CHP’NİN 98. YILI KUTLANDI
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 10:14 Bu haber 1215 kez okundu
 
CHP’NİN 98. YILI KUTLANDI
GÜNDEM Haberi
CHP’NİN 98. YILI KUTLANDI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin kuruluşunun 98. yılı Türkiye genelinde ve Zonguldak’ta törenlerle kutlandı.


Zonguldak’taki kutlamalarda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Anıtı Önünde saygı duruşunda bulunup Çelenk bırakıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün kurduğu CHP’nin Kuruluşu'nun 98. yılı partililer tarafından büyük bir coşku ve heyecanla kutlandı. Zonguldak Valiliği Atatürk anıtındaki tören saygı durusu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. CHP Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat’ın  günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından CHP’nin iki en genç üyesi ve bir en yaşlı üyesi ne plaket verildi. CHP’nin 98. yıl kutlamalarına  CHP Zonguldak Milletvekilleri  Deniz Yavuzyılmaz ve Ünal Demirtaş  katılmadılar. 

 

 

PULAT; "İLK HEDEFİMİZ BECERİKSİZ AKP’DEN KURTULMAK"

İl Başkanı Murat Polat; “9 Eylül, ülkemiz için çok önemli iki yıl dönümünün tarihidir.
15 Mayıs 1919 yılında Yunan güçleri tarafından işgal edilen İzmir'e, 9 Eylül 1922'de Türk ordusu  zaferle girmiştir.
26 Ağustos'ta başlayan Türk taarruzu, 30 Ağustos'ta tam bir zaferle Yunan ordusunu bozguna uğratmıştır.
O tarihe kadar Anadolu’da işgallere karşı dağınık olan düşünce ve örgütlenme biçimleri mevcuttur. İzmir’in işgali Anadolu insanın direniş ve karşı koyuş düşüncesini körüklemiş, İstanbul'da başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin düşmesine sebep olmuş, örgütlenme ve protesto mitingleri Anadolu'nun en ücra köşelerine kadar yayılmıştır.
Mustafa Kemal Paşa'nın ordulara 1 Eylül'de verdiği tarihi 'Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri' emriyle Türk Ordusu'nun İzmir'e girmesi; Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması'na uzanan süreci başlatması dolayısıyla Milli Mücadele'nin sona ererek Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuş çok önemli bir tarihi olaydır.
9 Eylül, CHP tarihinde de çok özel bir gündür. İzmir’i kurtardıktan bir yıl sonra, 9 Eylül 1923’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Partimizin kuruluş dilekçesini, Halk Fırkasının Genel Başkanı sıfatıyla, İçişleri Bakanlığı’na vermiştir.
Bugün, CHP 98. yaşını  kutluyor.
Kurtuluş Savaşı kahramanlarının savaş meydanlarında kurduğu CHP’nin köklerinde, ülkemizin kurtarıcısı ilk genel başkanımız, en büyük yol göstericimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası var.
Tebaadan vatandaşlığa, padişahlıktan Cumhuriyet’e geçişi sağlayan kadrolar var. 
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Kuvâ-yı Milliye var.
Samsun’da başlayan İzmir’de zaferle taçlanan o büyük savaşın kahramanları var.
Devrimler var, kalkınma var, aydınlanma var, demokrasi var, çağdaş akıl var. 
CHP ülkemizin geçmişi ve geleceğidir, demokrasinin teminatıdır.
Ülkemizin yaşadığı tüm sorunlara rağmen hiçbir vatandaşımız umutsuzluğa kapılmasın, sorunları çözecek kadrolarıyla  CHP var. 
CHP gelecek güzel günlerin umududur.
Amacımız, çok yakında 98.yılını kutlayacağımız Türkiye Cumhuriyeti devletini beceriksiz AK Parti iktidarından kurtararak milletimizin ekonomik ve sosyal açıdan refaha erdirmek için elimizden geleni yapmak olacaktır.
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dileği doğrultusunda “Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak” için var gücümüzle çalışacağız.
CHP’nin bir neferi olarak, geçmişten devraldığımız mirasın büyüklüğü, geleceğe olan borcumuzun sorumluluğu ile ülkemize sahip çıkmaya, bu uğurda aşkla ve şevkle çalışmaya devam edeceğiz. 
Bu duygu ve düşüncelerle  İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu ve CHP’nin 98. Kuruluş Yıl Dönümü'nü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu mücadeleye emek verenleri minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.

Haber: Muhammet KARAPINAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’NİN, 98., YILI, KUTLANDI,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı