EKONOMİDE KÖTÜ, KORONA’DA BİRİNCİYİZ!
Haber
03 Ekim 2021 - Pazar 15:47 Bu haber 869 kez okundu
 
EKONOMİDE KÖTÜ, KORONA’DA BİRİNCİYİZ!
GÜNDEM Haberi
EKONOMİDE KÖTÜ, KORONA’DA BİRİNCİYİZ!

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk vilayetiyiz. Bir zamanlar “Türkiye’nin Almanya’sı” olarak biliniyordu Zonguldak.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nda 1994 yılı öncesinde 35 bin civarında işçi çalışıyordu, bugün kurumda çalışan sayısı 7 bin 700 civarına geriledi.

TTK’nın hızla erimesiyle birlikte kent ekonomisinde de uzun yıllar belirsizlik gözleniyor, çok sayıda esnaf kepenk kapatıp, binlerce işsiz iş bulma umuduyla İstanbul başta olmak üzere iş olanakları geniş illere göç etmişlerdi.

TTK ile birlikte Zonguldak da nüfus olarak hızla gerilemiş oldu. Bartın Karabük’ün il yapılması ile birlikte Zonguldak nüfusu da 591.204’e geriledi.

Yine Zonguldak’ta aktif sigortalı çalışan sayısı 141 bin 650 olarak belirtilirken, emekli sayısı ise 162 bin civarında olduğu belirtiliyor.

Emekli sayısının aktif çalışan sayısını geçtiği Zonguldak'ta, nüfus son 10 yılda hızla azaldı. Emeğin başkentinden emeklinin başkenti haline gelen Zonguldak'ta, yapılan çalışmalarla maden sektörünün yanında yeni istihdam alanları yaratılmaya çalışılırken, 20 bin kişi istihdamın hedeflendiği Filyos projesi, kentin kurtuluş projesi olarak görülüyor.

Zonguldak’taki istihdam ve ekonomik daralma, bir zamanlar Türkiye’nin her yöresinden göç alan kentte, son 20 yılda binlerce kişi başak vilayetlere göç ederken, fiziki anlamda da Zonguldak şehir merkezine hiçbir yatırım yapılmamış, daha yeni yeni kentsel dönüşümle birlikte yatırımlar yapılmaya başlanmıştı.

Bir zamanlar ekonomik veriler açıklandığında, Türkiye’de en fazla vergisini ödeyen iller arasında her yıl ilk 10’dan aşağıya düşmeyen Zonguldak son yıllarda bu sıralamalara bile giremiyor.

Yıllardır siyasi iktidarların gözden çıkardığı Zonguldak maalesef kendi kaderi ile baş başa bırakılmış, istihdam anlamında işsizlik oranı bakımından da Türkiye’de ilk sıralarda yer almıştı.

EKONOMİDE KÖTÜYÜZ AMA KORONA’DA BİRİNCİYİZ!

Zonguldak, Zonguldak olalı hiç böyle bir tablo ile karşılaşmamıştı. Ekonomik veriler başta olmak üzere işsizlik oranı bakımından ve çeşitli verilere bakıldığında Zonguldak hiç de böyle bir tablo ile karşılaşmamıştı.

Yaklaşık 18 aydır Türkiye’de de devam eden Koronavirüs salgını verilerine bakıldığında Zonguldak aylar sonra ilk sırada yer aldı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre; 18-24 Eylül arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz: Zonguldak, Kırşehir, Düzce, Bursa, Bolu, Kars, Bartın, Kütahya, Kocaeli, Bilecik” olarak açıklanırken, Zonguldak’ın vaka yoğunluğunun en fazla olan iller arasında birinci olması dikkat çekiyor ve Bakan Koca; “Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız. Nihai çözüm aşı! Tedbirler vazgeçilmez.” uyarısında bulunuyor.

Zonguldak olarak herkes daha dikkatli olmalı, Koronavirüs salgınına karşı herkes önlemini almalı, özellikle de; “Maske, mesafe, Hijyen” kurallarına uyarak, bir sonraki tabloyu tersine çevirmeliyiz. Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: EKONOMİDE, KÖTÜ,, KORONA’DA, BİRİNCİYİZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı