BÜYÜK DÜŞÜŞ!
Haber
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 15:24 Bu haber 1070 kez okundu
 
BÜYÜK DÜŞÜŞ!
GÜNDEM Haberi
BÜYÜK DÜŞÜŞ!

* Türkiye genelinde artan coronavirüs vakaları sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 günlük tam kapanma kararını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Ülke genelinde 60 bin bandında seyreden vaka sayıları tam kapanmanın birinci haftasında 28 bin sevilerine indi. Tam kapanma ve aşılama rakamlarının daha yukarı çekilmesi ile yaz sezonunda sosyal hayatın rahatlatılması hedefleniyor.

* Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün açıkladığı yüz bin nüfusa denk düşen vaka sayıları ise Zonguldak’ta düşüş gösterdi. Bir hafta önce açıklanan vaka haritasında Zonguldak il genelindeki vaka sayısı 578, 82 olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı 24-30 Nisan vaka haritasında ise Zonguldak’ta 332,37 vakaya rastlanıldığı belirtildi. İki haftalık haritaya göre Zonguldak’ta yüz bin nüfusta 246,45 şeklinde düşüş sağlandı. Zonguldak geçtiğimiz hafta artış hızı en yüksek il olarak kayıtlara geçmişti.
* Ülke genelinde yaşanan düşüş kamuoyunda pozitif etki yaratırken şüpheleri de beraberinde getirdi. Ulusal televizyon kanalları ve yaygın gazetelerde en çok tartışılan konuların başında düşen vaka sayıları ve aynı paralelde düşen test sayıları oldu. Ülke genelinde yapılan testlerin, vakaları az göstermek için her zamankinden daha az yapıldığı iddia ediliyor. Muhalefet kanadı bu iddiaları desteklerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise bu iddiayı kesin dille yalanladı. Bakan Koca iddialara yönelik açıklamasında, “Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlamalarla birlikte temasın azalması beklenen bir durumdur. Bu da müracaatları ve filyasyon kaynaklı testlerin sayısını düşürmektedir. Test sayılarının düşmesi, vaka sayılarının düşmesinin sebebi değil sonucudur.” dedi.
* Yaşanan bu tartışmaların Zonguldak karşılığı ise henüz bilinmiyor. Zonguldak’ta bir haftada yaşanan hızlı düşüşün nedenlerine ilişkin kesin bir bilgi yok. İl genelinde coronavirüs testlerinin az yapılması veya vatandaşların kurallara uyması, düşüşün iki sebebi olarak gösteriliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜYÜK, DÜŞÜŞ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı