“7 NİSAN’DA, 7 MADDE İLE SAĞLIĞA ADIM AT”
Haber
07 Nisan 2021 - Çarşamba 15:49 Bu haber 2996 kez okundu
 
“7 NİSAN’DA, 7 MADDE İLE SAĞLIĞA ADIM AT”
GÜNDEM Haberi
“7 NİSAN’DA, 7 MADDE İLE SAĞLIĞA ADIM AT”

7 Nisan Dünya sağlık günü nedeniyle Level Hospital Hastanesi Diyetisyeni Hilal Özdemir, açıklamalarda bulundu.

Özdemir, “Hastalıkların her geçen gün arttığı bu dönemde sağlığımızın kıymetini daha çok anlıyor ve sağlıklı, kaliteli bir yaşam için arayışlar içine giriyoruz. Ama bazen nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. Aslında hayat düzenimiz içerisinde yapacağımız 7 ufak değişim ile daha sağlıklı ve kaliteli bir hayata adım atabiliriz.” dedi.

Diyetisyen Özdemir, saplıklı yaşamın sırrını 7 madde ile sıraladı;

 

1.MEVSİMİNDE SEBZE MEYVE TÜKETMEK

 

Mevsiminde yetişmeyen sebze ve meyvelerde maalesef çok fazla tarım ilacı kullanılıyor. En önemlisi ise her mevsime ait meyve sebzenin kendine has yararları var. Mesela kereviz kış ayında bizi soğuk algınlığına karşı korur. Yazın domates ise bizi zararlı güneş ışınlarından korur.

 

2.SU TÜKETİMİNE DİKKAT ETMEK

 

Su, insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ikinci ihtiyaç olarak gösteriliyor. Çünkü kanın 83’ü, kemiklerin yüzde 22’si, beynin ve kasların yüzde 75’i sudan oluşuyor. Günde kilomuz başına 30 ml su tüketmeliyiz, spor yapanların ihtiyacı ise çok daha fazla.

 

3. HAFTADA 2 KEZ BALIK TÜKETMEK

 

Balık; içerdiği omega 3 yağ asidi sayesinde kanser, diyabet, kolesterol, kardiyovasküler hastalıklar gibi pek çok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. Türkiye'ye Özgü Besin ve Beslenme Rehberi'nde balığın haftada en az 2-3 kez (1 porsiyon 150 gram) ızgara, fırın ve buğulama şeklinde pişirilerek tüketilmesi önerilmektedir.

 

4. UYKUMUZU DÜZENE SOKMAK

 

Melatonin, beyin tarafından özellikle geceleri salgılanan bir hormondur. Bağışıklık sistemini olumlu etkileyerek ve stresi azaltarak yaşam süresini artırdığına ve yaşlanma bulgularını azalttığına yönelik yapılmış birçok çalışma vardır. Melatoninden yeterince faydalanabilmek için en geç saat 23.00 gibi uykuya geçilmiş olunmalıdır, Saat 02.00-04.00 arası hormon salınımı en yüksek seviyeye ulaşır.

 

5. LİFLİ GIDA TÜKETİMİNİ ARTTIRMAK

 

Lifli besinlerin en önemli faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: Bağırsaklardaki iyi bakterileri artırır; kötü bakterileri azaltır. Bağırsakları düzenler. Kalsiyum emilimini yükseltir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Trigliserid düzeyini düşürür, kanser faktörlerini azaltır. Tokluk duygusunu artırarak zayıflamaya destek verir.

 

6. DÜZENLİ KAN TESTİ YAPTIRMAK VE DOKTOR KONTROLÜNDE OLMAK

 

Düzenli laboratuvar testleri, hastalıkların önlenmesini sağlar. Bu testleri yılda bir kez yapmak, yaşam kalitenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

 

7. İDEAL KİLOMUZU KORUMAK VE EGZERSİZ YAPMAK

 

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için ideal kilonuzda olmanız şart. Obezite olan bireylerde kalp-damar, diyabet, hipertansiyon, solunum yolu hastalıkları görülme sıklığı her zaman çok fazladır. Fazla kilolu olmak gibi çok zayıf olmakta bir sağlık problemidir ve birçok hastalığa davetiye çıkartır. İdeal kilomuzu korumak ve sağlıklı kalmak için yapmamız gerekenlerden biri ise her gün 10.000 adım atmakdır.

 

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “7, NİSAN’DA,, 7, MADDE, İLE, SAĞLIĞA, ADIM, AT”,
Yorumlar
Haber Yazılımı