ÖZLEM YILMAZ ZONGULDAK BİR ŞEKİLDE ÜLKE GÜNDEMİNDE google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 17:01 Bu yazı 434 kez okundu
 
ZONGULDAK BİR ŞEKİLDE ÜLKE GÜNDEMİNDE
ÖZLEM YILMAZ
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Türkiye 2023 hedeflerine doğru ilerlerken ilk doğalgaz rezervinin bulunmasının ardından ikinci rezerv de açıklandı. Yüzde 26 oranında bir rezerv artışı yaşanırken bu 85 Milyar Metreküp’e denk geliyor. Diğer taraftan bakıldığından toplam rezervin ise 405 milyar metreküpe ulaştığı müjdesi verildi.

Tüm gelişmelerin akabinde ise asıl beklentimiz Zonguldak üzerine olmuştu. İlk rezervin açıklanması ile birlikte Türkiye gündemine oturan Zonguldak daha sonra ise hayal kırılıklığı yaşamadı desek yeridir. Keza doğalgaza endeksli olarak Filyos Projesi ile entegresi ve şehrimize katacağı değer çok merak edilmişti.

Devlet kademesinde ise herhangi bir Zonguldak kelimesinin telaffuz edilmemesi ise  kentimiz genelinde hayal kırıklığı yaşatmıştı. Hatta o dönem bulunan doğalgazın sahası için ‘Sakarya’ ismi teleffuz edilmişti.

Bu noktada şahsımın görüşü ise bu çıkarılacak olan cevherden bir şekilde Zonguldak’ın da faydalanabileceği noktasında. Keza Filyos gibi dev bir proje bu noktada en yakın üs merkezi konumunda olacaktır. Haliyle bu kazanımların Zonguldak’a katma değer kazandırma ihtimali sanırım kimse tarafından yadırganmaz.

Özellikle iki senedir ülke gündemine bir şekilde iyi veya kötü girmeye başarana Zonguldak bir şekilde dikkatleri üzerine çekmeyi sağlıyor. Bu ‘reklam’ unsurunun aslında turizm bile faydası olacağı bence aşikar. Bir ivme olduğu gerçek ve bu ivmenin farklı sektörler üzerinden etkili olacağı kanaatindeyim.

Turizm, tarım, sanayi noktasında Zonguldak’ta yeni gelişmeler yaşanırken Filyos Projesi bazında yürütülen süreç ilerleyen yıllarda etkisini iyice hissettirecektir. Bu vesile ile ülkemizin yeni cevher kazanımlarının şimdiden hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Özellikle şehrimize hayırlar getirmesi için dua ediyorum.

 
Etiketler: , ZONGULDAK, BİR, ŞEKİLDE, ÜLKE, GÜNDEMİNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı