Yazı Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 14:01 Bu yazı 2395 kez okundu
 
UZUN MEHMET
Mehmet UZUN
inaniskemalsönmez
 
 

Merhaba değerli okurlar,

İlk yazımdır gazetemizdeki... Uzaklardan yazıyorum ama bunun hiç bir önemi yok. Çünkü ülkemiz, tıpkı bedenimiz gibi yüreğimize uzak olan elimiz, ayağımız, gözümüz hep aynı bedende değil mi?

***

Tıpkı İstanbul’da oturup Zonguldak’ta ki dostlarımızla hemhal olmakta aynı şeydir bence.

Efendim bir köşe yazarı için, bir gazeteci için belki de hiç konu sıkıntısı çekilemeyen bir ülkede yaşıyoruz.

Ama gel gör ki rahat yazamama, rahat anlatmama gibi sorunlar yaşıyoruz. Gazetecilerin eleştirel yazılar yazmak gibi bir misyonları var.

Bir yanlışlığı bir eksikliği kamu adına takip etmek ilgilileri konu hakkında haberdar etmek konuyu kamu adına takip etmek gibi

***

Ne kadar da objektif bakarsanız bakın bir olaya, muhatapları seni farklı görüyor, farklı bir kulvara yapıştırıyor. Yani toplumun geneli kendine hoş gelen şeyleri kabul ediyor. Kendisinin tasvip etmediği şeyleri bir kabahatmiş gibi sizi suçluyor.

Arkadaşlar aynı gemide olmak, aynı sorunları yaşamak demektir. ALLAH etmesin ülkemize yapılacak bir yaptırımda hepimiz etkilenmiyor muyuz?
O zaman sorunlara daha akılcı daha samimi bakmak zorunda değil miyiz?

***

Biz gazetecilerin işleri gerçekten zor bir kaç satır yazarken bile kılı kırk yarmak zorunda kalıyoruz. Bir adam geliyor abi diyor filan bir konu var lütfen bunu yazar mısın, çözüm noktasında yardımınıza ihtiyacımız var.

***

Hay hay diyorsunuz tabi ki yazarım ama diyor lütfen benim adım geçmesin. Neden diyorum madem konuyu sen bana getirdin adının geçmesi daha etik değil mi?
Hayır diyor. Yani arkadaş diyor ki; kötü olursan sen ol bana ne... İş mi bu şimdi.

***

Arkadaşlar her konuda samimi olmak ve vicdanlarımızın sesine kulak vermek zorundayız ve buna da mecburuz.

Sırf kendi çıkarımız için koşmak, talep etmek, başkasının zararını görmemezlikten gelmek insani değildir.

***

Zaten asıl kaybettiğimiz nokta da budur. Önce ülke menfaati sonra kendi menfaatimizi baş tacı etmediğimiz sürece, ne çağdaş bir birey nede adil bir ülke insanı oluruz.

Yaklaşık yirmi yıldır yerel  gazeteciyim. Birçoklarını kızdırmışım, hatta küfür yemişim. Kamu yararının olduğu her yazımın arkasında durduk ve çözülme noktasında katkı sağladık. Bunun bize vermiş olduğu mutluluk ve gönül rahatlığını ancak bir gazeteci anlar.

***

Bütün gayretimiz ülkemiz ve ülke insanımızın huzuru refahı içindir. Gerisi teferruattır. Yazımın başlığını Uzun Mehmet koydum, Sanırım Uzun Mehmet’i en çok sizler tanıyorsunuz

Saygılar sunuyorum

 

Sağlıcakla kalın

 
Etiketler: UZUN, MEHMET,
Yorumlar
Haber Yazılımı