Afette telsizle iletişim hayat kurtarıyor
Haber
14 Temmuz 2017 - Cuma 17:07 Bu haber 9253 kez okundu
 
Afette telsizle iletişim hayat kurtarıyor
Zonguldak'ın Devrek ilçesinde kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa olarak düzenlediği arama kurtarma tatbikatında telsizle haberleşmenin önemine dikkat çeken TRAC Zonguldak Temsilcisi Aziz Şua Tortu, "İlk defa ilçeden ili ve bütün timleri haberleştiren bir alt yapıyı kurduk. İlk defa bunu başardık" diye konuştu.
TEKNOLOJİ Haberi
 Afette telsizle iletişim hayat kurtarıyor

Geçen 9 Temmuz günü Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde deprem, yangın, sel, tahliye ve arama kurtarma tatbikatı yapıldı. Sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumlarınca organize edilen tatbikat, Devrek ilçe Kaymakamlığı önünde kurulan kriz masasından yapılan anonsla başladı. İlçe kriz masasına aktarılan verilen, Zonguldak Valiliği'nde kurulan il kriz masasına ulaştırıldı. İlçe kriz masasının başında ise genç amatör telsizciler Yusuf Balta (17) ve Tuan Uludüz (17) görev yaptı.


Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Zonguldak Temsilcisi Aziz Şua Tortu, iletişimde telsizle haberleşmenin önemine dikkat çekti. Tatbikat ile bir ilki de başardıklarını belirten Tortu, "Günümüzde iletişem ihtiyaç var. İletişim sistemleri olmadığında bunun tek çaresi telsiz. Bundan önceki depremlerde de yaşadık gördük. Telsizden başka hiçbir iletişim kurulamadı. Telsiz önemli bir iletişim aracı olarak görüldü. Bu tip aktiviteleri artırarak halkın dikkatini çekmek, gençleri yanımıza almak istiyoruz. Bu konuda kamu kurum ve kuruluşların desteğini bekliyoruz. İlk defa ilçeden ili ve bütün timleri haberleştiren bir alt yapıyı kurduk. İlk defa bunu başardık" diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Afette, telsizle, iletişim, hayat, kurtarıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı