BÜYÜK BİR KAOSA YOL AÇAR!
Haber
13 Ekim 2021 - Çarşamba 12:01 Bu haber 778 kez okundu
 
BÜYÜK BİR KAOSA YOL AÇAR!
Zonguldak’ta Çinli işçilerin çalıştırılmasına karşı olduklarını söyleyen Yeşil:
GÜNDEM Haberi
BÜYÜK BİR KAOSA YOL AÇAR!

Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkanı Hakan yeşil, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen bir firmanın İnağzı Bağlık mevkiinde kömür sahası alıp, bu sahada Çinli işçileri çalıştıracağı şeklinde haberin yayılması üzerine açıklama yaparak tepki gösterdi.

Zonguldak’ta işsizlik varken, iş bekleyen yüzlerce çalışmaya muhtaç insan varken, Çin’den ucuz işçi getirtilmesine karşı olduklarını söyleyen Yeşil, Çin’den ucuz işçi getirilmesinin de bölgede kaosa yol açacağına dikkat çekti.

Zonguldak’ta yabancı işçi çalıştırılmasına müsaade etmeyeceklerini söyleyen GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Bu konuda eğer gerçeklik payı da varsa yetkilileri göreve çağırıyoruz. Bu olay Zonguldak’ta büyük bir kaosa yol açar” diyerek konu ile ilgili olarak şunları söyledi.

 

“YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMASINA KESİNLİKLE MÜSAADE ETMİYORUZ” 

“Daha önce de rödevans alanı olarak özel bir firmaya kiralanan bir sahamızda Çinli bir şirketin geleceği ve orada ithal işçi, yani Çin’den işçi getirerek çalıştıracağı gündemi var. Tabi buna sadece biz rivayet olarak bakıyoruz. Öyle düşünüyoruz, öyle düşünmek istiyoruz. Çünkü burası Zonguldak biz çok bedeller ödedik Zonguldak’ta. Bu insanlar, bu yöre halkı çok bedeller ödedi ödemeye de devam ediyoruz.  Bu memlekette bu kadar çok işsiz varken, bu memlekette çalışmaya muhtaç, ailesini geçindirmeye muhtaç o kadar insan varken, bu memlekette kaçak ocaklar varken, bu memlekette bile bile iş güvenliği anlamında eksikliği çok olan bile bile ölüme giden insanlar varken yurt dışından bir firmanın buraya gelip de yabancı işçi çalıştırmasına kesinlikle müsaade etmiyoruz. Bu konuda eğer gerçeklik payı da varsa yetkilileri göreve çağırıyoruz. Bu olay Zonguldak’ta büyük bir kaosa yol açar! Çünkü biz yıllardır bağırıyoruz, ‘TTK’yı büyütelim, istihdam sağlayalım, kaçak ocaklara insanlar mahkum olmasın, bu bölge büyüsün, göç vermesin’ diye uğraşırken, dışarıdan birilerinin buraya gelip çalışmasına da gönül katlanacak gibi değil. Biz gelişmeleri takip ediyoruz, ilerleyen zamanlarda yeni gelişmeler olursa da buradan tekrar açıklamalar yaparız.” dedi.

 

“İŞÇİ AÇIKLARIMIZ VAR, TALEPLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

TTK’daki işçi açıklarının da giderilmesi için defalarca çağrı yaptıklarını belirten Yeşil, kurumdaki işçi açığının giderilmesi konusunda defalarca çağrı yaptıklarını ve bu konuda da çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Biz bunu her fırsatta dillendiriyoruz. Yani Sayın Cumhurbaşkanımızın Zonguldak’ta Bin 500 işçi sözü verdiğinden günümüze kadar hemen hemen 2 bin işçi arkadaşımız kurumdan emekli oldu. Tabi bu emeklilikler madencilik zor bir meslek arkadaşlarımızın emeklilik zamanları geldiğinde tabi ki haklarıdır, emekli oluyorlar. Tabi bu da işçi açıklarının artmasına bizim kurumdaki sayımızın azalmasına ve iş güvenliği ve işi sağlığı anlamında da zafiyetlere sebep oluyor. Bunu biz her fırsatta söylüyoruz. Talebimiz yeni söylüyorum; son dönemde kömür fiyatları arttı, yurt dışından gelen ithal kömür fiyatları artık bu firmalardan alış veriş yapan buradaki sanayicilerimizi artık aşar duruma geldi. Burası Zonguldak kömür memleketi. Bu memlekette bir buçuk milyar ton kömür var, sadece bunu yeryüzüne çıkartmak lazım, ekonomiye katmak lazım. Bu anlamda da işçi açıklarımız var. Tabi bunlarla ilgili açıkların giderilmesi ile ilgili bizim taleplerimiz devam ediyor, gerekli çalışmalarımız da var.” şeklinde açıklama yaparak, özellikle işçi açığı konusundaki gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydetti.

 

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜYÜK, BİR, KAOSA, YOL, AÇAR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı