Yazı Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 07:39 Bu yazı 4552 kez okundu
 
ZONGULDAK ENSARLARI
Adnan KÜÇÜKVAR
 
 

Dün Zonguldak Ensarlarının yaptığı çalışmadan bir kesit sunmuştum. 
Ensar, Arapça bir kelime. Yardımcılar, yardım edenler demek.
Kökeni Mekke Medine ve Peygamberimize dayanıyor.
Hz. Muhammet Mekke’den Medine’ye göç ettiği zaman; Mekke’den gelen Müslümanları konuk edip, onlara yardım edenler için kullanılmıştır.
Bilindiği gibi son zamanlarda, ülkelerindeki olumsuz şartlardan kaçan birçok insan ülkemize sığınmaktadır. Zonguldak’ta da ‘sığınmacı’ sayısının artması ve sokaklarda geceleyen insan görüntüleri sonrası ‘yardım’ kampanyaları başlatıldı.
İşte bu esnada, çeşitli sivil toplum kuruluşları ile yardımsever yurttaşlar, bir araya gelip, zor şartlar altında yaşamaya çalışan insanlara ‘yardım’ kararı aldılar.
Sivil inisiyatif diye adlandırdığımız bu ‘birliktelik’ kısa zamanda hem tabela sayısı hem de ‘özgür birey’  tanımı çerçevesinde kendisini gösterip, organize oldu. Farklı milletlerden, dinlerden olmasına rağmen, ‘el aman’ diyerek şehrimize kadar ulaşan bu insanlara karşı takınılan tavır, her şeyden önce ‘misafirperverlik’ ötesinde, ‘insanlık’ göstergesi olarak ‘takdir-e şayan’ bir davranıştır.
Bu gün birçok sığınmacının yaşam için gerekli ihtiyaçları karşılanırken, topluma verilen ‘mesaj’da önemlidir. İslam da ‘sadaka-fitre- zekat’ gibi yardımlaşma müesseselerinin önemi bir kez daha ortaya konurken, bu gün ihtiyaçları karşılanan 400 aile yanında sayının artmasının sağlanabileceği gösterilmektedir.
Aynı parti mensubu üç milletvekilini birbirine ‘küs’ olduğu bir ortam da, yüzlerce ‘yardımsever’ insanın el ele vermesi, siyasetin suratına da inen bir ‘şamardır’
Bu gün Zonguldak’ın birçok sorunu, şehrin ‘irade’ gösteremeyişi ve birbirini yemesi yüzünden geri kalmaktadır. Bu gün ülkenin yol-köprü- viyadük sorunu bitmiş, Zonguldak’ın sorunu devam ediyorsa, sebebi ‘birlik-beraberlik’ olmayışı nedeniyledir.
Düşünebiliyor musunuz, Ensarlar, topladıkları ve gönüllerinden kopan yardımları, gazete sütunlarından resimleyip değil, gece yarısı kimseye görünmeden, reklam yapmadan gerçekleştiriyorlar. 
Kendi imkanlarını zorlayıp, hayır yapma zevkini tadan bu insanları kutlamak gerekir. Bu insanların sayılarının artması gerekir.
Her şeyden önce, ülkemize ‘sığınmacı’ olarak gelen bu insanların yerine kendimizi koyarak durum değerlendirmesi yapmamız gerekir. Gazetelerde, insanların karşılaştığı bir çok ‘olay’ bizim başımıza gelmez diye bir kaide mi var? Ülkemizin birlik- beraberliğini, bu gibi olaylardan tartıp- biçmek gerekli. 
Milletin organize olmuş hali olan devletin, dirlik ve dirayetinin, ‘sığınmacılar’ fotoğrafı çerçevesinde anlamak daha kolay olacaktır.
Bu gün, bir çok insan, ‘devlet yardım yapıyor, dış devletler yardım yapıyor’ bahanesiyle sığınmacılara uzak durmaktadır. Hal bu ki, elbette devlet benim-senin adına yardım yapıyor. 
Benim demek istediğim, ‘eve lazım olan camiye haramdır’ felsefesini sunmak. 
Zaten, ‘ihtiyacı olan’ birinden kimse yardım istemiyor. Bu gönüllülük esasına dayanan bir dayanışma. İhtiyacından fazlasını, bir can kurtarmak, bir yavruyu sevindirmek, bir insanın bir başka ülke topraklarında ‘yabancılık’ çekmemesini sağlamak için vermek…
Zonguldak Ensarları iki türlü ‘milli görev’ yapıyor. 
Bir, ilimizdeki ‘sığınmacılara’ destek oluyorlar. İki, ilimizdeki savurganlara ‘örnek’ oluyorlar. Üç, ilimizdeki ‘fitne-ficur’ peşinde koşup, siyaset- ticaret ve sosyal hayatta’ yer alan, birbirinin ayağına ‘çelme’ takanlara ‘kendinize gelin’ diyorlar.
Ortada hayatın gerçekleri var.
Bu şehirde yaşayanların birbirlerinden farkları ‘çok yüksek’ değil. Birbirlerinden yüzde on fazlalıkları, eksiklikleri var. Bunun göstergesi de, şehrin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumdur.
Birbirlerinin dengesini bozmak için, köstek olmak için gayret edenler yüzünden bu şehir bir adım ileri gidemiyor.Bu şehre hizmet, ‘fitne-ficur’u kendine ‘rehber’ edinenler yüzünden gelmiyor.
Zonguldak Ensarları’nın gösterdiği birlik beraberliğin onda birini şehrin kangren olmuş sorunları konusunda gerçekleştirsek, sorun kalmaz.
Tebrikler, saygılar, sevgiler; bu birlik aklı başında olanlara çok şey öğretecek. 
Aklı başında olmayanlara ise bir şey öğretmek çok zor.

 

 
Etiketler: ZONGULDAK, ENSARLARI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı