google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 00:00 Bu yazı 944 kez okundu
 
ZONGULDAKSPOR İLE İLGİLİ YANLIŞ BİLENEN GERÇEK
Barış IŞIK
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

 Cumhuriyetin ilk ili olan Zonguldak’ın futbol ile tanışma hikayesinden geçen haftaki köşe yazımda söz etmiştim. Maden Mektebi futbol takımı ve akabinde kurulan Kömürspor takımları ise Zonguldakspor’un temelini oluşturur.

Kemal Halim Gürgen’in Zonguldak’a gelmesiyle Kömür Spor 15 Ocak 1942’de EKİ’ye bağlı olarak kurulur. İsmini kömürden alan takım Zonguldak’taki işçilerin takımıdır. Maden mühendisi yetiştiren okulun Karaelmas isimli takımı daha profesyonel bir yapıya sahip olabilmek amacıyla 1945 yılında Etibank Genel Müdürlüğü’ne bağlı EKİ kurumu ve maden işçileri destekli Kömürspor’a dönüştürülür.

 

Futbolun amatör olarak oynandığı yıllarda ilimizi en iyi şekilde temsil eden Kömürspor, 1966 yılında ilimizi profesyonel arenada temsil edecek olan Zonguldakspor için kendini feda eder ve Esnafspor ile birleşerek Zonguldakspor’u oluşturur.

 

Zonguldakspor’un 1.Lig’de ilimizi başarı ile teslim ettiği 1986 yılında ise ilimizde amatör olarak Dilaverspor kurulur.

Acısıyla tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle geçirdiği onca yılın ardından Zonguldakspor 2007 yılına gelindiğinde 3. lig 4. grupta verdiği amatör kümeye düşmeme mücadelesini mali sıkıntılar yüzünden kaybeder ve amatör kümeye düşer. Bölgesel Amatör Lig (BAL) baraj maçında Zonguldakspor, Demir Madencilik Dilaverspor’a 4-2 mağlup olarak Amatör Lige düşmüştür.

İşte 2007-08 sezonunda izlediğiniz Zonguldakspor maalesef son gerçek Zonguldakspor’dur. 1986 yılında kurulan Demir Madencilik Dilaverspor Bölgesel Amatör Lig’e yükseldiğinde ismini Zonguldak Kömürspor olarak değiştirir. Ve sırasıyla önce 3.Lig’e çıkarak yeniden Profesyonel liglere merhaba der sonrasında ise birçoğunuzun hatırlayacağı üzere günümüzde mücadele ettiği 2.Lig’e yükselir.

Bu takım sonuç olarak ilimizi temsil ettiği ve gözbebeğimiz Zonguldakspor 1.Amatör’e düşerek borçları yüzünden tarih olduğu için birçok taraftar Zonguldak Kömürspor’u sahiplenir. Hatta ondan Zonguldakspor diyerek söz eder. Ancak günümüzde birçok kişi tarafından yanlış bilenen gerçek Zonguldakspor’un maalesef tarih olduğudur.

Geçen hafta malumunuz ilimiz futbol gündemi bir devir işlemi nedeniyle çok hareketli günler geçirdi. Olumsuz sonuçlanan görüşmeler sonrası birçok kişiden birçok farklı yorum duyduk. Bunları elbette dilediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz. Ben mevcut Zonguldak Kömürspor’a zarar vermemek için süreci sessiz bir şekilde takip etmeyi tercih ettim. Ancak söz konusu olan satışın Zonguldakspor’a ait olmadığını da belirtmek istedim.

 
Etiketler: ZONGULDAKSPOR, İLE, İLGİLİ, YANLIŞ, BİLENEN, GERÇEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı