AK PARTİLİ VEKİLLER NEDEN SUSUYOR?..
Haber
21 Haziran 2022 - Salı 17:47 Bu haber 998 kez okundu
 
AK PARTİLİ VEKİLLER NEDEN SUSUYOR?..
GÜNDEM Haberi
AK PARTİLİ VEKİLLER NEDEN SUSUYOR?..

AK PARTİLİ VEKİLLER NEDEN SUSUYOR?..

Zonguldak acaip bir şehir oldu çıktı.

İşsizi bir kenara koy. İşsiz, küllüm olmuş. Fakir-fukara -gureba kendi haline düşmüş; açlık sınırı altındaki geliri ile yaşamını idame ettirmeye uğraşıyor. Çalışan ve emekli var gücüyle bağırıyor, ‘daha beter’ olmamak için. Koltuk sahipleri ise ‘selden kütük kapma’ adına gayret gösteriyorlar. Hem koltuğu deruhte etmek, hem paralanmak için mücadele ediyorlar.

‘Pandemi bitti’ diye bayram edemiyoruz vesselam. Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu bir diyardayız ya, rahmetli Barış Manço’nun dediği gibi ‘biri biterken öbürü başlıyor’ vesselam.

Kötüsü, yozlaşmanın her geçen gün toplum katmanlarının tamamını etkisi altına alması…         

İlginç bir hal almış ortalık. Toplum katmanları ‘iktidar ve karşısındakiler’ diye adeta ikiye ayrılmış.

Olaylara ‘at gözlüğü’ ile ve taraf/yandaş edası ile bakılıyor. Ortaya atılan/gelişen olaylara ‘siyasi emeller’ çerçevesinde ‘yorum’ getiriliyor.

Toplum üzerinde öyle bir ‘bıkkınlık’ halet-i ruhiyesi çökmüş ki; medyada yer alan olumsuzluklar, muhataplarınca bile doğrulanmıyor. Yandaşlar, doğru bilgilendirme keyfinden yoksun bırakılıyor.             Bir haftadır piyasada ‘enflasyonla mücadele’ kapsamında  ‘kömürle elektrik üreten santrallerde fiyatlandırma’ açıklamaları tartışılıyor.

Enerji Piyasaları Denetleme Kurulu(EPDK) 1 Nisan’da Doğal gaz ve ithal kömür santralleri için megavat/saat başına 2.500TL olarak belirlediği destek rakamını diğer santraller, yani; yerli kömür ile elektrik üretimi yapan santraller için 1.200 lira olarak açıkladı.

Haber piyasalara düşünce muhalefet ve sendikalar ‘mal bulmuş magribi’ gibi atladılar habere.

Olay “yabancı kömüre destek-Zonguldak’a darbe” olarak yorumlanıp; iktidar surlarında gedik açmak için kullanıldı.

EPDK, 17 Mart 2022’de bu konuyu ‘açıklamasıyla birlikte’ yapmış.

 “Diğer bir deyişle aynı ürün için bazı kaynak türlerindeki santraller, maliyetlerini maliyetlerini dahi karşılayamazken, başka kaynak türlerinde aşırı kârlar oluşmaktadır. Bu durum ister serbest piyasa ister düzenlenen tarifeden enerji alsın, bütün tüketicilere fiyat artışı olarak yansıyabilmektedir. Bu nedenle; elektrik enerjisi fiyatlarının makul olmayan değerlere ulaşmasının önlenmesi, yaşanan kaynak maliyeti artışları nedeni ile üretim yapamayan santrallerinde arz güvenliğine katkısının sağlanması ve piyasanın sağlıklı-kesintisiz işleyişinin sürdürülmesi için…’ demiş.

Yani EPDK, doğalgaz ve ithal kömür ile üretim yapan santrallerin üretimi durdurmaması yani elektrik kesintisi yapmaması’ için böyle bir operasyon çekmiş.

Yani, ortada bir ‘elektriğin zamlanması’ ve ‘elektrik kesinti’ olayı var. Dolayısıyla ‘zam ve kesinti’ seçmeni birinci derecede etkileyen olumsuz bir gelişme. Doğalgaz ve ithal kömürle çalışan santral sayısı fazla olduğundan, onlara ‘ses yükseltmesi’ yapılamamış.  Yerli kömür kullananlara ‘üretimi düşürseniz de olur’ demeye getiriliyor. Diğer bir bakışla ‘zarar etseniz de olur’ mantığı…

Açıklama piyasalara düşünce, Ak Partili vekiller piyasadan ‘voltingen’ oldular. Sadece vekiller mi, iktidarın seçilmiş ve atanmışları ‘tekmil-i birden’ sırra kadem bastılar. Anlamadığım işlerden biri de Taşkömürü işinde yetkili sendika olan GMİS’in olaya balıklama dalması. Türkiye Maden-İş bu konuda açıklama yapmış mı? SOMA’da yerli kömür satan firmalardan bir açıklama yokken… Hatta ve hatta, Taşkömürünün amiral gemisi TTK’dan ve kurumun üyesi olduğu, 2011’de kurulan ‘Maden İşletmecileri Derneği’nden bir açıklama yokken!..

Sendika ve muhalefet partileri açıklamalarını, BDDK’nın detaylı bilgilendirmesine dayalı yapıp, maden havzası kamuoyunu doğru bilgilendirip ‘yorum/eleştiri’ yapsalardı daha ‘ciddi’ olurlardı.

Bence bu konuda görev, birinci derecede iktidar partili seçilmişlere düyerdi. Dini bayramlarda kutlama mesajlarıyla reklam pastasından pay alan iktidarın seçilmiş ve atanmışları; bu ‘kaçış’ nereye kadar sürecek.

‘Seçim/sandık karamsarlığı etrafı sardı her hal de!

AKŞENER’İN AÇIKLAMASINI

KİM OKUTTURMADI?..

Dün Zonguldak’ın’ Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 101.yıldönümü ve Uzun Mehmet’i Anma günü’ idi.

Dolayısıyla hükümet önünde bir dizi program tertip edilip, günün anlam ve önemine binaen konuşmalar yapılıp, toplum katmanlarını oluşturanların birlik/dirliğine yönelik program hazırlandı.

Ancak, yine bir ‘iktidar’ hazımsızlığı  kondu sahneye.

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın günün mana ve ehemmiyetine yönelik tebrik mesajı okundu; muhalefet partisi genel başkanı Sayın Meral Akşener’in mesajı okunmadı.

İYİ Parti İl Başkanı sayın Yavuz Erkmen, tören öncesi böyle bir mesaj olduğunu ‘yetkili’ mercilere iletmelerine rağmen, devre dışı bırakıldıklarını açıkladı.

Erkmen, Zonguldak’la ilgili özel bir günde Zonguldak ve Karadeniz bölgesinin müzik ve halk oyunları yerine Ege Bölgesi Halk Oyunlarının sergilenmesini de eleştirdi haklı olarak.

Özel günlerin önemi, tarihi ve sosyal yapıyı günümüz insanına en iyi anlatmak, havayı teneffüs edip birlik ve beraberliğin artmasını sağlamaktır.

Tören alanında bulunan sosyal, siyasi, ticari gurupların temsilcilerinin mesajlarının gizlenmesi ne demek? Oradaki bir siyasi teşekküle mensup insanların yok sayılması, ötekileştirilmesi ne demek?

Siz, yok saydınız diye falanca/filanca partiye mensup, şehre katma değer ve güzellikler katan insanlar yok mu olacaklar? Siz yok saydınız diye; yarın kurulacak sandıkta bu insanlar ‘seçmen’ görevlerini ifa etmeyecekler mi!..

Ülkenin ‘istiklal’ mücadelesinde büyük yeri olan Zonguldak’ın, ‘istikbal mücadelesinde yeri’ bu tür ötekileştirici zihniyetle mi gerçekleşecek?

Zonguldak’ın seçilmiş ve atanmışları, bu konu üzerinde durmalı ve yapılan işin yanlışlığı kamuoyuna ‘sorumluları deşifre edilip’ açıklanmalıdır.

BBP ZONGULDAK’TA DİKİŞ TUTMUYOR!..   

Büyük Birlik Partisi (BBP)Zonguldak il ve merkez ilçe başkanları yine değiştirildi.                                                   

Geçtiğimiz hafta sonu feshedilen Kdz. Ereğli ilçe teşkilatının kongresine gelen Genel Başkan Mustafa Destici’nin Ankara’ya dönüşü sonrası  Zonguldak İl Başkanı  Serkan Acar ve Merkez İlçe Başkanı Harun Karakuş görevden alındı.

Serkan Acar, Ahmet Çolak ve Turgut Güney sonrası göreve getirilmişti.

Cumartesi günü Ereğli’de Genel Başkan Destici’nin katıldığı kongre sonrası başkanlığa Yusuf Karaoğlu’nun seçildiği öğrenildi.

Diğer taraftan Zonguldak’ta il ve merkez ilçe başkanlığı için arayışların sürdüğü bildirildi. Ereğli eski belediye Başkanı ve BBP Ereğli Belediye Başkan Adayı Dr. Hüseyin Uysal  arayışlarını konu ile yakından ilgileniyor.

Konu ile ilgili sızan bilgilere göre, Uysal’ın AK Parti tandanslı politikacılara ağırlık veriliyor. Şimdilik Murat Kara ve Ersin Çavuş isimleri üzerinde durulduğu belirtildi.

BALIK İSTİFİ TAŞIMAYA DEVAM…

HALK OTOBÜSÜNDEN NE HABER?

Zonguldak Belediyesi Halk Otobüsü ihalesi 13 gün önce yapıldı. 19 Mahallenin 14’ü için yapılan ihaleyi yöremizin müteşebbislerinden Erdinç Kargidan’ın sahibi olduğu firma kazanmıştı.

Halk Otobüsü çalışma alanı dışında tutulan 4 mahallede vatandaşlar yine ‘balık istifi’ taşıma yapan semt minibüslerine mi bırakılacak? Kanun gereği ücretsiz taşınması gereken 65 yaş üstü vatandaşlar nasıl taşınacak, şimdilik muamma.

Diğer taraftan, bu hafta için açıklanacağı belirtilen ‘ihale’ ile ilgili bir açıklama yapılmaması, kamuoyunda soru(n)lara yol açtı.

Belediye Halk Otobüsü ile ilgili açıklama yapılmayış, Aile sosyal Yardım Bakanlığı’ndan yapılan otobüs başı ödemenin yükseltilmediğini ve belediyenin yüksek gelir desteğinden vazgeçtiği şeklinde yorumlara neden oldu. Artan mazot fiyatları ve döviz sallantısının, ‘önümüzdeki yıl ekonomi düzelir diye bekliyoruz’ diyen Kargidan’ın da moralini bozduğu ileri sürülüyor.

Edindiğim bilgilere göre, ihaleyi alan firmanın şartnamede yer alan ‘araç almayı taahhüt ediyorum’ maddesine dayalı olarak araç teminine çalışıyor. Gözlemciler ise piyasada araç bulunmadığını, satın alma yerine araç kiralama da yapılabileceğini belirtiyorlar.

Zonguldak halkı ise yapılan ihalenin bir an önce hayata geçirilmesini, minibüslerde yaşanan ‘balık istifi taşıma’ çilesinin son bulmasını istiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, PARTİLİ, VEKİLLER, NEDEN, SUSUYOR?..,
Yorumlar
Haber Yazılımı