Yazı Detayı
28 Mart 2019 - Perşembe 17:44 Bu yazı 839 kez okundu
 
“UYAN EY GÖZLERİM GAFLETTEN UYAN”
Recep ALKAN
 
 

Ormana içinden bakıldığında ağaçları görürüz,

Dışından biraz üst yandan bakarsanız ormanı görürüz

Etrafımızdakilerin etrafını ve onlarında etrafını unutursak

Görebildiklerimizin içinde kayboluruz ki;

Bu bir körlük halidir,

1- Meslek körlüğü,

2- Sosyal körlük,

3- İnanç körlüğü

4- İdeolojik Körlük

5- Akıl Körlüğü

6- Hakikat körlüğü

Her şeyin en doğrusunu bildiğini sanması hiçbir şey bilmediği yanılgısıdır.

Gözlerin sağlam olması her şeyi gördüğümüz anlamına gelmez.

Bakmakla görmek aynı anlama gelmez

Görmek; gözde başlayıp beyindeki akılla,

Akıldan kalbe,

Kalpten ruha ve vicdana giden meşakkatli bir süreçtir.

-------------------------------O--------------------------------------------

“uyan ey gözlerim gafletten uyan

uyan uykusu çok gözlerim uyan
Azrail'in kastı canadır inan
uyan ey gözlerim gafletten uyan
uyan uykusu çok gözlerim uyan”

III. Murat Han

      “Bu güfte Üçüncü Murad'a ait, bestesi aslen Polonyalı saray tercümanı Ali Ufkî'ye ait olan "Uyan ey gözlerim gafletten uyan / Uyan uykusu çok gözlerim uyan" sözler ile tanınmış ve Irak makamında, bestelenmesi güftenin yazılmasından 60-70 sene sonra Ali Ufkî'ye aitti ve müziğin padişah ile hiçbir alâkası yoktur”. Murat Bardakçı Habertürk gazetesi

III. Murad Han;

         “12. Osmanlı padişahı, 91. İslâm halifesi olan Sultan 3. Murad Hân (Murâd-ı Sâlis) 4 Temmuz 1546 tarihinde, babasının, Saruhan sancak beyliği vazifesi üzere bulunduğu Manisa’da Bozdağ yaylağında doğdu. Annesi, Nurbânû Sultandır. Dedesinin de itinası ve takibiyle iyi bir eğitim alan, Arapça ve Farsçayı, şiir yazabilecek derecede öğrenen

         Sultan 3. Murad Hân, babası Sultan 2. Selim Hân’ın, dedesi Kânûnî Sultan Süleyman Hân tarafından Karaman sancak beyliğine atanmasının ardından Akşehir Sancakbeyliğine getirildi. Babasının tahta çıkmasının ardından Saruhan sancak beyi olarak vazife ifa eden Sultan 3. Murad Hân, babasının 22 Aralık 1574 tarihindeki vefâtını müteakip tahta çıktı.

https://www.ismailaga.org.tr/sultan-3-murad-han-kimdir

         Merak ettim “uyku” yani uyumak eylemini araştırdım. Mesela kaç çeşit uyuma vardır? Gibi birçok soru üşüştü düşüncelerime.

           Normalde uyuma işi herkesin malumudur.

           Ve lakin uyku hali terminolojide birçok çeşittedir. İnsan bedeninin biyolojik olarak uyku ihtiyacı hasıl olduğunda yatağını özler ve esnemeye başları, bu olağan uykudur.

            Olağan bedensel uyku hali dışında, muhtelif uyuma durumları, uyuma eylemleri vardır. Bu durumlar bütün dillerde tanımlıdır ve deyimler sözlüklerinde de yerin almıştır.

Dilimizde çok kullanılan “ayakta uyuma”, “gaflet uykusu” en bilinen uyuma halleridir.

           Birde uyutulma, uyutma eylemi var. Uyutma başkası tarafından kandırılma, yanıltma şeklinde gerçekleşir.

           Başta yazılı III. Murat Han’ın güftesinde sözü edilen “uyan gözlerim uyan, gafletten uyan” tümcesine konu teşkil eden, III. Murat Han’ın aklına ve bedenine hakim olmuş gaflet uykusundan, bir uyuma halinden şikayetidir.

Sayın Murat Bardakçı; çalışmalarından ve Osmanlı tarihi konusunda yazdığı eserlerinden biliyoruz ki, her çalışması belgelere dayalıdır. Bir tarihçi olarak objektif somut belgelerden yola çıkarak ortaya çıkardığı gerçeklerden biriside Enver Paşa’nın sadece 9,5 yıllık iktidarında, esas niyeti ‘Osmanlı’yı Kurtarmak’ iken girdiği yol bir zihinsel uyku halimiydi? Hiç beklenmedik ve aklının uçundan bile geçmeyecek bir şekilde hüsranla sonuçlandı.

          Acaba Enver Paşa, bir anlaşılmaz ve tanımlanamayan uyku halinde robotlaşmış olabilir mi? Yada kaçınamayacağı bir gafletin haleti ruhiyesinde basireti mi bağlandı?

       Yani; III. Murad Han’ın, "Uyan ey gözlerim gafletten uyan / Uyan uykusu çok gözlerim uyan" dizesine yansıyan kuşatılmışlıktan çıkma yakınmasına muhtaç mıydı?

         “Enver Paşa ile arkadaşları askerlik ve siyaset sahnesine “memleketi batıştan kurtarabilmek” maksadı ile çıkmışlardı ve 1900’lerin başında “memleketi kurtarmak” demek, öncelikle Sultan Abdülhamid’in tahtından indirilmesi demekti.

            Bu emellerine Paşa’nın “hürriyet kahramanı” olarak isim yaptığı İkinci Meşrutiyet’in ilânından bir sene sonra, 1909’da vâsıl oldular, Abdülhamid’i hal’ edilip sürgüne gönderildi, aradan dört sene geçti, İttihad Terakki ve Enver Paşa memleketin kaderine hâkim oldu, derken dünya savaşına girildi ve iktidarı tam olarak ele almalarından sadece beş sene sonra, 1918’de ne memleket kaldı, ne de o iktidar!

Öyle bir yenilgi yaşadık ki, memleketin sadece dört bir yanı değil, “payitaht”, yani başkent İstanbul bile işgale uğradı.

               Büyük bozgun sırasında ordunun başında Enver Paşa vardı ve yenilgi ile neticelenen iktidarının temelinde bir asırdır sallanan ve parçalanmak üzere olan memleketi toparlayabilmek hevesi bulunuyordu. Ama bu şekilde bir iyi niyetle başlayan yolculuk iyice düşünülmeden ve gençliğin getirdiği hayalperestlikle verilen kararların neticesinde önce imparatorluğun, dört sene sonra da Paşa’nın sonunu getirdi.

               Enver Paşa’nın İstanbul’dan ayrılıp şansını başka iklimlerde arama hevesi ile Orta Asya’da giriştiği ve 4 Ağustos 1922 sabahı şimdi Tacikistan’ın sınırları içerisinde bulunan Abıderya Köyü’nde bir Rus mitralyözü ile noktalanan hayatı, hüzün ötesi ıztıraplarla dolu uzun bir mücadeledir ve Paşa şehid olduğunda sadece 41 yaşındadır!” Habertürk gazetesi 05.08.2018 Murat Bardakçı. https://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/2090245-bir-enver-pasa-muhasebesi

              Bu gün Enver Paşa trajedisinden tam 110 yıl sonra CHP aynı siyasi intihar noktasına sürükleyen müphem etki aynı "Uyan ey gözlerim gafletten uyan / Uyan uykusu çok gözlerim uyan" olabilir mi?

               İnsan aklını ve mantığının sınırlarını zorlayacak ve CHP’nin tüzel kişiliği ile özdeşleşmiş altı ok’u unutma vaziyeti, "Uyan ey gözlerim gafletten uyan / Uyan uykusu çok gözlerim uyan" haleti ruhiyesi midir?

               Cumhuriyet Halk Partisi artık CHP oldu. Altı oku, devrimcilik, laiklik, devletçilik, milliyetçilik, halkçılık ve Cumhuriyetçilik temel ilkeleri olmasına rağmen hiç anılmaz oldu.

               Üstelik Cumhuriyet Halk Partisi yöneticileri, ne mecliste, nede dış politika ve ekonomi alanın hiç çalışmıyor. Ne dünya da olup bitenden, nede Türkiye’de hatta hükümetin icraatlarından haberleri yok,

                Bu anlamda; bilgi teknolojileri, iletişim teknolojileri, devletler stratejik hamleleri ve uluslar arası ilişkilerin hala soğuk savaş döneminde donmuş gibi kaldığını sanıyorlar.

                Bu henüz literatüre girmemiş, hatta tanımı bile yapılmamış bir uyku hali gibi gözüküyor. Cumhuriyet Halk Partisinin üzerine düşeni ve üstelik merkez sol parti olarak üstlenmesi gereken tarihi sorumluluğu vardır.

                Bu sorumluluğu ve ideolojisinin kendine yüklediği misyonu gömlek gibi çıkarıp atmış görünüyor.

                Türkiye Cumhuriyetinin bir merkez sol partisi olarak, Türkiye partisi kimliğinden çıkıp bir bölge partisi, marjinal guruplarla birlikte hareket ederek, Devletçi kimliğinin tam aksine, anarşist ruhlu davranış sergilemekten hicap bile duymaz olmuştur.

                Bütün Dünyada dengeler değişmiş, bloklar sürekli yer değiştirirken, Uluslar arası güç merkezleri uluslararası kurum kuruluş ve anlaşmaları askıya almışken, Cumhuriyet Halk Partisi hızla marjinalleşiyor.

“Sultan Abdülhamid’in azli 1909

        Bunun üzerine Draç Mebusu Esad Toptanî iki adım ileri atar. “Biz Meclis-i Mebusan tarafından geldik. Fetva-i şerife var. Millet seni azl etti (görevden aldı). Amma hayatın emindir (güvencededir)" sözleri sessizliğin hakim olduğu salona buz parçaları gibi takır takır düşer.

Sultan Abdülhamid şöyle der.

“-Ben 33 sene millet ve devletim için, memleketimin selameti için çalıştım. Hakimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resulullah'tır. Bu memleketi nasıl buldumsa öylece teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Cenab-ı Hakk'ın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki düşmanlarım bütün hizmetime kara bir çarşaf çekmek istediler ve muvaffak da oldular."

Ve şu sözü ekleyerek salondan çıktı:

“-Bu memleketi benden sonra 10 sene idare etsinler, 100 sene idare etmiş sayacağım."

27 Nisan 1909 ile Osmanlı'nın teslim olduğu 31 Ekim 1918 arasında sadece 9,5 yıl vardır ve ne acıdır ki 10 sene tamamlanmamıştır!” Prof. Dr. Mustafa Armağan Yeni Şafak Gazetesi 14.08.2014 https://www.yenisafak.com/yazarlar/mustafaarmagan/sultan-abdulhamidi-tahttan-nasil-indirmislerdi-2031176

 
Etiketler: “UYAN, EY, GÖZLERİM, GAFLETTEN, UYAN”,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Temmuz 2019
1648 Okunma.
04 Temmuz 2019
SOSYAL MEDYA VE EDEP
1560 Okunma.
01 Temmuz 2019
CHP’NİN PRANGASI VE İSTANBUL SINAVI
1306 Okunma.
27 Haziran 2019
HANGİ AK PARTİ
886 Okunma.
24 Haziran 2019
VE İSTANBUL SEÇİMİNİ YAPTI
1828 Okunma.
20 Haziran 2019
AKDENİZ’İ KIRMIZIYA BOYAYACAKLAR
1823 Okunma.
17 Haziran 2019
SOSYAL SORUMLULUK
3415 Okunma.
13 Haziran 2019
PARALEL PARTİ YAPILANMASI
1142 Okunma.
10 Haziran 2019
SİYASİ PARTİLER ENDİŞE VERİCİ
1126 Okunma.
07 Haziran 2019
AK PARTİ GENEL MERKEZİNE
1350 Okunma.
02 Haziran 2019
GALASARAY UEFA ŞAMPİYONASINDA HAKEMLERİDE YENEREK ŞAMPİYON OLDU
576 Okunma.
30 Mayıs 2019
KONUŞUYORMUSUNUZ YOKSA GÜRÜLTÜ MÜ ÇIKARIYORSUNUZ?
932 Okunma.
27 Mayıs 2019
SAĞDUYUDAN İKTİDARA VE MUHALEFETE UYARI
937 Okunma.
23 Mayıs 2019
İTİLAF VE İTTİFAK DEVLETLERİ ÇOK PARTİLİ KOALİSYON BEKLİYOR
898 Okunma.
20 Mayıs 2019
TÜRKİYENİN ÇİVİSİ
1077 Okunma.
16 Mayıs 2019
SORU ŞU
590 Okunma.
13 Mayıs 2019
DÜNYANIN ÇİVİSİ
740 Okunma.
09 Mayıs 2019
ERGUVAN ŞEHRİ İSTANBUL’DA SEÇİM VE ORGANİZE İŞLER
678 Okunma.
06 Mayıs 2019
Venezuela ve Sudan
583 Okunma.
02 Mayıs 2019
BU BİR KOMPLO TEORİSİ DEĞİLDİR!
610 Okunma.
30 Nisan 2019
GLOBAL ANARŞİZM
499 Okunma.
25 Nisan 2019
“El öğüt verir ama ekmek vermez”
821 Okunma.
23 Nisan 2019
HEDEFTEKİ TÜRKİYE
471 Okunma.
18 Nisan 2019
Sigara İçmek Yada İçmemek
777 Okunma.
15 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-10
480 Okunma.
11 Nisan 2019
İstanbul’un Gizemli Erguvan Mevsimi
848 Okunma.
08 Nisan 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-9
420 Okunma.
04 Nisan 2019
CHP’NİN YİRMİ YILI
513 Okunma.
01 Nisan 2019
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
605 Okunma.
22 Mart 2019
ZONGULDAK’A BİR BABAYİĞİT LAZIM
654 Okunma.
21 Mart 2019
YENİ BİR DÜNYA KURULUR VE TÜRKİYE DE BU DÜNYADA YERİNİ BULUR
554 Okunma.
18 Mart 2019
ZONGULDAK’TA SEÇİM VAR
615 Okunma.
14 Mart 2019
DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKMÜ?
413 Okunma.
11 Mart 2019
SOSYAL DEMOKRATLIĞIN TEORİK TEMELİ
558 Okunma.
07 Mart 2019
MARJİNAL SİYASET
528 Okunma.
04 Mart 2019
MERKEZİYETÇİ HİYARARŞI KOLAYCILIĞI
565 Okunma.
28 Şubat 2019
ABD-AVRUPA ULUSLARARASI ANLAŞMALARI ASKIYA ALDI
498 Okunma.
25 Şubat 2019
YENGEÇ SENDROMU
1070 Okunma.
21 Şubat 2019
EVRENSEL TABİ HUKUK
672 Okunma.
18 Şubat 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-8
518 Okunma.
14 Şubat 2019
BU ÇÖPLÜKTEN GERİ DÖNÜŞEBİLİR ATIK ÇIKMAZ
675 Okunma.
10 Şubat 2019
BELEDİYECİLİĞİN ŞİFRELERİ
711 Okunma.
07 Şubat 2019
SÜRÜ PSİKOLOJİSİ
670 Okunma.
04 Şubat 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-2
705 Okunma.
31 Ocak 2019
METAMORFOZ
766 Okunma.
24 Ocak 2019
İNSANIN YAPISI VE İBADET-1
784 Okunma.
21 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-7
549 Okunma.
17 Ocak 2019
MANEVİ DENGESİ BOZUK PARTİLİ PROFİLİ
677 Okunma.
13 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-6 Dr. Hikmet Kıvılcımlı özel
700 Okunma.
10 Ocak 2019
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm-5
671 Okunma.
07 Ocak 2019
HALK DALKAVUK’LUĞU
730 Okunma.
03 Ocak 2019
AHLAK VE DİN
689 Okunma.
27 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda sosyalizm 4
758 Okunma.
23 Aralık 2018
ABD'nın Kısa Kanlı Soykırım Tarihi...
866 Okunma.
20 Aralık 2018
DOLAR SİLAHI
571 Okunma.
13 Aralık 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-3
782 Okunma.
10 Aralık 2018
“YANDAŞ”
712 Okunma.
06 Aralık 2018
AK PARTİ DR. ÖMER SELİM ALAN DEDİ
965 Okunma.
29 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-2
700 Okunma.
22 Kasım 2018
Zonguldak ve Türkiye Taşkömürü Kurumu
1003 Okunma.
19 Kasım 2018
Anadolu ve Kafkaslarda Sosyalizm-1
744 Okunma.
15 Kasım 2018
KUVVETLER AYRILIĞI VE ADİL DEVLET
691 Okunma.
08 Kasım 2018
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Kırmızıçizgileri
908 Okunma.
05 Kasım 2018
Sultan Galiyev ve Mustafa Suphi neden öldürüldü?
766 Okunma.
01 Kasım 2018
CUMHURİYET VE MİLLİ KURUMLAR
761 Okunma.
25 Ekim 2018
MİLLİ MEVZULAR VE POLİTİKA
893 Okunma.
18 Ekim 2018
TEK DİŞİ KALMIŞ CANAVAR
1039 Okunma.
14 Ekim 2018
TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İDDİASI
761 Okunma.
11 Ekim 2018
GEÇMİŞ GERİDE DERS ÖNÜMÜZDE
979 Okunma.
04 Ekim 2018
ŞERAFETTİN NAS’IN BİTMEYEN MÜCADELESİ
876 Okunma.
01 Ekim 2018
FİNANSMAN MALİYETİ VE FİYAT ARTIŞI, İÇ PİYASALAR;
894 Okunma.
27 Eylül 2018
BM’NİN 73.GENEL KURULU VE ABD’NİN ÇÖKÜŞÜ
782 Okunma.
20 Eylül 2018
DEMİRPARK AVM (67BURDA) VE 3. HAVA ALANI
879 Okunma.
13 Eylül 2018
İNSAN OLMA SANATI VE DEVLET İŞLERİ
712 Okunma.
06 Eylül 2018
Modern yaşamın sebep sonuç çıkmazı
842 Okunma.
03 Eylül 2018
DARBELER VE EKONOMİK KRİZLER
745 Okunma.
30 Ağustos 2018
TRUMAN DOKTİRİNİ, MARŞHALL YARDIMI VE BAĞIMSIZLIK
893 Okunma.
16 Ağustos 2018
14 AĞUSTOS 2018 AK PARTİ’NİN 17. YAŞ GÜNÜ
1078 Okunma.
08 Ağustos 2018
AMERİKA BİRLEŞİK ŞİRKETLER DEVLETİ
1348 Okunma.
03 Ağustos 2018
BARDAĞI TAŞIRAN BRICS ZİRVESİ
751 Okunma.
26 Temmuz 2018
ENDİŞELENİN STRATEJİK ORTAKLAR
786 Okunma.
19 Temmuz 2018
SİYASET VE ALGI YÖNETİMİ
981 Okunma.
12 Temmuz 2018
TÜRK SOLU SORUNSALI
1029 Okunma.
05 Temmuz 2018
DÜNYANIN SON 200 YILI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ
1231 Okunma.
28 Haziran 2018
SEÇİM ATMOSFERİ
1276 Okunma.
21 Haziran 2018
DERİN OLAN KUYU DEĞİL, KISA OLAN İPTİR
1280 Okunma.
07 Haziran 2018
PARAN KADAR KONUŞ
1167 Okunma.
31 Mayıs 2018
Cumhur ittifakı ve Millet İttifakı
1095 Okunma.
25 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
938 Okunma.
24 Mayıs 2018
Sultan Galiyev ve Turan
775 Okunma.
10 Mayıs 2018
24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİNDEN SONRA
1724 Okunma.
03 Mayıs 2018
Dünya sahnesinde Türkiye
918 Okunma.
26 Nisan 2018
Bağımsız ve Milli Egemenliğine sahip olmak üzerine
1282 Okunma.
19 Nisan 2018
Gündem seçim
2202 Okunma.
12 Nisan 2018
Beslenme ve Alışkanlıkları;
2580 Okunma.
05 Nisan 2018
Bir Ülke tasavvur ediniz ki;
2144 Okunma.
29 Mart 2018
Üçüncü Yol-üçüncü göz
1844 Okunma.
22 Mart 2018
Georges Politzer’den Sonra;
1823 Okunma.
15 Mart 2018
MESELE PETROL ENERJİ KORİDORU DEĞİL
1300 Okunma.
08 Mart 2018
GELENEKSEL DÜĞÜNLER VE EKMEĞİN TADI
1281 Okunma.
01 Mart 2018
İSTİLA – KATLİAM – YAĞMA GÖRÜN
2108 Okunma.
22 Şubat 2018
YANLIŞ BİLDİKLERİMİZ VE TERÖR
1724 Okunma.
15 Şubat 2018
Bütün Yollar Ortadoğu’ya çıkıyor
2009 Okunma.
08 Şubat 2018
Köprü meselesi ve kozlu kavşağı
1885 Okunma.
01 Şubat 2018
Birleşmiş Milletler ve Zonguldak
1394 Okunma.
25 Ocak 2018
Başarılı olmak yerine, başarılıyı dibe çekmek
1353 Okunma.
18 Ocak 2018
Yağmalanmış Ülkeler
2084 Okunma.
11 Ocak 2018
Hasta Partiler, Hastalıklı Partililer
1152 Okunma.
05 Ocak 2018
Hafıza Kaybı
1526 Okunma.
28 Aralık 2017
Üçüncü Dünya Halkları
1342 Okunma.
24 Aralık 2017
İnsan Ne Kurttur, Nede Kuzu
1090 Okunma.
14 Aralık 2017
İNSAN İÇİN DEVLET
1361 Okunma.
07 Aralık 2017
DEVLET VE İNSAN
1127 Okunma.
30 Kasım 2017
İŞLETME VE MALİYET
1321 Okunma.
23 Kasım 2017
İŞ KUR, KOSGEB, BAKKA
1434 Okunma.
16 Kasım 2017
AMERİKAN RÜYASININ KABUSLARI
1376 Okunma.
09 Kasım 2017
NE OLACAK BU TTK
1334 Okunma.
02 Kasım 2017
GÜNÜN KONUSU TTK
1643 Okunma.
26 Ekim 2017
TTK’YI KURTARMA PLANI
1756 Okunma.
19 Ekim 2017
DEVLET VE DEMOKRASİ
1562 Okunma.
12 Ekim 2017
DALDAN DALA
1813 Okunma.
06 Ekim 2017
KIŞLIKLAR HAZIRLAYIN
1274 Okunma.
28 Eylül 2017
ELEŞTİRİLMEK
1542 Okunma.
22 Eylül 2017
PARTİLER VE TEŞKİLATLARI
1985 Okunma.
15 Eylül 2017
SİYASETİN FİNANSMANI
2048 Okunma.
08 Eylül 2017
Bu yazıyı 2013 Mayıs’ta yazmıştım!..
1332 Okunma.
25 Ağustos 2017
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÇÜRÜME
1600 Okunma.
18 Ağustos 2017
HİZMETKAR VE MİLLİ (YERLİ) OLMAK
1366 Okunma.
10 Ağustos 2017
Benim seçilmediğim yer batsın!
1843 Okunma.
02 Ağustos 2017
SOSYAL MEDYANIN YAN ETKİLERİ
1422 Okunma.
25 Temmuz 2017
GENEL KURUL GELENEĞİ
1556 Okunma.
18 Temmuz 2017
DEMOKRASİNİN FİDANLIĞI DERNEKLER
1472 Okunma.
10 Temmuz 2017
EMEKLİ MAAŞLARI
1785 Okunma.
Haber Yazılımı