COVİD BAYRAM ETTİ
Haber
28 Nisan 2021 - Çarşamba 16:58 Bu haber 1714 kez okundu
 
COVİD BAYRAM ETTİ
GÜNDEM Haberi
COVİD BAYRAM ETTİ

COVİD BAYRAM ETTİ

Ramazan bayramı sonrasına kadar sürecek olan Covid önlemleri çerçevesindeki 18 günlük tam kapanma bu akşam 19.00 itibarıyla başlayacak.

Kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının başlaması öncesinde vatandaşlar adeta sokaklara döküldü. İki gün önce ‘İpini kopartan çarşıda’ Kulis’imiz ardından dünkü görüntüler, rezalet boyutuyla ekranlar yansıdı.

Dün cadde ve sokaklardaki görüntünün tarifi, ‘Covid atsan yere düşmez’  ile ancak anlatılır. Alışveriş merkezleri, banka ve pazaryerleri insan istilasına döndü.

Öyle ki, banka önlerindeki insan kuyruklarında zaman zaman çıkan münakaşalara güvenlik güçleri müdahale etti.

Yüz bin nüfusta vaka sayısı 578. 82 olan Zonguldak, ülkenin pandemi, salgın oranının en yüksek arttığı ilk beş il arasında yer aldı. Dün Sağlık Bakanı Zonguldak’ı vaka sayısı artan illerin lideri olarak açıkladı. Ortalama artış hızı yüzde 122.46 olarak belirlendi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın yaptığı ‘Tam kapanma olsa da, iş dönüp dolaşıp, insanların kurallara riayetine kalıyor’ açıklaması, durumun vahametini gösteriyor. Alınan tam kapanma kararına riayet edilmezse, vaka ve ölüm sayılarının artması kaçınılmaz olacak ve ülke genelinde daha sert tedbirlerin uygulamasına geçilecek.

Diğer taraftan, 18 günlük kapanma sürecinde, istenen kurallara riayet etmeyenlere ikaz ve yasal müdahalelerin artacağı öğrenildi.

 

 

BUNUN ADI BAYRAM İKRAMİYESİ OLMAZ!..

2018 yılından bu yana dini bayramlardan önce emekliye verilen biner lira ikramiyeye yapılan 100 lira zam moral bozdu.

Bilindiği gibi bu güne kadar biner lira olarak verilen ikramiyelere, Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan ‘Enflasyon oranınca zamlı verilecek’ açıklaması yapmıştı. Emeklilere ‘Müjde’ olarak sunulan açıklama neticesinde verilen 100 lira zam, emekliler tarafından ‘Sadaka’ olarak yorumlandı.

8.2 milyon işçi, 2.6 milyon BAĞKUR, 2.3 milyon memur olmak üzere 13.1 milyon emeklinin umutları, salgın ve hayat pahalılığı ortamında  kursaklarında kaldı.

13 milyon emeklinin yarısından çoğu açlık sınırı altında maaş alıyor. Emeklilerin çoğu ya ikinci iş arıyor yada ikinci işte çalışıyor.

‘Enflasyona göre artış sağlanacak’ denen emekli aylıklarına yapılan 100 lira zammın, 6 aylık enflasyon diliminin baz alınarak yapıldığı ileri sürülüyor.

Emekliler, yapılan 100 lira zammın, harçlık olmaktan öteye gitmediğini, bir yaraya merhem olmadığını belirtiyorlar.

Emekliler, en düşük emekli aylığı olan 1.500 liranın asgari ücret rakamına yükseltilmesini, emekli maaşları arasındaki uçurumun intibak yasasıyla düzenlenmesini istiyorlar.

 

 

DANDİK MASKE DENETİMİ NEDEN YAPILMIYOR?

Bir yandan yükselen pozitif vaka sayıları, diğer yanda alınan önlemlere uyulmayış ile yaratılan panik.

Bir yanda, hastanelerde dolan yatak sayıları üzerine yapılan açıklamalar; diğer yanda salgını dikkate almayıp, ipini kopartanların kendilerini sokaklara atması.

Bu akşamdan itibaren 17 günlük mecburi eve kapanma dönemi içine gireceğiz. Ancak, zorunlu kapanmaya rağmen, anlaşılmadık şekilde yine bir çok yer açık olacak.

Dolayısıyla, ‘yasak savar’ ruhlu vatandaşlar, araçlarıyla yada yaya olarak ‘bin bir’ bahane uydurup yine cadde ve sokaklarda arzu endam edecekler.

İşin kötüsü sokaklarda izleyeceğimiz vatandaşlar, ‘maske takıyorum’ bahanesine sığınacaklar.

Dün kalabalık cadde ve sokaklarda, pandeminin bir başka ‘Rezalet’ boyutuna şahit oldum.

50 adetlik maske 10 liradan satılıyor.

Uzmanların çift maske ve fiziki temas mesafesini 2 metre olarak açıkladığı yerde; insanlar bu pellür kağıt gibi tanesi 2 kuruşa gelen maskeler ile dip dibe bulunacaklar.

Yetkililerin, sağlıksız maske açıklamaları yanında sağlıksız maske markalarını açıklamalarına rağmen, maalesef dandik maske satanlara müdahale yapılmadı.

Zonguldak’ta adım başı kutusu 10 liradan dandik maske satılıyor. Pandemi/salgına karşı önlemler arasında ‘Dandik maske’ satışının yasak olması yok mu?

 

 

ALKOL YASAĞI TARTIŞMASI

17 günlük eve kapanma sürecinin açıklanmasıyla birlikte, içki satışının yasaklanması’ konusu gündeme oturdu.

Yapılan açıklamalar göre, içki satışları ‘Eve kapanma sürecinde’ yasak olacak.

Alkol yasağı bazı çevreler tarafından, ‘Yeme-içme kültürüne darbe’ olarak yorumlandı..

Ancak, alkol yasağı, toplum katmanları arasında genellikle olumlu karşılandı.

Ancak gözlemciler, günün belli saatleri sonrası alkol satışının yasak olduğunu belirtip, ‘Ancak, alkol satışyı yapanlar bu yasağı deliyordu’ dediler.

Gözlemciler, alkol yasağının, motorize ekiplerle delindiğini belirttiler.

Alkol satın almak isteyen vatandaşlar, dükkan yada marketlere gitmiyor. Telefonla eve hizmet sağlıyorlar.

17 günlük zorunlu kapanma döneminde de ‘Alkol yasağı’ nın bu şekilde delinebileceği ileri sürülüyor.

 

 

MADENLERDE PSİKO SOSYAL

RİSKLER KONFERANSI YAPILDI

Avrupa birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ‘Maden Sektöründe Çalışanların Psiko sosyal Risklerinin Değerlendirilmesi ve Önlenmesine Yönelik İşyeri Hekimlerinin Kapasitesini Geliştirme Projesi’ kapsamında dün telekonferans sistemiyle yapıldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İşyeri Hekimleri Derneği tarafından hayata geçirilen programda paydaşlar konu ile ilgili görüşlerini belirtti.

Zonguldak valisi Sayın Mustafa Tutulmaz’da toplantıya katıldı ve ‘Kömür Zonguldak için kutsal bir varlıktır. Kömür aleyhindeki sözler tepki görür. Kömür sadece Zonguldak için değil, ülke için önemli bir varlıktır. Dolayısıyla madencilik ve işçi kültürünün yoğun yaşandığı bir şehirdir Zonguldak.

Dolayısıyla, yapılan bu toplantı önemlidir ve önemli sonuçlar yaratacağına inanıyorum’ dedi.

Dünya işçi sağlığı ve iş güvenliği gününde yapılan bu toplantı sonrası, Zonguldak’ta paydaşların katılacağı ikinci bir toplantı düzenlenip,  sektördeki psiko sosyal riskler konusunda incelemelerini sürdürecekleri açıklandı.

Telekonferans yoluyla yapılan toplantıya izleyici olarak bendenizde katıldım, Toplantının paydaşları arasında Bilgi Üniversitesi ve İşyeri Hekimleri Derneği dışında, Türkiye Taşkömürleri kurumu, Ticaret ve sanayi Odası, maden Mühendisleri, Genel maden İşçileri sendikası da bulunuyor.

 

 

PAZARCI ESNAFININ YÜZÜ GÜLDÜ

Bu akşamdan itibaren başlayacak olan 17 günlük eve kapanma sürecinde yine Pazar esnafının zarar göreceği öne sürüldü. Dün Zonguldak’ın Soğuksu semtinde bulunan pazaryeri sabah saatlerinden itibaren yoğun bir alış-veriş yaşadı.

Pazaryeri esnafı, dün itibarıyla Zonguldak’ın toptancı halinin sebze-meyve ihtiyacını karşılayamadığı belirtti.

Pazarcılar, bu günden itibaren 17 gün Pazar kuramayacaklarını söyleyerek, ‘Bu eve kapanma sürecinde yine zincir market açık olacak. Bu kapanma yine zincir marketlere yaradı’ diye dert yandılar.

 

YAPAY ET YADA NAYLON KADIN

Yapay zeka, yapay çiçek, yapay gazyağından sonra yapay et Türkiye gündeminde bomba gibi patladı.

Hayvandan alınan kas hücreleri ile laboratuvar ortamında besleyici bir sıvı içine kanarak yapılıyor, yapay et.

Geleceğin protein kaynağı olan yapay etin, hayvancılık sektörünü nasıl etkileyeceği tartışmaları yanında yapay etin sevap/günah açısından tartışılması gündemde.

Hayvancılık sektörünü olumsuz etkileyeceği kuvvetle muhtemel.  Doğalının yanında yapayının insan sağlığına yada sağlıklı beslenmeye katkısının da tartışıldığı ortamda, daha ziyade küçükbaş hayvan sayısına negatif etki edeceği ileri sürülüyor.

Yapay eti savunanlar, ‘bir bitkiden bir dal alıp onu toprağa dikerek yeni bir bitki elde etmekten hiçbir farkı yok.’ diyorlar.

Hayvansever ve veteranları mutlu eden bu buluş; Müslümanlar arsında helal mi, haram mı tartışmasınI başlattı.

İlahiyat uzmanları, her şeyden önce tüketilen etin temiz olması gerekir. Olağanüstü hallerde bazı yenmemesi gereken haram maddelerin tüketildiğini belirten uzmanlar; insan bünyesine zararlı olmadıktan sonra zararlı denmesinin mümkün olmayacağını ileri sürüyorlar.

Ancak, tabandaki Müslüman kesim, yapay etin hiçbir şekilde helal olmayacağı görüşünde. ‘Yapay et doğal eti ne kadar tutarsa, canlı bir kadın ile naylon kadın birbirini o kadar tutar’ diyorlar.

Tartışmalar ‘Üretim’ safhasında daha da büyüyeceğe benziyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: COVİD, BAYRAM, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı