GENÇALP: “KADIN KENDİNİ KORUYAN ADALETİ İSTİYOR”
Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 12:55 Bu haber 542 kez okundu
 
GENÇALP: “KADIN KENDİNİ KORUYAN ADALETİ İSTİYOR”
GÜNDEM Haberi
GENÇALP: “KADIN KENDİNİ KORUYAN ADALETİ İSTİYOR”

25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuray Gençalp, basın açıklaması yaptı. “Kadın kendini koruyan adalet istiyor” dedi.

Gençalp, “Cahiliye döneminde kız çocuklarını toprağa gömen zihniyeti kınarken, bugün kadınlarımızın canlarını koruyamamanın utancını yaşıyoruz”

Zonguldak Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi önünde basın açıklaması yapan Zonguldak Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nuray Gençalp, “Yıllardır Türkiye’nin her yerinden duyulan feryatlar, korkunç bir çığlığa dönüştü. Bir gün Elazığ'dan Emine Fulya, Bir gün İstanbul'dan Başak Cengiz, Bir gün Samsun'dan Mihrican Ekmenci. Her gün bir veya birkaç kadınımızın kocası ya da sevgilisi tarafından hayatları çalınıyor. Onlara eğitimde, iş hayatında fırsat eşitliği tanıma mücadelesi, vermekten geçin artık. Yaşam haklarını koruyamaz olduk. Ülkeler arasında ne yazık ki ‘En çok kadın cinayeti işlenen ülke’ unvanını aldık. Kadınların şiddete uğramasının bir başka ifadesi; anneler, kız kardeşler, kızlarımız her gün bir erkek tarafından dövülüyor ya da öldürülüyor demektir. Cahiliye döneminde kız çocuklarını toprağa gömen zihniyeti kınarken, bugün kadınlarımızın canlarını koruyamamanın utancını yaşıyoruz. Ülkemizde şiddeti önlemek adına yasalar yapılıyor, uluslararası sözleşmede imzalar atılıyor, buna rağmen ‘Kadına karşı şiddet’ ve ‘Kadın cinayetleri’ önlenemiyor. Tam tersine her geçen gün cinayete kurban giden kadınlarımızın sayısı daha da artıyor. Yargının bu davalarda ‘affedici’ olması ve yöneticilerin uluslararası sözleşmelerden çekilmesi medeniyetten ve insanlıktan uzak bu kadın ve toplum düşmanlarına cesaret vermektedir. Toplumlar, kadına eğitimden, ekonomiden, sosyal hayattan eşit pay vermedikçe medeniyeti yakalayamaz.

KADIN NE İSTİYOR:

Şiddetle ve cinayetle ilgili yasalar affedici olmadan uygulansın istiyor, kadın iş istiyor, kadın aş istiyor, kendisini koruyan adalet istiyor. Herşeyden önce de yaşamak istiyor. Toplum ve dünya önünde ‘Kadın cinayetleri’ ile yüzümüz kızarmasın istiyor. Türkiye'de kadın olmak yeterince zorken ölmek bu kadar.” dedi.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: GENÇALP:, “KADIN, KENDİNİ, KORUYAN, ADALETİ, İSTİYOR”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı