ÇİNLİ FİRMA ZAMANINDA TESLİM ETTİ
Haber
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 13:54 Bu haber 914 kez okundu
 
ÇİNLİ FİRMA ZAMANINDA TESLİM ETTİ
GÜNDEM Haberi
ÇİNLİ FİRMA ZAMANINDA TESLİM ETTİ

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi’nde derinleştirilmesi tamamlanan 1 No'lu kuyu ile birlikte taşkömürü üretiminin artması hedefleniyor.

1 No'lu Kuyu derinleştirme işini yapan Çinli firma China Coal no 3 Const Corp Ltd Proje Müdürü Qi Kun, pandemi şartlarına rağmen kuyuyu zamanında tamamlamanın mutluğu içinde olduklarını söyledi.

TTK için çok önemli olan Karadon'daki 1 No'lu kuyu derinleştirme çalışmaları tamamlandı. TTK'nın lokomotif kuruluşu olan Karadon Müessesesinde üretimin artması ve insan gücünün azalmasını sağlayacak olan kuyu'da çalışmalar başlarken, resmi olarak teslim edilme prosedürleri ise devam ediyor.

TTK 1 No'lu Kuyu derinleştirme işini gerçekleştiren Çinli firma China Coal no 3 Const Corp Ltd Proje Müdürü Qi Kun, tercüman Hikmet Özer aracılığıyla önemli açıklamalarda bulundu.

 

“SAATTE 500 TON KÖMÜR KAPASİTESİ ARTACAK”

 

Tüm dünyanı etkisi altına alan pandemi şartlarına rağmen çalışmaları özveriyle sürdürerek zamanında tamamladıklarını belirten Qi Kun, şunları söyledi: “Tamamlamış olduğumuz 1 No'lu kuyudan teknik bilgilerden bahsetmek istiyorum size. Aralık 2017 tarihinde başlayan kuyu derinleştirme ve yeraltı nakliye çalışmaları tamamlandı ve teslim edilme prosedürü şu an devam ediyor.- 780 metre derinliğe kadar ulaşan TTK 1 No'lu kuyuda şu anda iffet bağlantıda tamamlanmış durumda. Kuyuda nakliye istemesi şu anda çalışmaya başladı. Şu anda kuyuda 8 aydır kömür nakliye çalışmaları start almış durumda. Kuyuyu aşamalı, montaj ve derinleştirme olarak gerçekleştirdik. 2017 Aralık ayında başladığımız çalışma 2021 Haziran ayında -360 katında su barajı yaparak çalışmalarını tamamlamış durumdayız. Tabii ki çalışmalara - 360 kadınlar kuyu derinleştirme çalışmasıyla başladık. Kule inşaatını tamamlamış bulunuyoruz. Yeraltındaki konveyör hattı ve vinç sistemi esas olan çalışmalardı. Pandemi şartlarına rağmen işi zaman da bitirmiş durumdayız.  2020 yılında başlayan pandemi süreci dünyayı etkisi altına aldı ve her şeyi olumsuz etkiledi. Pandemi sürecinde ülkeler arasındaki seferler kısıtlandığı için çalışanlarımızın birçoğu ülkelerin daha gidemedi yeni işçiler dahi gelemedi. Projenin gidişatını kendime göre yönlendirdik. Önceliğimiz hastalıktan kendimizi korumak ve çalışmalara devam etmek oldu bu süreçte. Pandemi sürecinde işlerimize psikolojik destek de sağladık. Pandemi şartlarına rağmen işi zamanda bitirmenin mutluluğu içerisindeyiz Normalde teslim edildi 8 aydır çalışıyor ancak bunun teslim prosedürü devam ediyor. Kuyu -780 metre derinliğinde. Biz Çin'de 1400 metre derinliğindeki kuyuda kaldık. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun önümüzdeki süreçlerde yapacağı ihaleleri teklif vermeyi tabii ki düşünüyoruz. TTK 1 No'lu kuyu Kurumun üretimine artı etkisi olacak. İnsan gücünü azaltacak. Tam otomatik olduğu için bir saatte 500 ton kömür kapasitesi var." dedi.

 

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİNLİ, FİRMA, ZAMANINDA, TESLİM, ETTİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ÇİNLİ FİRMA ZAMANINDA TESLİM ETTİ
Yorumlar
Haber Yazılımı