KADIN VOLEYBOL MİLLİ TAKIMI VE İSTENMEYEN DİPLOMATLAR
Haber
24 Ekim 2021 - Pazar 16:47 Bu haber 1385 kez okundu
 
KADIN VOLEYBOL MİLLİ TAKIMI VE İSTENMEYEN DİPLOMATLAR
GÜNDEM Haberi
KADIN VOLEYBOL MİLLİ TAKIMI  VE İSTENMEYEN DİPLOMATLAR

KADIN VOLEYBOL MİLLİ TAKIMI

VE İSTENMEYEN DİPLOMATLAR

‘Gezi Parkı olayları’ organizesinden tutuklu Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ‘serbest bırakılsın’ açıklaması sonrası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 10 diplomat için yaptığı ‘İstenmeyen Adam(Persona Non Grata) ilan edilme isteği’ ülkemiz  ve  dünyada tartışma başlattı.

Olay, ‘içinde bulunduğumuz şartlar’ çerçevesinde, ‘diplomatik geleneklerimizde emsali görülmemiş bir durum’ olduğu için; muhalefet ve geniş bir kitle tarafından ‘gündemi değiştirmek’ olarak yorumlandı.

‘İçinde bulunduğumuz şartlar’ deyince…

Siyasi partilerin yarattığı ‘Erken seçim’ hedefli ‘gerginlik’; toplum katmanlarının tamamına şamil vaziyette sürüyor.

Pandemi sürecinde, aşı tartışmalarının arttığı, yaşam kalitesini aşağıya çeken ‘zam sağanağı’ gölgesinde ‘hayat pahalılığı’, her gün artan ‘işsiz sayısı’ ve dar gelirlilerde ‘ yarınlara yönelik umutsuzluk’ göze batan olumsuzluklar.

‘Fırsatı ganimet’ bilip, her olumsuzluğu ‘seçim sebebi’ sayması, ülkemize yönelik bir muhalefet anlayışı…

Aslında, iktidar içinde aynı şeyleri söylemek mümkün… İktidar da, olumlu/olumsuz her ‘iş, oluş ve hareket’ sonranı ‘Oy anam oyy’ diye feryat ediyor. Keyfinden savrulan bir ‘türkü nakaratı’ mı, karnının ağrısından mı, seçmene yönelik ‘oy isteğimi’ bilene aşk olsun!

Ancak; iktidar, ‘koltuğu deruhte etmek’ amaçlı iç ve dış olayları ‘süzmek’ ve  ‘flu’ kararlardan kurtulmak için, ‘seçmen’ ve ‘seçim’ konulu sürekli anket yapıp fırsatları değerlendirmeye çalışıyor.

Çıkartılan ‘Türkiye’nin mutsuzluk haritası’ bile iktidarın ‘seçim hedefli’ yol haritasına etki erecek bir görüntüde. 81 il de mutsuzluğun il nüfusuna oranı açıklandı. Yüzde 5.5 ile Isparta mutsuzluk oranı en az illerin başında. Yüzde 24.75 ile ‘en mutsuz şehir’ Diyarbakır.  Zonguldak mı? Yüzde 12.3 ile ortalarda geziniyor.

İlginç değil mi? Zonguldak’a, ‘kent yoksulluğu perspektifi’ açısından baktığımızda hiçte öyle değil. 500 bin nüfusun yüzde 50’sinin evine para girmesi, mutlu olduğuna işaret mi? 160 bin emekli, 138 bin çalışanın oluşturduğu yüzde 60!

160 bin emeklinin yüzde 70’inin eline geçen aylık 1.500 bin lira. Peki, 50 bin kayıtlı işsizi ne yapacağız? Dul, yetim ve bin lira engelli maaşıyla geçinenleri(!)neyapacağız?

Anket ve istatistiklerin, olaylar üzerine matematik bir değerlendirme olduğu şüphesiz. Velhasıl-ı, rakamların toplanıp çıkartılmasındaki teknik ve taktik konusu her zaman için tartışmalı olduğu da gerçek.

İktidar kaynaklı anketlere devam edelim. Karadeniz’de meydana gelen sel felaketleri konusunda vatandaşlar, ‘yanlış yapılaşma’ konusunda ‘hem fikir’ olmuşlar. 20 yıllık iktidar için, olumsuz bir görüntü gibi görülüyor.

Pandemi süreci ve aşı kampanyaları konusunda da ilginç rakamlar var. Tüm kampanya, vaka ve ölüm sayılarıyla peş peşe pikler; aşı konusunda karşıtların oranını yüzde 17 altına çekemedi. Toplumumuzun yüzde 12’si ise aşıya güvenmiyor. Halkın 1/3’ü ev de, ancak; ¼’ü normal hayata döndü.

Geçtiğimiz aylarda meydana gelen seri orman yangınları konusunda ise vatandaşlarımız, yangınların bilinçli olarak söndürülmediğine inanıyor.

Yerel ve genel de olumsuzluklar çok. Peki, hiç mi ‘olumlu/iyi/mutlu’ gelişme yok? Türk Kadın Milli Voleybol Takımı’nın başarısı, toplum katmanları arasında ‘birleştirici’ unsur olmuş.

Yani; toplum siyasilerin yaptığı tüm fikri-fiili operasyonlara rağmen; bilinçli düşünmeyi başaracak durumda. Dolayısıyla; iktidar(Cumhur İttifakı)ivmesinin aşağı doğru olduğunu bu anketlerden gördüğü için arayışlarını arttırdı.

 

ANTALYA/YÖREKS 2021’DE

ZONGULDAK’I TEMSİL ETTİ

20-24 Ekim tarihleri arasında Antalya’da ‘Sizin oraların nesi meşhur’ sloganı çerçevesinde yapılan YÖREKS 2021/Yöresel Ürünler Fuarı’nda Zonguldak’ı Devrek TSO adına Devrekli Baston Ustası Tansel Işık temsil etti.

Fuara eşi ile birlikte Çanakkale TSO adına katılan Zonguldaklı kardeşim Kadir Yerli başta olmak üzere Antalya ve çevresindeki Zonguldaklıların yoğun ilgi gösterdikleri baston reyonu büyük ilgi gördü.

Aynı zamanda ‘Devrek Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı’da olan dostum Işık, hemşerileri ve baston reyonunu ziyaret edenlere bölge ve baston hakkında bilgi verdi.

Devrek’in ve bölgemizin tarihi, kültürel ve sanatsal birikimini Antalya’da dünya ile paylaşan Tansel Usta’ya bu vesile tebrik ve teşekkür.

 

KAZIM ERGÜN VE GENEL BAŞKANLIKTA 21. YIL

Zonguldak’ın Ankara’daki kapılarından biride Türkiye İşçi Emekliler Derneği Genel Başkanı Sayın Kazım Ergün’dür.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu(TTK) emeklisi olan dostum Sayın Ergün, emeklilerin sorunları yanında, Zonguldaklılara gösterdiği yakın ilgi ve alaka ile de tanınıyor.

Sayın Ergün geçen hafta dernek genel merkezinin 23. genel kurulunu akdetti ve 9. kez genel başkanlığa seçildi. Dostum Ergün, gerçekten bir rekora gidiyor. Genel başkanlık koltuğunda 21, yılı geride bıraktı.

Genel Başkan Ergün, dernek çalışmalarındaki yorgunluğu, hafta sonlarında Ankara Maden Mühendisleri Oda Lokalinde Zonguldaklı dostlarıyla sohbetle atıyor.

Geçen hafta sonu da dostları Şerafettin Üstünkol ve Gazeteci Mustafa Altıntaş başta olmak üzere bir araya gelen Zonguldaklılar, sohbetli hoşça vakit geçirdiler.

Zonguldak’ın medar-ı iftiharı Sayın Ergün’e ‘daha nice yıllara’ diyoruz.

 

MHP’Lİ KOTRA’NIN ENERJİSİ BİTMEK BİLMİYOR

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez  Yönetim ve Karar organı (MYK) üyesi Murat Kotra, Zonguldak başta olmak üzere Karadeniz illerinin parti sorumlusu.

Bitmek bilmeyen enerjisi ile ziyaret ettiği illerde sadece partilileri değil, seçilmiş ve atanmışlar yanında şehirdeki  STK aktörlerini ziyaret edip, bilgi alış-verişi yapıyor.

Sayın Kotra, ziyaretlerinin bir kısmını sosyal medya sayfalarından paylaşıp, toplum katmanları ve siyasi yapı içindeki arkadaşlarını yönlendirmeye çalışıyor.

Dostum Kotra geçen haftayı da Zonguldak ve havalisinde yoğun çalışma temposu içinde geçirdi. Dün son olarak Türk  Kamu Sen’e bağlı Türk Büro Sen kongresine katıldı.

İstanbul yerleşkeli Sayın Kotra, partisinin Zonguldak ve ülke genelinde seçmen ivmesini yükseltmek için yoğun gayret sarf ediyor.

‘Allah gönlüne göre versin’ diyoruz kendisine.

 

ACILIK’TA EĞRİ TRAFO KUTUSU VE ÇÖP YANGINI

Bazı işler vardır ki, ‘dil’ ile anlatmak mümkün değil. Kimi arkasına güvenir, kimi kankasına.

Çoğu zamanda bir istenmeyen sonuç çıkar ortaya, maddi ve manevi zarar hasıl olur da önlem alınır.

Yer: Acılık. Zonguldak Belediyesi’nin tam karşısındaki zincir marketlerden birinin önü...

Tam da yan yatmış, görüntü kirliliği arz eden elektrik trafosu önünde oluşturulan çöplük…

Market yanında çevredekilerin de çöplerini boca ettikleri bu ’çöplük’ bir vatandaşın ‘muziplik’ osun diye attığı sigara izmariti ile haftada birkaç kez tutuşur…

Sonra, çevre esnafı ve vatandaşın pet şişelerle söndürme gayretine girdikleri  ‘kahramanlık’ gösterileri ortaya çıkar. Bu gürültü ve söndürme operasyonu karşıdaki belediye pencerelerinden ‘günün aktivitesi’ olarak eğlenceli bir şekilde takip edilir.

Ancak, eğri trafo kutusu yanına görüntü kirliliği yaratan çöp atılmasına bir türlü engel olunamaz.

Sebep; arka mıdır, kanka mıdır belli değil.

 

YOZLAŞMA VE REZALETİN DANİSKASI

Her gün bir başka rezaletle karşılaşıp ‘vay bee!’ diyoruz.

Yozlaşmanın, siyasal, sosyal, ekonomik alanlardaki  yayılması yanında sportif faaliyetler içinde kendini göstermesi; toplum katmanlarının moralini daha çok bozuyor.

Yozlaşmanın, toplumun ortak değerlerini kapsayacak şekilde sergilenmesi ise moral bozukluğunun ötesinde bir infial yaratıyor.

Bunlardan biride geçtiğimiz hafta sonu Ordu ilinde meydana geldi. Yeni Ordu Stadında oynanan açılış maçında; sahaya Kur’anı Kerim sayfaları ve Türk Bayrağı parçalarından oluşan konfetiler atıldı.

Elbette, bu yapılan yozlaşmanın ürünü olmanın ötesinde ‘bilerek/bilmeyerek’ yapılan bir ajitasyon/kışkırtmadır. Halkın milli ve dini değerlerine karşı yapılan bir saldırıdır.

Yozlaşmanın boyutlarının arttığı bir ortamda, bu tür gelişmeler örnek olmalı ve toplum değerlerinin korunması için daha fazla dikkat/gayret sarf edilmelidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KADIN, VOLEYBOL, MİLLİ, TAKIMI, , VE, İSTENMEYEN, DİPLOMATLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı