ALOOOO ANKARA, SESİM GELİYOR MU?
Haber
16 Haziran 2022 - Perşembe 17:00 Bu haber 915 kez okundu
 
ALOOOO ANKARA, SESİM GELİYOR MU?
GÜNDEM Haberi
ALOOOO ANKARA, SESİM GELİYOR MU?

ALOOOO ANKARA, SESİM GELİYOR MU?

Zonguldaklı olmak bölgenin sorunlarını omuzlarında hissetmek demektir.

Bölgenin maddi sorunları yanında, seçilmiş/atanmış ve iş insanları başta olmak üzere koltuk severlerin icat ettiği veya icat edilene kattığı sorunlarla hemhal olmak demektir.

Aslında, sorunların yekunüne yakını, seçilmiş ve atanmışın çıkarttığı türbülans/çalkantı ve yönetim krizlerinden kaynaklanan sorunlardır.

Her ne kadar bir ‘havacılık terimi’ olsa da, ‘türbülans/çalkantı’ son zamanlarda karada daha ziyade siyasi/ekonomik gelişmelerde çokça kullanılmaya başlandı.

Seçilmişler de atanmışlarda koltuğun deruhtesi için bu tür çalkantıları çıkartıp, olayları yönlendirmeyi kendilerine vazife biliyorlar.

Hele de ‘partili cumhurbaşkanlığı sistemi’ içindeki bürokrasi yada merkezi idarenin şehirlerdeki yetkilileri, bu payeyi çok iyi kullanıp, çıkarlarını koruyorlar. Nabza göre şerbet veriyorlar. 

Diğer bir deyimle, ‘gürültü’ çıkartacak sorunları pas geçmeyi becerebiliyorlar. 

Böylece devletin ildeki en önemli idarecisi/ cumhurbaşkanının temsilcisi olmanın yanında; iktidar olan siyasi partinin genel başkanına da resmi olarak bağlanmış oluyorlar.

Aslında, bürokrasi. iktidarın en önemli ayağı siyasetin; seçimle gelmiş politipin eline/ağzına bakan yapıya sahip. Nihayetinde, sistem/icranın kontrolünde bir yapı içinde bulunuyorlar.

Siyasetin önünde engel teşkil ettiğine dair bir icraat değil, şüphe duyulsa; soluğu kızakta alması kuvvetle muhtemel.

Siyasetçinin bulunduğu partiyi ele geçirmek yada rakiplerini eksiltmek adına yaptığı obstriksiyonlar veya türbülanslar da gelmeyen maddi hizmetler/yatırımlar kadar yaşam kalitesine olumsuz etki yaparlar.

Dolayısıyla, seçilmiş ve atanmışın yüklediği sorunlar, bölge açısından bakıldığında Zonguldak’ı daha fazla yoruyor. Ödediği vergi kadar yatırım alamayan bir şehri düşünün! Sorunların harman olduğu bir diyar da, maroken koltuk sevdasına düşüp, şehrin sorunlarını görmezden gelenleri düşünün! 

Bu açıdan içinde bulunduğu coğrafyanın sorunlarını yaşayan Türkiye ile bulunduğu bölge ile şehrin ‘harman’ olan sorunlarıyla hemhal Zonguldak’ı birbirine benzetirim.

İlginç şehir Zonguldak… Bir hizmet/yatırım/proje başlayacak. Temel atılıyor, ne yapılacağından kimsenin haberi yok. Projeler birleştiriliyor, bitiyor/bitmiyor kimsenin haberi yok. Hadi, insanların toplu yaşama adım attıkları belediyelerde seçilmişler  ‘ben yaptım oldu’ veya ‘ben ne densem o’ kafası taşıdığı için ‘kimseye bilgi vermiyor’ diyelim.  Peki, yapılan yanlışlıklara getirilen eleştirilere cevap vermekten imtina eden bürokratın keyfi tutumunun nedeni nedir?          

Falezlerdeki işgalleri yazdık günlerce… Ne hikmetse seçilmiş ve atanmışlar üç maymunu oynamanın mutluluğunu yaşadılar. Kim bilir kaç kişiyi mutlu etmişlerdir.

Kozlu Limanı içindeki mezbeleliği yazdık günlerce. Kozlu Kaymakamlığı’nın penceresinden görülüyor bu mezbelelik. İlgili müdürlük yazıyı yazmış. Kaymakamlık ‘idare-i maslahat’ filmi açısından bakmış.

Alın size bir ‘muamma’ haberi daha.  Kemal Köksal Stadyumu kapalı tribünü altındaki ‘Kışlık Atletizm Salonu’ ne hikmetse kaldırıldı. Yerine buz pistinde granit taşlarla oynanan Curling pisti/salonu yapıldı.

Günlerce yazdık. Salonu buzlandırmak için dünya elektrik harcanır. Bu spor salonu bu bölgeye uymaz dedik. Salon/pist yapıldı. Amiri/memuru/antrenörü vs. yapıldı.

Allah aşkına bu Curling salonunda hiç maç oynandı mı? Yada bu Curling maçları yılın hangi aylarında oynanır? Bu salonun akıbeti nedir? Şu anda, kapıları kapalı çürümeye mi terk edildi? Bu Curling salonu kaç liraya mal olmuştu? Bu ‘ölü yatırım’ ile devlet/millet zarar uğradı mı, sorumlusu kim?

Alooo… Ankara, sesim geliyor mu?

YABANCI KÖMÜRE TEŞVİK,

ZONGULDAK’A DARBE Mİ?

Enflasyonla mücadele kapsamında alınan önlemlerden biri Zonguldak ve havalisinde tartışma yarattı.

Açıklamalar göre yerli kömürle üretim yapan santrallerden elektrik alt limit 1.200 liraya; yabancı kömürle elektrik üreten santrallerden kömür üst limit 2.500 liraya alınacak.

Bölgedeki üretici ve sendikacılar konuyu Kanal Z’de Murat Altay’ın programında tartıştı.

Özel sektör İşletmecilerinden Alaattin Kurnaz, yapılan işlemin yanlış ve ters olduğunu belirtti. İthal kömürün önü kesilmeli, yerli üretim teşvik edilmelidir. Enerji Bakanlığı’nın Zonguldak’la ilgili yaptığı düzgün bir iş yok. Kömüre ihtiyacın yüksek olduğu bir ortamdayız. Taşkömürleri Kurumu da bu ortamda daha çok üretmek için istihdam açığını kapatmalı.’ dedi.

Diğer taraftan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil de konu ile ilgili yapılan açıklama yanlış. Yerli üretim desteklenmeli’ dedi.

Konu ile ilgili Taşkömürleri Kurumu ve iktidar partisi Zonguldak yetkililerinin açıktlama yapması bekleniyor.

‘Enflasyonla mücadele kapsamında alınan tedbirler gereği’ deniyor. Acaba, yabancı kömürün teşvik edilmesiyle enflasyonla nasıl mücadele edilecek? Bu uygulamanın Zonguldak’ta ‘yerli ve milli üretim’ için nasıl etki ereceği merak ediliyor.

Konu ile ilgili İYİ Parti de yaptığı açıklamada ‘alınan bu karardan Zonguldak ekonomisi ve insanı olumsuz etkilenecektir’ dedi.

BİNALARDAN ALINAN OTOPARK

PARALARI NE OLUYOR?..

Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu şehir Zonguldak.

Artık, ödediği vergi kadar yatırım alamamaktan geçtik. Acil ve kangren olmuş, rezalet boyutuna ulaşmış sorunlardan kurtulmak için avuç açmış herkesten ‘medet ‘ umuyoruz.

Attığında mangalda kül bırakmayan seçilmiş ve atanmışlar, maalesef halkı olumsuz etkileyen sorunlar karşısında susup, keyfe keder açıklamalarla maroken koltuklarda reklamlarını yapıyorlar.

Akaryakıt zamlarından etkilenenler araçlarını kullanmıyorlar. Kullananlar ise çarşı merkezinde trafik cezasına çarptırılmaktan kurtulamıyorlar.

Zonguldak merkezi, ‘otopark rezaleti’ yaşayan ender vilayetlerden biri… Yapılan binalardan otopark parası alan belediye maalesef, ihtiyacı karşılayacak açık/kapalı otopark yapımından özellikle imtina ediyor.

Manzara resimde gördüğünüz gibi. Yer belediyenin karşısı. Cadde boyunca çift sıra olmuş araçlar, trafiği tıkamanın yanında görüntü kirliliği ile insanların morallerini bozuyor.

Belediye başkanının ‘yıkacağım’ diye tutturduğu endüstriyel miras Fevkani Köprüsü’nün ayakları ise resimde görüldüğü gibi park yeri olmaktan kurtulamamış. Vatandaş, ceza yemek manasında da olsa, cadde ve kaldırımlarda ‘bize her yer otopark’ diyerek, haklı/mecburi işgallere devam ediyor.

OSB VE HAFRİYAT DÖKÜM ALANI YOK

Gökçebey Organize Sanayi Bölgesi(OSB) 1. etabının onaylanmasından sonra gözler Zonguldak’a döndürüldü.

Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk, konu ile ilgili gerekli evraklar yapılıyor. OSB ile ilgili protokol Zonguldak valiliği ile yapılacak’ dedi.

GÖKÇEBEY OSB, Gökçebey İlçesi Çukur Mahallesi ile Devrek İlçesi Çaydeğirmeni Belediye sınırları içerisinde yer alıp, 640 bin metre karelik alanda kuruluyor.

Gökçebey OSB’nin faaliyete geçmesiyle birlikte Zonguldak Merkez İlçe ve Kozlu OSB gündeme geldi.

Uzun yıllar tartışılmasına rağmen, OSB kurulacak olan bulamayan seçilmiş ve atanmışlar nedeniyle merkez ilçede OSB kurulamıyor. Konu ile ilgili yaptığımız araştırmalar neticesi teklif ettiğimiz Ereğli-Zonguldak/ Kozlu sınırındaki Terziler Köyü, ilgililer tarafından ‘Ereğli sınırında’ gerekçesiyle reddedilmişti.

Konu ile ilgili yaptığımız, fizibilite ile Zonguldak /Kozlu sınırına sokulabilir tekliği ise rağbet bulmadı.

Bilindiği gibi Zonguldak Merkez ile Kozlu ilçesinde organize sanayi bölgesi bulunmuyor.

Şehrin önemli bir eksiği de hafriyat döküm alanı eksikliği.

Seçilmiş ve atanmışlar, hafriyat döküm alanı bulmak için gayret göstermiyor.

Vatandaşlar ise inşaat atıkları ve diğer hafriyatlarını dere-deniz kenarlarına, mesire yerlerine ve karayolu yanlarına gizlice döküm görüntü kirliliği yaratmaya devam ediyorlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ALOOOO, ANKARA,, SESİM, GELİYOR, MU?,
Yorumlar
Haber Yazılımı