DEĞER KÖRLÜĞÜ ve AŞI KARŞITLIĞI
Haber
14 Eylül 2021 - Salı 17:01 Bu haber 1003 kez okundu
 
DEĞER KÖRLÜĞÜ ve AŞI KARŞITLIĞI
GÜNDEM Haberi
DEĞER KÖRLÜĞÜ ve AŞI KARŞITLIĞI

DEĞER KÖRLÜĞÜ ve AŞI KARŞITLIĞI

Siyasi yozlaşmanın en son raddesini hemen hemen her konuda görmek mümkün… Devleti oluşturan milletin ortak paydaları olur. Dil, din, kültür, bayrak gibi. 
Olağanüstü durumlarda birlik ve beraberliğin arttırılması için bazı konularda ortak düşünce ve ortak hareket oluşturma sağlanır. Ekonomik sıkıntılı durumlarda ‘Tasarruf’ gibi, salgın hastalıklara karşı ‘Korunma’ gibi.
Aslında, ‘Basit’ gibi görülse de, ortak payda da buluşmak, ‘Ortak değer’ savunması ve icraatı yapmak; bireyin ortak duygu ve düşüncelerini yansıtan genelleşmiş ahlaki değerleridir.
Bu değerler, toplum da tecrübe ile sabit, kabul görerek yayılmış ve etkili olmuş, sosyal bilimler literatüründe tartışılarak yer almıştır.
Ancak, bizim toplumumuzda,  ‘Ortak payda’ olması gereken bir çok değerimiz; adeta ‘bilinçli’ olarak tartışma ötesi törpülenerek değer olmaktan çıkartılmaya, toplumu birbirine bağlayan öge olmaması için gayret sarf ediliyor.
Bunlardan biride içinde olduğumuz, dünyanın içinde olduğu ‘Pandemi/salgın’ durumu ile ilgili gelişmeler.
Vaka ve ölüm sayılarının artış göstermesine rağmen, bırakın ‘Basit tedbir ‘Maske/mesafe/hijyen’ kurallarına uymayı, ‘Kesin tedbir’ durumundaki ‘Aşı’ konusunda bile ‘Fitne/fücur/bozgun’ yapılarak; toplum katmanları arasında ‘Panik’ yaratılıyor.
İngiliz varyantına aşı etki etmezmiş, Noravirüs Covidle karıştırılmamalıymış-tehlikeliymiş, zorla aşı yapılmamalıymış, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıymış, aşı olmayan öğretmenleri derse almamak; öğretmeni itibarsızlaştırmakmış…
Milli Eğitim Bakanı’nın “Okulların açık kalması ‘Milli Güvenlik’ Meselesidir. Olağanüstü durumlar olmadığı müddetçe, en son kapanacak kurumlar olarak tutmak için fedakârlık yapılması gerek” demesine rağmen…
Aslında, ülke genelindeki değerler manzumesine, birey nezaketi, sorumluluk ve zeka kullanımı açısından baktığımızda; yozlaşmanın boyutlarını daha iyi anlamış oluruz.  
Değerler/ortak paydalara bakma yanında; bireylerin karşılıklı davranışlarındaki zafiyetlerde yozlaşmanın boyutlarını bize gösterir.
Giyinişte, hitap ve davranışlarda saygı, sevgi, nezaket kurallarının ’Yok’ sayılmasından, gelecek nesillerin ne kadar ‘Şanssız’ olduklarını anlamak mümkün.
Virüs çarşı /pazar/okullarda velhasıl-ı piyasada kol geziyor; cahil/cühela kesimini bir kenara bırakın ‘Okur/yazar’ tayfamız bile ‘Demokrasi havarisi’ kesilip ‘Eşitlik’ üzerinde ‘Ahkam’ kesiyor.
Virüs’ün yayılmasıyla birlikte, okulların yine online/uzaktan eğitime geçmesi daha mı iyi! Kendisini ve sınıftaki öğrencisini düşünmeyip, aşı olmayan öğretmeni ‘İkna’ ne demek! Aşı olmayıp ‘Potansiyel tehlike’ olan öğretmeni derse sokmamak nasıl ’İtibarsızlaştırma’ oluyor!
‘Aşıya değil, öğretmene yapılan muameleye karşıyız’ demek, ‘İstemezükçü’ tiplerin savunulması, korunmasından başka bir şey değil.
Daha açık bir deyimle, ‘Değer Körlüğü’nden başka bir şey değil.

 


POSBIYIK’TAN, ALAN’A ‘TARİZ’ UYGULAMASI


Siyasi yozlaşma neticesi sadece siyasiler arasında değil, toplum katmanlarının tamamında bir hoşnutsuzluk var. Gerilim, sürekli tırmanıyor. Siyasi sataşmalar neticesinde insanlar birbirlerinin itibarlarını bozmaya, karşısındakini küçük düşürmeye gayret ediyor. Kendilerine yapılmasını istemediklerini kolayca/cesurca karşısındakine yapıyor.
Millete karşı sorumluluk ve şahsi ‘Nezaket’ kuralları hiçe sayılıyor.
Ancak, günümüz de seçmendeki karşılığı yüksek, halka hizmeti net, parti içi ve karşı partililer arasındaki ‘saygı’ etkinliğine sahip politikacılar yok değil.
Bunlar, toplum içinde siyasi bir değer, toplumsal bir ortak paydadır. Mesela,  Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, Beycuma Belediye Başkanı Vural Kundakçıoğlu ilk akla gelenler.
Sipariş sorulara atlamaz, düşünmeden cevap vermez, halkın arasına girmekten yüksünmezler…
Geçenlerde Sayın Selim Alan’a ‘Sipariş’ bir soru soruldu. ‘Tartışma’ ortamına çekmek için. ‘Ereğli Belediye Başkanı jet ile tatile gitmiş’ şeklinde. Sayın Alan, ‘Halil Posbıyık’ı kıskanıyorum. Hayatımda hiç jete binmedim’ demiş.
Tecrübe, zarafet, hitabet ve suptuli/ince politika(cı)nın cevabına bakın.
-Sayın Alan, hayatında hiç jet’e binmemiş. Damadımı aradım. Başkan Alan’ı 23 Nisan’da özel jeti ile Zonguldak semalarında uçurabilir. Kendisi için bir gezi düzenleyeceğini söyledi” demiş.
23 Nisan, her ne kadar Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çağrıştırsa da; törenler çerçevesinde öğrencilerinden seçilen temsili yöneticileri de çağrıştırır. 23 Nisan Valisi, 23 Nisan Belediye Başkanı, 23 Nisan Emniyet Müdürü, 23 Nisan Defterdarı vs…
Nezaket ve zarafeti görüyor musunuz? Sayın Posbıyık, hem iadeli taahhütlü cevap vermiş, hem de ‘Tariz’ sanatını icra edip, dokundurup, iğnelemiş.

 


TEMİZ SU ÇEŞMESİ ETNAFINDAKİ REZALET

 


Zonguldak-Devrek-Çaycuma istikametinde, Zonguldak’tan 2-3 Km mesafede ve Elvanpazarcık sınırları içinde bir çeşme Mevlana Çeşmesi.
Zonguldak halkı, uzun süredir bu çeşmeden temiz ve yumuşaklığı itibarıyla bidonlarla içme suyu ihtiyacını karşılar.
Vakit geçirirken temiz hava ve su ihtiyacını alışkanlık yapanlar her geçen gün artıyor.
Ancak, günlük ihtiyaç maddesinin temini yanındaki görüntü kirliliği, insanımızın ne kadar pis olduğunu da ortaya koyuyor. Bir yenden temiz/sağlıklı içme suyu ihtiyacının temizliği; diğer yanda çevrenin hem görüntü hem de sağlık açısından kirletilmesi…
Görüntü bu… Tam bir rezalet.
Kötü olan, bu çeşmeden su almaya gidenlerin, bu çirkin ve sağlıksız görüntüden rahatsız olmamaları. Rahatsız olan olsa, en azından çevredeki rezalete müdahale eder, bir kaçını toplar, çöpe taşır.
Bu milletçe ‘Vurdumduymazlık’ yaşadığımızın bir işareti…
Yazık, ayıp, günah…

 


KIRŞEHİR’DE ZONGULDAK 
STANTINA BÜYÜK İLGİ…


Her yıl 13 Eylül-19 Eylül Arasında kutlanan Ahilik Haftası için, Kırşehir’de Ahiler Zanaat Çarşısı’nda açılan stantta Zonguldak’ı Aynur Abla(Aynur Çakar temsil etti.
Standta manda yoğurdu, manda sucuğu, manda kavurması, Zonguldak yöresel pekmezleri, Osmanlı çileği, kestane balı tanıtılıp, misafirlere ikram edildi.
Kırşehir’deki Ahilik Haftası programına katılan Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Oda başkanı Burhanettin Öztürk, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Esnaf ve Sanatkarlar ve Kooperatif Genel Müdürü Necmettin Erkan’a Aynur Abla yöresel ürünlerimizle ilgili bilgiler verdi.

 


BAŞKAN ALAN’A VEKİL UÇAR’DAN SORU!

Dün AK Parti Zonguldak Milletvekili Sayın Hamdi Uçar’ın ‘Otoparksız binalara ruhsat verdiler’ açıklamasını yorumlamıştık.
Gerçekten de bu gün şehrin en önemli konularından biri; rezalet boyutuna ulaşan sorunlarından biri trafik ve otopark rezaletidir.
Zonguldak Merkez İlçe’ de bu güne kadar seçilmiş belediye başkanlarının hiç biri şehre otopark kazandırmamıştır. Soğuksu Pazaryeri’ndeki otopark ise ‘Köylü pazarı’ dolayısıyla  düzenlenen alanın kullanılmasıdır.
Şehre otopark kazandırmak, vali ve emniyet müdürünün işi olmadığı yasalarla da sabittir.
Bir şehrin belediyesi, şehirdeki trafik rezaletini bitirmek, ulaşımı kolaylaştırmak için alternatif yol ve otoparklar yapar. Otopark yapmak için de, yapılan binalardan otopark parası toplar. Bu paralar, ayrı bir fonda biriktirilip, merkez ve mahallelerde açık/kayalı otoparklar yapılır.
Ne hikmetse, Ak Parti dahil, binalardan toplanan paralarla otopark yapılmadı.
Hatta Sayın Milletvekili Hamdi Uçar’ın dediği gibi ‘Otoparksız binalara ruhsat vererek’ sorun daha da kangren hale getirildi.
Zonguldak Milletvekili Sayın Hamdi Uçar’ın açıklamalarına binaen, Sayın Belediye Başkanı Selim Alan’a seslenip, sizden önce toplanıp size aktarılan otopark paraları ne kadardır? Sizin görevde olduğunuz süre içinde binalardan toplanan otopark paraları ne kadardır? Bu paraları nasıl kullanıyorsunuz, kullanacaksınız?
Sayın Alan, Zonguldak Vekili Sayın Hamdi Uçar’ın dediği gibi ‘Otoparksız binalara ruhsat veriliyor mu, siz verdiniz mi?

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEĞER, KÖRLÜĞÜ, ve, AŞI, KARŞITLIĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı