ALAN: SÖZLEŞMEDE ŞARTLAR VAR, KANUN VAR
Haber
01 Aralık 2021 - Çarşamba 16:48 Bu haber 635 kez okundu
 
ALAN: SÖZLEŞMEDE ŞARTLAR VAR, KANUN VAR
CHP’li Kayınova 4 soru sordu, Alan bu soruları yanıtladı
GÜNDEM Haberi
 ALAN: SÖZLEŞMEDE ŞARTLAR VAR, KANUN VAR

 Zonguldak Belediye Meclisi’nin Aralık dönemi ilk toplantısı Belediye Başkanı Ömer Selim Alan Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

Meclis Salonu’nda yapılan toplantı açılış ve yoklama ile başladı.
Gündeme geçmeden önce; Cumhuriyet Halk Partisi grup başkan vekili Atınç Kayınova, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın yanıtlaması istemiyle 4 soru sordu. 
Kayınova, AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’ın yerel bir gazetede “suya zam yapmadık” açıklaması, Halk otobüsleri,  çöp ihalesi ve Belediye bünyesinde sözleşmeli çalışan teknik personelle ilgili sorular yöneltti. 
KAYINOVA: SİZ SAYIN MİLLETVEKİLİNİZE BÖYLE BİR ŞEY SÖYLEDİNİZ Mİ?
CHP Grup Başkan vekili Atınç Kayınova, AK Parti Zonguldak milletvekili Hamdi Uçar’ın yerel bir gazetede “Belediye Başkanımız Selim Alan’ın suya zam yapılmasını istemiyor, muhalefet ise suya zam yapın diyor” şeklideki haber üzerine Alana soru sordu.
Kayınova, “Biz kime inanacağız, Zonguldak halkı kime inanacak. Burada içimizden her hangi biri, Cumhuriyet Halk Partisi grubunun komisyonda ya da burada suya zam yapılması ile ilgili bir cümle söyledi mi? Biz söylemediğimizi biliyoruz. Siz Sayın milletvekilinize böyle bir şey söylediniz mi? Söylemediyseniz Sayın milletvekili bunu nasıl söyledi. Aynı milletvekili, aynı programda ‘esasında biz köprüyü yıkacaktık ama Sayın Selim Alan seçim propagandası gezisinde yıkacağımızı söylemedi, yıkmayacağız, yapmaya geliyoruz’ dedi diye bir cümle söyledi.  Başka bir şey daha var, ‘biz suya zam yapmayacağımızı en baştan beri söyledik’. Şimdi biz düzeltme istiyoruz sizden.  ‘Siz suya zam yapmayacağım’ dediniz mi?  
“BU HİZMETİN OLUŞUMUNDA İNSANLARIN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN NE PLANLADINIZ?”
Halk otobüslerini niye şu ana kadar çözmediniz? Zonguldak ‘ta belediyecilik hizmetlerini sunma adına beton belediyeciliği yapar hale geldiniz.  Onu da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın destekleri üstünden getiriyorsunuz. Her şey beton üstüne kurulu. Siz halk otobüsleri ile ilgili geçmişte bu şehirde bir mahalleye hizmet gitmediğinde yer yerinden oynatılıyordu. Şimdi halkın hizmet alması ile ilgili ciddi bir sorun var. Bu sorunu çözmek için biz size geçmişte de dedik ki, ‘var mı B planınız halkın bu hizmete ulaşımı ile ilgili ne yapıyorsunuz, neler planlıyorsunuz, bu hizmetin oluşumunda insanların mağdur olmaması için ne planladınız?’ Üçüncü temizlik ihalesini yaptınız. ‘Salı gününe kadar açıklayacağım’ dediniz, açıklamadınız. Niye açıklamadığınızı onaylıyor musunuz, onaylamıyor musunuz? Bu ihale ilgili biri takım iddialar var, bunlarla ilgili yanıtınız nedir?” diye sorular sordu ve Belediye bünyesindeki teknik personellerin sorununun çözüleceği söylenmesine rağmen çözüme kavuşmadığını ifade etti.
ALAN: BİZ SUYA ZAM YAPMAYACAĞIMIZI SÖYLEDİK
Belediye Başkanı Ömer Selim Alan da, CHP’li grup başkan vekili Atınç Kayınova’nın sorduğu bu 4 soruya yanıt verdi. 
Alan, “CHP grubu adına, grup Başkan vekili Atınç Kayınova’nın 4 tane sorusu var;   Birincisi; Sayın milletvekilimiz Hamdi Uçar Bey’in bir televizyon kanalında yaptığı canlı yayında, ben izlemediğim için Atınç Bey’in söyledikleri üzerinden cevap vereceğim. 
Biz suya zam yapmayacağımızı söyledik. Sayın vekilimizle de bire bir ya da telefonla görüşüyoruz zaten, bütün vekillerimizle, teşkilatımızla da görüşüyoruz. Suya zam yapmayacağımızı tabi onlar da biliyordu zaten. Şimdi burada ilginç olan yani vekilimizin orada dediği cümleyi çekip de, yani CHP’ye bir şey demiş de, sanki zam istiyormuşsunuz öyle bir durum olmadı. ‘Biz zam yapmayacağı’ dedik onayladık geçtik, konu bitti. 
“MİLLETVEKİLİNE BİR SORU SORMA YETKİSİ BANA GÖRE ÖYLE BİR YETKİN YOK”
İkincisi; siyasette karşılık diye bir esas vardır. Milletvekiline bir soru sorma yetkisi bana göre öyle bir yetkin yok Atınç Bey. Cumhuriyet Halk Partisi’nin iki tane Zonguldak’ımızı temsil eden milletvekili var. Eğer milletvekilimizin öyle bir söylemi olduğunu söylüyorsanız bunu teşkilatınıza iletirsiniz, il başkanı, ilçe başkanı ya da grup başkanlığı olarak sizler milletvekiline sorar, milletvekili de çıkar sorar. Çünkü mevki çatışmasına gerek yok. Çıkar Cumhuriyet Halk Parti’li milletvekilleri de senin sorduğun sorulara benzer sorular sorar. Sayın vekilimiz de cevabını verir, konu kapanır.”
“SÖZLEŞMEDE ŞARTLAR VAR. KANUN VAR, DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ”
“Halk otobüsü ile ilgili yıllardır tabi ihalelerle vatandaşımızın taşınma hizmeti belediyemiz tarafından verilmeye çalışılmış, bizde geçen yıl ihaleyi yapmıştık. Yüklenici firma aldı ondan sonra da mahallelerde başladı ama geçtiğimiz haftalarda 8 tane mahalleye araç hizmeti veremediği için biz de sözleşmenin şartnamesinde ne gerekiyorsa ki ona uymak zorundayız, onun dışındaki ekstra bir yetkimiz ya da bir yaptırımımız olamaz biliyorsunuz. Sözleşmede yazan ne ise zaten yüklenici firma da kayyum tarafından yönetiliyor. Biz Perşembe günü Noter vasıtasıyla kayyuma bunun süresini işte 10 gün kadar bir süre tanıdık. Eğer 10 gün içinde şartnamede yazıldığı gibi yüklenici firma eski şartları yerine getiremezse ne yazık ki bu işin feshe gideceğini biz daha önce bu arkadaşlarımıza bunu söyledik. Halkımıza da duyurduk. B planımız derken; Zaten bu işi yapmanın 3 tane yolu var; bunu herkes biliyor. Birincisi; ihale yoluyla yapmak, ikincisi Belediye kendisi yapabilir. Üçüncüsü de bu şehirde yıllardır hizmet vermiş, emek vermiş dolmuşçu arkadaşlarımızın da içinde olduğu bir oluşumla çözmek gibi bana göre en mantıklısı, en doğrusu da o. Şoför esnafımız da zaten artık bu yönde olması kanaatinde. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyor. Sözleşmenin şartlarını arkadaş yerine getirirse şu an konuştuklarımız afaki ve havada kalacak. Ama bizde bir hastalık var. Halkımızın mağdur olmasından tabiki biz de rahatsızız. Sözleşmede şartlar var, kanun var, demokratik bir ülkede yaşıyoruz, adamın hakları var. Bizim haklarımız var.  Bununla ilgili süreç de devam ediyor. Arkadaşlarımız, trafik komisyonu olsun çalışmalar yapıyor. Tek bir çözümle artık bu derdi de ortadan kaldırmak istiyoruz.”
“EN İYİ FİYATI VEREN FİRMA İLE İLGİLİ YARIN SÖZLEŞMEYİ ONAYLAYACAĞIZ”
“Üçüncüsü çöp ihalesi; Daha önce de sizleri uyardım. Ne yazık ki sizin basın yayın organınız gibi çalışan asılsız iddialarla sadece ve sadece Zonguldak’ta halkımızın midesini bulandırıp, aklını karıştırmaya çalışan tiplerin yaptığı haberleri gelip burada konuşmanızı size de yakıştıramıyorum. Buradaki Meclis’in ağırlığına bana göre zarar veriyorsunuz. Şikayeti olan biri varsa Adliye orada, Kamu İhale Kurumu da orada ne varsa, bakın böyle konuşarak sadece Belediye Başkanını siyasi bir kimliğiz biz. Belediye başkanına değil, burada çalışan o ihalenin hazırlanmasında göre yapan başkan yardımcısı, müdürü, şefleri, memurları herkesi zan altında bırakıyorsunuz. Tekrar açık ve net söylüyorum; kimse, kim şikayetçi ise azıcık yüreği varsa, yanlış bildiği bir şey varsa gider orda müracaatta, boynumuz kıldan ince. Ne şikayeti var halkın, çöp ihalesi ile ilgili bildiğin ne var? Bildiğin bir şey var mı? Tekrar söylüyorum açık yüreklilikle; Bununla ilgili elinde bir emare, bir şüphe, bildiği bir şey varsa Adliyemize başvurur, adını, soyadını yazar altına da imzasını atar. Devlet var, devlet biz çağırır bu açık ihale zaten, açık ihale yapıldı bugün de sabah arkadaşlarla konuştuk ismini yarın sabah açıklayacağım. En iyi fiyatı veren firma ile ilgili yarın sözleşmeyi onaylayacağız. Niye, biz dedik ki Zonguldak’ımızda artık çöp toplanırken 19 mahallemizde ve 600’e yakın sokağımızda çöp arabası geçtikten sonra atık suyunu mahallede iz bırakır gibi iz bırakmasın. 0-2 yaşında tertemiz, üstüne koyacağımız treyler modunda yani buradan atık tesisine gidip gelmelerle ilgili mazot sarfiyatını da sağlayacak, bunu da katarak bir ihale planladık. Arkadaşlarıma da buradan hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Güzel on numara bir şartname ve aynı büyükşehirlerde yapılan şartnamelere yakın, benzer on numara bir şartname ile güzel bir ihale gerçekleşti. Yarın da inşallah imzaları atıp onaylıyoruz. Artık Zonguldak’ımızda daha yeni arkasından o atık suyunu mahallelerimizde iz bırakmayacak, daha güzel araçlarla vatandaşımızın çöpünü, atığını toplayacağız ve göreceksiniz bundan da memnuniyet olacak.”
“BİZ ARKADAŞLARIMIZLA GEREKLİ ÇALIŞMAYI YAPTIK, ARKADAŞLARIMIZLA DA KONUŞTUK”
“Sözleşmeli olarak şirkette çalışan teknik personel 14 arkadaşımızın sözleşmeye alınması ile ilgili talebiniz olmuştu. Ben de yılsonuna kadar değerlendireceğimizi söylemiştim. Biz arkadaşlarımızla gerekli çalışmayı yaptık, arkadaşlarımızla da konuştuk. Şu an bizim Belediye olarak yaptığımız çalışmalarla, mesailerle böyle bir ihtiyacın olmadığını, zaten bir ihtiyaç olduğu zaman da değerlendirileceğini konuştuk, karara bağladık. O yüzden de şu an bir şey yapmayacağız. Durum bundan ibaret.” şeklinde açıklama yaptı. 
Yapılan konuşmaların ardından, Zonguldak Belediye Meclisi’nin Aralık dönemi ilk toplantısı gündeme ilişkin 10 madde tek tek okunup, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne havale edildi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ALAN:, SÖZLEŞMEDE, ŞARTLAR, VAR,, KANUN, VAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı