BİZ YAZACAĞIZ, SAYIN ALAN KONUŞACAK!..
Haber
27 Mayıs 2021 - Perşembe 17:46 Bu haber 3154 kez okundu
 
BİZ YAZACAĞIZ, SAYIN ALAN KONUŞACAK!..
GÜNDEM Haberi
BİZ YAZACAĞIZ, SAYIN ALAN KONUŞACAK!..

BİZ YAZACAĞIZ, SAYIN ALAN KONUŞACAK!..

 

Yeni hastanenin yetersiz otoparkı nedeniyle Kız Meslek Lisesi yıkımı ortaya çıkınca, ‘İktidar aleyhinde tezahürat’ artmış; şehrin morali bozulmuştu.

Yer tespiti, başlaması, bitmemesi ile ilgili ‘Rezalet’ edebiyatları üzerine; ‘Yetersiz otopark’ haberi, gerçekten de adeta ‘Tüy’ dikmişti.

Böyle ‘Makara’ işler bizim gibi ‘’Kalkınmakta olan ülkelerde’ olmaz. 400 yataklı hastane yapıyorsun; personel, hasta ve ziyaretçileri hesap edip, projede ‘Yeterli otopark’ koymuyorsun. Tam da ‘Geri kalmış ülke’ görüntüsüne yakışır bir uygulama?

Peki bu ‘Rezaletin sorumlusu’ kim? Tam da ‘Rezalet var, rezil yok’ tekerlemesi bir durum.

Şimdi bu ‘Rezalet var, rezil yok’ uygulamasına binaen; birkaç haftadır Zonguldak’ta ‘Rezalet’ olacak’ ve sonradan ‘Rezil arayacağımız’ konu ile ilgili yayınlar tenkit ve tekliflerde bulunuyoruz.

Yani, bir şekilde; durumdan ‘Vazife’ çıkartıyoruz.

Malumunuz, Acılık mıntıkasındaki Sosyete Pazarı alanı (Belediye açık otoparkı) ile itfaiye alanı AVM yapılmak üzere yıkıldı, çalışmalar başladı.

Yine, TOKİ’nin liman içinde düzenleme çalışması var. Bu arada, Lavuar Alanı dediğimiz yerde(Şu anda şehrin en büyük açık otoparkı) çalışmalar başlayacak.

İnsan ve araç yoğunluğunun hızla arttığı Zonguldak Merkez’de, bugün dahi otopark açısından imara aykırı yapılaşma devam ediyor. Mahalleler otoparksız konutlar yüzünden tıkandı. Bahçelievler Sendika Camii yanından Soğuksu’ya yarım saatte iniliyor. İki ay sonra şehir merkezi ’Trafik Rezaleti’ ile yaşanmaz hale gelecek. Devlet eliyle gelen hizmetler ile yukarı çekilmeye çalışılan yaşam kalitesi daha çok ivme kaybedecek. Kimse, ‘Mithatpaşa Tüneli’ arkasına sığınmasın.

Önceki gün, “Şehrin muhtelif yerlerinde (Soğuksu Halil Ekşioğlu Sokak Maliye eski yemekhanesi, Acılık’ta eski genelev alanındaki metruk yapılar alanı, şehir merkezinde eski gümrük binası alanı, liman içindeki eski adliye binasının bulunduğu alan, Lavuar Alanı içinde alt otopark) otoparklar yapılmalı” teklifinde bulundum.

Edindiğim bilgilere göre; Acılık’ta eski Sosyete Pazarı Alanı’nda başlatılan AVM binasının projesinde ki otoparkta YETERSİZ. Liman içi düzenleme çerçevesinde otopark var mı yok mu belli değil. Lavuar Alanı projesinde otopark ne alemde belli değil.

Siyasetin ‘Çok bilmişleri’ laf açılıp ‘Otopark rezaleti’ deyince, hemen sahilde yapılan Uzunmehmet Camii Otoparkı’nı gösteriyor.

Kardeşim, Uzunmehmet Camii otoparkı kaç araçlık? Şehrin otopark ihtiyacı buradan mı karşılanacak? Liman içini gezmeye gelecek aile aracını Uzunmehmet Camii altına mı çekip, limana yürüyecek?

Gelen hizmetler elbette şehrin ortak paydası, malı, eseridir. Bir ‘Çocuk’ şefkati ile sevilip, korunmalı, yaşatılmalıdır. Ancak, meydana getirilen eser, geleceğe yönelik ve eksiksiz yapılmalıdır. Hizmetlerin sosyal donatı alanları, çocuğun eli-ayağı-gözü gibidir.

Bir iş yapılırken neden, hastanenin yetersiz otopark projesi/uygulaması gibi ’Yarım yamalak’ yapılır?

Vilayet Binası altında ‘Tuvalet/WC’ çalıştırıyorsunuz; mesai saati dışında, hafta tatilinde, bayram tatilinde veya görevli hasta olunca kapalı!.. Kardeşim, prostatlı yaşlıya bunu nasıl anlatırsın? Bu nasıl bir hizmet anlayışı?

Şimdi… Belediye Başkanı dostum Sayın Selim Alan, bu tür eleştiriler nedeniyle bana ‘Gönül koyup’ konuşuyormuş. Demokrasi, böyle bir şey işte. Ancak, herkes işini yapacak, biz yazacağız, sayın Alan konuşacak(!..)

SONUÇ: Eleştirilerimiz ‘629 Adımlık Şehir’ Zonguldak’ın Al-i menfaatlerine yönelik… Dostum Sayın Alan’a acizane teklifim şu;

Bu gün sahildeki Uzunmehmet Camii bahçesinde bir basın toplantısı düzenle ve şehrin otopark sorunu üzerine; araç ve insan yoğunluğu merkezli mevcut ve ihtiyaç otoparklar konulu bir ‘Söylev’ ver.

Hem Sayın Cumhurbaşkanımızın gelişi netleşir, hem şehir bilgilenir, hem de cami ve kent silueti güzelleşir.

 

KOZLU LİMANI’NDA ‘TUTANAK’ NEDEN TUTULDU?

Aslında, liman girişine konan bariyer, araçların giriş çıkışı için kontrol vazifesi yapıyor. En azından liman içinde çekekler civarında araç görüntü kirliliği yok. Ancak, ondan gayri yine çetrefilli görüntüler devam ediyor.

Ağ Bakım ve Tamir Atölyesi adı altında yasalara aykırı olarak balıkçı olan ve olmayanlara çekek tasnifi(!) yapıldı.

Önemlisi, denetlemekle yükümlü İl Tarım Müdürlüğü Su Ürünleri Ünitesi’nce CİMER başvurusuna istinaden tutulan rapor (09.09.2020)uygulaması ‘kerhen’ manasında bekletiliyor.

Tutulan tutanak içinde yer alan ‘Balık indirme bindirme alanı’ içinde, faaliyetleri engelleyen ağ kaldırıldı ancak, limanı çevreleyen duvar dipleri, fare yuvası haline gelen ağ parçalarıyla dolu.

Aynı alan içindeki konteynerler, balıkçı kamyonlarının manevralarına engel teşkil etmesi yanında görüntü kirliliği yaratıyor.

Liman giriş tarafındaki rampada, bağlı kayıklar denize giriş-çıkışı engelliyor.

Tutanaktaki maddelerden bir kaçı bunlar.

Anlaşılan o ki, CİMER’e yapılan şikayet sonrası, denetleme yapıldı ve bu tutanak tutuldu. Büyük ihtimalle, CİMER’e ‘Cevabi’ yazı yazılıp, ‘Gereği yerine getirildi’ denildi. Peki, gereği yerine getirildi mi?

Dolayısıyla, CİMER KANDIRILDI.

Yaz sezonu başladı. Haziran itibarıyla ‘Normalleşme dönemi başlayacak’.

COVİD konulu normalleşme başlarken, TUTANAK konulu ANORMALLEŞME devam edecek. ‘Manzara-i Umumiye’ye bak hizaya gel!...

Anlaşılan bu iş, Kozlu sınırları içindeki ‘Mülki amirler’ silsilesince halledilemeyecek.

Anlaşılan bu iş yine Sayın Vali Mustafa Tutulmaz’a kalacak…

 

AKDEMİR ‘AYIP’ TARTIŞMASI BAŞLATTI

Zonguldak Belediyesi eski Başkanlarından Sayın Muharrem Akdemir, İnönü Parkı’nda yapılan düzenleme konusunda ‘Ayıptır’ demiş.

Bilindiği gibi Vilayet binası yanındaki İnönü Parkı içindeki İnönü Heykeli çevresindeki çalışmalar eleştiri odağı olmuştu. İnönü Anıtı çevresindeki çalışmalar heykeli gölgeleyip, önünde resim çektirmeyi engeller vaziyet almıştı.

Belediye eski başkanı, düzenleme ile ilgili ’Ayıptır’ diyerek, tüm sorumluluğu proje mimarına yükleyip; mevcut Belediye Başkanı Sayın Selim Alan’ı ‘Haberi yoktur’ demesi, iktidar partili taban tarafından ‘Tebessümle’ karşılandı.

Olay CHP’li tabanda da ilginç bulundu. Haberi okuyan CHP’liler, ‘Sayın Akdemir, CHP Zonguldak’ta kazanacağı seçimi kaybetti, haberiniz var mı. Hem de çok ayıplı bir seçim ” dediler.

Sahi… Sayın Akdemir, Sayın Selim Alan’ın İnönü Heykeli civarındaki düzenlemeden haberi olmadığını siz nereden biliyorsunuz?

Sizin zamanınızda, ‘Haberiniz olmayan işler’ mi oldu?

 

UMUT,  NORMALLEŞME DÖNEMİNDE

Tüm umutlar, Haziran ayı itibarıyla başlaması beklenen ‘Normalleşme’ döneminde.

Dün, Zonguldak’la ilgili yüz bin nüfusa göre vaka sayıları açısından‘ egzersiz yapmıştık. Zonguldak’taki vaka sayıları, tüm sahil illerinden yüksek çıkmıştı. Hatta Büyükşehir sayılarını aşmıştık. Elbette 560’ları gören Zonguldak için 55, 89,25 gibi sayılar çok iyi. Ancak, piyasa gözlemleri ve genel manadaki oranlar açısından iyi değil.

Dolayısıyla, vaka sayılarının az olması, kimseyi rehavete düşürmesin.

Gerçekten de, olayın matematik/ekonomik açıdan görüntüsü iyi değil.

İnşaat sektörü alarm veriyor. Döviz kurları ve enflasyon artışı sektörü baltaldı. Esnafın feryadı gerçekten arşa değiyor. Siftahsız  kapattım diyenler var. Tezgahını açamayan var.

Piyasadaki işsizlik, hayat pahalılığı ve mafya tartışmaları insanların moralini bozuyor.

Kısmi kapanma çerçevesinde hafta sonu kapalı olan esnaf ise çek-senet-kira ödemesi peşine düşmüş durumda. Esnaf temsilcileri ise ertelenen borçların faizlerinin alınmamasını yada borçların tamamen yok sayılmasın istiyor.

Dolayısıyla, pandemi/salgın dolayısıyla daha da zorlaşan hayat şartları için toplum katmanlarının tamamı, ‘Normalleşme’ süreci başlamasını bekliyor.

Ancak, normalleşme süreci, ‘Siyasi’ müdahaleden beklenmemeli, önlemlere uyup; vaka sayıları aşağı çekilme ile sağlanmalı. Yani, insanlar, pandemi ile ilgili tavsiye edilen tüm önlemlere mutlak uymalı.

 

NORMALLEŞME /MUHTARLAR/İNCİVEZ

Pandemi dolayısıyla daha da anormalleşen hayat şartlarından kurtuluş, normalleşme sürecinin başlamasına bağlanıyor.

Ekonomideki sıkıntı, piyasaların açılmasıyla birlikte rahatlayacak. 1 Haziran itibarıyla kısmi kapanmanın normalleşmeye dönmesi için ‘Maske-mesafe- temizlik’ kurallarına uyumun artması şart.

Dolayısıyla, vatandaşların ilgisi yanında, denetim mekanizmalarının da etkinliklerini sürdürmesi şart.

Dün konu ile ilgili mahalle denetimlerini gözden geçirdik. İncivez Mahalle Muhtarı Hüseyin Cevher, salgın ile ilgili uyarılarımızı sürekli tutup, filyasyon ekibimiz ile denetimleri aksatmıyoruz. Mahallemizde 28 olan vaka sayısı özenli çalışmamız nedeniyle2’ye düştü. Tüm vatandaşlarımıza, daha rahat bir yaşam için normalleşme sürecinin başlamasına destek, önlemlere uyum istiyoruz’ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİZ, YAZACAĞIZ,, SAYIN, ALAN, KONUŞACAK!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı