KISMİ KISITLAMA HİKÂYE…
Haber
15 Nisan 2021 - Perşembe 17:14 Bu haber 1308 kez okundu
 
KISMİ KISITLAMA HİKÂYE…
GÜNDEM Haberi
KISMİ KISITLAMA HİKÂYE…

KISMİ KISITLAMA HİKÂYE…

 

 

Hem devlet hem bireyler can/sağlık ile cüzdan/ekonomi arasına sıkıştı.

Vaka sayısı 62 bin üzerine çıktı. Devlet, hem moral/motivasyonun dip yapmaması hem de hastanelerde sağlık çalışanlarının etkilenmemesi için kısmi kapanma uygulamasına geçti.

Elbette, alınan önlemlerin yetersizliği yanında, önlemlere keyfi uyulmayış yani, ‘kuralsızlık’ salgının artmasına yardım etti.

‘Çarklar durmasın/ ekonomi işlesin’ mantığıyla sanayideki çalışmaların sürmesi, işyerlerini salgının merkezi durumuna getirdi.

Zonguldak’ta vaka sayısının yüz binde 300.74 sayısına ulaşması yanında, Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nda(TTK)sayının 112 ve şehrin en büyük sanayi kuruluşlarından merkez atölyelerinde vaka sayısının20’ye yükselmesi, önlemlerin savsaklanmasının göstergesi oldu.

Diğer taraftan, ‘Maske-mesafe-hijyen’ önlemleri yanında başlatılan aşılamaya rağmen, mutant virüsün yayılması ile ‘Aşı bağışıklığı 6 ay sürüyor’ tartışmaları başladı.

Türkiye de aşılamanın başladığı 12 Ocak’tan itibaren, 20 milyona yakın aşı yapıldı. Aşılamada 2. Dozu tamamlananların sayısı ise 8 milyona yakın.

Ancak, aşılama, seyahat sınırlaması, hafta içi 19.00 ile 05.00’a kadar sokak yasağı, 65 yaş üstü ve 18 yaş altına sınırlama, lokantaların faaliyetlerine ara vermesi gibi önlemlerin etkili olmadığı görüldü.

Kısmi kapanmaya rağmen vaka sayılarının artması, önlemlere uyanların moralini bozdu. Vaka ve ölüm sayılarının artması, salgının yaz döneminde de bitmemesi olarak yorumlanıyor.

Tedbirlere uyanlar, devletin ‘kısmi kısıtlama’ uygulaması yerine, ‘tamamen kapanma’ uygulamasına geçilmesini istiyor.

Kısmi kısıtlamaların, bayram ziyaretleri ile salgını yeniden ‘PİK’ yaptıracağını, her şekilde kendilerinin de olumsuz etkileneceğini belirten vatandaşlar, şehirler arası seyahatlerin tamamen durdurulmasını, sokağa çıkma yasağı konmasını, dolayısıyla akraba-eş-dost ziyaretlerinin önüne geçilip, virüsün yayılma hızının önlenmesini istiyorlar.

 

 

VERİMSİZ BALIK SEZONU BİTTİ

 

 

Deniz ve iç sulardaki su ürünlerinin korunması, avcılığın sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 1 Eylül 2021’de başlayan av sezonu dün(15 Nisan) itibarıyla son buldu.

Balıkçılar, sezonun verimlilik açısından sorunlu olduğunu belirtti. Balıkçılar, başta hamsi ve palamut olmak üzere bir çok balık türünün boy olarak değil yeterli et verimliliğine ulaşmadığını belirtti.

Kozlu Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ergün Kayhan da, balığı tüketiciler açısından az olmasına rağmen, balıkçılar açısından kazandırdığını belirtti.

Havaların erken soğuması nedeniyle balığı gelişmesini tamamlayamadığını belirten Kayhan, erken avcılık başlaması balığın gelişmesini önledi. Ayrıca balık, kendini Gürcistan sularına attı.

Piyasada her zaman balık olduğunu belirten Kayhan, balıkçılar stoklu çalıştı. Hamsi kasası 250-300 liradan Palamut’un kasası200 liradan istavritin kasası400-500 liradan satıldı’ dedi.

 

 

MİTHATPAŞA TÜNELİ ÖNÜNDE ÇALIŞMALAR HIZLANDI

 

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak gezisi öncesi, başlatılan yatırımların hızlandığı gözleniyor.

Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, Sahilde yapılan Uzunmehmet Camii açılışı için Zonguldak’a geleceğini açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı’nın gezisi öncesinde şehirdeki yatırımlardan Liman içi düzenleme, dere temizliği, Mithatpaşa T1-T2 tüneli ve girişindeki kavşak-viyadük çalışması ile Uzunkum mıntıkasındaki T0 Tüneli ve önündeki viyadük ayaklarının tamamlanma çalışmaları hızlandı.

Liman içi düzenleme ve dere ıslahı ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Ulaşım sorunu ve trafik rezaletine önlem maksadıyla yapılan tünel/viyadük ve kavşak düzenleme yatırımları hızla devam ediyor. Mithatpaşa T1-T2 Tünellerinin girişindeki viyadük ve kavşak düzenlemesinde de çalışmalar hızlandı. Viyadük ayakları üzerindeki kirişler konmaya yol şekillenmeye başladı.

Diğer taraftan çalışmaları biten tünellerin içinde teknik çalışmalarda devam ediyor.

 

 

EMEKLİ TOTO

 

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, emekliye ödenecek bayram ikramiyelerinin enflasyon oranında zamlı olacağını açıklamasından sonra, emekliler arasında tartışma başladı.

Bilindiği gibi 13.1 Milyon emekli’nin(8.2 milyon işçi,2.6 milyon bağkur, 2.3 milyon memur)yarısından çoğu, geçim sıkıntısı nedeniyle ya ikinci işte çalışıyor yada ikinci iş arıyor.

Emekli, 2018 yılından bu yana dini bayramlar öncesi ikramiye niteliğinde biner lira alıyordu. Ancak, 2008 yılından itibaren alınan biner liralar enflasyon hesaplarına göre eridi 665 liraya düştü.

8 milyonu açlık sınır altında maaş alan emekliler, verilecek bayram ikramiyelerinin en az 1.500 lira olmasını istiyor.

Enflasyon oranında zam  açıklamasıyla birlikte, ‘Hangi enflasyon’ tartışmaları başladı.

Üç yıllık enflasyona göre, 503 lira mı, bir yıllık enflasyona göre 146 lira mı, 6 aylık enflasyona göre 084 liramı?

Muhalefet partililer, iktidarın emekliye 6 aylık enflasyon farkı olan 084 lira veya bir yıllık enflasyon farkı olan 146 lira ödeyeceğini ileri sürüp, politika üretiyorlar.

Peki, bayram öncesi ikramiye almayacak emekli var mı?

Elbette var. Sayıları 400 bini bulan banka ve sigorta gibi özel sandıklardan emekli aylığı alanlara emekli ikramiyesi ödenmiyor. Sebebi, uygulamanın sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) aylık alan emeklileri kapsaması.

 

 

ZONGULDAK HAVAALANI NEYİ BEKLİYOR?

 

 

Türkiye’nin en eski havaalanlarından biri. 1947’de ilk olarak askeri amaçlı uçuşlar başlamış. 1999’da resmi olarak kurulmuş, 2002’de kapatılmış sonra 2007’de tekrar hizmete açılmış. 500 bin yolcu/yıl kapasiteli bir havalimanı.

Çeşitli cihaz eksikliği, uçakların inmesine engel dağ ve pist sorunları nedeniyle uzun yıllar büyük gövdeli uçakların inip kalkması yapılamamış.

Dolayısıyla sağlıklı bir uçuş grafiği yakalayamadı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mart 2019’da Zonguldak’a gelişi esnasında verdiği talimatla 12 Mayıs’ta yurt içi uçuşlar başlamıştı.

Ancak, daha sonra pist genişleme ve uzatma ile başka sebeplerle uçuşlar durduruldu.

Bu arada yurt içi uçuşların 1 Nisan 2021 itibarıyla Salı-Perşembe-Pazar günleri başlayacağı açıklanmasına rağmen uçuşlar başlamadı.

İleriye sürülen pist genişleme-uzatma çalışmaları yanında  terminal binası genişletilmesine rağmen yurt içi uçuşları da başlatılmadı.

Konu ile ilgili pandemi sürecinin ileri sürülmesi de askıda kaldı. Gözlemciler, İstanbul-Kastamonu da iç hatlarda uçuşların başladığını ileri sürdü.

Zonguldak Havaalanı ile ilgili yapılan istatistiklere göre ortaya çıkan rakamlar ise ilginç. 2019 yılından itibaren yapılan uçuşlarda, doluluk oranının yüzde 70 civarında olduğu, aktarmalı ve transfer yolcu açısından da Zonguldak’ın yüzde 60-70 ile Türkiye ortalamalarının üzerinde olduğu belirlendi.

Gözlemciler, Zonguldak’ta siyasilerin konu üzerinde titizlik göstermemesinden böyle bir sonuç olduğunu ileri sürüyor.

Zonguldaklılar ise havaalanının açılmasın şiddetle istiyor.

 

 

AŞILANMAYAN GAZETECİLER

 

 

Pandemi sürecinde alınan önlemlerin en önemlisi olarak aşı görülüyor.

Mutant virüs ortaya çıkmasına rağmen, aşı vazgeçilmeyen önlemler arasında.

Yaş gruplarına göre aşılama devam ediyor. Şu anda 60 yaş grubu aşılanıyor.

Diğer taraftan, yaş grubu dışında aşılananlar arasında öğretmen ve gazetecilerde var.

Ancak, gazeteciler konusunda yine ‘İlginç’ bir uygulama var.

T.C Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan basın kartlı gazeteciler aşılanıyor.

Hal bu ki, bu gün itibarıyla basın kuruluşları içinde, aktif gazetecilik yapan bir çok gazeteci var.

Resmi statüde olmadıkları için aşı yapılmıyorlar.

Ancak, günün her saatinde sahada haber için mücadele yapıyorlar.

Meslek kuruluşları ise İletişim Başkanlığı’nın konu ile ilgili veri tabanı oluşturma çalışması yaptığını ileri sürüyor.

En azından resmi ilan alan gazetelerde çalışan meslektaşların, aşılanma statüsü içinde yer almaları gerekiyordu.

Resmi basın kartı olmamasına rağmen, yerel gazetelerde resmi olarak çalışan, ve meslek kuruluşlarının üye yaptığı bu gazetecilerin aşılanmaması ilginç.

Meslek kuruluşlarının bu konuda girişim ötesinde açıklama yapmayışı bile ilginç.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KISMİ, KISITLAMA, HİKÂYE…,
Yorumlar
Haber Yazılımı