İNŞAATINA 2014’TE BAŞLANDI AÇILIŞINA ‘AZ BİR ŞEY KALDI!..’
Haber
22 Haziran 2022 - Çarşamba 17:39 Bu haber 1096 kez okundu
 
İNŞAATINA 2014’TE BAŞLANDI AÇILIŞINA ‘AZ BİR ŞEY KALDI!..’
GÜNDEM Haberi
İNŞAATINA 2014’TE BAŞLANDI  AÇILIŞINA ‘AZ BİR ŞEY KALDI!..’

İNŞAATINA 2014’TE BAŞLANDI

AÇILIŞINA ‘AZ BİR ŞEY KALDI!..’

Bazı diller vardır, anlaşılması zordur. Türkçesi bozuk birinin anlatımı için ‘İngilazca konuşuyor’ derler ya? Bazı diller vardır, ‘yarım yamalak’ bile anlaşılmaz da, merhum Ecevit’in bildiği dil olan ‘Sankritçe’ ye atıf yapılıp, ‘sankritçe anlatma’ denir.                                                                

Anlatmanın bin bir dili ve şekli var bu günkü dünya da! Kimi öztürkçe anlatıyor, kimi söztürkçe kimi işaret dili, kimi kuş dili… 

Dün ki yerel gazetelerde AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun’un Zonguldak’taki devam eden yatırımlarla ilgili ‘açılış’ günü açıklamalarında kullandığı ‘dil’ çok ilginç geldi bana.                  

Yapımına 2014 yılında başlanmış olan ‘400 yataklı Devlet Hastanesi’ inşaatında sona gelinmiş. ‘Müjdeli haber’ buysa yandık. ‘yılan hikâyesi’ denen bu olsa gerek. Hastanenin çoğu kısmı bitmiş. Az bir şey kalmış. Açılışa da büyük ihtimalle Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca gelecekmiş.

Sağlık Bakanı’nın gelecek olmasına sevindim. Pandemi sürecinde ‘ekran akrabası’ olmuştuk. Bu vesile yakından/canlı görmüş oluruz inşallah!

Sayın Tosun, bu arada ‘Acılık’taki proje ve sahil projesi bitti. Az bir şey kaldı’ diyerek Sayın Cumhurbaşkanı’nın projelerin takibi için Filyos’a geleceğini belirterek ‘bakarsınız Cumhurbaşkanımızın geldiği bir günde hem hastane hem de diğer açılışlar olabilir’ dedi.

‘Bir bakarsınız, açılışlar olabilir’

‘Bir bakarsınız, olmayabilir’

Aklıma geldi, anlatmam lazım.

Sovyetler Birliği dönemi. Azerbaycan Radyosu ‘hava durumu’ açıklıyor.

“Konuşur Bakü, dinlir cemaat(Bakü Radyosu konuşuyor, dinleyin cemaat/halk) Bu gün hava çok bulut, yağış ya yağar ya yağmaz…

O zamanki teknoloji ile verilen en iyi hava tahmini. Bu gün öyle mi? Bir ay sonrasının hava raporu şaşmıyor.

Şimdi, bu 400 yataklı hastanenin inşaat çalışması ne alem de? ‘Açılışı için ‘az bir şey kaldı’ ile kastedilen ne?

İl Başkanı dostum Tosun’un ‘Bir bakmışsınız ki Cumhurbaşkanım gelmiş… Bir bakmışsınız ki hastane ve diğer açılışlar olabilir…’ sözleri çok muallak/yuvarlak/esrarengiz…

Yapımına 2014 yılında başlanmış bir hastane inşaatı için açılış/hizmete giriş/bitiş tarihini belirtirken ‘az bir şey kaldı’ demek, biraz ‘şey’ olmuş…

‘Ne olmuş?’ diyecekler için açayım. ‘Olmamış’ yani.

Ödediği vergi kadar yatırım alamamış bir şehirde, hasbelkader gelecek hizmetler için ‘az bir şey kalmış’ açıklaması, beklenti/hizmet/olayı savsaklamak olarak yorumlanır.

Çünkü Zonguldak, ‘hizmet/yatırım’ konusunda sabıkalı. Zonguldak: Mithatpaşa Tünelleri, SİTE Kapalı Spor Salonu, Ereğli yolu gibi  ‘yılan hikayesi’ ne döndürülen hizmetlerle tanınan bir şehir. Zonguldak, binalardan para toplanmasına rağmen, belediye eliyle açık/kapalı otopark yapılmayan ‘otopark rezaletinin’ yaşandığı bir şehir… Şehir meydanının, ‘Hafriyat Döküm Alanı’, merkez ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi olmayan, ülkenin ilk endüstri merkezi durumundaki şehri…

Yapılanların, yapılmayanların gölgesinde kalması bu işte... Yapılmayanların, yapılanlara inat, yaşam kalitesini aşağı çekmesi, siyasetin törpülenmesi, iktidarın zaman, zemin, seçmen kaybına uğrama nedeni bu işte…

HALK OTOBÜSÜ İHALESİ İMZALANDI…

BALIK İSTİFİ TAŞIMA NE KADAR SÜRECEK!

Zonguldak Belediyesi Halk Otobüsü ile ilgili yeni gelişmeler var.

Zonguldak Belediyesi son ihaleye tek başına girip kazanan Erdinç Kargidan’a ait ERKAR firmasının teklifini imzaladı.(17 Haziran 2022)

Şimdi 15 günlük bekleme süreci başladı. Bu süreç sonuna kadar şartnamede belirtilen otobüsler evraklarıyla birlikte teslim edilecek.

Elbette, ‘sıkıntılı’ konular var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın otobüs başı verdiği paranın emekliler için 600 TL, engelliler için 600 TL olmak üzere 1.200 lira olduğu öğrenildi. Bu para, işletmeci firma için sıkıntılı bir durum. Emekli ve engellilere kota koyma gündeme gelmiş. Ancak, emekli ve engellileri ücretsiz taşıma işi, ’yasa’ ile sabitlenmiş. ‘falanca’ veya ‘Fişmanca’nın keyfine bırakılmıyor. Belediye meclisindeki muhalefetin kafaya alınmasıyla halledilecek iş değil.

İkinci sıkıntı ‘ihale alan firmaya yapılacak gelir desteği. Bu da ‘kafadan atma’ ile halledilecek iş değil. ‘30-40 bin lira verdim gitti’ demeyle olmaz. Meclisteki muhalefeti kafaya alıp, ‘ancak bu kadar veririz’ demeyle olmaz.

14 semte çalışacak araçların yapacağı sefer ve Km üzerinden tespit yapılıp verilmesi gerekir.

Velhasıl-ı, İhaleyi alan firmanın şartnamedeki otobüs sayısını tamamlama arayışı devam ediyor. Bu arada, ihale dışı bırakılan 5 mahallenin taşıma işi ‘balık istifi’ yolcu taşıma minibüslerine bırakılacağı söylentileri de…                                                                                       

  “Denetleme yapılmayarak, adeta ‘gayri resmi’ olarak yasallaştırılan(!) Balık istifi yolcu taşıma işi” Zonguldak’ın ayıbı olarak yayılıyor. İlginçtir, kanunsuz olarak  ‘balık istifi’ yolcu taşıma işi konusunda seçilmiş ve atanmışların ‘sağıra yatma’ hastalık nöbetleri devam ediyor.

Hele 1 Temmuz bir gelsin bakalım.

KİLİMLİ-FİLYOS YOLU NE ZAMAN BİTER?

‘Zonguldak Havaalanı veya Filyos Projesi Zonguldaklıların mı, Bartınlıların mı işine daha çok yarar?’ tartışması var piyasada.

Elbette, Filyos havaalanı-endüstri ve sanayi bölgesiyle bir bütün. Bu bölgedeki yatırım/hizmetlerin tamamı, bu hizmetlere daha erken ulaşacakların emrine amade olacak.

Zonguldak’tan Filyos’a ulaşmak şu an için 1-1.5 saat..

Başladığı belirtilen Kilimli-Göbü ve Göbü Filyos arası yol-tünel-kavşak çalışmaları bittiğinde bu mesafe yarım saate düşecek.

Peki bu düşme işi ne zaman gerçekleşir?

Politikacının 2014’de inşaatına başlanan yeni hastanenin açılışı için yaptığı ‘az bir şey kaldı’ açıklamasına bakılırsa…

Mithatpaşa Tünellerini, Site Kapalı Spor Salonu’nu, Ereğli-Zonguldak Karayolu’nu onlarca yıl beklemedik mi?

Sahi… Yüzde doksanı biten ‘yeni hastane inşaatı’ açılışı için ‘az bir şey kaldı’ diyen İl Başkanı Zeki Tosun, ‘Kilimli-Filyos karayolu bitişi’ için ne der ki?                                                                           

ZONHAV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Recep Kahya ‘Zonguldak- Filyos istikametinden gelen hemşerilerimize büyük kolaylık olacak’ demiş.

TTK’NIN NORM KADROSU!...

Sen ne anlatırsan anlat… Karşındakinin anladığı kadardır anlatılan.

21 Haziran etkinliklerinde, dolayısıyla Zonguldak Taşkömürü oturmuş gündeme. Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) ve kurumda yetkili sendika (GMİS) ilgilileri gündemi değerlendirmişler.

Dolayısıyla bazıları, ‘bildik’ terennümlerini’ TTK’ya işçi alınsın’ şeklinde tekrarlayıp, ‘işsizlerin dikkatini çekip’ muhalefet yapmaya çalışmışlar. Yetkililer ise, bildikleri konuda TTK’nın ‘ahşap tahkimattan kurtarılıp, mekanik/yarı mekanik sistemde devam edeceğini’ tekrarlamış.

Dolayısıyla, “TTK’nın norm kadrosu 14 bindir.” şeklinde konuşanlara ‘TTK’nın norm kadrosu resmi olarak açıklanmasa da, ‘mekanik sisteme göre 8.750+2000= 10.750’dir. 14 bin norm kadro 2000’li yılların pazu gücüne dayalı üretimdeki kadro sayısıdır” denmiştir.

Aslında, önemli günlerde Zonguldak’ın kurum ve kuruluşları ile sorunların irdelenmesi çok önemli. Ancak, verilen bilgiler ve ele alınan konularda samimi olmak gerek.

TTK’nın tartışıldığı bir yerde, mevcut çalışma şartları/düzeni anlatılırken, elbette ‘işçi açıkları’ öne çıkartılmalı. İşçi açıkları anlatılırken, kurumdaki ‘kayıp/kaçaklar’ öne çıkartılmalı. Mesela, kuruma ait atölyelerde yapılanlar/yapılmayanlar; kurum çalışanlarının mesai ve para kaybına sebep olduğu işler. Mesela, istirahat raporları.

Kurum yetkililerinin anlatmadığı yer de, kurumdaki işçilerin temsilcileri olan sendikacıların bu konuda kamuyu bilgilendirmesi gerekirdi.


Kaynak: Editör:
Etiketler: İNŞAATINA, 2014’TE, BAŞLANDI, , AÇILIŞINA, ‘AZ, BİR, ŞEY, KALDI!..’,
Yorumlar
Haber Yazılımı