EMEKLİ YİNE KETENPEREYE GELDİ!..
Haber
07 Nisan 2021 - Çarşamba 17:48 Bu haber 3348 kez okundu
 
EMEKLİ YİNE KETENPEREYE GELDİ!..
GÜNDEM Haberi
EMEKLİ YİNE KETENPEREYE GELDİ!..

EMEKLİ YİNE KETENPEREYE GELDİ!..

İnsanların halet-i ruhiyeleri de iklim ve siyasi şartlar gibi değişken.

Siyasi yozlaşmanın getirdiği siyasete güvensizlik, dolayısıyla siyaset başta olmak üzere toplum katmanları arasında gerginlik ve kutuplaşmayı getiriyor. Kutuplaşma, öncelikle sevgi-saygıyı törpülediği için, ortada bir ‘Toplumsal hoşnutsuzluk’ var.

Dün güneşli bir hava vardı, bu gün yağışlı bir ayam... Ne petrol fiyatları, ne enflasyon ne pandemi/salgın dolayısıyla pozitif vaka sayıları yerinde duruyor.

İlginç; her konuda her kafadan bir ses çıkıyor. Olaylara ‘Zaman-mekan-insan’ açısından veya ‘Siyasi Müptezellik’ açısından bakın, bir ‘Curcuna/gürültü/ kirlilik’ hakim.

Gerçekten de işsizlik, hayat pahalılığı ve salgın dolayısıyla gerilen ortamdan siyasiler dışında mutlu olan yok.

Siyasetçiler ise adeta günü kurtarmanın derdinde. Birbirlerine laf yetiştirme yanında; yaptıkları gündem belirleme operasyonlarıyla kendilerine yöneltilen eleştirileri savuşturuyor, karşı tarafı zorlama taktikleri çıkartıyorlar.

Bu sarada, beklentileri olan toplum katmanlarından bazıları(İşsizler, emekliler, küçük esnaf) ise güme gitmelerine yanıyorlar.

İşsizliği tetikleyen Corona süreci, işsizlerin moralini ve beklentilerini yok etti. Küçük esnafta beklenti oranlarını yüzde 40’lara düşürdü.

Burada beklentisi olan ve siyaset gündeminde (iktidar-muhalefet) tartışılmaya başlanan emeklilerin durumu, günlük değişen gündem(Erken seçim, ittifaklar, Ayasofya, İstanbul Sözleşmesi, sınır ötesi operasyon, amiral, sanatçı bildirileri, pozitif vaka sayıları vs. ) ile bir celsede unutuldular.

‘Emekli’ konusunda biraz bilgisi olan biri olarak, gerçekten de ‘Emekli’ zor durumda. Siyasetin tartışırken oluşturduğu ‘Tarif, ‘istatistik’ ve ‘Konu’ üzerindeki belirsizlik; muhatapları üzerinde bir ‘Yılgınlık’, ‘Umutsuzluk’ yaratıyor.

Olaya teknik ve istatistik açıdan bakıldığında, emekli ‘Geçim sıkıntısı’ çekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı son verilerine göre; 4/a statüsünden emekli olan vatandaşların yüzde 50. 8’i, 4/b statüsünden emekli olan vatandaşların yüzde 89. 5’i, 4/c statüsünden emekli olan vatandaşların yüzde7’si asgari ücret altından(2.825TL) maaş alıyor.

Olayın ‘Vahim’ taraflarından biride; 2018 yılında emeklilerin yalnız yüzde 11.96’sı asgari ücret altında maaşla geçinirken; bu yıl rakamlar 4 kat arttı.

Olayı yeküne şamil tutarsak, Türkiye de emekli ve yaşlılık aylığı alan 9 milyon 133 bin kişi, dul ve yetim aylığı alan sayısı ise 3 milyon 813 bin kişi var.

Olayın vahameti dedim ya? Bu gün itibarıyla 4 milyon 435 bin emekli ya ikinci işite çalışıyor ya da iş arıyor.

Rakamları bir daha değerlendirirsek; 7.9 milyon emekli asgari ücret altında maaş alıyor. 2.6 milyon dul ve yetim, ayda sadece 763 TL ile geçimini sağlıyor.

Yıllardır seslerini duyurmak için her türlü yola başvuran emekliler, maalesef, bir olağanüstü gelişme, bahane veya tezgah nedeniyle gündemden düşüyorlar.

Emekli maaşlarındaki bu ‘Pejmürde’ görüntü dışında,2000 öncesi ve sonrası emekliler arasında, çalışma süre ve pirim sayıları aynı olmasına rağmen maaş farkı meselesi var. İntibak Yasası ile çözülmesi gereken…  Sağlık kesintileri meselesi var. Dini bayramlarda verilen bin liranın arttırılması, maaşlardan vergi kesilmemesi durumları var.

Değişen /değiştirilen gündem ile ilk olarak ortadan kaldırılan konu, ‘Emeklilerin beklentileri.’

Yozlaşan siyasetin ‘Nalıncı keseri’ gibi kendine yortması, elbette normal. Ancak, açlık sınırı altındaki emeklinin, dama taşı gibi oraya buraya itilip kakılması; siyasetin başlangıcı olan seçim/sandık ilişkisinde etkili olacağı muhakkak.

Ülke gündemindeki hızlı gelişmeler, emeklileri yine ketenpere’ye (Düzen-hile)getirdi. Emeklinin işi yine ‘Dua’ya kaldı.

Hak şerleri hayr eyler, zannetme ki gayr eyler, Arif anı seyr eyler, Mevla görelim neyler, Neylerse güzel eyler.

Bekleyelim, görelim.

 

URLA’DA ZONGULDAKLI GENÇ MÜTEŞEBBİS

Zonguldak’lı Su Ürünleri Mühendisi Cihat Hamarat, ‘Kırsal Kalkınmada uzman eller’ projesi kapsamında aldığı hibe desteğiyle, İzmir İlçesi Urla’da midye tesisi kurdu.

Zonguldaklı genç müteşebbis, kurduğu 29 tonluk tesis ile ekmeğini kazanmaya başladı.

Zonguldak’lı genç mühendis, 100 bin lira ile kendi işinin sahip olması, gençlerde ‘Teşvik’ oldu.

Hamarat, Urla’da Balıkova limanı yakınındaki  tesiste, midyelerin halatlar tutunmasını sağlayıp para kazanıyor. Midyelerin halat tutunma sisteminin adı ise ‘Mooring’,

Genç mühendis çalışmaların iyi gittiğini ve yıl sonu itibarıyla tam kapasite çalışmalara başlayabileceğini belirtti.

Şehrimizin tanınmış dalgıçlarından Sait Hamarat’ın yeğeni olan Cihat Hamarat, Midye üretiminin gözleme dayalı olduğunu belirterek, yaptığı açıklamada gözlemlerini su altı dalışlarıyla kendisinin yaptığını söyledi.

Genç müteşebbis, eğitim alması dolayısıyla günlük kontrol, seyreltme, ekim ve hasat işlemlerini bilhassa kendisini dalarak yapıyor.

Zonguldaklı genç müteşebbise, çalışmalarında başarılarının devamını diliyoruz.

Diğer taraftan, midye tesisinin Zonguldak’ta yapılmasının zor olduğu, tesis kurulması için dalga almayan koylar gerektiği öğrenildi.

 

ÖĞRETMENLER-COVİD-MEZAR

CORONAVİRÜS risk haritasında Türkiye’nin 70’e yakın ilinin KIRMIZI/tehlikeli gözükmesi moralleri bozdu. Ancak, yapılan tüm uyarı ve alınan önlemlere rağmen vaka sayısı sürekli artıyor.

Zonguldak’ta da günlük vaka sayısının 200 üzerinde olması sonrası hastanelerde hareketlilik başladı.

Toplam yatak sayısının 2 bin 213 olan Zonguldak’ta, erişkin yoğun bakım toplam yatak sayısı:265. İnanış’ta çıkan ‘Yüz yüze eğitim tehlikede’ başlıklı haber sonrası, konunun ehemmiyeti üzerinde duran açıklamalar gelmeye başladı.

Dün Memur Sen Zonguldak İl Başkanı Kamuran Aşkar, ‘Öğretmenleri mezarda mı aşılayacaksınız’ dedi. Aşkar, en az 15 gün süreyle okulların kapatılmasını istedi.

Türk Eğitim Sen Zonguldak il başkanı Şahin Ören ise, yüz yüze eğitimin devam etmesini ‘Öğretmenleri öldürmek mi istiyorsun8uz?’ açıklamasıyla eleştiri getirdi. Ören, Zonguldak’ta 100 öğretmenin coronavirüse yakalandığını açıkladı.

Diğer taraftan Zonguldak Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından Sadettin Dede, dün ‘Bütün okullarda hijyen çalışması ve önlemler alındığını’ belirtti.

Eğitim camiası yetkilileri ve gözlemciler, ‘Maske-mesafe-hijyen’ önlemlerinin yetersiz olduğunun belirlenmesi yanında, mutant virüslerin şehirde yayılması, gençlerin etkilenmeye başlaması üzerine; ramazan ayında okulların kapatılmasının gerektiğini belirtiyorlar.

Pandemi süreci ile ilgili gelişmelere il hıfzıssıhha Kurulu karar veriyor.

Konu ile ilgili teklifleri aktarıyoruz. Ancak, devletin alacağı önlemlerden ziyade, insanların kendi önlemlerini almaları gerektiğine inanıyoruz.

 

İSRAF VE TASARRUF

Ekmek fiyatlarının yeniden belirlenmesiyle gündeme gelen günlük israf edilen ekmek, diğer konularda da israfı ortaya çıkardı.

Daha ziyade gıra maddeleri konulu israf, aslında sadece ülke insanının değil; dünya insanının da problemi. Dünya da her yıl 1.3 milyar, Türkiye de ise 26 milyon ton gıdanın israf edildiği açıklandı.

Yani, dünyada satışa sunulan 4 milyar tonluk gıdanın 1.3 milyarı çöpe gidiyor.

Aslında COVİD dolayısıyla sokağa çıkma yasağı olan günler başlamadan Pazar ve marketlerde yapılan alışverişler israfın boyutlarını gösteriyor.

İnsanımız, aile içi birey sayısına yetecek alış veriş yanında, ihtiyaç fazlası alış veriş yaparak israf ettiğini gösteriyor.

Bizim de yaptığımız değerlendirmelerde, üç ekmek alınan ev de 1 ekmek çöpe gidiyor.

Konu ile ilgili araştırma yapanlar, daha ziyade orta gelirli aileler israfa daha yakın görülüyorlar. Bir ailenin yıllık ekmek israfı, aylık eğitim masrafına veya  orta halli bir konut kirasına denk geldiği açıklandı.

Tasarrufun da yatırım gibi ‘Akl-ı selim’ düşünülmesi insanların yönlendirilme zamanı gelip geçiyor.

‘İsraf’ konusunda eğitim ve yönlendirmenin ilkokuldan başlatılması gerektiği uzmanlarca söyleniyor. Ancak, başta ekmek olmak üzere gıda maddelerinden israf üzerinde bir gelişme kaydedilmiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: EMEKLİ, YİNE, KETENPEREYE, GELDİ!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı