Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

SGK’DAN KAN BAĞIŞINA DESTEK
ULAŞIMA KAPALI KÖY YOLU KALMADI
İŞSİZLİK ARTTI
Yazı Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 18:32 Bu yazı 354 kez okundu
 
‘’YASALAR KAĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI!..’’
Mustafa ALTINTAŞ
 
 

Zaaf içinde olan siyasetçi, görevini ihmal eden korkak bürokratlar, yasaların paspas gibi çiğnenmesine göz yumanlar, bir gün bedel ödemek zorunda kalabilir!
 Yıllardır sorgulanmayan, çarpık ve sağlıksız demokrasinin nimetlerinden istifade etmeyi huy edinerek bu sağlıksız yapıyı bir adım daha ileri taşıyanlar, böyle gelmiş böyle gitmez, çember giderek daralıyor ve olumsuz sonuçları tek tek karşımıza çıkıyor.
Çıkardığı yasalarla öğünen iktidarlar, sadece çıkardıklarının değil yürürlükteki yasaların çoğunun uygulanamadığının farkında bile olamayanlar veya irade koyamayanlar! Çıkarılan yasalar eğer uygulanabilseydi, şimdi şikâyetçi olduğumuz sorunların hiçbiri yaşanmış olmazdı. Yasaların tümünü tek tek inceleyin bakın hele! Metrukiyete düşen,‘’Kadük’’ kalan yasalar uygulanabilmiş olsaydı, Ülke güllük gülistanlık olurdu. Göstermelik yasa çıkaracaksın, bunların ne olduğuna bile dönüp bakmayacaksın, tatbik edilip edilmediğine aldırmayacaksan, ne anladık böylesine yararsız bir demokrasiden? Geriye bir tek yasalara ve kurallara saygılı olanlar kalıyor ki, işte asıl sıkıntıyı çeken de o kesim! Ülkelerin en önemli problemi uygulanmayan, kağıt üzerinde kalan yasalardır. Ülkeyi yöneten ciddi, kararlı, yasaları herkese eşit şekilde uygulayan bir iktidar olsa, birlik ve beraberliği, huzur ve güvenimizi kimse bozamazdı. Bugünlere gelinmesinde tüm iktidarların vebali sorumluluğu büyüktür, ancak AKP iktidarı bunun katmerlisidir. Ülkede Hukuk normlarına, devamlı bir şekilde uyulmamış ve uygulamamış olarak kalmasından dolayı fiilen geçerliliğini yitirmesi gibi ‘’metrukiyet’’ sorunu yaşanması, yasaların uygulanabilirliği kalıcı hale getirilmemesinden doğan, önemli bir yönetim ve görev zafiyetleri var. Yasaların uygulanmasında kararlı ve güçlü bir iradenin sergilenmemesi sadece mevcut iktidarın sorunu değil, bugüne kadar tüm iktidarların az veya çok ortak sorunudur. Ülkenin içişleri bakanı çıkıyor araçlarda emniyet kemeri ve cep telefonu konusunda denetimlerin başlatıldığını söylüyor. Oysa Türkiye’de emniyet kemeri kullanımı 18.06.1986 tarihi itibariyle yürürlüğü başlatılmıştı. 01.01.1992 tarihi itibariyle “şehir içi yollarda da ticari otomobil ve minibüsle yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri hariç, otomobil ve otomobil gibi tescil işlemi gören arazi taşıtları ve minibüs gibi taşıtların sürücüleri ile ön koltuğunda oturan yolcularına” emniyet kemeri takma zorunluluğu zaten getirilmişti.
Yıl 2003 Mayıs ayının ikinci haftası, AKP iktidarının henüz cicim aylarında olduğu zamanlar. Hükümetin ikinci adamı konumundaki dışişleri ve başbakan yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Konukevi’nde düzenlenen Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu’nun 2. olağanüstü toplantısında ‘’yasalar kâğıt üzerinde kalmamalı, eğer meclisten geçen yasalar kâğıt üzerinde kalacaksa, bunlar sadece gösteriş, makyaj malzemesi gibi kalacaksa, bunların hiçbir anlamı yok’’diyor. Aradan 15 yıl geçti, bunu söyleyen o dönem başbakanlık yapmış, dışışleri ve başbakan yardımcılığı, daha sonra devletin en tepe noktası konumunda ki cumhurbaşkanlığı yapmış bir zat. İlerleyen yıllarda yürütmenin başı bile olmuş, önemli görevler üstlenmiş bir devlet adamının muzdarip olduğu, toplum önünde dert yandığı yasaların uygulayıcısı ve takipçisi olmaması üzüntü vericidir.               
Türkiye’de reform yaptıklarını zannedenler, hayal âleminde yaşayanlar, iç politikamız felaket, dış politikamız rezalet, ekonomi borç batağında, kâğıt üzerinde kalan yasalar, duyarsız bir toplum ve ütopya ülke masallarıyla büyüyen kayıp bir gençlik!
Yasalar toplumların, refahı, güven ve huzuru için yapılır, kağıt üzerinde kalan yasalar insanların yaşam kalitesini düşürür ki, demokrasiyle yönetilen ülkelerde toplumlara reva görülebilecek en vahim durumdur. Ülkenin asayişinden sorumlu olan içişleri bakanlığına bu konuda önemli görevler düşmektedir. Asayiş ve huzur ortamını içeren, Karayolları trafik yönetmeliği uyarınca çıkartılan yasaların uygulayıcısı da içişleri bakanlığıdır. Karayolları trafik nizamnamesine göre sürücülerin uymak zorunda kaldığı tam 115 madde var ki birçoğu uygulanmıyor. Tam 32 yıl önce yasalaşan, karayolları trafik yönetmeliğinin ilgili maddesi uyarınca emniyet kemeri kullanma mecburiyeti ve daha sonra günlük hayata giren cep telefonların araç kullanırken men edilmesi gibi yasaların uygulanabilirliğinin mecburi hale getirildiği söylenerek talimatlar veriliyor, neredeyse ‘’metrukiyet’’ halini almış bir yasa yeni gündeme getiriliyor. Şeklen var olmalarına rağmen, uygulamasına rastlanmayan daha nice kanunlar var. Yasaları meclisten çıkartan siyasiler kendi eliyle çıkartılan yasaların kadük kalmasına, metrukiyete düşmesine meydan vermemeli, uygulana birliğinin mutlaka sağlanması ve bunun takipçisi olmalıdır. Ülkede içişleri bakanlığının sorumluluğunda olan asayiş konusundaki yasalar haricinde binlerce yasa çeşitli kamu kuruluşlarının yetki alanında olup, buna yerel yönetimlerde dâhildir. Çıkartılan mevcut yasalar uygulanabilse ülkenin huzur ve güvenliği, refah ve mutluluğu en üst düzeylerde olurdu. Mesela ülkenin her tarafında yaşanan bağırtılı egzoz olayı!  Ortalığı tozu dumana katan vatandaşların yaşam kalitesini bozan motosiklet ve benzeri araçlar için ne yapılabiliyor? Gecenin bir yarısında ortaya çıkacaksın, hasta olan var, uyuyan ertesi gün işine gidecek, okuluna gidecek olanların zihinlerini darmadağın edeceksin ve cezası olmayacak yâda, o anlık men edecek, göstermelik bir ceza uygulayıp bırakacaksın! Böylesine gürültü terörü estirenler için gerekli yaptırımlar olmalı, yapılmalı!

 YASALARIN KAĞIT ÜZERİNDE KALDIĞI ŞEHİR ZONGULDAK!
Yasaların ağır aksak işlediği bazense metrukiyete düştüğü şehirlerin başında gelir Zonguldak! -Şehre her yeni gelen mülki amiri Vali’lerin ortak sorunu olmuştur kaçak kömürcülük. Ne var ki bitirilecektir söylemleri havada kalmış, her geçen gün artarak şehrin günlük yaşamını meşgul etmeye devam etmiştir Bir sihirli el ‘’dokunmayın bunlara’’ der gibi 38 yıldan beri şehrin gündeminden düşmemiş, artarak çoğalmaya devam etmiştir!                                     
- Zehir saçan insan sağlığını önemli ölçüde etkileyen, hastalıkların artmasına neden olan, bitki ve doğa örtüsünü tahrip eden termik santraller sorun olmayı devam etmesi! Arıtma tesisleri çalışmayan, zehirli kül artıklarını havaya salan, dolayısıyla şehre inen zehirli kül atıkları, sürekli olmasa bile, fırsat bulunduğunda gecenin bir vakti havaya salınması gibi bir sorun!
 - Çevre tahribatı, derelerin çöp moloz ve hafriyat atıklarıyla doldurulup olası sel felaketlerine davetiye çıkartılması!
-Yerel yönetimler eliyle yaratılan imar kirliliği, çay ocağı, lokanta gibi işletmelerin kaldırım ve yollara masa sandalye atarak işgaliye yaratanlara göz yumulması! Ekonomideki kötü gidişat küçük esnafı önemli derecede etkiledi, bakkalı, manavı kasaya girecek sıcak para bulabilmek için mevcut dükkânlar çay ocağına, ayaküstü döner, köfte gibi mekânlara çevrilince kaldırım ve yol işgaliyeleri başladı. Zonguldak’ın hangi caddesine girersen, tabure ve küçük masalarla yol ve kaldırımların işgal edilmiş! Öyle ki yaya kaldırımlardan yayaların bile geçemeyeceği vahim bir görüntü var! Bir kesim para kazanacak diye yayaların, araçların yol hakkını gasp etmek, hem insani değil, hem de yasal değil! Bir bakın nizam caddesindeki manzarayi umumiye! Kaldırımlar, yolun bir kısmı kahve dünyası, çay ocağı gibi dükkânların işgaliyesine uğramış. Aslında bu tür işgaliyelerin önlenmesi belediyenin görevi olmasına rağmen vurdumduymazlık, görev ihmali gibi bir durum ortaya çıkması, şehrin emniyet müdürünü harekete geçirdi. Müdür Turanlı sosyal medya hesabından kendine has üslup ile’’‘’ Trafiğe, yola, kaldırıma hep birlikte sahip çıkacağız. Paydaşlarımız üzerine düşen kısmından tutarsa bu şehirde trafikten kaynaklanan sorunların 
kıymet-i harbiyesi kalmaz...’’gibi, uyarılar yapmak zorunda kaldı. Bu ve bunun gibi bir dizi sorunlar yumağı şehrin gündemini meşgul ederek insanların yaşam kalitesini de önemli ölçüde etkilemeye devam ediyor. Şehrin asayiş konusunda, uygunsuz alanlarda alkol alarak rahatsızlık verenler, abartılı egzoz takarak çevreyi rahatsız eden motosiklet ve benzeri araçlar, kaçak kömürcülük gibi önemli sorunları devam ediyor. Aslında yasalarımızda bunlar için gerekli müeyideler olmasına rağmen yürütmeden doğan görev zafiyetleri var.

BİR DÜZÜNE ORGANİZE OLMUŞ ABARTILI MOTOSİKLETLİ, ŞEHRİN ALTINI ÜSTÜNE GETİRDİ!
 Geçtiğimiz günlerde organize olmuş bir gurup motosikletli abartılı egzoz ile şehrin altını üstüne getirdi. Akşam saat 20.30 sıralarında Kozlu sahil yolunda 10 motosiklet, iki adet şahin marka araç abartılı egzoz ile trafiğin altını üstüne getirdi. Emniyet 155’e ihbar üstüne ihbar yağınca polis ekipleri harekete geçti. Yolun kesildiğini anlayan organize motosikletli suç örgütleri bu kez geri dönerek emniyet istikametinden üniversite istikametine hareket etti. Ekiplerin orada da yol tertibatı alması üzerine, motosikletli suç örgütleri Kozlu sahil yolunda mendirek ve balıkçı barınaklarına girerek park ettiler. Emniyet güçleri gerekli uyarıyı yapmakla yetinmesi olayı an ve an takip eden nöbetçi müdürünü sinirlendirmiş olacak ki ’’uyarı yetmez gerekli cezalar tatbik edilsin’’ demesi emniyet ekiplerini yeniden harekete geçirdi. Nöbetçi emniyet müdürünü duyarlılığından ve görev anlayışından ötürü kutluyor, başarılar diliyorum. Aslında görev zafiyeti ve yasaların kağıt üzerinde kalmasında başlıyor sorunlar! Bunda kamu görevlilerinden çok siyasilerin vebali oldukça büyüktür. Her olay sonrası ceza ve uygulamalara siyasiler eliyle müdahale anlayışının olumsuz sonuçları katmerleşerek günümüze gelmesinde etken olmuştur. 
Lütfen görev zafiyeti dahil, siyasilerin kamu üzerinde görev alanlarına müdahalesi gibi konulara müdahil olmasınlar ki, rahat ve huzurlu bir ortam tesis edilebilsin!..

 
Etiketler: ‘’YASALAR, KAĞIT, ÜZERİNDE, KALMAMALI!..’’,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Ocak 2019
BU ŞEHİRDE VALİ OLMAK!...
397 Okunma.
03 Ocak 2019
KAMU GÖREVLİSİ!...
429 Okunma.
27 Aralık 2018
ZOR YILLAR VE SİYASET!...
372 Okunma.
20 Aralık 2018
SEÇİM SINAVI!..
326 Okunma.
13 Aralık 2018
BELEDİYECİLİK!...
430 Okunma.
06 Aralık 2018
KAVRAM KARMAŞASI!...
437 Okunma.
29 Kasım 2018
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN!..
412 Okunma.
22 Kasım 2018
DEVLETİ ACZE DÜŞÜRMEYİN!..
670 Okunma.
15 Kasım 2018
KAÇAĞA TESLİM OLMAK!...
547 Okunma.
08 Kasım 2018
KAÇAKTA KURUMLAR ARASI MUTABAKATSIZLIK!....
601 Okunma.
01 Kasım 2018
BU ŞEHİR İFLAH OLMAZ!..
398 Okunma.
25 Ekim 2018
DEVLETİN KARA DELİĞİ!..
552 Okunma.
18 Ekim 2018
SORUN YASALARDA DEĞİL,UYGULAYICILARDA!..
555 Okunma.
11 Ekim 2018
HUKUK ÜLKE VE TOPLUMLARIN GÜVENCESİDİR!...
518 Okunma.
04 Ekim 2018
HASTALIKLI ŞEHRİN,HASTALIKLI KİŞİLİKLERİ!..
428 Okunma.
27 Eylül 2018
DEVLET,MİLLET SEVDALILARI MI!...
653 Okunma.
20 Eylül 2018
MÜSTAHAKTIR BİZE!...
443 Okunma.
06 Eylül 2018
SIRA DIŞI İŞLER!...
392 Okunma.
30 Ağustos 2018
DÜRÜST OLUN,DÜRÜST!..
369 Okunma.
16 Ağustos 2018
DEVALÜASYON!..
596 Okunma.
09 Ağustos 2018
UMUTSUZ VAKA!...
857 Okunma.
03 Ağustos 2018
FİLLER TEPİŞİR,KARINCALAR EZİLİR!..
453 Okunma.
26 Temmuz 2018
SİYASİ OYUNLAR,CHP VE İYİ PARTİ!..
456 Okunma.
19 Temmuz 2018
DEVLET KAÇAK KÖMÜRCÜLÜKLE YÜZLEŞMELİDİR!...
522 Okunma.
12 Temmuz 2018
KENTTE İNSANLIK DRAMI!!!..
672 Okunma.
05 Temmuz 2018
400 VEKİL HESABI TUTMADI!...
850 Okunma.
28 Haziran 2018
OYUN İÇİNDE,OYUN!..
903 Okunma.
21 Haziran 2018
KARAR MİLLETİN…
671 Okunma.
07 Haziran 2018
“BU SİSTEM DEĞİŞMELİDİR!...’’
628 Okunma.
31 Mayıs 2018
ÇELİŞKİLER ŞEHRİ ZONGULDAK!..
685 Okunma.
25 Mayıs 2018
OMURGASIZ SİYASET!!!
656 Okunma.
17 Mayıs 2018
ADALETSİZ DÜNYA DÜZENİ!!!
921 Okunma.
10 Mayıs 2018
“AHLAKSIZ SİYASET!...”
614 Okunma.
03 Mayıs 2018
TÜNELDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ !!!
707 Okunma.
26 Nisan 2018
KOKUŞMUŞLUK!!!
803 Okunma.
19 Nisan 2018
İLKELLİK VE  CEHALETTE  RÖNESANSS!!!
1795 Okunma.
12 Nisan 2018
VALİ!..
2430 Okunma.
05 Nisan 2018
21.YÜZYILDA ZONGULDAK!!!
1795 Okunma.
29 Mart 2018
SARI ÖKÜZDE GİTTİ, KAFALAR DEĞİŞMEDİ!
1555 Okunma.
22 Mart 2018
SEÇMEN SİZİ NEDEN TERCİH ETSİN?...
1354 Okunma.
15 Mart 2018
SORUNLU NÜFUS KAYDINDAN, SAĞLIKLI SOY AĞACI ÇIKMAZ(!)
1123 Okunma.
08 Mart 2018
KENTTE İNSANLIK AYIBI!
873 Okunma.
01 Mart 2018
ZONGULDAK VE ASAYİŞ!
1496 Okunma.
22 Şubat 2018
ŞİRAZESİ KAYMIŞ ANLAYIŞLAR!
1287 Okunma.
15 Şubat 2018
DEVLET HER ZAMAN 18 YAŞINDADIR…
1801 Okunma.
08 Şubat 2018
HUKUK AYIBI VE ZONGULDAK(!)
1210 Okunma.
01 Şubat 2018
VİCDANLA CÜZDAN ARASI ANLAYIŞLAR!
1278 Okunma.
25 Ocak 2018
GÖZLER VALİ ÇINAR’DA!
1155 Okunma.
18 Ocak 2018
KAÇAK KÖMÜR ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU
2063 Okunma.
11 Ocak 2018
SİYASETİN ADALETİ DE YOK,PARTİSİ DE!!!
955 Okunma.
05 Ocak 2018
FİLYOS PROJESİ KURTULUŞ,TERMİK SANTRALLER ÖLÜMDÜR!!!
976 Okunma.
28 Aralık 2017
İNSANLIĞINI KAYBEDENİN ADAMLIĞI DA OLMAZ!!!
921 Okunma.
22 Aralık 2017
KAÇAK KÖMÜRCÜLÜK ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU!!!
804 Okunma.
14 Aralık 2017
SGK’NIN KARA DELİĞİ ZONGULDAK!!!
872 Okunma.
07 Aralık 2017
VALİ ÇINAR NEŞTERİ VURDU!
804 Okunma.
30 Kasım 2017
SAĞLIKSIZ BEYİNLERLE SAĞLIKLI GELİŞME OLMAZ!!!
983 Okunma.
23 Kasım 2017
MÜTEVAZİ OLUN BEYLER!!!
942 Okunma.
16 Kasım 2017
SENDİKAMI YALAN SÖYLÜYOR? TTK’MI YANLIŞ YAPIYOR!
1042 Okunma.
09 Kasım 2017
BU ŞEHRİ SENDİKA İLE SİYASİLER BİTİRDİ!!!
911 Okunma.
02 Kasım 2017
KAMUDA ETİK! İNSANDA AHLAK!
936 Okunma.
26 Ekim 2017
SİYASETTE DEFOLU, BÜROKRASİ DE(!)
1357 Okunma.
19 Ekim 2017
ŞEHİRDE TERÖR VAR!..
1107 Okunma.
12 Ekim 2017
SİYASET BİTMİŞTİR(!)
1216 Okunma.
06 Ekim 2017
KOLTUĞA OTURMAYLA KÖT DEĞİŞMEZ (!)
1206 Okunma.
28 Eylül 2017
SGK DOLANDIRANLARLA GÖREVİ SAVSAKLAYANLAR EŞ DEĞERDEDİR(!)
1297 Okunma.
22 Eylül 2017
BU KENTİN İÇİNE TOPYEKÜN ETTİLER!..
1383 Okunma.
15 Eylül 2017
İMAR KİRLİLİĞİNDE AYIPLI ŞEHİR ZONGULDAK!..
1404 Okunma.
08 Eylül 2017
KENT KONSEYİ NE İŞE YARAR?...
1296 Okunma.
25 Ağustos 2017
GÖNÜL OYUNLARI
1287 Okunma.
18 Ağustos 2017
KİRLETİLMEYEN NESİ KALDI ZONGULDAK’IN!..
1112 Okunma.
10 Ağustos 2017
KİŞİLİKSİZ KİŞİLİKLER!...
1256 Okunma.
Haber Yazılımı