ÇALIŞAN BİLGİSAYARINIZIN KIYMETİNİ BİLİN!
Haber
05 Ağustos 2018 - Pazar 19:14 Bu haber 10605 kez okundu
 
ÇALIŞAN BİLGİSAYARINIZIN KIYMETİNİ BİLİN!
Teknolojinin her geçen gün ilerlediği günümüzde bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor. Ancak yazı yazarken, internette dolaşırken yada bir proje üzerinde çalışırken aniden arızalanan bilgisayarlarımızın uzun ömürlü olması için neler yapmamız gerektiği konusunda AR-DA Bilgisayar sahibi Gafur Danış bizleri aydınlattı.
TEKNOLOJİ Haberi
ÇALIŞAN BİLGİSAYARINIZIN KIYMETİNİ BİLİN!

Muhammet KARAPINAR: Kendinizi tanıtır mısınız? Bu mesleğe nasıl başladınız?
Gafur DANIŞ:
1968 Zonguldak doğumlu evli ve 2 çocuk babasıyım. TED Zonguldak Koleji’nde öğrenimimi bitirdikten sonra ilgi alanım olan bilgisayar sektöründe iş hayatına başladım. Birkaç yıl bilgisayar satışı yaptıktan sonra, 1994 Kasım ayında ortağım İbrahim Artikar ile birlikte AR-DA Bilgisayar Ticaret Sanayi Limitet Şirketi’ni kurarak sektörde yerimizi sağlamlaştırdık. 2002 yılında şirket bünyemizde teknik servis, bakım onarım atölyemizi de kurarak işimizi bilgisayar hizmet sektöründe de yerimiz aldık. Halen bilgisayar, donanımları satışı ve özellikle notebook arıza tespit ve onarımları ile hizmet vermeye devam ediyoruz. 


-Satışta müşteri talepleri en çok ne yönde oluyor?
Eskiden notebookların pahalı olması sebebiyle revaçta olan masaüstü bilgisayarlar artık günümüzde yerini fiyatları ucuzlayan dizüstü bilgisayarlara bıraktı. Doğal olarak müşterilerimizin talepleri de bu yönde oluyor. Tabletlerin popülerliğini de unutmamak gerekiyor. Masaüstü bilgisayarlar artık oyun canavarlarının tercihi…

-Bilgisayar alırken neler dikkat etmeliyiz?
Öncelikle bilgisayarı ne için aldığınız önemli. Bilgisayarı ev veya ofiste mi yoksa oyun için mi kullanacağınızı belirlemelisiniz. Halkımızın genel kanısı olan “en iyisi olsun” la yola çıkmak bilgisayar konusunda en yanlış düşüncedir. Bir ev kullanıcısı için ideal bilgisayar oyun oynamak söz konusu olmayacaksa standart i5 işlemcili bir bilgisayar işlerini görecektir. Ofis kullanımında ise i3 veya i5 işlemcili bir bilgisayar tercih edilebilir. Mühendislik uygulamaları işin içerisine girmiş ise kesinlikle i7 işlemciye sahip iyi bir ekran kartlı bilgisayarı kesinlikle öneririm. Oyun sevdalılarına sıra gelince Ryzen5 veya 7 işlemci ve kalburüstü bir ekran kartını öneririm. Notebooklarda şıklıklardan çok sağlamlığa önem gösterilmelidir. Gösterişli ince notebooklar yerine sağlamlıkları ile bilinen modeller seçilmeli. 

-Size göre notebooklarda satın alırken en önemli kriter nedir?
Güvenilir bir marka ve sağlamlık..


-Bir dizüstü aldığımızda kullanmaya başlamadan neler yapmalıyız?

*İşletim Sistemini Güncelleyin
İşletim sistemini kurduktan sonra mutlaka güncellemeleri kontrol edip gerekli güncellemeleri yapmanız oldukça önemli. Bu size ekstra güvenlik ve kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Biliyorum herkes güncellemelerden sıkılır. Ancak güvenliğimiz için bu kaçınılmazdır. Kötü niyetli insanlardan korunmak için her güncelleştirmeyi atlamadan yapmalıyız. 

* Üretici programlarından kurtulun
Üretici firmaların bilgisayarlara kurduğu markaya özel programları kaldırın. Muhtemelen bu programların hemen hemen hiç biri bilgisayarı kullandığınız süre içerisinde bir işinize yaramayacaktır. Bu programlar bilgisayarınızda hem fazladan yer kaplayacağı gibi bilgisayarınızın boşu boşuna güç harcamasına ve performansını etkilemesine sebep olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken bilgisayarın bazı özel yeteneklerini devreye sokabilmesi için gereken programlar kaldırılmamalıdır. Örneğin bilgisayarın klavyesinden tuş ışıklarını açıp kapayan veya ekstra fanı devreye sokup çıkaran programlar gibi….

*  Antivirüs Yazılımı Yükleyin
Üreticiler genelde bilgisayarlara demo yada kısıtlı kullanımlı antivirüs yazılımları yüklerler. Bu kısıtlı programlardan kurtulup iyi bir antivirüs yazılımı edinip bilgisayarınıza yüklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Antivirüs yazılımları bir miktar bilgisayarın performansını etkileyeceği düşünülse de sistemimize bulaşabilecek virüs ve kötü amaçlı programların bize vereceği zararı düşündüğümüzde antivirüs yazılımları vazgeçilmezimiz olmalıdır. 

*  Güç Ayarlarını İyileştirin
Dizüstü bilgisayarların çoğunun bataryaları 2-2,5 saat kadar kullanım sağlıyor. Bilgisayarınızın bataryasını daha performanslı kullanabilmek için öncelikle BİOS ayarlarından kalibrasyonunun yapılması gerekir. Bazı bilgisayarlar bu özelliği sunduğu gibi sunmayanlarda vardır. Bununla beraber işletim sisteminin sağladığı güç seçeneklerinden size uygun olanı seçip performans  veya uzun pil ömrü seçeneğini seçebilirsiniz. Arka planda çalışan gereksiz tüm programlardan kurtulup pil ömrünüzü uzatmanız da mümkündür. 

* Otomatik Yedeklemeleri Ayarlayın
Eğer bilgisayarınızı kullandığınız iş önemli ise mutlaka otomatik yedeklemeleri devreye almanızı tavsiye ederim. Sonra eyvah demektense tedbirli olmakta fayda var. Bunun için işletim sisteminin otomatik yedeklemesini kullanabilir veya belli aralıklarla kendiniz yedek almayı tercih edebilirsiniz. Unutkan kullanıcılar için özel tasarlanmış programlarda mevcuttur.
;
* Isı Hasarını Minimuma Düşürün
Dizüstü bilgisayarlar kolay ısınıp arızalanabilen cihazlardır. Hele Zonguldak gibi bir ilde birkaç ay içerisinde dizüstü bilgisayarların soğutma sisteminin devre dışı kalması içten bile değil. Bu nedenle düzenli aralıklarla soğutma ızgaralarının temizlenmesi veya teknik serviste 6 ayda bir bakımının yapılması elzemdir. 

* Sistem Ayarlarını Özelleştirin
Kullandığınız bilgisayarın kendi alışkanlıklarınıza göre kişiselleştirin. Çünkü kişiselleştirilmiş işletim sistemi kullanıcıya daha rahat ve hızlı kullanım sağlar. Kendi zevkinize göre kişiselleştirilmiş  bilgisayar size özel olur. 

* Favori Uygulamalarınızı Yükleyin
Bilgisayarınıza her şey olsun mantığıyla programları yüklemek yerine kullanacağınız ve favori programları kurun böylece hem yerden tasarruf etmiş hem de bilgisayarınızın performansını olumlu yönde etkilemiş olursunuz. 
-Servisinize gelen şikayetler genelde ne yönde oluyor?
Notebook bilgisayarların aşırı ısınması ekrana görüntü gelmemesi, hiç çalışmama ve virüs problemleri. Notebooklar yapıları gereği ince oldukları için soğutma sistemleri havadaki toz partikülleri sebebiyle buna nem de eklenince kolaylıkla tıkanır. Tıkanan soğutma sitemi de bilgisayarın yeterince soğutulamayıp aşırı ısınmasına sebep olur. Bunun devamı olarak eğer zamanında bakımı yapılmayan notebook yüksek ısıdan kaynaklanan ekran kartı arızası sebebiyle arızalanır. Notebooklarda ekran kartı tamiri pahalı bir işlem olduğu içinde kullanıcıları zora sokar. Bu durumda ekran kartı çipinin özel makineyle değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında elektriksel problemler yüzünden tamamen bozulmuş ve çalışmayan bilgisayarlarda çoğunlukta. Virüs bulaşmış sistemlerde anılarımızın ve iş dosyalarımızın kaybolma riski oluşmaktadır. Bu yüzden sistemin virüslerden temizlenmesi yada veri kurtarma yapılması gerekmektedir. Ancak bazı kötü amaçlı programlar ve virüsler resimleriniz, videolarınız ve tüm belgelerinizi şifreleyip ulaşılamaz hale getiriyor. Ve sizden şifrenin çözülmesi karşılığında bir para talep ediliyor. Tabi ki parayı ödeseniz de iş işten geçmiş oluyor. Bu durumlara düşmemek için bilgisayarınızın zaman zaman yedeğini almanız çok önemli. 


-Bilgisayarımıza içecek dökülürse ne yapmalıyız?
Bilgisayarınız masaüstü ise en fazla klavyenizi kaybedersiniz. Ancak eğer dizüstü bilgisayarınıza dökülmüşse ilk yapmanız gereken bilgisayarınızı ters çevirip bataryasını çıkarmak ve elektrik irtibatını kesmektir. Sıvının dışarı akmasını sağlayıp, en kısa zamanda teknik servise getirin. Dökülen sıvı su ise bekletilmediği sürece büyük bir problem oluşturmayacaktır. Fakat dökülen sıvı kahve, çay, gazlı yada şekerli bir içecek ise problem büyük demektir. En kısa sürede gerekli temizlik ve bakım işlemlerinin yapılıp var ise arızalanan parçaların değiştirilmesi için teknik servise ulaştırılması önemlidir. 

-Virüsler en çok hangi yolla bulaşıyor. Neler yapılmalı?
Virüsler günümüzde daha çok flash bellekler, uygunsuz sitelere girişlerle veya korsan program dağıtan sitelerden bulaşmaktadır. Bazı virüsler dosyalarınızın kaybolmasına şifrelenmesine sebep olabildiği gibi bilgisayarınızın zombi bilgisayar diye tabir edilen sizin isteğiniz dışında kullanılmasına sebepte olabilir. Bu olumsuz durumlara maruz kalmamak için tek önerebileceğim çok iyi bir antivirüs yazılımını mutlaka kullanmanızdır. Böylece hem veri kayıplarından hem de bilgisayarın performansının yetersizliğinden kurtulursunuz. 
Eğer bilgisayarınızdan resimleriniz ve verileriniz kaybolmuşsa bunların tekrar kurtarılması oldukça zahmetli ve pahalı bir iş olduğu için en başta korunmak hepsinden evladır.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇALIŞAN, BİLGİSAYARINIZIN, KIYMETİNİ, BİLİN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı