdemir’e de… 
‘Yıkılmalı’ diye aldığınız kararın arkasında durdunuz mu?
 Encümen de ‘karar’ neden alınır? Aldığınız kararlar yerine getirildi mi? Gidip baktınız mı, kapatılan teraslara, bölünen giriş katlarına, otopark yerine ticarethane yapılan binalara baktınız mı?
Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin işi, ‘kolayına kaçmak’ hiç değil. ‘Kötü alışkanlıkları’ devam ettirmek değil. Bu şehrin kaderi ‘böyle gelmiş- böyle gider’ olmamalı. Solculuk- Atatürkçülük bu mu?
Aynı olay, imarsız binalara su bağlama olayında var. İskansız binalarda kullanılan ‘inşaat suyu’ fiyatını bu belediye 21 liradan on liraya düşürmüştü. Ancak, Zonguldak ‘kaçak inşaatın başkenti’ olunca, ‘yandaş müteahhitlerin kollanması’ için kollar sıvandıadeta…
Ne Hikmetse(!), ilgili madde ’26.07.2008 tarihinden sonra ruhsat almış yapılara hiçbir şekilde su aboneliği yapılmaz’ denmesine rağmen, bazı meclis üyeleri kaçak yapılardaki su fiyatlarını indirmek için ‘güvercin taklası’ atıyorlar. Neden kaçak binalardaki su fiyatları! Konutlardaki su fiyatlarını indirsenize…
Komisyona havale edilse ne olacak ki! Belediye hukuk Sorumlusu, hangi ‘bahane’ ile kaçak yapılara su bağlanmasına ‘okey’ diyecek? Yada Sayın Avukat, ilgili yasaya rağmen, ‘yandaş müteahhitlerin korunmasına’ göz yumar mı zannediyorsunuz?
SONUÇ:
Allah için, Zonguldak’a İnsanların yaşam kalitesi açısından bakın. Pazarcısı, manavcısı, seyyarı; satıcılığı tellallık zannediyor. Cadde esnafına bakın; dükkânın süprüntülerini caddeye atıyor. Kaldırım, dükkanın uzantısı olmuş, geçebilirsen geç. Taksi-dolmuş gibi ‘hizmet’ araçları şehri boğup ‘sorun’ olmuş. Kıyı-kenar çizgisi büfe, çekek, kafe, villa adı altında dolaylı ‘mülk’ edilip, ‘işgaliye’ ile geçilmiş…
Bu mudur, sosyal adalet, fırsat eşitliği, dürüstlük!
Zonguldak’ın ‘629 Adımlık Şehir’ olmasının sebebi, ’haksız’, ‘hukuksuz’ ‘kayırıcı’ uygulamalar değil mi? 
Demokrasi; birilerini arkana alıp, istediğini yapma keyfiyeti midir? Yoksa; her türlü ideolojik baskı sınırındaki aklın, özgürlüğe kavuşması mıdır? Özgürlüğün sınırı, şahsi çıkarların temsili alanı olmamalıdır. Bu gelecek nesillere, ülkeye, zarar olarak yansır.
Dürüstlük, toplum çıkarını savunmak, geleceği düşünmek; olaylar karşısında zihinsel ve ahlaki eğilim gösterebilme yeteneğidir. Demokratik Devlet’in alt yapısı olan örgütlü toplum ve özgür bireyin dikkate şayan bakışı bu olmalıdır.
Siyasetçiyi kullanmak, bürokratı küstürmek, belki bir an için size çıkar sağlayabilir. Bu gün kaçak yapı, cadde işgali, trafik rezaleti ve çekekler konusunda ‘itina’ gösterenleri küstürdüğünüzü düşünün!
 Bir de Zonguldak’ın mezbelelik halini. 

 

 
Etiketler: TRAFİK, REZALETİ, –, ÇEKEKLER, -, KAÇAK, YAPILAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı