BU SORUNU DA CUMHURBAŞKANI MI ÇÖZSÜN!..
Haber
13 Ekim 2021 - Çarşamba 16:35 Bu haber 899 kez okundu
 
BU SORUNU DA CUMHURBAŞKANI MI ÇÖZSÜN!..
GÜNDEM Haberi
BU SORUNU DA CUMHURBAŞKANI MI ÇÖZSÜN!..

BU SORUNU DA CUMHURBAŞKANI MI ÇÖZSÜN!..

Dünkü KULİS sonunda, ‘sinek küçüktür mide bulandırır’ demiştim.

Konumuz, birkaç kez yazmamıza rağmen, seçilmiş ve atanmışların ‘şeşbeş’ baktıkları, yani görmezden geldikleri; muhataplarının tüm sızlanmalarına rağmen, ‘sağıra yattıkları’ bir konu: Ereğli Belediye Halk Otobüslerinin(EBHO) yaşlı ve emeklilerden yasal olmamasına rağmen ücret almaları konusu…

“Ereğli’de yaşlı ve emekliler söğüşleniyor” başlıklı manşetimizde ‘bilmezden, görmezden, duymazdan’ gelinmişti. Son olarak da ‘Silah, kazma, kürek, emek’ yazımız.

Siyasi iktidarın, ‘erken seçim’ hazırlıkları içinde olduğu yazılıp çizilirken; Zonguldak’ta 160 bin emekliyi ilgilendiren bir sorun, nasıl böyle savsaklanabilir?

‘Keyf- e keder’ karar verilecek bir konu olur, ‘salla gitsin’ dersin. ‘Şahsi’ bir konu olur, sallarsın.

Bu konu kamuyu, toplum katmanlarından en kalabalık bir gurubu ilgilendiriyor. Yasalar ile daim ve kaim bir konu. Vilayeti, belediyeyi, kooperatifi ilgilendiriyor. En önemlisi, kamu vicdanını ilgilendiriyor.

Devletin 65 yaş üzeri vatandaşlar için 2013 yılında çıkarttığı yasayla sabit(4736)‘ücretsiz seyahat hakkı’ uygulaması, 81 ilin çoğunda nüfus cüzdanı ibra edilerek kullanılıyor.

Ne hikmetse, Kdz. Ereğli’de bu hak, yetkili ‘üçlü sacayağı’ çerçevesinde ketenpereye getirilmiş.

Ücretsiz seyahat hakkı sadece belediyelerin halk otobüsleriyle kaim değil. Demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatları ile belediyelerce kurulan şirketlere, birlik, müessese ve şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde geçerli bir uygulama.

Malumunuz, devlet(Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) teminat ödeyip, ihaleyi alan Ereğli Belediye Halk Otobüsü(EBHO) şirket yada kooperatifine, araç başı (800TL) para ödüyor.

Dolayısıyla ‘herkesi bağlayan yasalar’, Ereğli’de patinaj yapıyor. Ve bunun esbap-ı mucibesi anlaşılamıyor.

TÜM EMEK DER Ereğli Şubesi şikayetini Kaymakamlık, belediye ve Zonguldak vekillerine aktarmış. Belediye, ‘kaymakamlığa bildirin’; kaymakamlık, ‘Para alınan kişiler şikayet etsin, ceza keselim’; vekil ‘konuyu vali ile konuşacağım’ demiş. ‘Demişler’ katar olmuş Ereğli yollarında halk otobüsüyle tur atmaya devam ediyor.

Ortada, devletin yaşlılara yönelik Anayasa’nın 10. maddesine yönelik (çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler, eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz) şeklinde bir ‘pozitif ayrımcılık’ uygulaması varken...

Önemli bir konuda; yaşlıları ve yaşlılara yönelik yapılan hizmet ve kolaylıkların hatırlanması için, birleşmiş Milletlerin ‘Dünya Yaşlılar Günü’ olarak kutladığı 1 Ekim’de bile maalesef, atılan nutukların gölgesinde Anayasa ve yasalar hiçe sayıldı.

Görünen odur ki; seçilmiş ve atanmışlar, sorunlara yerel ve genel iktidarların çıkarları açısından bakıyorlar.

Zonguldak’ta trafik rezaletinin parçası olan otopark sorunu, binalardan otopark parası toplanmasına rağmen, nasıl göz ardı ediliyorsa; Kdz. Ereğli’de yasalara rağmen yaşlı ve emeklilerden EBHO’lerde ücret alınıyor.

Her ikisi de, yörelerinde yaşam kalitesini aşağı çeken gelişmelerin başında geliyor. Her ikisi de ‘siyaset’ bilimi aleyhinde bir tezahürat. Her ikisi de sandıkta/seçimde siyasetçinin arkasında olması gereken seçmeni olumsuz etkileyecek gelişmelerden…

Olayın başka bir açıdan görüntüsü ise daha vahim. Anayasa ve yasalara rağmen, seçilmiş ve atanmışların bakış/denetimlerine rağmen, ortada bir ‘Uygulama’ beceriksizliği dolayısıyla oluşmuş bir ‘Anarşi’ var.

Zira, konu, ‘sakallı araç sürücüsü’ değil. Olay, bir ‘durağın pas geçilmesi’ gibi ‘Basit’ bir cezayla geçiştirilecek olay değil. Olay, yasal düzenlemesi olan ve otobüs başı parası ödenmiş yolculardan, ikinci kez ücret alınmasıdır.

Olayın kaymakam, belediye başkanı ve kooperatif yöneticisi ve siyasetçi açısından tarifi nasıldır bilmem. Ancak, ortada ’vahim’ bir durum vardır.

Olay, tarif ve tatbiki açısından Sayın Cumhurbaşkanı’na iletilecek aşamalardan geçmiş ve hazır hale getirilmiştir.

Olay, ‘yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu’ bir il olan Zonguldak’ta olması açsından da olsa; basit ve münferit bir olay değildir.

‘Ödediği vergi kadar yatırım alamayan Zonguldak’ta; devlet yatırımlarının gelmeye başladığı bir dönemde, işsizlik, hayat pahalılığı, otopark rezaleti ve berkemal olmayan asayiş gibi gelişmeler birlikte ‘Emeklinin söğüşlenmesi’ yaşam kalitesine olumsuz etki yapan gelişmelerdendir.

‘Biraz’ değil, ‘bir’ ilgi çözüm için yeterli olacaktır.

ALLAH, KAZADAN BELADAN KORUSUN. AMİN

Zonguldak Merkez İlçenin 19 Mahallesi var.

Bazılarının yolları dik ve uzun. Dolayısıyla, yağışlı ve kaygan havalarda, daha ziyade mevsim normali karlı ve yağmurlu günlerde; araçların çıkması sorun olur.

Geçenlerde yine bir yağmurlu gün de…Belediye Halk Otobüsü sürücüsü, belli bir yere geldikten sonra ‘buradan yukarı çıkamam, tekerlekler kayabilir’ ikazı, yolcular arasında moral bozmuş.

Dolayısıyla yolcular, ikaz edilen durakta inip, geri kalan yollarına ‘Tabanvay’ devam etmişler.

Demek ki neymiş; yolları asfalt dökerken çekilen resimlerle sorun halledilmiyor.

Demek ki neymiş, yolları asfalt dökmekle sorun halledilmiyor.

Dökülen asfaltın malzemesi/kalitesi değil konumuz. Dökülen asfaltın kalitesi birkaç ay sonra, kendiliğinden çıkar ortaya.Asfalt bozulup dağılmazsa iyidir.

Burada konumuz, araç tekerlekleriyle ilgili şikayet. Araçların tekerlekleri kabak olduğundan yağışlı havalarda yola tutmuyor, patinaj yapıp kayıyor.

Mahallelerin dik rampalı yollarını düşünün, Allah korusun.

Olayın sorumlusu sürücü mü? Sürücü sahibi değil ki! Sorumlu şirket mi? şirket, belediyeden maddi takviye olarak mazot alıyor! Sorumlusu belediye mi? belediyenin işi başından aşmış. Olayın sorumlusu Trafik Polisi mi? Cadde ve kaldırım araç işgalleri, havalı klakson, patlak ekzozlu araçlar, aşırı hız vs…

Kime ne diyecen!

Allah, kazadan beladan korusun. Amin.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İADELİ TAAHHÜTLÜ

Akşamüzeri yemek sonrası adım ölçeri çalıştırmak için mahallede sohbet gezilerindeyim.

Spordan çok, ziyaret, ticaret benim ki!

Gazetecinin ticareti nasıl olur? Kimine göre gönderme yazı ile maddi hasat temini, kimine göre vatandaşın sorununu tespit edip aktarmak suretiyle çözüp, manevi haz almak.

İlk durak,  fırın önü sohbet. Dostum pastane personeli, başından geçeni aktarıyor.

- Aşı yaş seviyesi 13 oldu. Benim çocuğum 17 yaşında, aşı yaptıramıyorum.

Aşı olabilmesi için anne-babasının onayı gerekli. Benim onayım var. ‘Annesi gerekli’ diyorlar. ‘Annesi vefat etti’ diyorum, anlatamıyorum. Bir onay eksik olunca, sistemde aşı çıkmıyor.

 Devlet Hastanesi Ek Binaya müracaat ettim. Sistemde yok. Sağlık Bakanlığı’na müracaat ettim. Bir haftadır bekliyorum. Bana dönüş yapılmadı.

Bir yandan ‘aşı olun’ deniyor.  Aşı olmak istiyoruz, olamıyoruz.x

İlginç bir konu.

Benden yazması ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne iadeli taahhütlü bir gönderme.

Bekleyelim, görelim.

TEBRİKLER GÜRAL TOPAL

Zonguldak’ın tanınmış genç politikacılarından Güray Topal,Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcılarından Faruk Özçelik’in Özel Kalem Müdürü oldu.

Olay Zonguldak’ta sosyal, sportif ve siyasi çevrelerde olumlu karşılandı.

Topal, herkesimle diyalogu olan ve çevresinde sevilen bir tip.
Topal yaptığı açıklamada, Bakan Yardımcısı sayın Faruk Özçelik’in özel kalem müdürü olarak atanması karşısındaki memnuniyeti belirti.

Dün olduğu gibi bu günde siz kıymetli hemşerilerimin her daim yanında olduğumun bilinmesini isterim’ diyen Topal, ‘Başkentten Karaelmas’a selamlar’ dedi.

Önceki gün genç kardeşime, ‘başarı, mutluluk’ ve ‘yolun açık olsun’ dileklerimi ilettim.

 

 

‘EMEKLİNİN HUZURU ÜLKENİN HUZURU’

TÜM EMEK DER Devrek Şubesinin 11. dönem kongresi dün Devrek’te dernek binasında yapıldı.

Kongreye Genel Başkan Satılmış Çalışkan, Mali Sekreter Ali Selçuk, Genel Sekreter Mustafa Yılmaz, , şube başkanları ve üyeler zkatıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkan Satılmış Çalışkan, Mustafa yılmaz Ali Selçuk ve Zonguldak şube başkanı Mustafa Sarıoğlu’nun yaptığı kongrede, başkanlığa Nilgül Osmanoğlu seçildi.

Dört dönem başkanlık yapan Cemil Köseler, gönül rahatlığıyla başkanlığı arkadaşına devretmenin mutluluğunu yaşadığını belirti.

Yeni Başkan Nilgül Osmanoğlu, Amacımız üye sayısı ile üyelere olan hizmetleri arttırmak. İnanıyorum ki, daha çok çalışıp, emeklilerin haklarını savunacağız’ dedi.

Tüm Emek Der’in Devrek şubesinde üyelere hitaben konuşan Genel Başkan Satılmış Çalışkan ise, 13 milyona yakın emekli zor şartlarda hayatlarını idame ettiriyor. Emeklinin huzuru, ülkenin huzuru demektir.

En az alan emeklinin eline, açlık sınırı üzerinde bir maaş geçmelidir. Emekli bu ülkenin huzurudur. Emeklinin eline geçen para direk iç piyasalara dağılan paradır.

Emekli yöneticilerimizden istirhamımız, üye sayımızın artırılmasıdır. Bizim, hükümetler karşısında gücümüz, üye sayılarında yatmaktadır’ dedi..

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, SORUNU, DA, CUMHURBAŞKANI, MI, ÇÖZSÜN!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı