İşte Türk gençliği...
Haber
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 15:56 Bu haber 11450 kez okundu
 
İşte Türk gençliği...
Dijital Ayak İzleriyle Samsun’a çıktılar
TEKNOLOJİ Haberi
İşte Türk gençliği...

Geleceği gençlere emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayali boşa çıkmadı. Mustafa Kemal’in kurtuluş savaşını başlatmak üzere İstanbul’dan Samsun’a doğru yaptığı meşakkatli yolculuğu günümüz Mustafa Kemalleri  “Kurtuluşa Gidişin Dijital Ayak İz” isimli robotlarla Samsun’a çıktılar. 

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi hakemliğinde, Erdemir Anadolu Lisesi Organizatörlüğünde ve Mesleki Eğitim  Merkezi Elektrik elektronik alanı öğrencilerinin katkıları ile 50 öğrencinin hazırladığı yarışmada 17 robot yarıştı. Öğrenciler robotları yarıştırdı, öğretmenler ter döktü.  “Kurtuluşa Gidişin Dijital Ayak İz” isimli çizgi izleyen robot yarışması büyük ilgi gördü. 

HABER: Muhammet KARAPINAR 
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıkışının 99. yılında Zonguldaklı gençler “Kurtuluşa Gidişin Dijital Ayak İz” isimli robotlarla Samsun’a çıktılar. 50 öğrencinin hazırladığı, Erdemir Anadolu Lisesi Organizatörlüğünde ve Mesleki Eğitim  Merkezi Elektrik elektronik alanı öğrencilerinin katkıları ve Bülent Ecevit Üniversitesi hakemliğinde başlatılan “Kurtuluşa Gidişin Dijital Ayak İz” isimli robot yarışmasıyla öğrenciler Samsun’a çıkmanın mutluluğunu yaşadılar.  Yarışma hakkında bilgi veren ERDEMİR Anadolu Lisesi Müdürü Engin Mutlu; “ 19 Mayıs 1919 tarihi vatanımızın bayrağımızın halkımızın ve egemenliğimizi İşgalci güçlere karşı kurtarılması ve korunması için atılmış eşsiz değerde büyük bir adımdır. Bu kurtuluş ve varoluş sürecine önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk ona destek veren tüm silah arkadaşları ile maddi ve manevi destek veren bütün bir millet bizden bu şanlı destana sahip çıkmamızı unutmamamızı ve sonsuza dek varlığını devam ettirmesini sağlamamızı beklemektedir.

Çizgi izleyen Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'dan başlattığı Anadolu Direnişinin ilk durağı Samsun'a yaptığı yolculukta yaptığı İstiklal ışığına Cumhuriyetimizin güvencesi gençlerimiz tarafından da çağdaş medeniyetler seviyesine çıkması sahip çıkılması ve bu ilerleyişinin devam ettirilmesi amacıyla “Kurtuluşa Gidişin Dijital Ayak İz” isimli çizgi izleyen robot yarışması yapılmasına karar verilmiştir. Söz konusu çalışmanın Okulumuz tek TKY ekibinin organizatörlüğünde Bülent Ecevit Üniversitesi Mekanik Mekatronik Sistemler Topluluğu (robot ekibi) üyeleri ile Zonguldak Mesleki Eğitim Merkezi elektrik elektronik alanı öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan teknik danışman ve hakem heyeti idaresine Zonguldak ili ve ilçelerinde bulunan tüm ortaöğretim kurumlarının katılımı ile yapılması planlanmıştır.  Zonguldak'ta ilk robot yarışması düzenleyen okul olarak adımız yazdırmış olmamızda ayrıca gurur vericidir. İlk kez düzenlenen bir yarışma olmasına rağmen 11 okul, 17 ekip, 17 öğretmen ve 49 öğrenci ile katılmaktadır. Türk gençliğinde milli şuur, vatan sevgisi, kardeşlik duygularının canlı tutulması; gençlerimizin bilimsel çalışmalar içinde bulunmaları, güncel gelişmeleri takip etmenin önemini anlamaları; öğrencilerimizin yapıp kodladıkları çizgi izleyen robotlar ile yapılması konseptini içeren ve öğrencilerimizde robotik kodlama becerisi farkındalığı oluşturmak hedeflenmiştir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşte, Türk, gençliği...,
Yorumlar
Haber Yazılımı