Arıcıların yüzü gülüyor
Haber
15 Nisan 2016 - Cuma 08:51 Bu haber 19168 kez okundu
 
Arıcıların yüzü gülüyor
İki yıldır üst üste bal rekoltesinde hayal kırıklığı yaşayan Zonguldak aracılarının yüzünü hava sıcaklıklarının normal seyretmesi ve Nisan yağmurları güldürüyor. Beklenen bal rekoltesine ulaşılırsa Zonguldak arıcısı 600 ton bal üretilecek ve 6 milyon TL gelir elde edilecek.
TEKNOLOJİ Haberi
Arıcıların yüzü gülüyor

Bu yıl bal üretimi beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selahattin Güney, yetkilileri bilinçsiz yapılan zirai ilaçlamaya sınırlama getirmelerini istedi. Güney, çiftçilerin tren yollarındaki otları kurutmak için üretilen zehrin tarlalara atıldığı, tüm canlıları öldürdüğünü ve içme sularına dahi karıştığı söyledi.

HABER: Muhammet KARAPINAR

Zonguldak ili Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selahattin Güney, bu yıl bal üretiminden ümitli olduklarını ve söyledi. 2014-2015 yıllarında bal rekoltesinde hayal kırıklığı yaşadıklarını ve birçok üretecinin arıcılık yapmaktan vaz geçtiğini söyleyen Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selahattin Güney, “Bu yıl yağmur mevsimi iyi gidiyor. Otlar ve ağaçlar çiçek açtı arılar geçmiş yıllara göre çok erken geliştiler. En zayıf arıların kovanları dahi kat atılacak duruma geldi. Bu da mevsimin gerçekten çok güzel olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki günlerde havalar sıcak olursa, balımızın alt yapısı olan akasya ve kestane iyi çiçek açarsa bal hasadı iyi olacak diye düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda kovan başına 20 -30 kilo bal aldığımız gibi bu yılda bal rekoltesinin yüksek olmasını bekliyoruz. Zonguldak’ın ortalama bal rekoltesi 600 ton olarak belirlenmiştir. Bunu da 60 bin kovan olması nedeniyle ve kovan başına on kilo olarak hesaplıyoruz ve altı yüz ton bal üretiriz. İç piyasada, birkaç yıldır birliği yaptığı balla ilgi çalışmalardan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi balının kanseri önleyici, mide hastalıklarında ve röfleyi önleyici, iyi geldiği ortaya konduktan sonra antibiyotik, anti aksiden ve değeri çok yüksek olduğu ortaya çıktıktan sonra sofra balı değil şifa niyetine tüketilmesi talep edilmeye başlandı. Geçen sene bal üretimi çok düşüktü ama hiçbir arıcının elinde bal kalmadı. Zonguldak Arıcılar Birliğinin BAKKA, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün desteği ile kurduğumuz bal tesisinde ballarımızı ZAYBİR markasıyla paketleyip satışa sunduk. ZAYBİR markası balımıza güvence kattı. Tüketicilerde 2016 siparişlerini vermeye başladılar. Arıcı arkadaşlar artık listeli çalışmaya başladılar. Arıcılar satacakları balların listeye göre programlarını yapmaya başladılar” dedi.  

BİLİNÇSİZ YAPILAN ZİRAİ İLAÇLAMA ARILARI VE BÜTÜN CANLILARI ÖLDÜRÜYOR

Arıcıların ve arıların en büyük korkusunun bilinçsizce yapılan zirai ilaçlama olduğu söyleyen Güney, “Maalesef bizim yürek yaramız, yüz karamız tren yolları için üretilen, ot ve diken kurutan ilacı çiftçilerimiz bilinçsizce fındık tarlalarında otları kurutmak için kullanıyorlar. İlaçlamayı da gündüz saatlerin de arının çiçekten polen aldığı saatlerde yapıyorlar. Çiftçilerimiz il ve ilçe tarım Müdürlüklerinin uyarılarına rağmen, vereceği üç, beş kuruş tırpan parasını hesap ederek o tarlaya o zehri atıyorlar. Tarlada farelerden karıncaya kadar bütün canlılar ölüyorlar. Otları kurutan ilaç taban suyu ile birlikte içtiğimiz çeşme sularına kadar karışıyor. Bu konuyla ilgi mücadelemiz devam ediyor ve bakanlıktan taleplerimiz var. Buruda suçlu ilacı üreten firma ve çiftçidir” dedi.  

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arıcıların, yüzü, gülüyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı