GEÇMEYEN İSHAL VE KARIN AĞRISI: CROHN HASTALIĞI
Haber
28 Mayıs 2021 - Cuma 18:06 Bu haber 3464 kez okundu
 
GEÇMEYEN İSHAL VE KARIN AĞRISI: CROHN HASTALIĞI
SAĞLIK Haberi
GEÇMEYEN İSHAL VE KARIN AĞRISI: CROHN HASTALIĞI

Prof. Dr. Yücel Üstündağ geçmeyen ishal ve karın ağrısının toplumda sık görülen bir sağlık problemi olduğunu ve bu sorunu olan olguların bir kısmının aslında Crohn hastalığından müzdarip olduğunu dile getirdi. Toplumumuzda Crohn hastalığı sıklığının eskiye oranla daha fazla tespit edildiğini ve Crohn hastalığının geçmeyen ishal ve karın ağrılarının önemli bir nedeni olduğunu belirterek, Prof Dr Yücel Üstündağ açıklamalarına şu şekilde devam etti:

‘Crohn hastalığı, sindirim sistemini ağızdan anüse (makata) kadar tutabilen ama en çok ince bağırsakların son kısmını (terminal ileum ile kalın bağırsağın ilk kısmını, çekumu) ilgilendiren,  nedeni bilinmeyen bir hastalıktır. Bu hastalık en çok, 4 haftadan uzun süren ishal şeklinde sık dışkılama ve karnın sağ alt tarafında ağrı yakınmaları ile başlar. Crohn hastalığında çeşitli kan testleri (CRP, vs) ile dışkıda (fekal) kalprotektin testi, bağırsağın görüntüleme amaçlı yapılan incelemeleri (kolonoskopi, MR enterografi) tanı imkanı sağlayabilir. Dışkıda yapılan kalprotektin testi, Crohn hastalığının hem tanısında hem de özellikle tedavi başarısının takibinde son derece faydalıdır’

Prof. Dr. Yücel Üstündağ, yakın zamanda tanı koyup tedavisini yaptığımız bir Crohn hastasını bizlerle paylaşmak istediğini belirtti: ‘32 yaş kadın hasta 2 aydır süren ishal ile geliyor. Hastamızın karnın sağ alt tarafında ağrı sorunu da var. Birkaç kilo vermiş ve ishali başka doktorlarca verilmiş ilaçlar ile düzelmemiş. Hastaya hemen dışkıda 'kalprotektin' bakıyoruz ve sonuç yüksek gelince kolonoskopi yapıyoruz. Kolonoskopide ince barsakta Crohn hastalığı ile uyumlu ülserleri görüyoruz (Foto). Yine de buradan biyopsi alıyoruz ve Crohn hastalığına yönelik ilaç tedavisi veriyoruz. Hastanın tüm şikayetleri bir kaç hafta içinde düzeliyor. Takipte dışkıda ‘kalprotektin’ testi yaptığımızda, başlangıç değerlerinin altına indiğini görüyoruz. Olası diğer nedenlerde dışlayarak verdiğimiz tedavi ile aldığımız yüzde 100 yanıt doğru tanı koyduğumuzu destekliyor. Hastayı, dışkıda ‘kalprotektin’ testi yaparak takip edeceğiz ve gereksiz kolonoskopi olmasına izin vermeyeceğiz.

Prof. Dr. Yücel Üstündağ,uzun süren ishal ve karın ağrısı ve Crohn hastalığı gibi organik bir hastalığın bulgusu olabileceğini unutmamız gerektiğini vurgulayarak, Crohn hastalığının takibinin dışkıda ‘kalprotektin’ testi ile yapıldığını ve testin normal olduğu olgularda kolonoskopi ihtiyacının genel olarak kalmadığını belirtti. Üstündağ, Crohn hastalığı tanısı ve tedavisi için tecrübeli hekimlerden görüş alınmasını önererek sözlerine son verdi.

Haber Merkezi

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEÇMEYEN, İSHAL, VE, KARIN, AĞRISI:, CROHN, HASTALIĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı